TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Orbita Spa 4* 🚕

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
БУГАРИЈА
Благоевград
1 ноќи

Цена на ден за соба – ноќевање со појадок и вечера

сместување недела до четврток петок и сабота
Двокреветна соба лукс / 2 возрасни /   107,20   117,40
Двокреветна соба делукс / 2 возрасни /  117,40  127,70
Апартман со 1 спална соба / 2 возрасни /   148,20 163,50
Апартман со 2 спални соби / 3 возрасни / 199,50 225,20
Апартман со 2 спални соби / 4 возрасни / 220,00 245,70

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Попусти за престој:
Резервација за 2 ноќевања -5%
Резервација за 3 ноќевања -7%
Резервација за 4 ноќевања -9%

Во цената Е вклучено:
Ноќевање со појадок и вечера /подготвени со природни производи од нашите фарми;/
Бесплатен пристап до термалниот простор во СПА Центарот Орбита
2 затворени базени за деца и возрасни,
Еден надворешен базен со температура од 30 степени C,
Лежалки,
Финска сауна,
Инфрацрвена сауна,
Арома парна бања,
Кофа со мраз,
Простор за релаксација со отворен камин;
Забавен простор за играње за деца од 3-11,99 години;
Паркинг на отворено;
Бесплатен безжичен интернет на јавни површини и хотелски соби;
ДДВ и туристички данок;

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Неспомнати услуги

Политика за сместување на деца и трет возрасен:
За единечно сместување, гостинот има 10% попуст на пакет цената;
Децата до 5,99 г. бесплатно во соба со 2 возрасни, според наведениот капацитет на просторијата.
За деца до 2,99 г. обезбедуваме бесплатни корпи (бебе креветче) на барање;
За 1 дете од 6-11,99 г. на дополнително легло се доплаќа 18€ /ноќ;
1 дете до 5,99 г. и второ дете од 6-11,99 г. сместено со 1 возрасен, цената е еднаква на цената за 2 возрасни;
1 возрасен и 2 деца 6-11,99 г. цената е еднаква на цената за 2 возрасни;
Дете до 5,99 г. на редовен кревет во соба со еден возрасен се сместува бесплатно;
Трето возрасно лице во лукс соба и апартман со 1 спална соба на доп. кревет, доплаќа 24€/ноќ.

Попуст на цените на сите спа третмани според должината на вашиот престој.
На пример: (за резервација за 4 ноќевања се добива -9% од цената)

Максимално сместување – редовни и дополнителни кревети:

Лукс соба – 2 возрасни / 2 редовни кревети / + 1 дете до 3 г. во бебе креветче;
Делукс соба – 2 возрасни / 2 редовни кревети / + 1 дете до 11,99 г. на дополнително легло;
Апартман со една спална соба – 2 возрасни / 2 редовни кревети / + 2 деца до 11,99 г. на дополнително легло  или 3 возрасни + 1 дете до 11,99 г.;
Апартман со две спални – 4 возрасни / 4 редовни кревети / + 2 деца до 11,99 г. на дополнително легло или 5 возрасни + 1 дете до 11,99 г.

Хотелот Орбита СПА е на 7 км од Благоевград, се наоѓа во уникатна природа во прегратки на планината Рила. Во близина на хотелот се наоѓа најголемиот парк во Благоевград  „Бачиново“, познат по атракции за деца и возрасни и езеро со водени велосипеди.
Ски центарот Картала се наоѓа на 20 км од хотелот Орбита СПА.
Дел од комплексот е најголемиот СПА центар во Благоевград и околината.
Главниот ресторан на хотелот Орбита СПА нуди јадења подготвени со природни и еколошки чисти производи од сопствено производство, тениско игралиште, ресторан со панорамска тераса, витамин бар, бар на базен, 2 конференциски сали, бесплатен паркинг со 60 места.
Се наоѓа на само 25 км. од најголемиот од трите национални паркови на територијата на Бугарија – Националниот парк Рила.
На почетокот на националниот парк се наоѓа биосферен резерват Парангалица.
Локацијата на хотелот Орбита СПА Ви овозможува различни активности и во зима и во лето.
Ски-центарот Картала е омилено место.Одморалиштето нуди и добри услови за скијање за децата и возрасни. Во текот на летните месеци е прекрасна дестинација за планински туризам, рафтинг на река Струма, планински велосипедизам, риболов. Само 5 км оддалечена е коњска база во сопственост на хотелот. Таму нашите гости можат да ги добијат првите лекции за јавање. Близината на винарските визби во регионот овозможува организирање на вински тури.
Во непосредна близина е и можеми бајпознатиот Манастир во Бугарија, Рилски Манастир.

РЕСТОРАН
Главниот ресторан во комплексот, каде се служат појадоци и се организираат тематски ручеци и вечери. Менито е разновидно и вклучува јадења од традиционална бугарска и европска кујна.Внатрешниот капацитет е 100 седишта, а надворешниот е 150 места.
Храната подготвена од нашиот главен готвач е вкусна и свежа.
Месо и месни производи, млеко и млечни производи, овошје, зеленчук, мед, занаетчиско пиво, вина од локални визби… се само производи од сопствени фарми и произведени без ѓубрива, хемикалии, конзерванси и стабилизатори.

ЛОБИ
Лоби барот се наоѓа во фоајето на хотелот има и пространа тераса која Ви овозможува пијалок на отворено со поглед на зелените ридови на планините Рила.

ВИТАМИН БАР
Витамин барот се наоѓа во СПА центарот на хотелот Орбита. Има директен пристап до надворешноста на комплексот, а зад стаклените sидови се наоѓаат затворените базени
СПА
Комплексот има најголем и најмодерен СПА центар во областа на површина од 900 м2 ,
има 2 затворени и 2 базени на отворено
Пространа и пријатна зона за релаксација, која има голем камин и меки или топли лежалки наредени околу неа. Уникатна атмосфера која создава неспоредливо чувство на смиреност и релаксација. Топлинската област е бесплатна за гостите во хотелот.
Финска сауна
Хербална сауна (билна)
Парна бања
Релакс зона
Инфрацрвена сауна
Турска бања
Фитнес

Сместување:
Хотелот има 34 модерни и удобно опремени соби и 9 апартмани.
Хотелот нуди сместување во соби од типот Лукс, Делукс, Апартмани со 1 спална соба, апартмани со 2 спални соби.

Соби ЛУКС 20м2 / Соби ДЕЛУКС 30м2
Два единечни кревети кои можат да се спојат во спална соба
Кабловска телевизија
Безжичен интернет
Клима – во некои од собите
Телефон
Сеф
Фрижидер
Балкун – во некои од собите
Електричен котел за кафе и чај во собите
Тоалетот е опремен со туш, бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика.

Апартман со 1 спална соба 50м2
Хотелот има 4 апартмани со една спална соба.
Овој тип на апартман е погоден за 2 возрасни со 2 деца или 3 возрасни и дете.
Елегантни и исклучително удобни, еднособните апартмани во хотелот нудат чувство на удобност.
Големи и удобни кревети, тип на спална соба
Интерактивна телевизија
Безжичен интернет
Клима-не во сите апартмани
Еден од овие апартмани – (без када, без балкон, без клима)
Телефон
Безбедно
Фрижидер
Када и туш
Тераса со прекрасен мебел за тераса
Електричен котел за кафе и чај во собите
Единечен софа кревет
Дневната соба е опремена со софа кревет што може да се користи за спиење.
Бањите во апартманите се опремени со када, туш кабина, телефон, бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика.

Апартман со 2 спални соба 80м2
Апартманите со 2 спални соби имаат голема дневна соба и две спални соби одделени со врата.
Тие се погодни за големо семејство со возрасни деца или 5 возрасни.
Едната спална соба има големи и удобни кревети, тип на спална соба, а втората има два кревети
Интерактивна телевизија
Безжичен интернет
Клима
Телефон
Сеф
Фрижидер
Бања и туш,
Балкун
Електричен котел за кафе и чај во собите – комплимент
Тросед во дневната соба
Бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика!

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.

Сместување во собите после 14;00 часот ( прв ден )
Напуштање на собите до 11;00 часот ( последен ден )

Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.

Сите посебни потреби од страна на хотелот се потврдуваат на лице место од страна на самиот хотел.
Ако таквите дополнителни потреби изискуваат дополнително плаќање истото го плаќа клинетот и треба да се направи на лице место за време на престојот во хотелот.

Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.

Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 дена пред пристигнувањето без пенали.
Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 дена пред датата на престигнување без пенали. Промена на име помалку од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 часа.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.
Хотелот не прима домашни миленици

Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари и документи оставени во собата на хотелот/објектот.

Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.

Агенцијата не сноси одговорност за неточно потполнети обрзаци за резервација од страна на клиентот. Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да ви дозволат влез во соодветната земја и да ви се откаже престојот.

Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа.
Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.

Агенцијата не сноси одговорност пред туристот за неиздавање на виза кога тоа се бара. При поднесување на редовни документи и неиздавање на виза на туристот платените суми не се враќаат. При неиздавање на виза поради поднесување на непотполни или неточни документи, предходни криминални дејствија на туристот во соодветната земја, незапазување на роковите за поднесување на документите, како и не пријавување на интервју во конзуларните служби каде тоа се бара, услугата се поништува и се задржуваат пенали

Агенцијата не сноси одговорност за дејствија на погранични и царински служби, авиокомпании, автобуски и железнички превоз и не ги обештетува туристите независно од тоа дали поради таквите дејствија туристите неискористиле дел од услугите или целата услуга.

При штети кои што се нанесуваат во хотелите конретниот извршител или извршители прифаќа/ат материјална одговорност за штетата на лице место кога тоа се бара од оштетениот. Агенцијата не прифаќа трошоци по тој основ и не е должна никакви компензации или обештетувања

Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга и опишана во ваучерот издаден на клиентот.

Ковид 19
Во заедничките простории на хотелот, рестораните и баровите на територијата на комплексот, ќе се почитува растојанието помеѓу вработените и гостите од 1,5 до 2 м.
На пример, масите во рестораните ќе се сервираат само откако клиентите ќе ги ослободат.
Бројот на гости кои ги посетуваат рестораните ќе биде ограничен со намалување на капацитетот на местата во рестораните и зголемување на растојанието помеѓу масите за околу 1,5 м. помеѓу нив.
Работното време на рестораните и баровите ке се прилагоди со цел да се обезбеди доволно време и простор за гостите да бидат послужени.
Членовите на персоналот ќе бидат распоредени на фиксни смени, така што истите луѓе работат и со тоа ќе ја ограничат можноста за инфекција.
Мерките за дезинфекција и хигиена ќе бидат значително зголемени. Повеќе диспензери за дезинфекција ќе бидат инсталирани на сите важни точки на хотелот, така што гостите и вработените можат да ги дезинфицираат рацете во секое време. Тоа се, на пример, ресторани и барови, спортски терени, лоби на хотелот и многу повеќе.
Во однос на чистењето на просториите, ќе се воведат нови методи за чистење за да се обезбеди најдобра можна заштита од вируси. Сите соби ќе бидат темелно исчистени пред да пристигнат гостите и секогаш кога ќе ја напуштите просторијата, ќе се применуваат истите протоколи за интензивно длабоко чистење. Бањите, мебелот во просториите, садовите, апаратите, далечинските управувачи за телевизори и климатизери и слично ќе се чистат особено внимателно и прецизно.
Местата за самопослужување, како што се бифе, ќе се сведат на минимум. Каде што е можно, храна и пијалоци ќе им се сервираат на гостите од страна на персоналот кој носи заштитна опрема.
Хотелот го задржува правото да ги менува цените за време на државните празници и специјалните понуди.

Политики на Orbita Spa 4* 🚕

Удобности

 • Бањарка
 • Бар на базен
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Кафе бар
 • Козметика за бања
 • Конференциска сала
 • Леден туш
 • Ледена фонтана
 • Лекар на повик - доплата
 • Мини бар-доплата
 • Парна бања
 • Појадок
 • Рекети за тенис-доплата
 • Сауна
 • Сеф во соба-доплата
 • Телевизор
 • Тениско игралиште
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Orbita Spa 4* 🚕 Благоевград, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло