TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Azul Beach Resort 4*

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
ЦРНА ГОРА
Улцињ
Velika Plaža bb, 85360, Montenegro
3 ноќи

Цени 2021

 

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

KIWI DOUBLE ROOM   (19-21м2) Single Double
30/05/2021 – 12/06/2021 72 € 48 €
13/06/2021 – 05/07/2021 90 € 60 €
06/07/2021 – 31/08/2021 120 € 80 €
01/09/2021 – 12/09/2021 90 € 60 €
13/09/2021 – 30/09/2021 75 € 50 €

Сместување: 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

DOUBLE ROOM   (21м2) Single Double
30/05/2021 – 12/06/2021 98 € 65 €
13/06/2021 – 05/07/2021 113 € 75 €
06/07/2021 – 31/08/2021 150 € 100 €
01/09/2021 – 12/09/2021 113 € 75 €
13/09/2021 – 30/09/2021 98 € 65 €

Сместување: 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

GARDEN LOUNGE SUITE (34м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 96 € 64 €
01/06/2021 – 12/06/2021 102 € 68 €
13/06/2021 – 04/07/2021 117 € 78 €
05/07/2021 – 28/08/2021 159 € 106 €
29/08/2021 – 12/09/2021 117 € 78 €
13/09/2021 – 30/09/2021 102 € 68 €

Сместување: 2 возрасни + 2 деца или 3 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

KIWI SUITE (42м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 98 € 65 €
01/06/2021 – 12/06/2021 104 € 69 €
13/06/2021 – 04/07/2021 119 € 79 €
05/07/2021 – 28/08/2021 161 € 107 €
29/08/2021 – 12/09/2021 119 € 79 €
13/09/2021 – 30/09/2021 104 € 69 €

Сместување: 4 возрасни или 3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

GARDEN LOUNGE JUNIOR SUITE  (42м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 101 € 67 €
01/06/2021 – 12/06/2021 107 € 71 €
13/06/2021 – 04/07/2021 122 € 81 €
05/07/2021 – 28/08/2021 164 € 109 €
29/08/2021 – 12/09/2021 122 € 81 €
13/09/2021 – 30/09/2021 107 € 71 €

Сместување: 2 возрасни + 2 деца или 3 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

 TWO BEDROOM SUITE  (34м2) Single Double
30/05/2021 – 12/06/2021 105 € 70 €
01/06/2021 – 12/06/2021 111 € 74 €
13/06/2021 – 05/07/2021 128 € 85 €
06/07/2021 – 31/08/2021 168 € 112 €
01/09/2021 – 12/09/2021 128 € 85 €
13/09/2021 – 30/09/2021 111 € 74 €

Сместување: 3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

TWO BEDROOM SUITE  (42м2) Single Double
30/05/2021 – 12/06/2021 110 € 73 €
01/06/2021 – 12/06/2021 116 € 77 €
13/06/2021 – 05/07/2021 132 € 88 €
06/07/2021 – 31/08/2021 173 € 115 €
01/09/2021 – 12/09/2021 132 € 88 €
13/09/2021 – 30/09/2021 116 € 77 €

Сместување: 5 возрасни или 4 возрасни + 2 деца

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

TWO BEDROOM SUITE  (38м2) Single Double
30/05/2021 – 12/06/2021 128 € 85 €
13/06/2021 – 05/07/2021 150 € 100 €
06/07/2021 – 31/08/2021 195 € 130 €
01/09/2021 – 12/09/2021 150 € 100 €
13/09/2021 – 30/09/2021 128 € 85 €

Сместување: 3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

TWO BEDROOM SWIM UP SUITE (34м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 113 € 75 €
01/06/2021 – 12/06/2021 119 € 79 €
13/06/2021 – 04/07/2021 149 € 99 €
05/07/2021 – 28/08/2021 176 € 117 €
29/08/2021 – 12/09/2021 149 € 99 €
13/09/2021 – 30/09/2021 119 € 79 €

Сместување: 2 возрасни + 2 деца или 3 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

TWO BEDROOM JUNIOR SUITE  (42м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 120 € 80 €
01/06/2021 – 12/06/2021 126 € 84 €
13/06/2021 – 04/07/2021 150 € 100 €
05/07/2021 – 28/08/2021 192 € 128 €
29/08/2021 – 12/09/2021 150 € 100 €
13/09/2021 – 30/09/2021 128 € 85 €

Сместување: 2 возрасни + 3 деца или 4 возрасни + 1 дете

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН 

 TWO BEDROOM SWIM UP JUNIOR SUITE (42м2) Single Double
01/05/2021 – 31/05/2021 126 € 84 €
01/06/2021 – 12/06/2021 132 € 88 €
13/06/2021 – 04/07/2021 153 € 102 €
05/07/2021 – 28/08/2021 198 € 132 €
29/08/2021 – 12/09/2021 153 € 102 €
13/09/2021 – 30/09/2021 132 € 88 €

Сместување: 2 возрасни + 3 деца или 4 возрасни + 1 дете

Сите цени се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари.


Цените се во ЕУР по
ЛИЦЕ на ДЕН
Јули и Август минимум 3 ноќи
Дете 3-12.99 = 50% попуст  (со минимум 2 возрасни во соба)
2-то дете 3-12.99 = 75% попуст (со минимум 2 возрасни во соба)
Деца до 2,99 бесплатно.

Во цената Е вклучено:
Услуга УЛТРА СЕ ВКЛУЧЕНО
Клима уред
Безжичен интернет
Користење отворени базени со слатка вода
Бесплатно лежалки, чадори на базенте во хотелот
Детски дел во дворот на хотелот

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Туристичка такса ( се плаќа во хотелот)
Дете  до 11 години: 0,5 евра,  Дете 12-17 години: 1,00 EUR Возрасен  1,50 EUR на ден

Напомена:
Цената е за минимум 1 платежно лице во еднокреветна 2 платежни возрасни лица во соба,
Патниците сами го пренесуваат својот багаж од местото на запирање (паркингот на хотелот) до/од објектот.
Сместување во собите е по 15;00 часот
Напуштање на собите е до 10 часот
Туристичката такса се плаќа на лице место по пристигнувањето во објектот.
Агенцијата не превзема одговорност за квалитетот на интернет конекцијата во хотелот
Сместувањето е согласно капацитетот на кревети

Превоз

СОПСТВЕН ПРЕВОЗ

Сместување

Хотел Azul Beach Resort **** Улцињ, Црна Гора.
Се наоѓа на 100 м оддалеченост од плажата Long Beach, најдолгата плажа на Јадранот.
Azul Beach Resort е место за луксуз, задоволство и апсолутна забава.
Хотелот располага со 479 соби и апартмани, 11 ресторани и барови, 8 базени, широка песочна плажа, театар на отворено, конференциски објекти, спортски објекти.
Откријте го вистинското задоволство во неверојатниот, елегантен и удобен хотел Azul Beach Resort.
Со својот уникатен амбиент и карактер, целиот поглед е насочен кон беспрекорни бујни градини со палми.

Спецификација на соби:

Во сите соби:
Бесплатен интернет
Клима
Сателитска телевизија
Сеф
Сет за правење кафе / чај
Мини-бар
Туш
Фен
Крпи
Тоалети
Огледало
Гардероба
Детска политика: бебе 0-2; деца 3-12;

KIWI DOUBLE ROOM  19м2
2 возрасни + 1 дете
Идеален простор за парови или помало семејство со едно мало дете.
Светла пријатна просторија со балкон, прилагодлива за вашите потреби.
Изберете помеѓу двокреветни или двокреветна со дополнително легло.
Удобности за двокреветна соба:
Голем брачен кревет
Тросед за извлекување
Балкон со поглед на градина

 

DOUBLE ROOM   21м2
3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете
Ова е просторијата за секоја пригода.
Не само што ќе уживате во удобноста на големиот и удобен кревет.
Удобности за двокреветна соба:
Голем брачен кревет
Тросед за извлекување
Балкон со поглед на градина

 

GARDEN LOUNGE SUITE   34м2
2 возрасни+2 деца или 3 возрасни+1 дете 34м2
Пространа тераса во градината, посебна просторија за одмор.
Удобности за салон за градини:
Спална соба
Тросед за извлекување во дневна соба
Опремена тераса – градина
Просторија за одмор

 

KIWI SUITE   42м2
4 возрасни или 3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца
Ако патувате со семејството или со пријатели, ќе ви се допадне ова сместување.
Топлите бои на Kiwi Suite едноставно ве покануваат да уживате во вашиот престој.
Удобности во киви апартмани:
Спална соба со брачен кревет
Просторија за одмор со софа за извлекување
Балкон

 

GARDEN LOUNGE JUNIOR SUITE   42м2
3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца
Просторен јуниор апартман од 42 м2, со екстра пријатна просторија за одмор, тераса во градината и елегантна спална соба, потполно предизвикува чувство на задоволство.
Удобности за јуниор суит – градина:спална соба
Просторија за одмор со софа за извлекување
Комплет за седење
2 лежалки и чадор за сонце

 

TWO BEDROOM SUITE   34м2
3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца
Aпартман со две спални соби.
Удобности за апартмани со две спални соби:
Главнa спалнa собa
Посебна спална соба
Балкон со поглед на градина

 

TWO BEDROOM FAMILY SUITE   42м2
4 возрасни + 2 деца или 2 возрасни + 4 деца
Пространоста и пријатноста ја дефинираат оваа просторија.
Прекрасен балкон нуди поглед кон градината.
Удобности за семеен апартман со две спални соби:
Главна спална соби
Посебна спална соба
2 бањи
Балкон со поглед на градина

 

TWO BEDROOM SWIM UP SUITE   34м2
3 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 2 деца
Искористете ја можноста да имате директен пристап до базенот веднаш од вашата тераса. Искусете го раскошот на апартмани до базен:
Удобности во апартман со сопствен базенза пливање со две спални соби:
Главна спална соба
Посебна спална соба
Тераса
Базен за пливање

 

TWO BEDROOM JUNIOR SUITE   42м2
4 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 3 деца
За поголемите семејства или пријатели, јуниор апартман со две спални дава можност да поминеме прекрасно време заедно.
Две спални соби, една со брачен кревет друга со разделени кревети.
Удобности за јуниор апартман со две спални соби:
Главна спална соба
Посебна спална соба со два кревети
Балкон или опремена тераса со поглед на градина

 

TWO BEDROOM SWIM UP JUNIOR SUITE   42м2
4 возрасни + 1 дете или 2 возрасни + 3 деца
Јуниор апартман со две спални соби е погоден за големи семејства и пријатели кои обожаваат приватност. Многу простор, разновидност на кревети, релаксирачка тераса и пристап до базенот ветуваат најдобар одмор
Удобности за јуниорски апартмани со две спални соби:
главна спална соба со кревет во големина и тросед за извлекување
посебна спална соба со два кревети
Базен пред терасата
Опремена тераса

Прием на соба прв ден околу 15:00 часот
Последен ден напуштање на собата до 10:00 часот

Собен сервис од 07:00-22:30 часот

Опис

Уживањето, забавата, релаксацијата и авантурата одат едни со други на одморалиштата во Црна Гора, најновиот хотел во Улцињ Azul Beach Resort, со небесно-сина вода и песочна плажа е предизвик за секој.
Овој елегантен и исклучително удобен хотел со 353 соби комбинира модерна удобност и гостопримство што го загрева срцето со гламур што не бара многу напор и привлекува парови, семејства и пријатели, тоа е најголемиот хотел од сите во ланецот на Karisma hotels & Resort ….
Гости од сите возрасти ќе уживаат во активности и забава – тениски игралишта, големо фудбалско игралиште, јога платформа, програми со ноќно шоу, балони со вода, игралиште на отворено!
Без разлика дали барате нешто со малку авантура или релаксирачки одмор за целото семејство, хотелот ги поставува стандардите за врвен активен одмор!

Содржини

Базенисо кристално чиста вода..
Зајдисонце базен – крај плажа
Големина: 1200 м²

Тивок базен – покрај плажа, со вртлог
Големина: 400 м²

Активен базен – Забавен базен пред плажа
Големина: 1020 м²

Детски базен – веднаш до детскиот клуб
Големина: 150 м²

Оаза базен – до зградата на гости
Детски базен – до зградата на гости

Забава, спорт
Тенис
Одбојка
Стрелаштво
Фудбал
Фитнес за отворено
Јога платформа
Спортски центар Аква на плажа (со дополата)

Тениски терени
Тениските терени се состојат од 6 добро одржувани игралишта за згура и со рефлектори.
Покрај активните членови, ние сме отворени за секој што сака да игра тенис. Висок квалитет на професионален тренер е достапен за сите нивоа од целосен почетник до професионалец со дополнително плаќање.

За деца
Децата сигурно ќе го посакаат своето мало кралство. Забавни игри, дневни активности, спорт, се е целосно направено за потребите на децата.
Escape Club е специјална област за тинејџери со диџејски часови и луди натпревари.
Клуб за тинејџери
Детски клубови
Отворено игралиште за деца
Курс за воздушна авантура (минимална возраст: 6 години)
Областа скулптура од песок на плажа
Детско игралиште на плажа

Гастронимија
Хотелот поставува сосема нов висок стандард на софистицирано гастрономско искуство – дозволете си да бидете заведени од нашите прекрасни кулинарски традиции….
Нашите 4 ресторани претставуваат лесно прилагодливи хотелски капацитети со пространа околина, со прекрасно друштво, прекрасни погледи и внимателно дизајнирани јадења кои ги комбинираат најдобрите од медитеранската и светската кујна..

LASTAVICA (MAIN RESTAURANT)
ITALIAN KITCHEN — À LA CARTE RESTAURANT *
THE GRILL — À LA CARTE RESTAURANT *
BEACH BAR
SUNRISE POOL BAR
SUNSET POOL BAR
OASIS POOL BAR
OASIS SNACK BAR
IRISH PUB
LOBBY BAR

 

Услови

При резервации се уплаќа аванс од 30% од вредноста на аранжманот, а остатокот по потврдувањето на резервацијата, и тоа најдоцна до 15 дена пред реализацијата на аранжманот
Минималниот број на лица се определува според бројот на основни легла во сместувачката единица.
Минимум 1 ден пред секое поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција.
Во случај на причинета материјална штета, корисникот ја надоместува штетата на лице место.
Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
Цената на аранжманот зависи од квалитетот и локацијата на објектот.
Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Политики на Azul Beach Resort 4*

Удобности

 • Балкон
 • Бар на базен
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Кафе бар
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Лекар на повик - доплата
 • Лифт
 • Лоби
 • Мини бар-доплата
 • Мини клуб (за деца)
 • Работна маса
 • Рекети за тенис-доплата
 • Сеф во собата
 • Снек бар
 • Соба за багаж
 • Собен сервис-доплата
 • Телевизор
 • Тениско игралиште
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Чадор на плажа-доплата

Оцени од гости (0 Оцени)

 

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

 

Azul Beach Resort 4* Улцињ, ЦРНА ГОРА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло