TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Piril Thermal & Beauty SPA 4*

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
ТУРЦИЈА
Чешме
1 ноќи

Предвидени термини за патување:
14.01-21.01.2022   /   21.01-28.01.2022   /   28.01-04.02.2022   /
04.02-11.02.2022 /  11.02-18.02.2022   /   18.02-25.02.2022   /
(можеме и по ваш избор да ви резервираме дата и денови колку вие сакате)

Цена по СОБА за 8 дена / 7 полупансиони – сопствен превоз

капацитет во соба цена
    1 возрасен 385 €
    1 возрасен + 1 дете /4-11,99/ 395 €
    2 возрасни 520 €
    2 возрасни + 1 дете /4-11,99/ 625 €
    2 возрасни + 2 деца /0-3,99 и 4-11,99/ 835 €
    2 возрасни + 2 деца /4-11,99/ 840 €
    2 возрасни + 1 дете /12-15,99/ 670 €
    2 возрасни + 2 деца /0-3,99 и 12-15,99/ 680 €
    3 возрасни 690 €
    3 возрасни + 1 дете/4-11,99/ 1045 €
    3 возрасни + 2 деца/0-3,99 и 4-11,99/ 1050 €
    4 возрасни + 1 дете/4-11,99/ 1060 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Во цената Е вклучено:
7 полупансиони  (појадок и вечера)
Користење СПА центар
Парна бања
Џакузи (со термална вода)
Билијард
Турска бања (хамам)
Сауна
Теретана
Безжичен интернет

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги

Со доплата:
Масажа
Доктор на повик

Напомена:
Сместувањето е во стандар соби
Сместување по 14:00 ч. (локално време)
Напуштање до 12:00 ч. (локално време)
Цените НЕ ВАЖАТ за национални и верски празници, семинари, конгреси…

Хотел со пријателската атмосфера, изобилството на забава го прават овој хотел многу удобен за релаксација.
Хотелот се наоѓа на 90 км од аеродромот во Измир, 600 м од центарот на Чешме, 1 км од сопствената плажа.
Изграден во 2004 г., со вкупна површина од 35.000 м2, последен пат реновиран во 2011 г.
Основен ресторан, 1
Внатрешен базен: 1 (со термална вода)
Доктор на повик (со доплата)
Спа центар:
Парна бања бесплатно
Џакузи бесплатно (со термална вода)
Билијард бесплатно
Турска бања (хамам) бесплатно
Сауна бесплатноТеретана бесплатно
Покрај базен: чадори, лежалки, душеци: бесплатно
Конференциски сали: 4 (за 40-400 луѓе)
Шанкови 3
Крпи за базен: бесплатно
Базени: 2 надворешни
Перење (со доплата)
Бесплатен безжичен интернет
Пинг-понг бесплатно
Масажа (со доплата)

Плажа /сопствена
на плажа чадори, лежалки, душеци: бесплатно, платформа / пристаниште
шатл до плажа: бесплатно
крпи за плажа: бесплатно
бар на плажа: со доплата

Хотелот се состои од 6-катна главна зграда:
69 стандардни соби (од кои 2 соби за инвалиди, максимум 2 лица, 28 м2);
36 дублекс соби (макс. 3 + 1 лице, 32 м2);
20 јуниор апартмани (макс. 3 + 1 лице, 32 м2)

Во собите:
Фен за коса, собен сервис 24 часа на ден (со доплата) телефон, промена на постелнина: 2 пати неделно, мини бар (со доплата)балкон, безжичен интернет, клима уред , тоалет, дигитален сеф, под ламинат, сателитска телевизија, бањарки и папучи, чистење на собата секојдневно, систем за електронски клучеви

Стандардните соби се со големина од 18-20 м².
Собите имаат брачен или два единечни кревети.

Јуниор собите се со големина од 32-36 м².
Собите имаат брачен кревет или два единечни кревети во спалната и дневна соба.
Во дневната соба има софа.

Фамилијарните соби се со големина од 60 м². Со две спални соби и дневна соба
Собите имаат брачен кревет и два посебни единечни кревети.

Чешме е најзападниот приморски град во Турција, поставен на самиот раб на истоимениот полуостров на обалата на Егејското Море. Заради бројните природни убавини, автентичноста и оригиналниот карактер на градот, пријатната медитеранска клима, кристално чистото топло море и преубавите песочни плажи, Чешме низ годините се развива во елитно и монденско интернационално познато летувалиште.
Облата на полуостровот е долга околу 30км и на неа се сместени бројни песочни плажи. Најпознатата атракција во градот е Џеновската тврдина или замокот Чешме.
Градот има богата туристичка понуда и сместувачки капацитети со различна категоризација, марина за бродови поставена во центарот на градот околу која гравитираат живописни и автентични ресторанчиња, кафулиња и сувенирници.
Чешме е исто така надалеку познат по своите термални води кои извираат во околината на градот со температура до 38°C со благотворно дејство, па оттука доаѓа и називот на градот, Чешме, или во превод фонтана, токму заради неговите термални извори.

Задолжително е да имате патничко осигурување за патувањето.

За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на патникот, а со целосна доплата најдоцна до 14 дена пред поаѓање

Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, за влез во Турција патната исправа потребно е да е валидна минимум 6 месеци од датумот на враќање.

Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.

Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.

Хотелот не прима домашни миленици

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( задолжително прочитај ги тука )

Известување Во Врска Со Мерките При Патување Во Турција

TURKISH EMBASSY IN SKOPJE 01.06.2021

1.Во продолжение се објавуваат мерките за справување со пандемијата Ковид-19 кои од 1 јуни 2021 ќе се применат при влез во Турција од сите (копнени, воздушни или морски) гранични премини.

2.При влез од Северна Македонија во Турција преку сите гранични премини, нема да се бара приложување на негативен ПЦР тест од лицата кои ќе приложат официјален документ дека

Се вакцинирале најмалку 14 дена пред влез во земјата и/или дека во последниве 6 месеци ја прележале болеста

За истите нема да се применува мерката на карантин.

3.Во случај на неприложување на сертификат за вакцинација или документ за прележан Ковид-19 при влез во Турција, ќе треба да се приложи

Негативен ПЦР тест направен во последните 72 часа пред влез во земјата
и/или негативен брз антиген тест направен во последните 48 часа пред влез во земјата.

4.Патниците кои ќе влезат во Турција, можно е да бидат тестирани со ПЦР тест од страна на Министерството за здравство врз основа на принципот на случаен избор

Во рамки на ова, на лицата кои ќе бидат тестирани, по земањето на примероци за тест, ќе им биде дозволено да одат до местото на престој, при што во случај да резултираат позитивни на ПЦР тест, ќе бидат лекувани во согласност со протоколот за Ковид-19 на Министерството за здравство на Турција. Лицата кои ќе резултираат позитивни на тестирање и лицата со кои биле во близок контакт, ќе бидат ставени во 14 дневен карантин во адреса која сами ќе ја определат и доколку на 10. ден од карантинот резултираат негативни на ПЦР тест, ќе им заврши периодот на карантин. За лицата кај кои ќе се утврди мутант Б.1.617 периодот на карантин ќе заврши со негативен резултат на ПЦР тест направен на 14. ден од карантинот.

5.Екипажот на авиони-бродови, како и вработените во брод од клучно значење и возачите на тешки товарни возила се ослободени од мерките на ПРЦ тест за САРС-КоВ-2 и примена на карантин.
(можни се измени, корекции на условите за Ковид 19 пропишани од Република Турција за што ние доколку ги добиеме информациите ке ги има на нашата веб страна обвајени)

Политики на Piril Thermal & Beauty SPA 4*

Удобности

 • Амам
 • Бар на базен
 • Безжичен интернет
 • Билијард
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Конференциска сала
 • Лекар на повик - доплата
 • Мини бар-доплата
 • Сауна
 • Соба за багаж
 • Собен сервис-доплата
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Централно греење
 • Џакузи

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777, 070 202 777, 070 307 999
или пишете на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Piril Thermal & Beauty SPA 4* Чешме, ТУРЦИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло