TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Grand hotel 4*

Достапни соби

Luxury room

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
1

Два одделни или еден брачен кревет;

Double room

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
1

Два одделни или еден брачен кревет

Хотел
4 ѕвезди
БУГАРИЈА
Банско
1 ноќи

 

Цени на ден за соба – полупансион

сместување Услуга: ПОЛУПАНСИОН
Периоди 01.12.23 03.01.24
21.12.23 15.04.24
Минимум ноќевања 3 ноќи 3 ноќи
Тип на соба DOUBLE DELUXE ROOM
1 возрасен 168.30 168.30
2 возрасни 168.30 168.30
2 возрасни + 1 дете (00-1,99) 168.30 168.30
Тип на соба EXECUTIVE  ROOM
2 возрасни 177.10 177.10
Тип на соба EXECUTIVE PREMIUM  ROOM
2 возрасни 177.10 177.10
2 возрасни + 1 дете (00-5,99) 177.10 177.10
Тип на соба FAMILY  ROOM
2 возрасни 211.20 211.20
2 возрасни +1 дете (00-5,99) 211.20 211.20
2 возрасни +1 дете (06-11,99) 249.70 249.70
3 возрасни 266.20 266.20
Тип на соба FAMILY  SUITE
2 возрасни 221.10 221.10
2 возрасни +1 дете (00-5,99) 221.10 221.10
2 возрасни +1 дете (06-11,99) 259.60 259.60
3 возрасни 276.10 276.10
Тип на соба ONE BEDROOM APP
2 возрасни 257.40 257.40
2 возрасни +1 дете (00-5,99) 257.40 257.40
2 возрасни +1 дете (06-11,99) 295.90 295.90
3 возрасни 312.40 312.40
2 возрасни +2 деца (06-11,99) (00-5,99) 295.90 295.90
2 возрасни +2 деца (00-5,99) (00-5,99) 257.40 257.40
Тип на соба TWO BEDROOM APP
3 возрасни 352.00 352.00
4 возрасни 352.00 352.00
3 возрасни +1 дете (00-5,99) 352.00 352.00
3 возрасни +1 дете (06-11,99) 352.00 352.00
3 возрасни +2 деца (06-11,99) (00-5,99) 352.00 352.00
2 возрасни +2 деца (06-11,99) (00-5,99) 352.00 352.00
2 возрасни +2 деца (00-5,99) (00-5,99) 352.00 352.00
2 возрасни +2 деца (06-11,99) (06-11,99) 352.00 352.00
4 возрасни +1 дете (00-5,99) 352.00 352.00
3 возрасни +2 деца (06-11,99) (06-11,99) 352.00 352.00

Цените се во €, плаќање во денари 1€ = 62,00 мкд


Цените се дадени по соба на ноќ и клучуваат:

Ø Полупансион
Ø Користење на главните згради СПА објекти како што се: Затворен базен Vitality со минерална вода 38 степени, Лакониум, Билна сауна, Финска сауна, Арома сауна, Арома парна бања, Парна бања со шок базен, Надворешен базен само за возрасни Vitality со минерална вода 38 степени и 2 други надворешни базени.
Ø Складирање на опрема за скијање, шатл-автобуски превоз хотел – гондола со лифт – хотел (во одредени термини),

HB пакетот вклучува:
Ø Појадок (шведска маса): разновидни топли и ладни јадења, солени и слатки закуски, англиски појадок, специјалитети од јајца, разни млечни производи, ладно месо и сирења, избор на пекарски производи, шоу готвач со различни топли палачинки и вафли, житарки и мешунки, свежо сезонско и сушено овошје, избор на џемови од овошје, различни видови преливи, свеж зеленчук, јаткасти плодови, дел за исхрана, мени за бебиња и деца, кафе, чај, сокови
Ø Вечера (шведска маса): избор на свежи витамински салати и супи, богат избор на јадења од бугарската и интернационалната кујна, специјални тематски вечери – бугарски, азиски, италијански, мексикански, медитерански, балкански, вегетаријански и месни јадења, тестенини, избор пекарски производи, слатко бифе со разновидни десерти, диетален дел, свежо сезонско овошје, бебешко и детско мени, чај, сокови

Цената не вклучува:
Ø  Туристичка такса 1 еур по лице на ноќ и се плаќа во агенцијата
Ø  Превоз
Ø  Патничко осигурување

сместување Услуга: Полупансион Плус
Периоди 01.12.23 22.12.23 29.12.23 03.01.24 09.01.24 28.01.24 10.03.24
21.12.23 28.12.23 02.01.24 08.01.24 27.01.24 09.03.24 15.04.24
Минимум ноќевања 3 3 4 3 3 3 3
Тип на соба ROOM STANDARD SINGLE
1 возрасен 129.80 166.10 0.00 166.10 156.20 166.10 129.80
Тип на соба DELUXE ROOM
Цена по лице 72.60 92.40 123.20 92.40 86.90 92.40 72.60
2 возрасни 145.20 184.80 246.40 184.80 173.80 184.80 145.20
2 возрасни + 1 дете (0-5,99) 145.20 184.80 246.40 184.80 173.80 184.80 145.20
Тип на соба DBL EXECUTIVE
Цена по лице 89.10 108.90 139.70 108.90 103.40 108.90 89.10
2 возрасни 178.20 217.80 279.40 217.80 206.80 217.80 178.20
Тип на соба APP 1-Bedroom
2 возрасни 167.20 206.80 268.40 206.80 195.80 206.80 167.20
3 возрасни 227.70 278.30 361.90 278.30 267.30 278.30 227.70
2 возрасни +1 дете (0-5,99) 167.20 206.80 268.40 206.80 195.80 206.80 167.20
2 возрасни +1 дете (06-11,99) 200.20 250.80 323.40 250.80 239.80 250.80 200.20
2 возрасни +2 деца (0-5,99) (0-5,99) 167.20 206.80 268.40 206.80 195.80 206.80 167.20
2 возрасни +2 деца (06-11,99) (00-5,99) 200.20 250.80 323.40 250.80 239.80 250.80 200.20
2 возрасни +2 деца (06-11,99) (06-11,99) 233.20 294.80 378.40 294.80 283.80 294.80 233.20
3 возрасни +1 дете (0-5,99) 227.70 278.30 361.90 278.30 267.30 278.30 227.70
Тип на соба APP 2-Bedroom
3 возрасни + 2 деца (0-11,99) (0-5,99) 312.40 391.60 514.80 391.60 369.60 391.60 312.40
4 возрасни 312.40 391.60 514.80 391.60 369.60 391.60 312.40
4 возрасни + 1 дете (0-5,99) 312.40 391.60 514.80 391.60 369.60 391.60 312.40

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд

Цените се дадени на ноќ и вклучуваат
Ø Ноќевање, појадок (шведска маса), вечера (шведска маса)
Ø Користење на внатрешни простории како што се: финска сауна, солена сауна, арома сауна, парна бања, амам, џакузи, соби за релаксација; пристап до затворен базен акватоник, детски базен и фитнес центар. СПА и фитнес центарот се дел од главната зграда и се внатрешни објекти.
Ø Складирање на опрема за скијање, шатл-автобуски превоз хотел – гондола со лифт – хотел (во дадени термини)

HB+ пакетот вклучува:
Ø Појадок (шведска маса): разновидни топли и ладни јадења, солени и слатки закуски, англиски појадок, специјалитети од јајца, разни млечни производи, ладно месо и сирења, избор на пекарски производи, шоу готвач со различни топли палачинки и вафли, житарки и мешунки, свежо сезонско и сушено овошје, избор на џемови од овошје, различни видови преливи, свеж зеленчук, јаткасти плодови, дел за исхрана, мени за бебиња и деца, кафе, чај, сокови.
Ø Вечера (шведска маса): избор на свежи витамински салати и супи, богат избор на јадења од бугарската и интернационалната кујна, специјални тематски вечери – бугарски, азиски, италијански, мексикански, медитерански, балкански, вегетаријански и месни јадења, тестенини, избор пекарски производи, слатко бифе со разновидни десерти, диетален дел, свежо сезонско овошје, бебешко и детско мени, чај, сокови.
Ø 24/7 – Снек бар – грицки, топли и ладни ужини, сезонско овошје, сендвичи, мали колачи, кисели краставички, слатко шведска маса со домашни десерти, диететски дел, кафе, чај, сокови

HB пакетот не се применува за новогодишна и Бадникова вечер.

Цената не вклучува:
Туристичка такса 1 € по лице на ноќ и се плаќа во агенцијата
Патничко осигурување
Превоз

Задолжителни Гала Вечери Возрасни Деца од 6 – 11.99 г Деца од 0 – 5.99 год
Новогодишна вечера / Main restaurant 90.00 € 45.00 € БЕСПЛАТНО
Божиќна Вечера на 24.12 / Event hall 30.00 € 15.00 € БЕСПЛАТНО

Ø 10 на ноќ за сместување во соба со балкон-на барање
Ø паркинг – 5 € на ноќ – во зависност од слободни места
Ø 15 € за резервирање на конкретен број на соба
Ø 50 € на ноќ доплата за  соба со џакузи
Ø 25 € по лице доплата на ноќ за користење услуга Ултра се вклучено
**Попусти за Рани резервации не се пресметуваат на доплатите

Капацитет:

6 згради,
5 лифта;
Двокреветна соба (максимум сместување на 2 лица
Двокреветна Лукс соба (максимум сместување на 2+1;
Апартман со 1 спална соба (максимум сместување на 2+2 / 3+1 лица;
Апартман со 2 спални соби (максимум сместување на 4+1 ;

65 Двокреветна соба (максимум сместување на 2 лица, 28 – 30 м²);
43 Двокреветна лукс соба (максимум сместување на 2+1 / 3 лица, 35 – 40 м²);
38 Апартман со 1 спална (максимум сместување на 2+2 / 3+1 лица, 55 – 60 м²);
14 Апартман со 2 спални (максимум сместување на 4+2 / 5+1 лица, 75 – 80 м²);

Опис на соби:

Double room:
Два одделни или еден брачен кревет;

Luxury room:
Два одделни или еден брачен кревет;

Apartment:
Пространи соби над 60 м2

Хотелските соби може да варираат во големина и дизајн, па сместувањето во собите од сликите не е загарантирано. Хотелите имаат право да ја променат својата политика на обезбедените услуги (за дополнителни трошоци / бесплатно). Искрено се извинуваме за какви било несогласувања

Во собите:
Централно греење, сателитска телевизија, мини бар, телефон, радио, безжичен интернет, тоалет со туш, фен за коса, бањарка и папучи, балкон, централна клима;
Чистење на собата – секој ден;
Промена на постелнина – 2 пати неделно;
Промена на крпи – секој ден;

Хотелот е реновиран во 2014 година.

Локација:
150 м од центарот на Банско и 1.5 км од Гондола Лифтот.

Локација
Координати: 41.84347210570956
Kоординати: 23.487838804721832

Хотелски содржини:
Ресесторан;
Лоби бар;
Сеф (бесплатно);
Собен сервис;
СПА центар;
Салон за убавина;
Конференциска сала;
Пеглање (со доплата);
Паркинг – бесплатно околу хотелот (необезбеден паркинг)
Паркинг пред влез на хотелот – со доплата 5€ на ден (обезбеден со камери)
Интернет
Ресторан
Соби за не-пушачи
Казино
Пристап за хендикепирани лица
Надворешен базен
Детско катче
Лифт
Бесплатен трансфер до гондола
Лоби бар
Ски гардeробер
Сала за конференции
Паркинг ( со доплата)
Паркинг на 50метра
Лоби бар
Базен за деца

За деца:
Детско креветче – бесплатно;
Столче за хранење – бесплатно;
Електронски игри – со доплата;

СПА центар:
Бесплатно користење на:
Внатрешен базен;
Фитнес;
Џакузи;
Сауна;
Инфрацрвена сауна;
Локаниум парна бања;
Релакс соба;
Хамам;
Финска сауна;
Арома сауна ;

Со доплата:
Масажа.

Спа Услуги
Внатрешен базен
Џакузи
Парна бања
Турска бања/ Хамам
Зона за релаксирање
Mасажа третмани
Финска сауна
Ароматизирана сауна
Лакониум
Хербална сауна
Сауна со хималаска сол

Во цената Е вклучено :
Ноќевање со појадок и вечера
Користење на СПА центар:
Затворен базен
Базен за деца
Фитнес
Финска сауна
Арома сауна
Соле сауна
Парна бања
Амам
Џакузи
Соба за релаксација
Ски гардеробер
Шатл до гондола

Во цената НЕ Е вклучено :
Превоз
Патничко осигурување
Туристичка такса од 1€ по лице на ден (дете до 2 г, не плаќа такса)

Оброци
Појадок (шведска маса)
Вечера (шведска маса)

Политики на Grand hotel 4*

Удобности

 • Амам
 • Безжичен интернет
 • Бесплатен трансфер
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Кафе бар
 • Лекар на повик - доплата
 • Сеф на рецепција
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала
 • Централно греење
 • Џакузи

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации НЕ СЕ прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, факс...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста.
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација
Ваш е маил, факс и телефони ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на детето)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата, се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата, доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во хотелот
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на хотелот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на домакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција, на веб-страницата, или кај домаќинот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет. (услуга која ја имате платено)
Вашите скапоцености, вредни предмети, документи Ве молиме оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на хотелот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои се услуги со плаќање....
Гостинот ја надоместува вредноста на штетата во целост во согласност со условите и документите на хотелот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред и безбедност во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во хотелот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на хотелот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичка агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правилата и условите на хотелот/аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во хотелот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.
   

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Grand hotel 4* Банско, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло