TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Gorski Hotel & Spa

Достапни соби

Хотел
4 ѕвезди
СРБИЈА
Копаоник
Kopaonik Serbia
070 202 777, 047 202 777
5 ноќи

(-15% попуст за уплата до 31.10.2019 г.)
Цени на ДЕН по лице, за период:  05.12.2019 – 12.04.2020

период услуга DBL/TRPL superior DBL/TRPL de luxe
05.12.2019 – 08.12.2019 HB
08.12.2019 – 17.12.2019 HB 100 109
17.12.2019 – 29.12.2019 HB 87 95
29.12.2019 – 02.01.2020 HB 219 239
29.12.2019 – 05.01.2020 HB 153 167
05.01.2020 – 12.01.2020 HB 98 107
12.01.2020 – 19.01.2020 HB 109 119
19.01.2020 – 26.01.2020 HB 98 107
26.01.2020 – 02.02.2020 HB 98 107
02.02.2020 – 09.02.2020 HB 131 143
09.02.2020 – 16.02.2020 HB 131 143
16.02.2020 – 23.02.2020 HB 109 119
23.02.2020 – 01.03.2020 HB 109 119
01.03.2020 – 08.03.2020 HB 120 131
08.03.2020 – 15.03.2020 HB 106 115
15.03.2020 – 22.03.2020 HB 89 97
22.03.2020 – 29.03.2020 HB 75 82
29.03.2020 – 12.04.2020 HB 75 82

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари
Легенда: HB полупансион, DBL двокеветна соба, TRPL трикреветна соба

Во цената Е вклучено:
Полупансион -појадок и вечера
Неограничено користење на Spa & Wellness центар:
затворен базен, џакузи, релакс зона, тапидариум, топли клупи, борова сауна, сауна со сено,
финска сауна, парна бања, шок туш, солено -ледена соба, ледена фонтана, фитнес сала, безжичен интернет, ски-гардеробер

Задолжително се наплаќа при резервација:
Tуристичка такса 1€ по лице на ден за возрасни; 0,50€ по лице на ден за деца 7 -15 год;
Деца 0 – 7 год. гратис.
Услови за Gorski Hotel & Spa****:
Дете до 2г. со две полноплатежни лица на заедничко легло – гратис сместување во DBL Superior и DBL Deluxe
Дете 2-12г. со две возрасни лица во соба има попуст од 50% на дополнително легло
Дете 2-12г. со едно возрасни лице во соба има попуст од 30% на посебно легло
Две деца 2-12г. со две возрасни лица во соба едно дете има попуст 50%,второ дете гратис во TRPL Superior Room и TRPL Deluxe Room

97 луксузни соби, 21 апартман

Superior Room
Супериор соба 32 м², опремена со брачен кревет (димензии 180х200см), софа која може да послужи како дополнителен кревет и бања со подно греење доколку е потребно.
Позицијата на овие простории им дава преглед на гостите од врвот на Панчиќ или Конак.
Постои можност за поврзување соба во соба во некои од собите …
Капацитет до 3 лица

De luxe
Де лукс соба 35 м² е опремена со брачен кревет (со големина 180х200 см), софа што може да послужи како дополнителен кревет и бања со подно греење доколку е потребно.
Собите од овој тип се наоѓаат исклучиво на горниот кат на хотелот, нудејќи уникатен поглед.
Капацитет до 4 лица

Постојат места чија магија се чувствува и Ве доближува до природата а тоа е хотелот Горски и Спа.
Ова е местото каде што сонот за слобода станува реалност, а уживањето е радост на животот.
Ова е местото каде денот тече со темпо што ви одговара.
Добредојдовте во хотелот Горски, на ексклузивна локација во центарот на Копаоник.
Скијачка патека пред хотелот.
Лоби бар – капацитет 95 седишта
Ресторан Ла Карт – капацитет 62 места
Пензиски ресторан – капацитет 196 места
Ски ресторан – капацитет 70 седишта
Конгресен центар со 470 места и повеќефункционална сала од 470м2
Фризерски и салони за убавина, Гаража со 57 места, ски соба 221м2

СПА центар на 900м2
Уникатен свет на сауни и спа содржини, идеален амбиент за релаксација и целосно посветен на релаксација и здравје. Отворен и затворен базен, сауна свет: финска сауна, парно купатило,  , солена соба, ладен туш, ледена фонтана, борова сауна / сауна со сено и полски цвеќиња, топли клупи, релакс зона……

Прекрасен дел од Србија, во кој секогаш се наоѓа нешто ново за восхитување…
Почувствувајте ја магијата на Сребрена планина, како што понекогаш се нарекува Копаоник, најголемиот планински венец во Србија.
Националниот парк Копаоник е дом на многу ретки растителни и животински видови и огромни шуми. Со 200 сончеви денови и околу 160 дена покриени со снег во текот на годината, таа е една од најпосетуваните туристички дестинации во Србија и најпопуларните ски-центри во регионот.
За оние кои сакаат мир и оние кои имаат потреба од активен одмор исполнет со адреналин, Копаоник е идеална дестинација во текот на целата година.
Највисок врв – Врв на Панчиќ, 2017м
Вкупна должина на патеки за алпинистички и нордиски скијачки патеки: 62 км
21 сина лента, 9 црвени ленти, 6 црни ленти
Број на ски-лифтови и лифтови: 24, вклучувајќи и лифтови за скијање (11 лифтови, 13 ски-лифтови)
Вкупен капацитет на ски-лифт: 32,000 скијачи / час
Најдолгата патека – 3,5 км Бела Река, должина на осветлена ноќна патека за скијање Мало езеро – 450м
Три ФИС стандардни слаломски трки: гигантски слалом, супер гигантски слалом и спуст.
Покриеност на вештачки снежни патеки: 97%
Повеќе од 100 ски дена годишно
Сноуборд парк, опремен по највисоки стандарди, со вкупна должина од 450 м
Ноќни патеки

Политики на Gorski Hotel & Spa

Удобности

 • Базен - внатрешен
 • Базен - надворешен
 • Бар базен
 • Безжичен интернет
 • Бесплатен паркинг
 • Био сауна
 • Интернет во заеднички простории
 • Кафе бар
 • Конференциска сала
 • Леден туш
 • Ледена фонтана
 • Лекар на повик - доплата
 • Основен ресторан
 • Парна бања
 • Сауна
 • Снек бар
 • Собен сервис-доплата
 • Солена соба
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Финландска сауна
 • Фитнес сала
 • Фризерски салон
 • Централно греење

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации НЕ СЕ прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, факс...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста.
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација
Ваш е маил, факс и телефони ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на детето)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата, се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата, доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во хотелот
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на хотелот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на домакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција, на веб-страницата, или кај домаќинот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет. (услуга која ја имате платено)
Вашите скапоцености, вредни предмети, документи Ве молиме оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на хотелот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои се услуги со плаќање....
Гостинот ја надоместува вредноста на штетата во целост во согласност со условите и документите на хотелот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред и безбедност во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во хотелот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на хотелот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичка агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правилата и условите на хотелот/аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во хотелот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.
   

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Gorski Hotel & Spa Копаоник, СРБИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло