TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

St.George & Spa 4*

Достапни соби

DBL/TWIN room

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
1

35 м2 – Една соба со брачен кревет или со два разделени кревети, бања со туш

Studio

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
2

43 м2 – Една соба со брачен кревет или два разделени кревети и фотелја на развлекување, бања со туш кабина.
На барање можи да се смести + второ дете до 11,99 г. по цена на ден 10€

APP 1 bedroom

Максимално гости:
2
Максимален бр. на деца:
2

60 м2 – Спална соба со брачен кревет и дневна соба со софа кревет или фотелја на развлекување, поделени со врата+бања со када
На барање можи да се смести + второ дете до 11,99 г. по цена на ден 10€

APP 2 bedrooms

Максимално гости:
4
Максимален бр. на деца:
3

80 м2 /2 спални со брачен кревет  или со два разделени кревети и дневна соба со канапе или софа- фотеља, разделени со врата+тоалети.
На барање можи да се смести + второ дете до 11,99 г. по цена на ден 10€

Хотел
4 ѕвезди
БУГАРИЈА
Банско
12 Asanitsa Str., 2770 Банско, Bulgaria
070 202 777, 047 202 777
14;00
11;00
5 ноќи

Полупансион  (PDF)

Цени до 30.04.2019 ( PDF )

Цените се за СОБА на ДЕН

кап. 01.12.18-20.12.18
06.03.19-30.04.19
11.01.19-26.01.19
12.02.19-05.03.19
03.01.19-10.01.19
27.01.19-11.02.19
28.12.18–02.01.19
миним. 5 ноќи
услуга полупансион полупансион полупансион полупансион
 DBL – 2 лица 2+0   54 € 66 €   82 € 128 €
 STUDIO – 2 лица 2+1   62 € 70 €   88 € 136 €
 APP 1 – 2 лица 2+2   66 € 84 €   99 € 144 €
 APP 1 – 3 лица 3+0   89 € 113 € 134 € 194 €
 APP 2 – 4 лица 4+2 118 € 132 € 170 € 244 €
APP 3 – 6 лица 6+2 172 € 196 € 248 € 334 €
Рок за откажување 5 дена 7 дена 10 дена до 5.12.2018 г
СГЛ 1+0 44€ 50€ 62€ 96€

Цени во €, се плаќа во денари 1€ = 62 мкд

Прво  дете 2-11,99 г. на дополнителн0 легло = 50% од цената за 1 возрасен
Второ дете 2-11,99 г. на дополнителн0 легло = 10 € на ден
Возрасен на дополнително легло 70% од цената за 1 возрасен
Еднокреветна соба (SGL) 70% од цената за соба DBL или STUDIO
Не е дозволено сместување трет возрасен во DBL и STUDIO


Во цената Е вклучено:
Појадок – шведска маса,
Вечера – во зависност од бројот на гости во хотелот (сет мени/шведска маса)
Базен со минерална вода,
Сауна,
Арома сауна,
Парна бања,
Џакузи,
Топли релаксација легла,
Фитнес,
Безжичен интернет во целиот хотел,
Детски клуб,
Трансфер до ски лифтовите,
Користење на ски гардероба за сопствени ски,
Туристички данок,

 

Легенда:
2+1 (два возрасни + едно дете 2-11,99 год)
кап. – капацитет во соба
DBL – двокреветна соба
STUDIO – студио соба
APP 1 – апартман со 1 спална соба
APP 2 – апартман со 2 спални соби
APP 3 – апартман со 1 спални соби

 

Капацитет: 100 соби
Св. Георги Ски & Спа е прекрасен хотел со луксузни двокреветни соби, студиа, апартмани.
Во сите простории: централно греење, паркет, балкон, телевизор, интернет, бањарки и папучи, фен, електричен котел, мини бар, сушилник за облека, кујна со мини фрижидер и прибор за јадење. (подготовка на храна НЕ е дозволено)

DBL соби – 35 м2 – максимална искористеност – 2 лица
Спална соба или два разделени кревети, бања со туш

Studio – 43 м2 – максимално сместување – 3 лица
Една соба со брачен кревет или два разделени кревети и фотелја на развлекување, бања со туш кабина

APP 2pax – 60 м2 – максимално сместување – 4 лица (2+2)
Спална соба со брачен кревет и дневна соба со софа кревет или фотелја на развлекување, поделени со врата, бања со када

APP 4pax – 80 м2 – максимално сместување – 6 лица (2+2)
2 спални со брачен кревет  или со два разделени кревети и дневна соба со канапе или софа- фотеља, разделени со врата, бања, тоалети

Хотел Свети Георги 4* се наоѓа на тивко и мирно место во квартал Глазне во Банско, само неколку минути пеш од почетната станица на Гондолата. Комбинирајќи елементи од првокласни удобности, квалитетна услуга и удобен достап блиску до почетната станица на кабината за ски-лифт.
Растојание до ски-лифт: 350 метри
Изграден во 2010 година
Во хотелот: ресторан, лоби бар, затворен базен, СПА центар,
Со дополата: сеф на рецепција, собен сервис, хемиско чистење, перење, пинг-понг
Услуги бесплатно: Паркинг, трансфер до ски лифт, ски склад за сопствена опрема, Wi-Fi, фитнес
За деца: столица во ресторанот, детска соба, детски дел во базенот, бебе колиба
SPA & Wellnes: парна бања, сауна, камена бања, салони за масажа, спа и арома терапи, солариум, внатрешен базен и фитнес.
Хотелот нуди луксуз и начин на живот кои ќе ги задоволат желбите на најпребирливите гости и Ви дава можност да уживаат во модерни удобности во срцето на раздвижениот град Банско, и покрај тоа да ја почувствувате и блискоста на планинската природа. Локацијата на хотелот, архитектонскиот дизајн, модерен спа центар и неговите капацитети, во комбинација со совршена услуга се идеално место за одмор.

Политики на St.George & Spa 4*

14;00
11;00
минимум 28-14 дена пред почетната дата, зависи од периодот
30%
да, према услови на хотелот
не е дозволено
Сите дополнитени трошоци направени во хотелот сами си ги плаќате. На барање можи да се смести + уште едно 1 дете до 11,99 г по цена на ден 10€

Удобности

Се наоѓа на неколку минути пешачење до гондолата и од центарот на Банско

 • Базен - внатрешен
 • Безжичен интернет
 • Бесплатен паркинг
 • Бесплатен трансфер
 • Билијард
 • Забрането пушење цигари
 • Кафе бар
 • Клима уред
 • Конференциска сала
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Основен ресторан
 • Сауна
 • Собен сервис-доплата
 • Телевизор
 • Фитнес сала

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации НЕ СЕ прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, факс...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на turist@turist.com.mk за да ве информираме околу достапноста.
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил, факс и телефони ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

Правила и услови за престој во објектот.
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

Услови за туристичката агенција и гостинот
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

St.George & Spa 4* Банско, БУГАРИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло