TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Pirin Golf Spa 5*🚕

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
5 ѕвезди
БУГАРИЈА
Банско
1 ноќи

10% попуст за резервации и уплата до 15.11.2023

Апартмани

Сместување во соба

 

01.12.2023 – 23.12.2023
01.03.2024 – 31.03.2024
03.01.2024 – 28.02.2024
петок-сабота недела-четврток мин. 3 ноќи петок-сабота недела-четврток мин. 3 ноќи
BB HB BB HB BB HB BB HB BB HB BB HB
Студио 2+1 91 114 82 102 77 97 108 133 98 120 92 113
1+2 67 83 60 75 56 70 78 97 70 86 67 82
СПА Студио 2+1 114 136 102 123 97 116 133 160 120 145 113 137
1+2 83 99 75 89 70 84 97 116 86 105 82 99
Едноспален апартман 2+2 110 132 99 120 91 113 132 156 118 140 112 133
Двоспален апартман 4+2 153 198 137 178 130 168 169 218 152 197 144 185
Троспален апартман 6+2 220 288 198 259 187 244 399 481 359 434 339 409

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

BB – ноќевање со појадок
HB – полупансион

Цените се по СТУДИО/АПАРТМАН на ден и вклучуваат:
Ноќевање со појадок /BB/ или ноќевање, појадок и вечера /HB/, со цена во зависиност од бројот на резервираните денови. Појадокот се сервира во период од 07:30ч. до 10:00ч. Вечерата се сервира од 18:30ч. до 21:00ч.
Бесплатен трансфер до и од главната станица на кабинковиот лифт во Банско
Бесплатен интернет и сателитска телевизија во собите/апп
СПА центар: 1 внатрешен и 3 надворешни базени, Термална зона /планинска сауна, инфрацрвена сауна, .хидротерапевтска Kneipp клупа, жежок камен, ледена фонтана, топла клупа, лакониум, арома парна бања, чудни тушови  и др.

Во цената не е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Туристичка такса 1 еур на ден (се плаќа во објектот)
Пијалоци за време на оброците

Детска политика:
Деца до 7 год. бесплатно во собата на родителите.
Бебешко креветче – бесплатно

Попусти, доплати:
Еден возрасен и едно дете до 7г. /неполни/ како еднокреветна
Деца 7-14 г./неполни/ на редовно легло , плаќаат 50% од цената на редовно легло во избраниот вид на сместување и исхрана
Деца 7 -14 г. на дополнително легло плаќаат 35 % од цената на легло на избраниот вид на смесување, второ дете 7-14 г на дополнително легло е беспалтно
Возрасни и деца над 14 год. сместени на дополнително легло плаќаат 70 % од цената на легло за избрниот вид на сместување.
Овие цени не се валидни за време на национални, регионални и други празници.

Хотел

Сместување во соба

 

01.12.2023 – 23.12.2023
01.03.2024 – 31.03.2024
03.01.2024 – 29.02.2024
петок-сабота недела-четврток мин. 3 ноќи петок-сабота недела-четврток мин. 3 ноќи
BB HB BB HB BB HB BB HB BB HB BB HB
Двокреветна стандардна соба 2+1 161 193 146 174 138 164 176 202 158 182 150 171
1+2 117 140 106 125 100 120 128 146 115 132 108 124
Двокреветна супериор соба 2+1 191 216 171 194 162 184 207 233 186 210 176 199
1+2 138 156 124 140 117 133 150 169 135 152 128 144
Фамилијарна соба 2+3 287 323 258 291 244 269 310 350 279 315 263 298
Јуниор Апартман 2+1 220 245 198 220 186 202 238 266 215 239 202 225
Супериор Апартман 2+1 228 252 205 227 193 209 246 273 221 245 209 231
Делукс Апартман 4+1 426 475 383 427 361 393 461 514 415 463 392 437

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

BB – ноќевање со појадок
HB – полупансион

Цените се ПО СОБА /АПАРТМАН на ден и вклучуваат:
Ноќевање со појадок /BB/ или ноќевање, појадок и вечера /HB/, со цена во зависиност од бројот на резервираните денови. Појадокот се сервира во период од 07:30ч. до 10:00ч. Вечерата се сервира од 18:30ч. до 21:00ч.
Бесплатен трансфер до и од главната станица на кабинковиот лифт во Банско
Бесплатен интернет и сателитска телевизија во собите/апп
СПА центар: 1 внатрешен и 3 надворешни базени, Термална зона /планинска сауна, инфрацрвена сауна, .хидротерапевтска Kneipp клупа, жежок камен, ледена фонтана, топла клупа, лакониум, арома парна бања, чудни тушови  и др.

Во цената не е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Туристичка такса 1 еур на ден (се плаќа во објектот)
Пијалоци за време на оброците

Детска политика:
Деца до 7 год. бесплатно во собата на родителите.
Бебешко креветче – бесплатно
Еден возрасен и едно дете до 7г. /неполни/ како еднокреветна

Попусти, доплати:
Деца 7-14 г./неполни/ на редовно легло , плаќаат 50% од цената на редовно легло во избраниот вид на сместување и исхрана
Деца 7-14 г. на дополнително легло плаќаат 35 % од цената на легло на избраниот вид на смесување, второ дете 7-14 г. сместено на дополнително легло е беспалтно
Возрасни и деца над 14 год. сместени на дополнително легло плаќаат 70 % од цената на легло за избрниот вид на сместување.

 

 

Во Пирин Голф Хотел & СПА имате сè што ви треба за совршен престој: директен пристап до спа центар со затворен и три надворешни базени, три тематски ресторани, барови, кино, детско игралиште и спортски простор.
Со својата софистицираност и удобности од прва класа, хотелот Пирин Голф и СПА е рај на спокојството во срцето на одморалиштето. Комбинација од алпски стил и мебел изработен од природни материјали, 71 прекрасно дизајнирани простории на хотелот ветуваат луксуз, удобност и елеганција.
За вашиот автомобил, на располагање се отворени и затворени паркиралишта и гаражи.

Хотелот и СПА Пирин голф има 12 стандардни, 38 супериор, 12 семејни соби, 4 јуниор apaртмани, 3 супериор apaртмани и 2 луксузни апартмани.
Сите соби имаат балкон и имаат незаборавен поглед.
Собите и апартманите имаат божествено удобни кревети, луксузно купатило со ТВ и спа бања.

Во собите и апартманите: плазма телевизор, телефон, безжичен интернет, мини бар, сеф, котел и комплимент за гостите: минерална вода, избор на кафе, чај и шише вино, тоалет со туш/када, фен, место за крпи и бањарки и телевизор со рамен екран.

Стандард соба
Стандардните соби се на приземјето, со директен пристап до надворешните заеднички простории или надворешниот базен. Соба со два кревети.
Големина на просторијата: 35 м2
Големина на кревет: 180 x 210 или 2 кревети 100 x 200
Максимално исполнетост: 2 возрасни и дете на дополнителен кревет

Супериор соба
Супериор собите се наоѓаат на 1-ви и 4-ти кат, со тераса и поглед кон планината Пирин или терен за голф или отворен базен. Соба со два кревети.
Некои од собите имаат средна врата, што ги прави исклучително погодни за сместување пријатели.
Големина на просторијата: 35 м2
Големина на кревет: 180 x 210 или 2 кревети 100 x 200
Максимално исполнетост: 2 возрасни и дете на дополнителен кревет

Фамилијарна соба
Фамилијарните соби се наоѓаат на 1 и 2 кат, се со поврзувачка врата со две приватни бањи.
Големина на просторијата: 70 м2
Големина на кревет: 2 кревети 180 х 210
Максимално исполнетост: 2 возрасни и 3 деца

Апартман Јуниор
Apaпартманите се наоѓаат на 3 и 4 кат со тераса со поглед кон планината Пирин или терен за голф или отворен базен.
Простран апартман со спална соба и површина со удобни софа и маса, дрвен мебел и меки подови.
Големина на просторијата: 45 м2
Големина на кревет: 180 х 210
Максимално исполнетост: 2 возрасни и 2 деца на дополнително легло

Апартман Супериор
Апартманите се наоѓаат на 2 и 3 кат со тераса со поглед кон планината Пирин или терен за голф или отворен.
Апартман со една спална соба со посебна и модерно опремена дневна соба со софа, мебел од дрво и мек под.
Големина на просторијата: 71 м2
Големина на кревет: 180 х 210
Максимално исполнетост: 2 возрасни и 2 деца на дополнително легло

Апартман делукс
Најлуксузните Делукс апартмани се наоѓаат на 2-ри и 3-ти спрат со четири тераси со поглед кон терен за голф или отворен базен. Апартманот има две пространи соби и бања.
Дневна соба со софа и трпезарија со маса за 6 лица.
Големина на просторијата: 140 м2
Големина на кревет: 2 кревети 180 х 210
Максимално исполнетост: 4 возрасни и 2 деца на дополнително легло

Луксузните куќи Малина, Близнак и Планина имаат станбена површина од 195м2 до 307м2, со прекрасен поглед на Пирин, Рила и Родопите или на првата линија на теренот за голф.
Секоја куќа има свој двор, опкружен со висока вегетација, што ја гарантира вашата приватност.
Куќите стануваат дел од околната природа, граничи со борова шума или терен за голф.
Надворешноста и ентериерот се целосно во согласност со типичниот планински стил – дрво и камен.

Сите куќарки се опремени:

Имаат пространа дневна соба со камин, трпезарија, кујна, три спални соби, две бањи и дополнителен тоалет.
Покрај тоа, секоја куќа има две пространи тераси, од кои едната има скара, каде што можете да уживате во пријатен одмор по долгиот ден на теренот за голф или на скијачките патеки или едноставно да си уживате.
Секоја просторија е опремена со индивидуален регулатор на температура.
За вашиот автомобил во близина ќе најдете покриен паркинг, како и отворен паркинг простор пред куќата.

Малина
Големина на куќата: 195 м2
Големина на кревет: два кревети 180 х 210 и два кревети 100 х 200
Максимално исполнетост: 6 возрасни

Близнак
Големина на куќата: 195 м2
Големина на кревет: два кревети 180 х 210 и два кревети 100 х 200
Максимално исполнетост: 6 возрасни

Маунтаин
Големина на куќата: 307 м2
Големина на кревет: три кревети 180 х 210 и три кревети 100 х 200
Максимално исполнетост: 9 возрасни

 

 

Хотел Пирин голф и кантри клуб, е со површина од 150 хектари, неверојатен затворен комплекс лоциран помеѓу Пирин, Рила и Родопи на само неколку минути од скијачкиот центар – Банско.
Дел од европските туристички дестинации и победник на ТОП 100 игралиште во континентална Европа.
Комплексот нуди единствени можности за одмор и релаксација во текот на целата година во бутик хотел со 5*и комплекс со 4*со одлични услови за скијање во зима, голф од пролет до зима, спа и релаксација.
Продава и изнајмува луксузни куќи, управува со терени за голф и области за обука на меѓународно ниво.
Комплекс со над 20 тематски ресторани, супермаркети, барови и продавници, спа област со површина од над 5.500 м2, спортски центар, 7 базени, конгресен центар и академија за голф.

Спа центар
Вдишувајќи ги аромите, ги правите првите чекори кон релаксација и спокој. Декорот на бањата е зачудувачки и е комбиниран со природни материјали за да се создаде елегантна и модерна атмосфера. Ода на софистицираност, просперитет и уметност на живеење. Спа центар со површина од 5.500 квадратни метри. разделени во 4 различни типа на термички и терапевтски зони, секоја со локален бањски прием и карактеристики.

Базени
Уживајте во вашиот престој, шест отворени базени и еден затворен, Пирин голф & кантри клуб е врвна дестинација за спа-одмор, релаксација. Заменете ги базените со плажа во планините. Во текот на зимските месеци, гостите уживаат во три отворени базени со минерална вода и температури над 38 °С.

Термална зона
Надминете го стресот и исчистете ги токсините од телото. Стимулирајте ги животните процеси и здравјето со различни хидро и термички процедури, ароми и фитотерапија. Областа се состои од различни типови простории со прогресивно зголемување на температурите, тушеви, мразови и фонтани.

Зона за процедури
Свет на меки звуци, инспиративни ароми и хармонија. Без разлика дали ќе си дадете еден час или цел ден за класични, ориентални масажи, пилинг, бањи со џакузи, смирувачка нега на лицето или релаксирачки спа-пакет – ќе уживате во луксуз, удобност и професионална нега. Бањата користи избрани производи од Натура Бисе и францускиот скапоцен камен Фитомер.

Вип СПА
ВИП-бањските области се погодни за навистина затскриено спа-доживување.
Во апартманите можете да најдете сè што ви треба, од финска сауна, бања, џакузи, простор за масажа и терапија и прекрасни тушеви.

 

Club House
Ресторанот Club House нуди мени за секој вкус и област за релаксација погодна за кафе, коктел..
Опкружен со тераса што обезбедува панорамски поглед 360 * на игралиштето и околната природа.

Бар 19-та дупка
Бар е дел од Club House, што го прави идеален за чаша пиво со вашиот партнер за голф.
Тука можете да снабдувате со пијалоци и храна пред да започне играта.

Euro Kitchen
Ресторанот нуди различни бифе за појадок и вечера, како и избрано мени на европска кујна со акцент на локални и свежи состојки. Изберете внатрешна или надворешна тераса за вашето кулинарско искуство.

Спортска зона
Од фитнес, пинг-понг … до јога, пилатес и терапевтско пливање за тонирање и истегнување.
Со своите услови, комплексот го претпочитаат аматери и професионални спортисти.
Посетете го нашиот витамин бар со огромен избор на освежителни и енергични пијалоци…..

Фитнес
Развијте ги своите можности во нашата комплетно опремена теретана со над 250 квадратни метри.
Современа опрема од ленти за трчање, елипсовидни машини за велосипеди и колони со лични ТВ монитори.
Имаме и широк избор на опрема за истегнување, тренинг со тегови и сила.
На чекор подалеку од теретаната можете да ја најдете термалната област и да се опуштите по тренингот.

Ски зона
Географската локација, надморската височина и техничките можности на зимскиот центар на Банско обезбедуваат доволно снежна покривка од декември до средината на април.

Голф
Со над 4 милиони играчи регистрирани во Европа, голфот е еден од најтрадиционалните спортови…
Во Пирин голф ќе најдете 2 од ТОП 100 курсеви во континентална Европа и европски туристички дестинации.
Само на неколку минути од светски познатиот скијачки центар Банско.
Пирин голф & кантри клуб е домаќин на над 40 турнири годишно,

Ian Woosnam
Гордост на клубот е теренот за првенство со 18 дупки дизајниран од капитенот на европскиот тим за Рајдер купот – Јан Вооснам. Исклучителниот дизајн води низ нерамен терен, што нуди предизвици и за аматерите и за професионалците.
Со над 50 бункери, планински терен и вегетација, 4 езера и река по 18 дупки.

Политики на Pirin Golf Spa 5*🚕

Удобности

 • Амам
 • Балкон
 • Бањарка
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Конференциска сала
 • Леден туш
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Мини бар-доплата
 • Парна бања
 • Работна маса
 • Сауна
 • Сеф во собата
 • Соба за багаж
 • Собен сервис-доплата
 • Телевизор
 • Тоалет-када
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен
 • Фитнес сала

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Pirin Golf Spa 5*🚕 Банско, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло