TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Apartmani Kraljevi Chardaci & Spa 4*🚕

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
СРБИЈА
Копаоник
7 ноќи

10% попуст за уплата до 31.10.2023 (мин 5 ноќи)

 

Цена по соба на ден – НАЕМ

Период 1/3 Студио 1/4 Апартман 1/6 Aпартман
Comfort Lux Comfort Lux Comfort Lux
10.12-29.12 47€ 52€ 62€ 69€ 78€ 86€
29.12-05.01 90€ 99€ 116€ 129€ 140€ 155€
29.12-05.01 помалку од 7 ноќи 105€ 116€ 138€ 147€ 155€ 172€
05.01-13.01 Акција 6+1 66€ 73€ 93€ 103€ 112€ 125€
13.01-21.01 Акција 7+1 70€ 78€ 93€ 103€ 112€ 125€
21.01-04.02 54€ 60€ 78€ 86€ 93€ 103€
04.02-11.02 Акција 5+2 70€ 78€ 90€ 99€ 105€ 116€
11.02-18.02 Aкција 6+1 73€ 82€ 93€ 103€ 109€ 121€
18.02-03.03 Акција 5+2 54€ 60€ 70€ 78€ 90€ 99€
03.03-31.03 47€ 52€ 54€ 60€ 62€ 69€

Цените се во € се плаќа во денари, 1€ = 62 денари

*За престој помалку од 3 ноќи цените се зголемуваат +20%

Акција
5+2 – За престој од 5 ноќи, ГРАТИС 2 ноќевања
6+1 – За престој 6 ноќи, ГРАТИС 1 ноќевање
7+1 – За престој 7 ноќи, ГРАТИС 1 ноќевање

Напомена:
Акците се валидни за термини означени со црвена боја во табелата!

Акции и Early Booking се комбинираат!

Во цената е вклучено:
– Наем на Студио / Апартман
– Чистење и средување на апартманот
– Безжичен интернет
– Организиран трансфер до Ски Центар 5 пати во денот (спорд работно време на ски центар)
– Ски Гардеробер на сказа Мало Езеро (30м)
– 15% попуст за користење на дневна карта за Wellness and Spa центар

Во цената не е вклучено (такасата задолжително се плаќа во агенција ):
– Туристичка такса по лице на ден 1€ за возрасни; Деца 7-15 г. плаќаат по 0,50€ ; Деца 0-7 г. ГРАТИС
– Хотелско осигурување 0,20€ по лице на ден плаќаат сите гости
– Патничко осигурување
– Превоз

Доплати кои не се задолжителни (можност за доплата при правење на резервација во агенција):

Појадок
13,00 € на ден за возрасни
8,60 € на ден за деца 2-11,99 години

Вечера
22,00 € на ден за возрасни
17,50€ на ден за деца 2-11,99 години

Напомена:
Новогодишна вечера не е задолжителна
Понуда за новагодина ке биде дополнително објавена
Надворешен паркинг 5-7€ по кола на ден;
Катна гаража 10€ по кола на ден;

Услови за откажување и промена на термин:
– Секој гостин е должен во писмена форма да ја откаже или промени својата резервација.

– Рокови за откажување на резервација:

– До 21 дена пред почеток на аранжман БЕЗ ПЕНАЛИ

– 20-11 дена пред почеток на аранжман 30% од вкупната сума на аранжманот

– 11-0 ден пред почеток на аранжманот 100% од вкупната сума на аранжманот

*Доколку гостинот го напушти хотелот предвреме хотелот уплатените средства нема да ги рефондира.

* Хотелот не дозволува промена или отказ на резервација поради неповолни временски услови (недоволно снег, магла….)

*Промена на термин е дозволена во согласно на хотелот и спорд цените во табелата за терминот во кој се менува

*Доколку гостинот го напушти хотелот предвреме хотелот уплатените средства нема да ги рефондира.

*Промена на термин е дозволена во согласно на хотелот и според цените во табелата за терминот во кој се менува

Хотелско апартмански комплекс Краљеви Чардаци Спа 4* се наоѓа во викенд одморалиште на главниот пат, на 3,4 км од првата жичарница и 5,9 км од центарот на Копаоник. Комплексот се состои од 2 крила хотелски згради и станбени делови составени од неколку згради. Во 2017 година, комплексот беше проширен со нови капацитети за сместување во хотели и апартмани, како и нов дел од Спа центарот.

Спа & ВелнесС центар на 900м2 (хотелот е во топла врска со СПА центарот)
Спа и велнес центар содржи:
Внатрешен базен
Затворен базен
Отворен базен 14х6 м со река
Џакузи када
Финска сауна
Руски бањи
Турска бања
Базен Кнајп
Тепидариум
Опуштена зона
Солена пештера
Амам
Масажи
За гостите од хотелскиот дел, користењето на Валнес и Спа центарот е вклучен во цената.
За најмладите има нов Спа аква парк, отворен во 2018 година.
Детската велнес зона е создадена за најмладите гости, до 12 годишна возраст, и содржи базени и тобогани:
– бебешки базен со големина 6х4м (длабочина 0,4м)
– детски базен со димензии 13х11м (длабочина 1м) со атракции на базенот
– брановиден слајд – на височина од 3,1 м
– тунел
– тобоган змија – висина од 1,5 м

Конгреси, семинари…..
Функционални, елегантни и добро опремени сали на конгресниот центар, климатизиран и модерно опремен центар со 5 одделни единици, со вкупен капацитет од 380 учесници, или од 15 до 360 учесници, во зависност од салата и видот на поставката.

Конференциски центар;
Ресторан;
Покер бар;
Бар за базен;
Фитнес центар;
Безжичен интернет во целиот комплекс;
Игротека со чување деца;
Ски автобуси (организиран превоз до скијачки центри и хостели);
Скијачка соба;
Паркинг;
Изнајмување моторни санки и АТВ;
Рецепција 24/7;
Игралиште за деца.

Апартхотел Краљеви Чардаци се состои од неколку комплекси.
Во западното крило на комплексот има стандардни соби, опремени со брачен кревет или два единечни кревети. Малку поудобни соби се супериор собите.
Супериор собите имаат брачен кревет и софа кревет, пространа бања, брз пристап до интернет.

Апартманското сместување нуди комфорен простор за престој, вклучувајќи тросед, стол и масичка за кафе. Спалната соба е пространа со брачен кревет. Бесплатен интернет пристап.

Опис на АПАРТМАНСКИ дел:

Студио (2 лица)
Една соба со софа кревет за две лица, бања (туш, фен), целосно опремена кујна со електричен шпорет, фрижидер, садови, прибор за јадење, трпезариска маса, телевизор, безжичен интернет.

Студио (3 лица)
Една соба со софа кревет за две лица, еден софа кревет, бања (туш, фен), целосно опремена кујна со електричен шпорет, фрижидер, садови, прибор за јадење, трпезариска маса, телевизор, безжичен интернет.

Апартман (4 лица)
Ддневна соба со софа кревет за две лица, спална соба со брачен кревет (200 × 160) или два единечни кревети, бања (туш, фен), целосно опремена кујна со електричен шпорет, фрижидер, садови, прибор за јадење, јадење маса, телевизор, безжичен интернет.

Апартман (6 лица)
Дневна соба со софа кревет за две лица (некои апартмани имаат камин во дневната соба), две спални соби, едната со брачен кревет и другата со два единечни кревети, бања (туш, фен), целосно опремена кујна со електричен шпорет, фрижидер, садови, прибор за јадење, трпезариска маса, телевизор, безжичен интернет.

Лукс варијантата на апартманот вклучува топла врска со базенот и Спа центарот.

Услови за откажување и промена на термин:
Секој гостин е должен во писмена форма да ја откаже или промени својата резервација.
Рокови за откажување на резервација:
– До 30 дена пред почеток на аранжман БЕЗ ПЕНАЛИ
– 29-15 дена пред почеток на аранжман 20% од вкупната сума на аранжманот
-14-8 дена пред почеток на аранжман 40% од вкупната сума на аранжманот
-7-3 ден пред почеток на аранжман 60% од вкупната сума на аранжамот
-3-0 ден пред почеток на аранжманот 100% од вкупната сума на аранжманот
*Доколку гостинот го напушти хотелот предвреме хотелот уплатените средства нема да ги рефондира.
*Промена на термин е дозволена во согласно на хотелот и спорд цените во табелата за терминот во кој се менува

Ковид политика:
Хотелот – гарантира поврат на уплатени средства во случај:
Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата
(доказ позитивен ПЦР тест)
– При затварање на граници

Скијачкиот центар Копаоник има преку 62 км патеки распоредени за алпско и нордиско скијање. Во моментов, ски центарот Копаоник, има систем од 24 лифтови и ски-лифтови.
Капацитетот за инсталација е над 33.000 скијачи на час.
Овој систем се состои од: 3 лифтови со шест седишта, 7 лифтови со четири седишта 4 преклопни лифтови со четири седишта со голема брзина и три фиксни лифтови со 4 седишта со подвижна лента за скијачи за качување, 2 два-лифтови за седишта и 12 ски-лифтови, сидро и плоча поврзани.
Стандардите на ФИС се исполнети со три патеки, така што натпреварите се одржуваат на Копаоник, кои се бодуваат за Балканскиот и Европскиот куп.
Уредените скијачки терени на скијачкиот центар Копаоник овозможуваат огромно уживање за сите категории скијачи, од почетници до професионални скијачи.

Политики на Apartmani Kraljevi Chardaci & Spa 4*🚕

Удобности

 • Амам
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Кафе бар
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Конференциска сала
 • Лекар на повик - доплата
 • Мини бар-доплата
 • Парна бања
 • Сауна
 • Собен сервис-доплата
 • Солена соба
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен

Оцени од гости (0 Оцени)

 

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777, 070 202 777, 070 307 999
или пишете на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Apartmani Kraljevi Chardaci & Spa 4*🚕 Копаоник, СРБИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло