TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Fontana Spa 4* 🚕

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
СРБИЈА
Врњачка бања
1 ноќи

 

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН – ноќевање со појадок

03.01 – 30.04.2023 и 01.10 – 25.12.2023

сместување во соби цени
Superior double room single use (1/1) 80 €
Superior double or twin room (1/2) 55 €

 

сместување во апартмани цени 1/1 цени 1/2
Suite ( junior, with terrace and one-bedroom) 140 € 73 €
Premier suite 160 € 83 €
Wellness suit 185 € 95 €

Цените се по ЛИЦЕ на ДЕН – ноќевање со појадок

01.05 – 30.09.2023

сместување во соби цени
Superior double room single use (1/1) 85 €
Superior double or twin room (1/2) 60 €

 

сместување во апартмани цени 1/1 цени 1/2
Suite ( junior, with terrace and one-bedroom) 150 € 78 €
Premier suite 170 € 88 €
Wellness suit 194 € 100 €

 

Цените се за ноќевање со појадок по ЛИЦЕ на ДЕН:
* Доплата за вечера 10 € по лице на ден
* Доплата за соба со тераса 10 € по соба на ден
* Доплата за секое дополнително лице во апартманот е 12 € на ден

Деца до 7 години – БЕСПЛАТНО, доколку користат заеднички кревет.
Деца до 12 години се доплаќаат 10 € за услуга ноќевање со појадок.

Туристичка такса и хотелско осигурувањена НЕ СЕ вклучени се плаќа на рецепција
Такса за возрасен 140 РСД по лице на ден.
Такса за дете 6-12 г. 60 РСД на ден
Хотелско осигурување 30 РСД по лице на ден.

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко/здравствено осигурување
Туристичка такса
Неспомнати услуги
Хотелскиот паркинг се наплаќа 500 РСД дневно, за престој подолг од 5 ноќевања, паркингот е БЕСПЛАТЕН

 

Откажување на резервација:
 Во случај на непристигнување или откажување на резервацијата на денот на започнување со користење на услугите, аконтацијата не се враќа.
 Корисникот може да се откаже од користењето на аранжманот. Датумот на писмено откажување е основа за пресметување на трошоците за компензација кои му припаѓаат на организаторот, изразени како процент според скалата на откажување во однос на вкупната цена на договорените аранжмани:
– 10% доколку се откаже користењето на аранжманот 30 дена пред почетокот,
– 20% доколку се откаже користењето на аранжманот 29 до 15 дена пред почетокот,
– 50% доколку се откаже користењето на аранжманот 14 до 8 дена пред почетокот,
– 85% доколку се откаже користењето на аранжманот 7 до 1 ден пред почетокот,
– 100% доколку се откаже користењето на аранжманот на денот или по почетокот на користењето на услугите.
 Трошоците за откажување опишани погоре нема да се пресметаат во следниве околности:
– во случај на смрт на член на потесното семејство (родител, брачен другар, деца),
– во случај на болест чија природа е таква што може да се земе како оправдана причина (со задолжително доставување лекарски извештај).
 Во случај на скратување на престојот од страна на индивидуални гости, Хотел Фонтана го задржува правото да наплати 15% од вредноста на нереализираниот дел од аранжманот. Надоместокот за скратување на престојот не се наплаќа во случаи на: ненадејно боледување на гостинот, смрт во потесното семејство, елементарни непогоди, вонредна состојба.

Хотел „Фонтана“ е единствениот хотел во Врњачка Бања на крстопатот на љубовта и природата. Веднаш до паркот, кој се простира на 60 хектари уредена површина, а од друга страна близу до познатиот „Мост на љубовта“ и шеталиштето.
Лоби барот е исто така омилено место за дружење….
Хотелот „Фонтана“ е категоризиран со 4*, според меѓународните стандарди.
Изграден во 1965 година е првиот модерен хотел од висока класа во Врњачка Бања.
Надграден, реновиран и дополнително реновиран во 1975 година, хотелот ги следеше промените во трендовите и ги задоволи барањата на модерните туристи.
Хотел Фонтана ги задржа своите стари традиционални вредности: квалитетна услуга, долга традиција и фантастична локација.


ВЕЛНЕС ЦЕНТАР
Солена соба
Турска бања (АМАМ)
Тепидариум
Туш кабини
Финска сауна
Инфрацрвена сауна
Био сауна:

СПА ЦЕНТАР
Хидромасажна када
Џакузи
Рекреативен базен
Детски базен – децата можат да уживаат во кружниот базен на температура до 32°С.

 

Супериор соба (152 Супериор двокреветни соби)+
Во собите: опремени според највисоките хотелски стандарди: минибар, сеф, тоалет со туш и фен.
Креветите во овие собите можат да бидат 2 разделени кревети (ширина од 90 см) или 1 кревет брачен кревет (150 см ширина).
Максималниот капацитет е 2 возрасни и 1 дете. Можно да се додаде бебешко креветче.
* Во овој тип на сместување не постои можност за додавање дополнителен кревет.

Супериор соба со тераса (22 Супериор двокреветни соби)
Во собите: опремени според највисоките хотелски стандарди: минибар, сеф, тоалет со туш и фен.
Креветите во овие собите можат да бидат 2 разделени кревети (ширина од 90 см) или 1 кревет брачен кревет (150 см ширина).
Максималниот капацитет е 2 возрасни и 1 дете. Можно да се додаде бебешко креветче.
* Во овој тип на сместување не постои можност за додавање дополнителен кревет.

Стандард апартман
Сите апартмани се опремени по највисоки хотелски стандарди, со минибар, телевизор, сеф,
тоалет со туш и фен и дневна соба одвоена од спалната соба.
Креветите во овие собите можат да бидат 2 разделени кревети (ширина од 90 см) или 1 кревет брачен кревет (150 см ширина).
Во дневната соба има и тросед кој може да се трансформира во кревет.
Максималниот капацитет е 3 возрасни и 1 дете. Можно е да додадете бебешко креветче.
* Во овој тип на сместување не постои можност за додавање дополнителен кревет.

Супериор апартман
Секој апартман има своја бања со туш, фен со потребна козметика….
Дневната соба е одвоена од спалната соба и има телевизори во двете простории.
Креветите во овие собите можат да бидат 2 разделени кревети (ширина од 90 см) или 1 кревет брачен кревет (150 см ширина).
Во дневната соба има и тросед кој може да се трансформира во кревет
Максималниот капацитет е 3 возрасни и 1 дете. Можно да додадете бебешко креветче.
* Во овој тип на сместување не постои можност за додавање дополнителен кревет.

Студио
Студиото е внимателно дизајниран тип на сместување прилагоден првенствено за семејствата.
Секое студио има бања прилагодена и за лица со посебни потреби и сите се наоѓаат на првиот кат.
Дневната соба е одделена од спалната соба само со преграден ѕид и во двете простории има телевизори. Секое студио има и тераса.
Студиото е опремено со 2 поврзани кревети (широк 180 см).
Во дневната соба има и тросед кој може да се претвори во дополнителен кревет.
Максималниот капацитет е 3 возрасни и 1 дете. Исто така е можно да додадете бебешко креветче.

Велнес апартман (4 апартмани)
е најлуксузната сместувачка единица во хотелот „Фонтана“ и можеби во целата Врњачка Бања.
Пространа спална соба, стаклена дневна соба со џакузи и прекрасен поглед на Врњачка Бања.
Секој апартман има своја бања со туш, фен за коса и потребна козметика.
Креветите во овие апартмани се 2 поврзани кревети (ширина 180 см).
Во дневната соба има и тросед кој може да се трансформира во кревет.
Максималниот капацитет е 3 возрасни и 2 деца. Можно е да се додаде бебешко креветче.
* Во овој тип на сместување не постои можност за додавање дополнителен кревет.
* Со резервација на Велнес апартман, добивате право на 10% на сите третмани за лице и тело во СПА центарот.

 

Врњачка Бања е најголемото и најпознатото бањско одморалиште во Србија и пошироко и атрактивен туристички центар за одмор и рекреација.
Таа е и најпопуларна туристички дестинации во Србија.
Затоа, таа со право го носи ласкавиот епитет „Кралица на туризмот“.
Се наоѓа во областа Рашка, на надморска височина од 227м , сместена помеѓу планината Гоц и реката Западна Морава.
Во близина се бројни културно-историски споменици, како што се манастирите Жича, Студеница, Градац, како и средновековните градови Маглиќ, Рас …
Во бањата има многу паркови и патеки за пешачење, а вљубените парови можат да го искористат својот престој за да ја врзат својата љубов на Мостот на љубовта. Исто така, тука се одржуваат бројни настани и фестивали, како што се Летниот филмски фестивал, карневалот …
Бањата се наоѓа во централна Србија, околу 200 км јужно од Белград.
Влијанието на блиските планини на микроклимата на Врњачка Бања и дава посебен карактер и ја прави многу пријатна. Летата се умерено топли со свежи утра и вечери, а зимите се снежни и без силни мразови. Просечната годишна температура е 10,5°C, а просечната летна температура е 20°C.

Познат по минералната вода „Врњци“, името Врњици често се споменува наместо Врњачка бања. Голем избор на вили, апартмани, приватно сместување и пансиони ja прават овaa бањa најпосетуваната туристичка дестинација во Србија.
Позната по лековитите води и експерти во третманот на дијабетес и органите за варење, Врњачка Бања е центар со најсовремена медицинска услуга за превенција, третман, дијагностика и рехабилитација на органите за варење и дијабетес.

Врњачка Бања има седум познати минерални извори: Снешник, Слатина, Топла Вода, Jezезеро, Борјак, Бели извор и Врњачко врело, од кои четири се користат за балнеолошка терапија (Снешник, Слатина, Топла Вода и Jezезеро), додека два се флашираат како минерална вода (Вода Врњци, од изворот Топла вода и Врњачко извор).

Врњачка бања е идеална дестинација во секое време од годината.

Политики на Fontana Spa 4* 🚕

Удобности

 • Амам
 • Безжичен интернет
 • Био сауна
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Мини бар-доплата
 • Сеф во собата
 • Солена соба
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала
 • Џакузи

Оцени од гости (0 Оцени)

 

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

 

Fontana Spa 4* 🚕 Врњачка бања, СРБИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло