TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Банско 🚌

River Side butik hotel 4*

 

1 ден : 22.04.2022
Поаѓање на групата во раните утрински часеви. Попатни одмори, царински формалности.
Пауза во Метро. Пристигнување во Банско и сместување во хотел.
Слободно попладне и време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.
2 ден : 23.04.2022
Ден за слободни активности и индивидуални прошетки. Ноќевање.
(доколку работи Гондолата, можност за факултативна посета на врвот Мусала)
3 ден : 24.04.2022
Ден за слободни активности и индивидуални прошетки. Ноќевање.
4 ден 25.04.2022
Појадок.Слободни време.Ручек и припрема за заминување. Напуштање на хотелите.
Поаѓање кон Македонија околу 14;00 часот по локално време.
Пауза во Метро. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

Цена за сместуање во двокреветна соба 150€ (All Inclusive Light)

Во цената Е вклучено:
3 ноќевања (All Inclusive Light)
Автобуски превоз со туристички автобус
Користење на загреан базен
Зона за релаксација
Три вида сауни
Фитнес
Интернет пристап низ хотелот
Паркинг (ограничени места)
Детско игралиште за најмалите гости на хотелот
Туристичка такса

Доплата:
Дете до 6 години, сместено во соба со двајца возрасни е бесплатно;
Дете од 6-11,99 г., сместено на дополнително легло, доплаќа 46 € за 3 ноќевања;
Возрасен сместен на дополнително легло доплаќа 77 € за 3 ноќевања;
За сместување во еднокреветна соба се  доплаќа 30 €

Концепт – All Inclusive Light / ресторан /:
08.00 – 10.00 часот – појадок со кафе, чај, вода, млеко и сокови од автомат;
12.00 – 13.30 часот – ручек со вода, сокови, пиво, вино и бугарски алкохол;
16.00 – 16.30 попладневен појадок – мали колачи, солени и кафе, чај, вода, сокови од автомат;
19.00 – 21.00 часот – вечера со вода, сокови, пиво, вино и бугарски алкохол;

* Пијалоците се служат само во ресторанот на хотелот и само во наведените часови.
*Оброците започнуваат на денот на пријавувањето со појадок и завршуваат со ручек на денот на поаѓање.

Политика за откажување:
Откажувањето до 7 дена пред пријавувањето е бесплатно.
Во случај на откажување помалку од 5 дена пред пријавувањето, ќе се наплаќа казна – вредноста на првата ноќ за откажаната резервација.
Откажување или промена на резервацијата се бара во писмена форма и мора да биде писмено потврдено од хотелот.

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување ( задолжително е да се има )
Туристичка такса 1€ по лице на ден (се плаќа на пратителот на групата од агенција)

За патување со сопствен превоз цената се намалува за 15€ по лице

 

 

 

 

 

 

Хотелот се наоѓа во близина на центарот на градот и стариот дел на живописното, планинско Банско. Главниот ски-лифт е 20-минути пешачење далеку. За ваша погодност, обезбедуваме  бесплатен превоз во сезона до ски-лифтот и назад.

Лоби барот импресионира со широките простори и удобните фотељи,  извонреден камин. Започнете го денот со нашиот избор на кафе и чај од висока класа или омилен пијалок.

 

 

 

 

 

Елегантен ресторан во кој ќе го доживеете вистинското задоволство од добро одбраното мени и ќе ви понуди извонредни кулинарски искушенија во комбинација со беспрекорна услуга.

 

 

 

 

 

Релаксирачки моменти и удобна топлина во спа центар лоциран на 1580 m2 со три различни сауни, загреан базен и широк спектар на релаксирачки масажи и третмани за убавина.
– Загреан внатрешен базен со димензии 11х7м.
– парна бања
– турска бања / амам
– руска бања
– финска сауна
– солена ароматична сауна

 

 

 

 

 

Стилските и удобни соби имаат просторна функционалност.
Двокреветни со брачен кревет или со два разделени кревети.
Тоалет со фен, бањарка и влечки, некои од нив имаат поглед на планината Пирин.

 

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:

– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
– За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
– Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.
– Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Закауп на седиште плус 100 €
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист
– Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
– Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.
– Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
– Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
– Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари или документи на патникот.
– Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.
– Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да НЕ ви дозволат влез во соодветната земја. – Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа. Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.
– Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Mountain Paradise 4*

1 ден : 22.04.2022
Поаѓање на групата во раните утрински часеви. Пауза во Метро. Пристигнување во Банско и сместување
во хотел. Слободно попладне и време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.
2 ден : 23.04.2022
Ден за слободни активности и индивидуални прошетки. Ноќевање
3 ден : 24.04.2022
Ден за слободни активности и индивидуални прошетки. Ноќевање
4 ден 25.04.2022
Појадок.Слободни активности. Ручек и припрема за заминување. Напуштање на хотелите.
Поаѓање кон Македонија околу 14;00 часот по локално време. Пауза во Метро, пристигнување во
вечерните часови.

Цена по лице Услуга: All Inclusive light

  Возрасен ( Студио 2+0 ) 120 €
  Возрасен (Едноспален апартман 2+2) 125 €
  Прво дете (6-11,99) 70 €
  Второ дете (1,99-11,99) 25 €
  Трет возрасен 90 €

Цените се во € за плаќање во денарска противвредност по курс 1€=62мкд

Во цената Е вклучено:
Превоз до наведената дестинација од Велес, Кавадарци, Неготино, Скопје, Штип, Кочани
Ноќевање со појадок, ручек, вечера, вино и пиво за време на оброците (Аll light)
Користење на внатрешен базен, сауна, парна бања, солена соба
Паркинг надворешен, интернет
Детски кат

Во цената НЕ Е вклучено :
Туристичка такса 1€ по лице на ден
Патничко осигурување

Совршено место за одмор за секој кој ги сака планините.
Се наоѓа на околу 400 метри од ски-лифтот и 10 минути пешки од главната улица Пирин во Банско.
Во комплексот има различни апартмани – студија, еднособни и двособни уреден во модерен стил.
Во апартманите: трпезарија и простор за одмор, фрижидер, телевизор, безжичен интернет, канапе
Модерен лоби бар со билијард, ресторан со 200 седишта, детско игралиште, базен и детски базен, фитнес, спа центар кој нуди богата програма за одмор, освежување и закрепнување.
Хотелот нуди одлична можност на компаниски за обуки, семинари, ски школи….

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:

– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
– За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
– Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.
– Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Закауп на седиште плус 100 €
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист
– Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
– Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.
– Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
– Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
– Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари или документи на патникот.
– Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.
– Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да НЕ ви дозволат влез во соодветната земја. – Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа. Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.
– Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Casa Karina 4*

Цена по лице за 3 ноќи

 сместување 3 All Inclusive
Двокреветна соба (2+2) 160 €
Студио (2+1) 170 €
Студио лукс (2+2) 180 €
Едноспален апартман (2+2) 170 €
Двоспален апартман (4+1) 160 €
Еднокреветна 240 €
Возрасен на доп легло 140 €
Дете од 06-11.99г на доп легло   90 €

Цената е во € се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Во цената Е вклучено:
3 ноќевања со услуга All Inclusive
Користење на внатрешен базен,
Сауна,
Парна бања,
Фитнес,
Безжичен интернет во цел хотел,
Детско игралиште,
Хотелско осигурување,
Туристички данок

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување ( задолжително е да се има )
Туристичка такса 1€ по лице на ден (се плаќа на пратителот на групата од агенција)

За патување со сопствен превоз цената се намалува за 15€ по лице

Храната и пијалоците важат само за главниот ресторан на хотелот;
За помалку од 20 лица во истиот период во хотелот, оброците се служат сет мени;
Увозните пијалоци и кафето еспресо се доплаќаат според менито;
Лицата под 18 години немаат право на алкохолни пијалоци;
Пријавување после 14:00 часот и одјавување пред 12:00 часот.

Со доплата
Подземен паркинг со видео надзор со ограничен број места: 10,00 лева за 24 часа;
Користење на бањарка 5,00 лева за цел престој со депозит од 30,00 лева

Во хотелскиот комплекс „Casa Karina:
24-часовна рецепција;
Лоби бар – простран, модерен и стилски опремен;
Луксузен ресторан – нуди разновидна кујна и одбрани пијалоци;
СПА центар – голем загреан внатрешен базен; парна бања; амам; фитнес; солариум и широк спектар на масажи;
Две конференциски сали – погодни за семинари, обуки, корпоративни настани, коктели, приватни забави.
Салите се со капацитет од 150 седишта и се опремени со мултимедија, квалитетен звук и интернет;
Детско игралиште – пространо и пријатно, на најмалите гости им нуди многу можности за игри, забава и нови пријателства;
Ски гардероба;
Билјард;
Електронски игри;
Подземен паркинг;
Безжичен интернет со голема брзина на територијата на целиот комплекс;

Сместување:
Двокреветна соба / 28-32 м2
Капацитет: 2 редовни кревети / 2 редовни кревети и 1 дополнителен кревет за дете 4-11,99 год
Во секоја соба креветите се француски тип, опремени со портманто, гардероба, тоалетелна маса со стол и огледало, конвекторски радијатор, телевизор, под тепих. Собите имаат луксузно бањи со тушеви со сите потребни додатоци во нив. Повеќето од просториите имаат балкон со поглед на градот и планината.

Студио / 40 м2
Капацитет: 2 редовни кревети
Студијата се состојат од спална соба со комплетно опремена кујна и простор за седење.
Повеќето од нив имаат кади а во некои тушеви. Речиси сите студија имаат балкон со поглед на планина или град.

Студио лукс / 45-48 м²
Капацитет: 1 брачен кревет + 1 дополнителен кревет
Луксузно и модерно опремено студио со брачен кревет, софи, багажник, гардеробер, маса со стол и огледало, радијатор, телевизор, под ламинат. Студијата имаат луксузни бањи со кади или тушеви со сите потребни додатоци.

Апартман со една спална соба / 55 м2
Капацитет: 2 редовни или 2 редовни кревети + 1 доп. кревет (софа кревет) за возрасен или дете 4-11,99 год.
Апартманите се состојат од дневна соба со софи и комплетно наместена кујна, посебна спална и бања.
Повеќето од нив во тоалетите имаат када а во некои тушеви.
Речиси сите апартмани имаат балкон со поглед до планината или градот.

Апартман со две спални соби / 55 до 110 м2
Капацитет: 2 редовни кревети + 2 редовни кревети за деца од 4-11,99 год
Апартманите се состојат од дневна соба со софи и опремена комплет кујна, две посебни спални соби бања.
Во поголемата некои од нив имаат кади во бањите, а некои имаат туш кабини. Повеќето имаат балкон.

тип на соба минимум максимум
Двокреветна соба 2 возрасни
1 возрасен + 1 дете 6 -11,99 г. редовен кревет
2 возрасни + 2 деца до 12 години.
2 возрасни + 1 возрасен
Студио 2 возрасни
1 возрасен + 1 дете 6 -11,99 г  редовен кревет
2 возрасни + 1 дете до 4 г
Студио лукс 2 возрасни
1 возрасен + 1 дете 6 -11,99 г  редовен кревет
2 возрасни + 2 деца до 12 г
2 возрасни + 1 возрасен
Апартман со една спална соба 2 возрасни 2 возрасни + 1 возрасен
2 возрасни + 2 деца до 12 г
Апартман со две спални соби 4 возрасни
3 возрасни + 1 дете 6-11,99 г  на обичен кревет
4 возрасни + 1 возрасен
4 возрасни + 2 деца до 12 години.

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:

– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
– За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
– Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.
– Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Закауп на седиште плус 100 €
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист
– Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
– Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.
– Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
– Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
– Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари или документи на патникот.
– Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.
– Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да НЕ ви дозволат влез во соодветната земја. – Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа. Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.
– Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Св.Никола 3*