TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Orbel 4*

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
БУГАРИЈА
Добриниште
1 ноќи

 

 

Цените се на ДЕН за СОБА – полупансион

сместување лица во соба 04.04-30.06.2022 01.07-02.10.2022
Двокреветна 2 82,00 102,00
Еднокреветна 1 61,50 92,30
Трикреветна 3 112,80 138,40
Апартаман стандард 2 102,00 112,80
Апартман со 1 спална 2 118,00 128,00
Мезонет 4 194,00 215,00
Вила Орбел 2 112,80 128,00
Дете до 2,99 со 2 возрасни во соба на доп.легло гратис гратис
Дете 3-5,99 со 2 возрасни во соба на доп.легло 6,50 6,50
Дете 6-12 со 2 возрасни во соба на доп.легло 18,00 23,20
Дете 6-12 сместено на редовно легло -30% -30%
Возрасен на доп. легло во соба со 2 возрасни 25,60 35,90

Цените се во € за плаќање во денарска противвредност по курс 1€=62мкд

Во цената Е вклучено:
Ноќевање со појадок и вечера / шведска маса или сет мени /
Внатрешен минерален базен / температура 30 степени /
Надворешен минерален базен со лежалки и чадори / сезонски /
Џакузи со минерална вода со температура од 33/34 степени;
Сауна,
Парна бања,
Контрастен туш,
Фитнес;
Безжичен интернет на територијата на целиот хотел;
Атрактивно детско игралиште за малите гости на хотелот;
Огромни зелени површини со летниковци и игралиште;
Фудбалско и одбојкарско игралиште,
Тениско игралиште;
Паркинг;

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигртувување
Туристичка такса 1,09 лева по лице, на ден!
Индивидуални трошоци

* Капацитет на просториите:
Двокреветна соба – 2 редовни кревети + 1 дополнителен кревет;
Трокреветна соба – 3 редовни кревети;
Апартман стандард – 2 редовни + 2 дополнителни кревети;
Апартман со 1 спална Лукс – 2 редовни + 2 дополнителни кревети;
Мезонета – 4 редовни + 2 дополнителни кревети;
Вила „Орбел“ – 2 редовни + 2 дополнителни кревети;

Хотел Орбел се наоѓа во живописното гратче Добриниште, на 6 км од Банско. Локацијата нуди ретката можност за комбинирање на планински спортови и активности со спа искуство во минерална вода. Додека се восхитувате на родната убавина за време на долгата прошетка до Вихрен, Тодорка или Безбог, или сте ги поминале скијачките патеки, го загреваме просторот за релаксација за да можете да ги опуштите вашите сетила и да соберете максимум позитивни емоции. Во зима ве очекуваат џакузито и затворениот базен со минерална вода, а во лето врапчињата ве канат на песна за сончање околу надворешниот базен.

На располагање ви се: внатрешен базен, надворешен базен / сезонски / и џакузи со минерална вода, две сауни, парна бања, контрастен туш, летна градина, простории за масажа и терапија.

Собите на хотелот се сместени во два идентични блока и се состојат од 40 соби, кои вклучуваат 23 удобни и двокреветни соби, 16 луксузни апартмани и два пентхауси – по еден во секој блок.

Секоја соба има: Мини бар, туш,  телевизија, телефон, фен, балкон, тоалет, работно биро, бесплатен безжичен интернет, телефон, балкон.

Хотелскиот комплекс располага и со посебна вила со сопствен двор и паркинг простор.
Се состои од една спална соба, дневна и бања со тоалет, телевизор, минибар и фен.

Двокреветна соба 25 м2
Апартман 50 м2
Мезонет 75 м2
Вила Орбел 25 м2

Пријавување: после 15:00 часот
Поаѓање од хотелот: до 12.00 часот

Хотел Орбел е подготвен да ви понуди покрај луксузно сместување, добра храна и минерална вода, модерна конференциска сала за вашите семинари, обуки и тим билдинг.

Деца
За најмалите гости има специјално детско игралиште со разновидна забава!
Играчки, боенки се само дел од можностите.
За време на топлите месеци, гостите можат да го искористат и нашето детско игралиште на отворено!

Фудбал и одбојка
Во хотелот можете да уживате во различни видови омилени спортови.
Одбојка на трева. Фудбал на голем и мал терен, на трева или на тврди површини – вие избирате!
Користењето на теренот е бесплатно за гостите на хотелот!

Промената на името и/или датумите на престој на туристите се смета за откажување на оригиналната
резервација и барање за нова.
Сите промени хотелиерот ќе ги задоволи согласно можностите на денот на поднесување.

Резервациите за новогодишниот период се предмет на уплата од 50% до 40 дена пред датумот
при пристигнување и целосна доплата до 20 дена пред датумот на пристигнување.
– за индивидуални туристи – до 14 дена пред пристигнување, и за екот на сезоната и при резервација во
специјална понуда – до 20 дена однапред.
– за резервации за новогодишен период – до 30 дена однапред.

Откажувања или промени на резервации направени по истекот на оние споменати услови ќе бидат казнети со глоба од:
– вредноста на 1 / едно / ноќевање, за стандардна резервација
– 30% од сумата за резервација за специјална понуда
– за новогодишни резервации:
• откажувања до 01.12.2022 година. – нема глоба
• откажувања до 15.12.2022 г. глоба во висина на депозитот 50% од износот за резервацијата.
• откажувања направени по 15.12.2022. или во случај на непојавување на туристите на потврдена
резервацијата хотелот го заджува целиот износ 100% за резервација

Доколку при потврдена резервација туристите ако не пристигнат на наведениот ден или
пристигнат во нецелосен состав, ТУРОПЕРАТОРОТ е должен да му плати на хотелот вредност од 1/едно/ноќевање и соодветниот пансион на резервацијата, за секој непристигнат турист, кога е во прашање резервацијата на стандардна понуда и целосниот износ на резервацијата кога станува збор за специјална понуда.

Во случај на предвремено заминување на туристот и приложување на писмен документ за ова, казна во износ од 1 ноќевање од резервација се одзема по известување на претставник на туристичката агенција.
Остатокот од износот (доколку го има) ќе биде одбиен од обврските за последователни резервации на туристичката агенција или вратен на жиро-сметката на туристичката агенција.
Во некои случаи, неискористената сума од резервацијата нема да биде вратена.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.

Сместување во собите после 14;00 часот ( прв ден )
Напуштање на собите до 11;00 часот ( последен ден )

Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.

Сите посебни потреби од страна на хотелот се потврдуваат на лице место од страна на самиот хотел.
Ако таквите дополнителни потреби изискуваат дополнително плаќање истото го плаќа клинетот и треба да се направи на лице место за време на престојот во хотелот.

Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.

Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 часа.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.
Хотелот не прима домашни миленици.

Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари и документи оставени во собата на хотелот/објектот.

Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.

Агенцијата не сноси одговорност за неточно потполнети обрзаци за резервација од страна на клиентот. Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да ви дозволат влез во соодветната земја и да ви се откаже престојот.

Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа.
Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.

Агенцијата не сноси одговорност за дејствија на погранични и царински служби, авиокомпании, автобуски и железнички превоз и не ги обештетува туристите независно од тоа дали поради таквите дејствија туристите неискористиле дел од услугите или целата услуга.

При штети кои што се нанесуваат во хотелите конретниот извршител или извршители прифаќа/ат материјална одговорност за штетата на лице место кога тоа се бара од оштетениот. Агенцијата не прифаќа трошоци по тој основ и не е должна никакви компензации или обештетувања

Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга и опишана во ваучерот издаден на клиентот.

За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

 

Политики на Orbel 4*

Удобности

 • Бар на базен
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Козметика за бања
 • Леден туш
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Рекети за тенис-доплата
 • Сауна
 • Собен сервис-доплата
 • Телевизор
 • Тениско игралиште
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала
 • Централно греење

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

ПРАВИЛА И УСЛОВИ ЗА ПРЕСТОЈ ВО ОБЈЕКТОТ
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

УСЛОВИ ЗА ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА И ГОСТИНОТ
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Orbel 4* Добриниште, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло