TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ASIMINA 7 ноќи

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Вила
ГРЦИЈА
Пефки
Pefki 342 00, Greece
070 202 777, 047 202 777
7 ноќи
20 % попуст

Asimina Pefki. PDF

Цени 2020

Попусти
– 30 % попуст за резервација и уплата 100% до 15.12.2019
– 25 % попуст за резервација и уплата 100% до 31.12.2019
– 20 % попуст за резервација и уплата 100% до 31.01.2020
-15 % попуст за резервација и уплата 100% до 29.02.2020
-10 % попуст за резервација и уплата 100% до 30.04.2020

Цените се за НАЕМ на СТУДИО/АПАРТМАН  за 7 ноќевања

термини ноќевања 1/2 студио 1/3 студио
21.05 – 28.05 7 49 59
28.05 – 04.06 7 69 79
04.06 – 11.06 7 89 99
11.06 – 18.06 7 119 129
18.06 – 25.06 7 179 189
25.06 – 02.07 7 209 219
02.07 – 09.07 7 239 249
09.07 – 16.07 7 259 279
16.07 – 23.07 7 269 299
23.07 – 30.07 7 299 319
30.07 – 06.08 7 299 319
06.08 – 13.08 7 299 319
13.08 – 20.08 7 299 319
20.08 – 27.08 7 269 289
27.08 – 03.09 7 249 269
03.09 – 10.09 7 219 239
10.09 – 17.09 7 189 209
17.09 – 24.09 7 139 159
24.09 – 01.10 7 99 109

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари
Термините кои се обележани со црвено се ПРОМО и не подлежат на попуст

Во цената Е вклучено:
7 ноќевања во студио,(по избор)
Користење клима уред,
Користење безжичен интернет

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Доплата за туристичка такса 0,5 € по СОБА на ден (се плаќа во објектот)

Напомена:
На промо цените и цени за рана резервација НЕ следува попуст
За уплата на 2 и повеќе термини одобруваме 7% попуст.
Попустите не може да се комбинираат.
Сместување во собите е после 14 часот (локално време),
Напуштање на собите е до 10 часот (локално време)
Туристичката такса се плаќа на лице место по пристигнувањето во објектот.
Агенцијата организатор не превзема одговорност за квалитетот и покриеноста на интернет конекцијата.

Превоз

Цени 
Автобуски превоз Скопје, Велес, Kавадарци 50€ возрасни,
Прилеп, Битола 40€
Попусти за деца 2 -12 години минус 15€ од цената за возрасен.

Време на поаѓање превоз Евиа:
00:00 h Скопје (Дрводекор) патува преку Битола
00:45 h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) трансфер до Битола
23:45 h Штип (паркинг пред пошта) трансфер до Велес и Битола
01:30 h Кавадарци (бензинска пумпа Макпетрол,Дреново) трансфер до Битола
02:20 h Прилеп (бензинска пумпа Лук Оил) трансфер до Битола
03:00 h Битола (Пред спортска Сала)

02.15 h Ресен (спроти автобуска станица) – Трансфер до Битола
01:30 h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола)
01.00 h Струга (Хотел Дрим) – Трансвер до Битола
01:00 h Кичево (бензинска пумпа Пуцко Петрол)

Време на заминување од Грција: Пефки 14h по МК време.

Автобускиот превоз е организиран со високотуристички лиценцирани автобуси со клима, тв, и придружник на патвањето. Поаѓањето започнува од Скопје, преку Велис и Битола, Кожани и Лариса, при што патувањето се скратува за стотина километри. Организирани трансфери од останати градови со доплата.

Првиот ден на доаѓање и последниот ден на заминување патниците сами го пренесуваат својот багаж од местото на запирање до/од објектот на сместување.

Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.

Минимум 1 ден пред поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција
Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 мин пред поаѓањето.
Можни се доцнења во летната сезона заради густината на сообраќајот за кои однапред се извинуваме.

Вие сте должни да сте на договореното место и час, со Вашите документи и Вашиот багаж

Опис


Вила Асимина А категорија – е мала вила на самиот морски брег.
Вилата нуди трокреветни студија.
Сите соби се опремени со кујна, фрижидер, бања, телевизор, клима уред (вклучен во цената), безжичен интернет, прекрасно уредено дворно место , опремено со маси и столици со поглед на заливот во Пефки, скали за влез во море дирекно пред вилата, како и плажа во непосредна близина, а добивате и крпи на користење.
Структура на кревети: 1/3 STD = брачен кревет + единечен

Услови

Цената на аранжманот зависи од квалитетот и локацијата на објектот.
Минималниот број на лица се определува според бројот на основни легла.
Патниците студиото/апартманот првиот ден го превземаат по 14:00 часот,
Последниот ден напуштање на  студиото/апартманот е до 09:00 часот наутро.
Патниците се должни сами да ја одржуваат хигиената за време на престојот.
Тоалетни и хигиенските производи самите гости си ги обезбедуваат
При резервација се уплаќа аванс од 30% од вредноста на аранжманот а остатокот по потврдувањето на резервацијата, и тоа најдоцна до 15 дена пред реализацијата на аранжманот
За уплата на два или повеќе термини одобруваме 7% попуст на последниот термин,
Попустите не може да се комбинираат,
Во студио е дозволено сместување на лица согласно предвидениот капацитет (број на кревети), преку дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 г. во кревет со родител,
Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира.
Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата),
Услови за “early booking”:
За резервација е потребно 30% уплата од сумата на аранжманот, доплата се врши најдоцна до датумот кога истекува попустот за рано букирање. Сите резервации направени или платени по предвидените датуми за рано букирање ќе бидат наплатени по редовни или ревидирани услови и цени актуелни во периодот на доплата.
Минимум 1 ден пред секое поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција.
Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
Поради густиот сообраќај во текот на летната сеозна можни се определени доцнења за кои однапред се извинуваме.
Важат Општите услови на Т.А. Турист.

За


Евиа е втор најголем остров во Грција. Одалечен од Скопје околу 490 км.

Островот е долг 180км, главен град е Халкида во чија близина се наоѓа мост кој го поврзува островот со копно. Од Атина е одалечено 80км. Островот Евиа е омилена дестинација на локалното население. Се одликува со долги песочни плажи, поволни климатски услови, богата флора и фауна, многу борова шума, бројни термални извори и археолошки наоѓалишта. Најпопуларното туристичко место е Пефки кое се наоѓа на северната страна на островот.

GPS

GPS Кординати:  39.00457819256661   23.206762075424194

Екскурзии

Екскурзија до островите Лихадонисja

Кога станува збор за патувања во Евија, можеби најинтересно е она што им се нуди на туристите, можност да се запознаат со познатите Вулкански острови Лиhадонизија, кои многу често може да се слушнат како ги нарекуваат грчки Сејшели или Бахамите. Она што е особено интересно е појавата на овие острови, кои бile создадени од природната сила по ерупцијата на вулканите и сега се сметаat за рај на земјата, пред сè, затоа што биле населени во минатото, но денес нема жители и се познати како посебна привлечност за туристите. Покрај тоа што се фасцинирани од убавината на овие острови, некои туристички агенции нудат и тури за разгледување места, така што најверојатно ќе имате можности да ја набудувате не само убавината на самите острови, туку и морското дно. Немојте да се изненадите кога гледате делфини и морски фоки што живеат во водата. Најчесто станува збор за еден од островите, кој е најголем од нив, каде имате време за капење и сончање и можете да имате ручек. Цената на оброк во локална таверна во повеќето тури не е вклучен во цената на патувањето, а сувлаки чини околу 3 евра. Постои можност за посета на познатата бања „Едипсос“, и во тој случај, а потребно е околу еден час за да стигне во бањата. Од Пефки до Лихадонисја, потребни се околу два часа да се патува, а потоа околу островот со глисери.

Екскурзија од Евиа до Скијатос

Доколку сте заинтересирани за екскурзии од Евија, не се сомневаме дека вашиот избор ќе биде поврзан со турата на островот Скијатос, што ќе ве однесе за само околу 90 минути со брод од Пефки. Додека престојувате во Скијатос, ќе ја посетите и познатата плажа Кукунарис, која ви ја нудиме по одлична цена, не повисока од 20 тина евра.
Обично екскурзијата е организирана на таков начин што ќе бидат потребни три часа да останете во главниот град на островот и на споменатата плажа, така што дефинитивно ќе имате време да ги откриете многуте знаменитости на овие интересни локации.
Она што ја прави плажа Кукунарис посебна е бојата на песок што е исклучителна, но и тиркизно сино море, карипско сино. Во непосредна близина на плажата е познатата плажа Амбелакија, а на нејзината спротивна страна е уште една помала и многу убава плажа, позната како Марата.
Во главниот град на островот Скијатос, можете да купите што ви сака душа, но имајте на ум дека ова е дестинација која е поскапа, така што цените се секако повисоки отколку на Евија, на пример. Но, сите наши туристи кои имаа доволно среќа да го посетат овој фантастичен остров, се согласуваат дека вреди секој сувенир.
Исто така, треба да знаете дека распоредот за тури може да варира, и во зависност од изборот на агенција и ситуацијата во градот или плажата, така што некои агенции прво одат во градот, а некои прво на плажа. Без оглед каква и да е релацијата, голема е веројатноста ова патување да остане во вашата меморија долго време.

Екскурзија Атина

Патувањето до Атина обично се организира со автобус и патува низ градот Прокопи, што е особено интересно во моштите на Свети Јован Руски чувани во црквата со истото име, каде што обично го посетуваат сите агенции за кратка посета. Имајте на ум дека патот за Атина е со кривини , ако започнувате од Едипсос и преку Халкида, па ако страдате од гадење, дефинитивно треба да ги земете таблетите. Кога ќе пристигнете во грчката престолнина, автобусот најпрво ќе ве однесе низ централните градски улици каде ќе имате можност од локален водич да слушнете убави приказни за знаменитостите на Атина. Обично се симнувате од автобусот во подножјето на Акропол и обично имате слободно време до доцна попладне. Да бидеме прецизни, тоа е во 18 часот по локално време, а состанокот на патниците е претежно пред зградата на грчкиот парламент, за да можете да присуствувате на стража-смена и да го видите познатиот Евзон.
Ако имате предвид колку е стара Атина и што има да понуди, ќе ви биде јасно дека времето од пладне до 18 часот не е доволно за да ја видите целата нејзина убавина, но секако тоа не значи дека нема да уживате. Дефинитивно е препорака да се напиете кафе во едно од кафулињата на познатите Плака или Тиси.
Ако одлучите да посетите музеј во Акропол, треба да се купи билет (20 евра за возрасни, 10 евра за деца).
Исто така, треба да имате на ум дека доколку сакате да го посетите Акрополис, многу е веројатно дека нема да имате многу време да ги видите Манастираки, Плака, улицата Ерму или плоштадот Синтагма, бидејќи времето ќе помине многу брзо. Се разбира, под услов да го видите целиот музеј како што треба и да се искачите на Партенон, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на блискиот рид Ликавитус и цела Атина.
Бидете сигурни дека е добро да ги посетите многуте продавници за сувенири за кои е добро познат Монастираки.

Други патувања на Евија

Постојат екскурзии до плажите на Елиника и Василики, но најчесто овие екскурзии се организираат само за време на висока сезона, или кога има доволно заинтересирани туристи. На Елиника Бич ќе можете да видите мала црква посветена на Свети Никола, сместена на мал остров. Во спротивно, нема лежалки, чадори и кафулиња,така што ќе уживате во вистински мир. Од друга страна, плажата Василики, која се наоѓа во близина на ресортот Пефки, честопати се смета за идеална дестинација за ентузијасти во кампување. Цените за ова патување обично се околу 6 €, но цените исто така може да варираат.
Интересно е да се посети и познатата тврдина Карабаб на Халкида, сместен во центарот на Евија, како и црквата Свети Јован Руски и манастирот Свети Давид.
Некои агенции исто така може да понудат екскурзија до островите Скопелос и Алонисис, и треба да патуваат нешто помалку од 3 часа со брод, што може да биде причина помал број туристи да одлучат да одат на оваа екскурзија.

 

Важно

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице, или сопственикот на објектот или вработен на рецепцијата.
Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести организаторот на патувањето и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма.
Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето нема ингеренции да посредува меѓу Вас и надлежните институции во земјата во која престојувате, но секако ќе Ви помогнме колку е тоа можно од нас.

 

 

Политики на ASIMINA 7 ноќи

Удобности

  • Безжичен интернет
  • Клима уред

Оцени од гости (0 Оцени)

ASIMINA 7 ноќи Пефки, ГРЦИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

  • Бизнис
  • Парови
  • Семејство
  • Пријатели
  • Соло