TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Zepter 4*🚕

Достапни соби

Не се пронајдени соби
Хотел
4 ѕвезди
СРБИЈА
Врњачка бања
2 ноќи

Цените се по лице за сместување во двокреветна соба

1 септември 2022 – 31 март 2023 / ноќевање со појадок /

сместување недела-петок петок-недела 7 дневен пакет
  Лукс соба 33,00 € 38,00 € 235,00 €
  Студио лукс 35,00 € 42,00 € 255,00 €
  Де лукс соба 38,00 € 45,00 € 385,00 €

1 април – 30 јуни 2023 / ноќевање со појадок /

сместување недела-петок петок-недела 7 дневен пакет
  Лукс соба 39,50 € 46,00 € 280,00 €
  Студио лукс 43,50 € 51,00 € 310,00 €
  Де лукс соба 48,00 € 55,00 € 340,00 €

1 јули – 31 август 2023 / ноќевање со појадок /

сместување недела-петок петок-недела 7 дневен пакет
Лукс соба 43,00 € 49,50 € 305,00 €
Студио лукс 48,50 € 55,00 € 340,00 €
Де лукс соба 53.00 € 60,00 € 377,00 €

1 септември – 31 октомври 2023 / ноќевање со појадок /

сместување недела-петок петок-недела 7 дневен пакет
  Лукс соба 39,50 € 46,00 € 280,00 €
  Студио лукс 43,50 € 51,00 € 310,00 €
  Де лукс соба 48,00 € 55,00 € 340,00 €

1 ноември – 24 декември 2023 / ноќевање со појадок /

сместување недела-петок петок-недела 7 дневен пакет
  Лукс соба 36,00 € 39,50 € 255,00 €
  Студио лукс 41,00 € 44,50 € 294,00 €
  Де лукс соба 44,50 € 48,00 € 316,00 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Попусти за деца:
Едно дете до 7 години во придружба на двајца возрасни се сместува бесплатно
Прво дете до 7 г. со 2 возрасни се сместува бесплатно, второ дете до 12 г. 50% попуст
Едно дете на возраст од 7 до 12 г. во придружба на еден возрасен добива 30% попуст
Две деца 7-12 г.во придружба на еден или двајца возрасни, двете деца плаќаат по 50%

Цената вклучува:
Ноќевање со појадок
Бесплатно користење на содржините на СПА центарот:
Внатрешен базен со минерална вода,
Џакузи,
Фитнес
Фитнес центар,
Сауна (2-3 часа на ден – во согласност со почит).
Препорачани мерки за ограничен број луѓе во затворени простории)
Бесплатна безжичен интернет
10% попуст на услугите на Beauty Center Cristina и Studio Fenix ​​GG

Општи забелешки:
Цена за користење 1/1 соба (ноќевање со појадок) +40%
Цената за сместување само 1 ноќевање се зголемува за +20%
Доплата за вечера за возрасни 1.200 динари / 700 динари за деца
Ручекот се служи во À la carte ресторанот на хотелот (à la carte).
Време на сервирање на оброк:
Појадок од 07;00 до 10;00 часот
Хотелот има ограничен број на паркинг места во хотелската гаража и не гарантира паркирање
место во случај на голема искористеност на истото.
Резервација на паркинг место во хотелската гаража е можно по цена од 500 динари по автомобил, по хотелски ден.
Во случај на потврда резервација на паркинг простор од страна на хотелот, паркинг простор ќе биде резервиран за време на
целото времетраење на престојот во хотелот.

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко/здравствено осигурување
Неспомнати услуги

Туристичка такса на ден НЕ Е вклучена се плаќа на рецепција
120 РСД возрасен, 60 РСД за дете7-15 години , деца до 6 годни не плаќаат такса


Услови за индивидуални туристи кои патуваат со сопствен превоз:
Прием на собата првиот ден по 14:00 часот.
Последниот ден, напуштање на собата најдоцна до 10:00 часот.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

На местото на некогашниот стар хотел Звезда, на централниот дел на шеталиштето на Променада со површина од 11.445 м2, денес се наоѓа прекрасниот хотел Цептер, еден од најголемите и највпечатливите хотели во Врњачка Бања. Хотелот е уникатен спој на стара и нова градба. Стариот дел, од 1920 година, е изграден директно на Шеталиштето на главната пешачка комуникација на Врњачка бања, покрај Врњачка река и нејзината надворешна архитектура е заштитена со закон како историски споменик, а новиот, поголем дел од хотелот гледа кон улица паралелна со Шеталиштето и е со совршена положба и добри приоди од сите страни.

Хотелот Цептер има 96 лукс соби, 18 делукс соби и 4 делукс апартмани. На своите гости им нуди најразлични капацитети: два ресторани (ресторан Zepter SmartLife и Crystal Hall), Zepresso Aperitif бар, Летна тераса со поглед на Шеталиштето во рамките на ресторанот Zepter SmartLife, кардио-интерна медицина и стоматолошка ординација, Zepter Garden Block, отворен простор каде гостите можат да уживаат во разновиден асортиман на храна и пијалоци.

Од содржини најатрактивен е затворениот базен (комплетно реновиран) со термо-минерална вода. Гостите имаат на располагање џакузи и сопствена градина со аперитив бар, отворен во лето, како и сосема нова и модерна теретана и сауна.
Хотелот Цептер е познат по конгресните капацитети – Сала за конференции Цептер и Сала за состаноци Цептер, со капацитет до 1.400 седишта, со можност за работа во пленарна и во секции во дури пет помали сали.

Сместување:
Стандардна соба: брачен кревет
(160×200 см) или два посебни кревети (80×200 см)

Делукс соба:
брачен кревет за едно лице (180×200 см или Француски кревет за две лица (180×200 см) или два посебни кревети
(90×200 см)

Сите соби и простори на хотелот Цептер се опремени со прочистувач на воздух THERAPY AIR кој:
Елиминира вируси, бактерии, микроорганизми, грини
Отстранува прашина, полен, саѓи
Ги неутрализира непријатните и другите штетни мириси
Сертифициран за елиминирање на коронавирусот од воздухот

Во собите: тоалет, туш кабина со масажер, мини бар (со доплата) безжичен интернет, клима уред, телефон….

Доколку гостинот ја откаже резервацијата (од 90 до 45 дена), хотелот има право на компензација само за
административни трошоци.
Казните за откажување кои хотелот ги задржува во случај на откажување се следните:

10% доколку резервацијата е откажана 44 до 35 дена пред пристигнувањето
20% ако се откаже 34 до 28 дена пред пристигнувањето
40% доколку се откаже 27 до 20 дена пред пристигнувањето
80% ако се откаже 20 до 15 дена пред пристигнувањето
90% ако се откаже 15 до 10 дена пред пристигнувањето
100% доколку се откаже 10 до 0 дена пред пристигнувањето или за време на престојот

Врњачка Бања е најголемото и најпознатото бањско одморалиште во Србија и пошироко и атрактивен туристички центар за одмор и рекреација.
Таа е и најпопуларна туристички дестинации во Србија.
Затоа, таа со право го носи ласкавиот епитет „Кралица на туризмот“.
Се наоѓа во областа Рашка, на надморска височина од 227м , сместена помеѓу планината Гоц и реката Западна Морава.
Во близина се бројни културно-историски споменици, како што се манастирите Жича, Студеница, Градац, како и средновековните градови Маглиќ, Рас …
Во бањата има многу паркови и патеки за пешачење, а вљубените парови можат да го искористат својот престој за да ја врзат својата љубов на Мостот на љубовта. Исто така, тука се одржуваат бројни настани и фестивали, како што се Летниот филмски фестивал, карневалот …
Бањата се наоѓа во централна Србија, околу 200 км јужно од Белград.
Влијанието на блиските планини на микроклимата на Врњачка Бања и дава посебен карактер и ја прави многу пријатна. Летата се умерено топли со свежи утра и вечери, а зимите се снежни и без силни мразови. Просечната годишна температура е 10,5°C, а просечната летна температура е 20°C.

Познат по минералната вода „Врњци“, името Врњици често се споменува наместо Врњачка бања. Голем избор на вили, апартмани, приватно сместување и пансиони ja прават овaa бањa најпосетуваната туристичка дестинација во Србија.
Позната по лековитите води и експерти во третманот на дијабетес и органите за варење, Врњачка Бања е центар со најсовремена медицинска услуга за превенција, третман, дијагностика и рехабилитација на органите за варење и дијабетес.

Врњачка Бања има седум познати минерални извори: Снешник, Слатина, Топла Вода, Jezезеро, Борјак, Бели извор и Врњачко врело, од кои четири се користат за балнеолошка терапија (Снешник, Слатина, Топла Вода и Jezезеро), додека два се флашираат како минерална вода (Вода Врњци, од изворот Топла вода и Врњачко извор).

Врњачка бања е идеална дестинација во секое време од годината.

Политики на Zepter 4*🚕

Удобности

 • Бар на базен
 • Безжичен интернет
 • Забрането пушење цигари
 • Интернет во заеднички простории
 • Клима уред
 • Козметика за бања
 • Лекар на повик - доплата
 • Лоби
 • Мини бар-доплата
 • Телевизор
 • Тоалет-туш кабина
 • Фен

Оцени од гости (0 Оцени)

Пред  да уплатите треба да знете дека статусот на собите или места за аранжманот се менува постојано.
Усни барања за резервации не се  прифаќаат, ке се реализираат само резервации по е маил, ([email protected]) ...
Затоа потребно е да се информирате на 070 202 777, 047 202 777
или пишете ни на [email protected] за да ве информираме околу достапноста соби....
По потврдата од нас за достапност должни сте да извршите уплата.
Потребно за валидна резервација:
Ваш е маил и телефони задолжително
Број возрасни
Број деца (задолжително возраст на децата)
Презиме и Име за сите учесници
Број на пасош за сите учесници
Дата на раѓање ( ден/месец/година) за сите учесници
Адреса на живеење за сите учесници
За кој објект/аранжман е резервацијата
дата ОД
ДО дата
избор на СОБА (со соодветен број легла)

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем назначен во Вашата резервацијата,
се молат патниците веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата,
доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ на патувањето или уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, и тоа уште првиот ден.
Напоменуваме дека рекламации од страна на патниците за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент, да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот.
Организаторот на патувањето е должен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
За било каков проблем должни сте да имате пишан со печат и потпис документ од објектот.

ПРАВИЛА И УСЛОВИ ЗА ПРЕСТОЈ ВО ОБЈЕКТОТ
Овие правила се врз основа на важечкото законодавство во земјата домаќин.
Почитувајте ги правилата зошто администрацијата на објектот може да го прекине престојот и услугите на гости кои ги прекршуваат правилата на недомакинско однесување во истиот.
Поплаки и препораки можат да бидат оставени во книгата за гости на рецепција или кај управникот.
Одјавување на собите е до 10:00 ч., пријавување по 14:00 ч. (локално време)
Обратете се на рецепција за информација каде се служи храна во објектот и време од-до.
Ако заминувате порано, обратете се на рецепцијата претходната вечер за да Ви приготват сув (ланч) пакет.
Вашите скапоцености, документи оставете ги во сефот на рецепција или во вашата соба. (доколку има сеф)
За предмети оставени без надзор во собата или во просториите на објектот, одговорноста е на гостинот .
Информирајте се на рецепција кои се бесплатни услуги во објектот....
Информирајте се на рецепција кои услуги се со плаќање....
Гостинот ја надоместува штетата во целост во согласност со условите и документите на објектот (ако има штета)
Доколку постои систем за видео надзор (освен во тоалетите и собите), во останатите простории на објектот, Вие се согласувате со видео надзорот.
Со цел да се обезбеди ред во објектот информирајте се на рецепција кои нешта се забранети како на пример:
Пушење цигари во собите, салоните и другите простории во хотелот и сл.
Употреба на електрични апарати во просториите (освен овластените) и сл.
Чување на запаливи материјали во просториите не е дозволено.
Внесување материјали и предмети кои се опасни за здравјето и животот на другите не е дозволено.
Отстранување и поместување на мебел од просториите.
Повреда на стандардите на однесување, вклучувајќи употреба на алкохол, дрога...
Агресивно однесување и активности кои се закануваат на здравјето и имотот на другите не е дозволено.
Оштетување на хотелскиот имот не е дозволено.
Прифаќање на посетители во собите по 20:00 ч. ако не се регистрирани не е дозволено.
Картичката (клучот) од вашата соба не смеете да ја давата не други лица.
Паркирање на автомобили на влез, излез, како и на тревниците не е дозволено .
Не е дозволен престој во објектот на домашни миленици.
Сместување, услови и плаќање на услуги во хотелот
Можете да ги плаќате услугите кои сте ги направиле во хотелот во готовина, дебитна или кредитна картичка.
За предвремено напуштање на објектот задолжително земете документ од рецепција со потпис и печат.
Услугите како што се рано пријавување (пред 14.00) и доцна одјавување (по 12.00) им се наплаќаат на гостите

УСЛОВИ ЗА ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА И ГОСТИНОТ
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% уплата при самото резервирање
од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откажи/промени резервацијата-се применуваат Општите услови за патување. (доколку не е поинаку превидено со правила и услови на објектот / аранжманот)
Откажување или промена на резервацијата на денот на заминување за аранжманот или на денот на пристигање на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ со потпис и печат потпишан од страна на овластените во објектот и потпис од гостинот.
Напомена:
Пред да ја извршите уплатата, Ве молиме контактирајте ја агенцијата за проверка на расположливи места.

ПРЕПОРАКИ И СОВЕТИ ОД ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА
Преминување на државна граница на Република Македонија за физички лица: Државјани на Република Македонија државната граница можат да ја преминуваат со важечката патна исправа (биометриска патна исправа) или друг валиден документ со кој се овозможува преминување на државната границата согласно билатерален или меѓународен договор и виза доколку е потребна за земјата каде што патува.
Со лична карта граѓаните на Р. Македонија можат да патуваат во Србија, Албанија и Црна Гора.
Патната исправа мора да биде потпишана.
Пред патувањето да се провери датумот на важност на патната исправа.
Со визната либерализација граѓаните на Република Македонија можат да патуваат само на кратки патувања до 90 дена во период од 6 месеци. За престој подолг од три месеци (вработување, студирање и сл.), граѓаните на Република Македонија треба да поднесат апликација за виза за подолг престој, дозвола за престој или работна дозвола во дипломатското претставништво на земјата во која планираат да патуваат и подолго да претстојуваат.
Доколку станува збор за малолетно лице македонски државјанин до 14 години кој патува без својот родител или старател, за неговото патување потребна е писмена согласност од родителите или старателот, заверена од Министерството за внатрешни работи или нотар односно од дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во странство, доколку лицето патува кон Република Македонија.
Имајќи во предвид дека македонско грчката граница е надворешна граница на Европската унија (Шенген граница), условите за влез во Р.Грција се исти како за влез во било која земје членка на шенген зоната. Покрај основните документи за патување од страна на полициските службеници кои работат на граничните премини при преминување на државна граница можат да бидат побарани и дополнителни документи.
ТУРИСТИЧКИ ИЛИ ПРИВАТНИ ПАТУВАЊА
За патувања за туристички или приватни потреби потребни се: потврди за сместување, (ваучер) покана од домаќин, доколку се престојува кај истиот, потврда од организација која обезбедува сместување или друг соодветен документ во кој е наведено предвиденото сместување; потврди за маршрутата на патување, потврда за резервација на организирано патување или друг соодветен документ во кој се наведени предвидените планови за патувањето; потврди за враќање, повратен или повторен билет.
ДЕЛОВНИ ПАТУВАЊА:
За деловни патувања како докази за исполнување на условите за излез односно влез, можат да бидат побарани и покана од фирма или од орган за присуство на состаноци, конференции или настани поврзани со трговија, индустрија или работа; други документи со кои се утврдува постоење на трговски односи или односи поврзани со работењето; влезници за саеми и конгреси, доколку се посетуваат.
ПАТУВАЊЕ ЗА ШКОЛУВАЊЕ ИЛИ ОБУКА:
За патувања за потребите на учење или други видови обука потебни се потврда за запишување во наставен институт за целите на следење стручни или теоретски курсеви во рамките на основна и стручна обука; студентска карта или потврди за следење на курсеви.
НАУЧНИ, КУЛТУРНИ, СПОРТСКИ, РЕЛИГИОЗНИ НАСТАНИ:
За патувања за научни, културни, спортски или религиозни настани, или други причини потебнисе покани, влезници, пријави или програми во кои, доколку е можно, е наведено името на организацијата домаќин и должината на престојот, или друга потврда во која се наведува целта на посетата.
ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:
Граѓаните који патуваат во странство треба да поседуваат доволно парични средства (во готово, кредитни картици, травел чекови и слично) за издржување во планираниот период за престојот во странство. За доволно парични средства не е пропишана сума бидејќи таа е индивидуална во однос на стандардот на земјата каде што се патува но вообичаено е да се пресметува педесет (50) евра од ден. Средствата може да бидат во готовина, травел чекови и кредитни картички кои ги поседува граѓанинот и валиден документ од банка за поседување парични средства.
ПРЕМИНУВАЊЕ ГРАНИЦА СО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО:
При преминување на државна граница со патничко моторно возило покрај националната возачка дозвола возачот треба да поседува и меѓународна возачка дозвола која во Република Македонија ја издава Авто Мото Сојуз на Македонија (освен со земјите со кој РМ има случено договор за користење на националните возачки дозволи). Моторното возило треба да биде соодветно меѓународно осигурано односно да поседува важечки зелен картон. Доколку возилото не е лична сопственост (согласно сообраќајна дозвола) треба да се поседува дозвола за управување со туѓо возило во странство која исто така ја издава АМСМ. При преминување на државната граница со товарно моторно возило возачите треба да ги поседуваат истите документи како и возачите на патничко моторно возило, патен налог и поседување на соодветни дозволи и документи кој се потребни за извршување на царинските процедури.
ПОСТАПКА КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИ ИЛИ ОШТЕТИ ПАТНАТА ИСПРАВА:
Доколку лице државјанин на Република Македонија остане без патна исправа во некоја земја, потребно е да пријави губењето на исправата во најблиската полициска станица и да му се издаде потрврда за истото. Потоа со потврдата треба да се отиде во дипломатско конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, каде што на лицето ќе му се издаде патен лист за да се врати во Република Македонија. Доколку вашата патна исправа се оштети исто така се обраќате до најблиското ДКП на Република Македонијакаде ќе ви издадат патен лист. Пред да тргнете назад со патен лист доколку транзитирате преку повеќе земји информирајте се дали за некоја од планираните земји ќе ви треба соодветна виза за транзит.
Информации и контакт во странство како и за визниот режим на Република Македонија со други држави можете да добиете на сајтот на Министерството за надворешни работи  www.mfa.gov.mk 

Zepter 4*🚕 Врњачка бања, СРБИЈА

Ваша вкупна оцена за овој објект

Број на резервација

Пин код

Наслов на Вашата оцена

Ваша оцена

Каков вид на патување беше ова?

 • Бизнис
 • Парови
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло