TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Hot Springs Spa 4* 🚕

Достапни соби

DBL COMFORT

Максимално гости:
2

Сите соби и апартмани се опремени со:
Телевизор, телефон, жичен и безжичен интернет, сеф, мини бар

DBL EXECUTIVE

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
1

Сите соби и апартмани се опремени со:
Телевизор, телефон, жичен и безжичен интернет, сеф, мини бар

 

ALPINE STUDIO

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
2

Сите соби и апартмани се опремени со:
Телевизор, телефон, жичен и безжичен интернет, сеф, мини бар

JUNIOR SUITE

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
2

Сите соби и апартмани се опремени со:
Телевизор, телефон, жичен и безжичен интернет, сеф, мини бар

 

 

Хотел
4 ѕвезди
БУГАРИЈА
село Бања
2778 Banya, Bulgaria
+389 70 202 777
2 ноќи

Цените се за 1 НОЌ за 1 СОБА – полупансион

Капацитет во соба 2 + 0 2 + 1 2 + 2 2 + 2
тип на соба COMFORT EXECUTIVE ALPINE STUDIO JUNIOR SUITE
02.01 – 16.04.2023
Недела-Четврток 163,80 172,70 187,00 198,00
Петок и Сабота 187,00 198,00 217,80 233,20
17.04 – 20.07.2023
Недела-Четврток 137,50 149,60 177,10 187,00
Петок и Сабота 167,20 182,60 192,50 207,90
21.07 – 09.09.2023
Недела-Четврток 162,80 172,70 187,00 198,00
Петок и Сабота 187,00 198,00 217,80 233,20
10.09 – 22.12.2023
Недела-Четврток 137,50 149,60 177,10 187,00
Петок и Сабота 167,20 182,60 192,50 207,90

Цени во се плаќа во денари, 1 = 62 мкд

Дете до 5,99 г. на дополнително легло Бесплатно
Дете 6-11,99 г. на прв дополнителен кревет    30,80
Дете 6 – 11,99 г. на втор дополнителен кревет 20,90
Возрасен / Дете 12+ год. на прв дополнителен кревет  40,70
Возрасен / Дете 12+ год. на втор дополнителен кревет 30,80

Цени во се плаќа во денари, 1 = 62 мкд

СПА центарот вклучува:
Внатрешни и надвoрешни базени,
Биoсауна 65 C,
Турски амам,
Иглo и фoнтана сo мраз,
Парна бања,
Дождовна соба,
Солена соба,
Тепидариум,
Финска сауна 
Лакониум

Во цената Е вклучено:
Појадок и вечера – шведска маса,

Користење на Спа центарот,
Фитнес,
Паркинг,
Безжичен интернет,
Туристичка такса

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување

Превоз
Пијалоци за време на полупансионските оброци (освен предвиденото)
Неспомнати услуги

Напомени !
За престој 5+ ноќевања попуст од 15% 

За престој 4+ ноќевања попуст од 10% 
За престој 3+ ноќевања попуст од 10% 

За период од 08-17. Април 2023 нема да има попусти за 3+, 4+ 5+ ноќевања
Попустите не важат за време на верски, државни празници и училишни одмори.
Попустите не може да се комбинираат со други промотивни понуди

Хотелот „Хот Спрингс Медикал & Спа“ го задржува правото да ги менува цените, промотивните пакети и условите во секое време од годината

Цените се за 1 ноќевање за 1 соба – полупансион

Капацитет во соба 2 + 1 2 + 1 2 + 2 2 + 2
тип на соба COMFORT EXECUTIVE ALPINE STUDIO JUNIOR SUITE
02.01.202406.04.2024
 Недела-Четврток 185 196 211 221
 Петок и Сабота 201 216 237 247
07.04.202418.07.2024
 Недела-Четврток 160 175 201 211
 Петок и Сабота 185 201 227 237
19.07.2024 22.09.2024
 Недела-Четврток 185 196 211 221
 Петок и Сабота 201 216 237 247
23.09.2024 – 23.12.2024
 Недела-Четврток 160 175 201 211
 Петок и Сабота 185 201 227 237

Цени во € се плаќа во денари, 1 € = 62 мкд

 Дете до 5,99 г. на дополнително легло бесплатно
 Дете 6-11,99 г. на прв дополнителен кревет 31
 Дете 6 – 11,99 г. на втор дополнителен кревет 21
 Возрасен / Дете 12+ г. на прв дополнителен кревет 41
 Возрасен / Дете 12+ г. на втор дополнителен кревет 31

Цени во € се плаќа во денари, 1 € = 62 мкд

СПА центарот вклучува:
Внатрешни и надвoрешни базени,
Биoсауна 65 C,
Турски амам,
Иглo и фoнтана сo мраз,
Парна бања,
Дождовна соба,
Солена соба,
Тепидариум,
Финска сауна
Лакониум

Во цената Е вклучено:
Појадок и вечера – шведска маса,
Користење на Спа центарот,
Фитнес,
Паркинг,
Безжичен интернет,
Туристичка такса

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување
Превоз
Пијалоци за време на полупансионските оброци (освен предвиденото)
Неспомнати услуги

Напомени !
За престој 5+ ноќевања попуст од 15%
За престој 4+ ноќевања попуст од 10%
За престој 3+ ноќевања попуст од 10%

Попустите не може да се комбинираат со други промотивни понуди

Хотелот „Хот Спрингс Медикал & Спа“ го задржува правото да ги менува цените, промотивните пакети и условите во секое време од годината

Хотелот нуди сместување во 138 соби и апартмани, во пријатна атмосфера. (најмалите се 25 м2.)
Сите простории се со модерен и функционален ентериер, со пространа тераса и поглед кон паркот или шумата, комплетно опремени со:
кабловска телевизија,
телефон,
безжичен интернет,
сеф,
мини бар,
бања со када или туш кабина,
фен,
тоалетна козметика,
папучи,
целосен сет крпи,
бањарки.

Капацитет во собите:
Двокреветна комфорт соба : минимум 2 возрасни / максимум 2 возрасни
Двокреветна Екзекутив соба, минимум  2 возрасни / максимум 3 возрасни
Алпин студио, минимум  2 возрасни / максимум  4 возрасни
Јуниор Суит, минимум  2 возрасни / максимум 4 возрасни

Локација:
Хотелот Hot Springs Medical & Spa се наоѓа во месноста Бански пат во близина на селото Бања, меѓу три планини – Рила, Пирин и Родопите, сосема блиску до Разлог и само 5 минути возење до Банско. Се наоѓа на површина од околу 13 декари, со минерална вода, чии својства се познати со милениуми. Во хотелот се користи минерална вода од изворот.
Елегантен комплекс дизајниран во алпски стил.
Хотелот располага со Екслузивно СПА центар со топла минерална вода која извира со температура од околу 56°C и е со докажано лековити својства.
СПА зоната вклучува:
Базени – надворешни и внатрешни,
Сауни,
Парни бањи,
Контрастни тушеви,
Џакузи,
Џакузи процедури во самите базени,
Амам,
Солена соба,
Фински сауни (80°C и 90 °C),
Био сауна 65°C,
Ледена фонтана,
Тепидариум,
Лакониум,
Разни терапии,

ресторан во самата СПА зона, во која гостите можат да уживаат вкусна храна и пијалоци во бањарки.
Хотелот нуди уште првокласни ресторани со елегантен и модерен ентериер, парк, многу можности за спорт и релаксација како тенис / 2 тениски игралишта со стандардни димензии, затворени во текот на зимата и отворени во текот на летото /, фитнес, велосипедизам, ски гардероба, шатл до Банско, модерно опремена конференциска сала за 150 лица, голем подземен и надземниот паркинг, голема детска зона со игралиште.

УСЛОВИ НА ХОТЕЛОТ ( се применуваат овие услови )

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ И ПЛАЌАЊЕ

Плаќањето може да се изврши на 3 различни начини:
–   Ви праќаме линк и со кредитна картичка може да ни платите
–   Директно во туристичката агенција (во готово или со кредитна картичка)
–   Со банкарски трансфер (фактура која преку банка ја плаќате)

Плаќањето на целата сума мора да се изврши најдоцна до крајниот рок наведен по резервацијата.

СТОРНИРАЊЕ (ПОНИШТУВАЊЕ) НА РЕЗЕРВАЦИИ

–   Доколку откажете платена резервација до 14 (четиринаесет) календарски ден пред датумот на пристигнување, сумата што сте ја платиле целосно се враќа.

–  Во случај на откажување на платена резервација помеѓу 14 (четиринаесет) и 7 (седум) календарски дена пред датумот на пристигнување, Hot Springs Medical & Spa Hotel задржува 50% (педесет проценти) од износот на уплатата како казна.

–  При откажување на платена резервација во рок од 7 дена пред датумот на пристигнување, Hot Springs Medical & Spa Hotel задржува 100% (сто проценти) од износот на уплатата како казна.

–  Во случај на плаќање и последователно откажување во рамките на условите наведени погоре, износот што му се должи на клиентот се враќа на неговата кредитна картичка во рок од 1 (еден) месец по планираниот датум на пристигнување.

–  За откажувања направени подоцна од времето наведено во претходната точка 1, како и во случај на непристигнување, Hot Springs Medical & Spa Hotel задржува како казна 100% од износите платени за интернет резервации.

–  Горенаведените рокови не важат за резервации на специјални божиќни, велигденски и новогодишни пакети и не важат за празнични понуди поврзани со училишни празници и државни празници.

–  При уплата и последователно откажување на резервации за специјални божиќни, велигденски и новогодишни пакети, како и откажување на резервации за празнични понуди поврзани со училишни празници и државни празници, се применува следнава политика за откажување:

–   Во случај на откажување направено до 40 (четириесет) календарски дена пред датумот на сместување, сумата што ја плативте од вас целосно се враќа

–  Во случај на откажување на помалку од 40 (четириесет) календарски дена пред датумот на сместување, како и во случај на непристигнување, Hot Springs Medical & Spa Hotel задржува 100% од уплатените суми.

ОПШТИ УСЛОВИ ЗА КОРИСТЕЊЕ И ЗАШТИТА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ
Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата. Со ваше барање за резервација вие се согласувате зна овие услови и ги прифаќате.

БЕЗБЕДНОСТ
Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.
За нас безбедноста и заштитата на податоците на клиентите се од големо значење.
Ние се грижиме да ја заштитиме доверливоста на вашите податоци.

НА ТЕРИТОРИЈАТА НА ТОПЛИ СРИНГС Медикал и Спа Хотел
Hot Springs Medical & Spa Hotel го задржува правото да ги менува цените и условите во секое време.

СМЕСТУВАЊЕ И ОСЛОБОДУВАЊЕ
Пријавување – после 14:00 часот
Ослободување – до 12:00 ч.

ЧИСТЕЊЕ НА СОБА
Собите се чистат секој ден: од 10:00-12:00 часот. и 12:00–17:00 часот
Постелнината се менува на секои 2 дена
Крпите се менуваат секојдневно.

МИНИ БАР
Минибарот е снабден со најразлични производи.
Трошоците за нивната потрошувачка ќе се наплатат на вашата сметка.

РЕСТОРАН КАМЕНО / СПА РЕСТОРАН / ЛОБИ БАР
Код за облека, во рестораните или лоби бар, спортско-елегантно, не е дозволено во костим за капење, или со чизми, скии….
Не е дозволено внес на харана и пијалоци во рестораните или лоби барот, исто не е дозволено изнесување храна и пијалоци од рестораните и лоби брот

СПА / ВЕЛНЕС / МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТАР

Деца под 14 г. Сами не е дозволено да престојуваат во термалниот дел од бањата, сауни, парна бања, амам, ледена соба и сл)
Забрането е користење минерални базени и спа услуги на лица под дејство на алкохол, секој е лично одговорен за користењето на минералните базени, велнес…

ФИТНЕС
Користете ги капацитетите на сопствена одговорност и со спортска опрема – патики (спортски обувки),
Не е дозволено во костими за капење, бањарки, апостолки и сл.
И за деца под 14 г. не е дозволено

ТЕНИСКИ ТЕРЕНИ – внатрешен и надворешен
Користете ги капацитетите на сопствен ризик и со спортска опрема – тениски чевли/патики, спортска опрема.
Потребна е претходна резервација на рецепција.

ИГРАЛИШТЕ НА ОТВОРЕНО
Наменето за деца на возраст од 3-8 г. и само за гостите на Хот Спрингс.
Децата под 4 г. мора да бидат придружувани од родител.
Бидете исклучително внимателни и одговорни за нивната безбедност.

«МИНИ ПАРТИ КЛУБ» – ДЕТСКО ЌОШЕ СО АНИМАТОР
Наменет за деца на возраст од 3 до 8 години и е само за гостите на Хот Спрингс.
Децата под 4 години мора да бидат придружувани од родител.

ГЕЈМЕРСКА СОБА
Наменет само за гости на хотелот. Не е дозволено за надворешни посетители.
Децата под 4 г. мора да бидат придружувани од родител.

МИЛЕНИЦИ
Не се дозволени домашни миленици во хотелот

ВИДЕО НАДЗОР
Со цел да се заштити безбедноста на нашите гости и нивниот имот, камерите за видео надзор се сместени во заедничките простории на Хотел Медикал и Спа Хот Спрингс.

ШТЕТИ И ЗАГУБИ
Почитувани гости, со цел да се зачува редот и безбедноста на територијата на хотелот ве известуваме за следново:

– Во случај на инциденти поврзани со нарушување на редот и мирот на нашите гости, сторителот ќе биде отстранет од територијата на хотелот и органите на прогонот ќе бидат навремено известени.

– Во случај на оштетување на хотелот истото треба да го плати на лице место сторителот во тројна сума.

– Во случај на однесување кое ја загрозува безбедноста на гостите и/или персоналот на хотелот, сторителот ќе биде отстранет од територијата на хотелот и ќе биде предаден на органите на прогонот.

– Во случај на констатирана злоупотреба на имот, вредноста на исчезнатиот имот треба да ја плати сторителот и истиот ќе биде предаден на органите на прогонот.

– Хотелот не е одговорен за повреди, штети и загуби предизвикани од трети лица. Во случај на било каков инцидент, персоналот на хотелот веднаш ги известува органите на прогонот.

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
–  Сите посебни потреби од страна на хотелот се потврдуваат на лице место од страна на самиот хотел.
–  Ако дополнителните потреби изискуваат дополнително плаќање го плаќа клинетот на лице место за време на престојот.
–  Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
–  Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.
–  Хотелот прифака рекламации во рок од 48 часа.
–  За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.
–  Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.
–  Агенцијата не сноси одговорност за неточно потполнети обрзаци за резервација од страна на клиентот.
–  Неправилно пополнување на името може пограничните служби да не ви дозволат влез во соодветната земја и да ви се откаже престојот.
–  Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа.
–  Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.
–  Агенцијата не сноси одговорност пред туристот за неиздавање на виза кога тоа се бара. При поднесување на редовни документи и неиздавање на виза на туристот платените суми не се враќаат. При неиздавање на виза поради поднесување на непотполни или неточни документи, предходни криминални дејствија на туристот во соодветната земја, незапазување на роковите за поднесување на документите, како и не пријавување на интервју во конзуларните служби каде тоа се бара, услугата се поништува и се задржуваат пенали
–  Агенцијата не сноси одговорност за дејствија на погранични и царински служби, авиокомпании, автобуски и железнички превоз и не ги обештетува туристите независно од тоа дали поради таквите дејствија туристите неискористиле дел од услугите или целата услуга.
–  При штети кои што се нанесуваат во хотелите конретниот извршител или извршители прифаќа/ат материјална одговорност за штетата на лице место кога тоа се бара од оштетениот. Агенцијата не прифаќа трошоци по тој основ и не е должна никакви компензации или обештетувања
–  Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга и опишана во ваучерот издаден на клиентот.

Политики на Hot Springs Spa 4* 🚕

Удобности

 • Амам
 • Бањарка
 • Безжичен интернет
 • Био сауна
 • Кафе бар
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Конференциска сала
 • Ледена фонтана
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Менувачница
 • Мини бар-доплата
 • Парна бања
 • Сауна
 • Собен сервис-доплата
 • Солена соба
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала
 • Фрижидер
 • Централно греење
 • Џакузи

Оцени од гости (1 Оцени)

avatar

Tode

Jan, 02, 2022

Ocenka

5.0/5.0

opis

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации НЕ СЕ прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, факс...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста.
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил, факс и телефони ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Hot Springs Spa 4* 🚕 село Бања, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло