TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Германија-Англија-Франција-Белгија-Холандија-[tabby title="Брод MSC Magnifica "]

 

Брод Celestyal Cruises

 

 

Дати и цени

 

Дата на поаѓање              Внатрешна кабина      Надворешна кабина              Апартман

19.11. 2022                                   € 699                                   € 809                                   € 1309

26.11. 2022                                   € 699                                   € 809                                   € 1309

03.12. 2022                                   € 699                                   € 809                                   € 1309

10.12. 2022                                   € 699                                   € 809                                   € 1309

07.01. 2023                                   € 869                                   € 989                                   € 1189

14.01. 2023                                   € 869                                   € 989                                   € 1189

21.01. 2023                                   € 869                                   € 989                                   € 1189

28.01. 2023                                   € 869                                   € 989                                   € 1189

04.02. 2023                                   € 869                                   € 989                                  € 1189

11.02. 2023                                   € 869                                   € 989                                   € 1189

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

 

АРШРУТА

 

 Дата / Ден     Пристаниште Пристигнува Испловува
19.11.2022 Атина /Пиреа – Грција    17:00
20.11.2022 На отворено море    00:00    00:00
21.11.2022 Порт Саид – Египет    06:30    22:00
22.11.2022 Ашдод – Израел    08:00    22:00
23.11.2022 Лимасол – Кипар    11:00    18:00
24.11.2022 Родос – Грција    12:00    18:30
25.11.2022 Кушадаси – Турција    07:00    17:00
26.11.2022 Атина /Пиреа – Грција    07:00

 

 

Содржини

 

 

Во цената Е вклучено:

* Цената е по лице за сместување во двокреветна кабина:

* Крстарење по наведената рута

* Сместување во избраниот тип на кабина

* Полн пансион на бродот: појадок, ручек, вечера, попладневна ужина, ноќно бифе

* Пакет со пијалоци: домашно вино, пиво, безалкохолни пијалоци, чаеви, кафиња, коктели и брендирани алкохолни пијалоци додека сте на бродот.
* Достапни се и врвни вина, шампањ, висококвалитетни жестоки пијалаци, свеж овошен сок и првокласен грчки сладолед.
* Мени има во баровите и рестораните на бродот со детали од листата.

* Организирани екскурзии со водич на англиски јазик (во зависност од рутата)

* Пристанишни такси

* Цена на услугата

* Данок на гориво

* Анимација и професионални вечерни емисии

* Користење на услуги – базен и фитнес

 

 

Во цената НЕ Е вклучено (се доплаќа) :

* Пијалоци на бродот (освен ако не е поинаку наведено во понудата)

* Дополнителни услуги (СПА, комуникации, перење и сл.)

* Коцкање (бинго / казино, итн.)

* Екскурзии на брегот

* Лични трошоци
* Патничко/здравствено осигурување

* Медицински трошоци (вклучувајќи осигурување)
* Транспорт до/од пристаништето

 

 

All Inclusive пакети
Во цената се вклучени и некои пакети со пијалоци.
Уживајте во алкохолни и безалкохолни пијалоци во текот на денот.
Можете да изберете од листата на брендирани алкохолни пијалоци или да пробате автентични грчки пијалоци…

Уживајте во пакетот без никакви ограничувања!

Пакет за алкохол:

Грчки пијалоци: узо, мастика, грчки коктели

Алкохолни пијалоци:

Вино, Шери, Ликери

Виски и Бурбон

Џин, Рум, Вотка, Текила

Класични коктели

Пиво: точено пиво, безалкохолно пиво

Грчко вино (наливно): бело, црвено, розе

Пенливо вино (наливно): бело, црвено, розе

Безалкохолно пакување за деца до 18 години

Уживајте во пијалоците од секој бар, салон и ресторан на бродот.
Минерална вода

Газирани пијалоци 330 мл. (Кола, Спрајт, Фанта)

Ладен чај од праска и лимон 330 мл.

Чаша сок (портокал, грејпфрут, домат, ананас)

Кафе (Еспресо Фредо, Капучино Фреддо, Ледено Кафе Фрапе)

Топли пијалоци (топло чоколадо, чај)

(дел од овие пијалоци се плаќаат-наведено во ценовникот)

 

 

Услови за резервација, плаќање, глоби:

Задолжителен депозит 300 € за резервација:

Доплата до 31 ден пред датумот на поаѓање

 

Казни во случај на откажување од страна на клиент –
според стандардните услови на компанијата за крстарење:

До 90 дена пред поаѓање – нема казна за откажување на патувањето

Помеѓу 89 – 30 дена пред датумот на поаѓање – депозитот ќе биде неповратен

Во случај на 29 дена или помалку пред датумот на поаѓање или во случај на непојавување на бродот – 100% од цената на крстарењето

 

 

 

Можеме да посредуваме за трансфери, хотели и авио билети по реални цени за:
Авио билети на релацији: Скопје Дубаи / Рим Скопје
Трансфери во Дубаи и Рим (аеродром-хотел-пристаниште-аеродром)
Ноќевања и трансфери во хотели во Дубаи и Рим

За компанијата со која соработуваме и продаваме крстарење продаваат во светот околу 19000 туристички агенции и не можеме да Ве известиме во моментот дали е слободна кабината за која сте заинтересирани, но во многу кус период ке ја добиете информацијата

 

Во цената на крстарењето Е вклучено:

 

Дополнително што се плаќа на бродот:

 

Содржини

 

 

Профил и статистика на бродот Celestyal Crystal

Линија за крстарење: Celestyal Cruises

Тип на брод: брод за крстарење

Класа на линија: мејнстрим

Поранешно име: Луис Кристал, Сиља опера, Суп

Регистар: Грција

Година на градба: 1980 година

Година последно реновирање: 2019 година

Капацитет: 1.200 патници

Палуби: 10

Бруто тонажа: 25.611

Должина: 524 стапки

Зрак: 82 стапки

Просечна брзина: 18 јазли

Внатрешни кабини: 163

Надворешни кабини: 313

Националност на офицерите: Норвежанец

Националност на екипажот: меѓународен

Број на екипаж: 406

 

Палуба 2 кабини од 2000-2016
Палуба 3 кабини од 3000-3130
Палуба 4 кабини од 4000-4237
Палуба 5 кабини од 5002-5213
Палуба 6 кабини од 6000-6239

Палуба 7 кабини од 7000-7229

детално
https://www.travelweekly.com/Cruise/Celestyal-Cruises/Celestyal-Crystal/Deck-Plans

 

 

 

Внатрешните кабини IA се на палуба 3-Hermes (11 м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор

Внатрешните кабини IC се на палуба 6-Venus и палуба Apollo (12 м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор

 

Внатрешните кабини IB се на палуба 4 и палуба 5 (11 м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор

 

 

Надворешни кабини XC се на палуба 3 и палуба 4 (14 м2)
Може да се сместат до 5 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, прозор

 

 

Надворешни кабини XА се на палуба 2  (12м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, прозор

 

 

Надворешни кабини XВО се на палуба 6  (13м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, прозор со ограничен поглед

 

 

Надворешни кабини XВ се на палуба 3, палуба 5 и палуба 6  (11м2)
Може да се сместат до 2 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, прозор

 

 

Надворешни кабини XD се на палуба 6 и палуба 7 (14м2)
Може да се сместат до 4 лица
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, прозор

 

 

Апартманот се наоѓа на палуба 6 и палуба 7 (15м2)
Може да се сместат до 3 лица ( брачен кревет + кауч )
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, мини бар, балкун….

 

 

Апартманот се наоѓа на палуба 6 (25-34м2)
Може да се сместат до 3 лица ( брачен кревет + кауч )
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, мини бар, 2 прозори….

 

 

 

 

Апартманот се наоѓа на палуба 7 (36м2)
Може да се сместат до 3 лица ( брачен кревет + кауч )
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, мини бар, балкун….

 

 

Апартманот SG се наоѓа на палуба 6 (43м2)
Може да се сместат до 3 лица ( брачен кревет + кауч )
Тоалет со туш, клима, телефон,фен, сеф, телевизор, мини бар, голем балкун со џакузи….

 

 

 

Опуштете се со освежителен пијалок во шармантните салонски барови на Crystal.
Без разлика дали сакате да го гледате романтичното зајдисонце, да пиете коктели со поглед над смарагдните води, да гледате нагоре кон ѕвездите или да гледате претстава во театарот, во сите наши барови има амбиентално чувство.

 

СПА и теретана

Нашата целосно опремена теретана им овозможува на гостите да ја одржуваат својата фитнес програма додека се на море. И кога ќе бидете подготвени да се почестите со масажа и специјализирани терапии, едноставно закажете состанок во нашиот спа центар за покана.

 

Ресторани

Јадење е наше препознатливо искуство и нашите трпезарии и салони се позиционирани во срцето на Crystal за ваша погодност. Со широк спектар на автентични грчки и медитерански рецепти за избор, ве покануваме да се препуштите на нашите богати кулинарски задоволства. Нашите готвачи се високо квалификувани и подготвуваат широк спектар на зачудувачки јадења за да одговараат на секој вкус.

 

Продавници без данок

Нашиот асортиман на услуги на одборот гарантира дека сте покриени за секоја евентуалност. Имаме низа продавници кои продаваат традиционални грчки производи и стоки без данок. Професионалните фотографи се тука за да ги доловат вашите посебни моменти.
За медицински прашања, имаме добро опремен медицински центар и лекар на бродот. Достапни се и интернет и телефон доколку сакате да се јавите дома.

 

Планови на палубите

Погледнете го нашиот план за палуба за да можете лесно да го најдете вашиот пат околу себе. Можеби ќе сакате да го видите распоредот на бродот пред да ја изберете вашата соба.

 

 

 

 

Важни информации

 

 

Патниците за време на резервацијата добиваат информации за точното време на поаѓање на бродот – кое е означено и на билетот за крстарењето. Добро е да се остави доволно време за патување до пристаништето на денот на поаѓање, со оглед на навременото пристигнување на терминалот /пристаништетот/

 

Компанијата бара од патниците да се качат на бродот најдоцна 1 час пред најавеното време на поаѓање.
Во случај на доцнење, компанијата ги смета патниците како „ no show“.

Пријавувањето обично започнува 3 часа пред времето на поаѓање.

 

На бирото за регистрација поминувате низ пријавувањето за да ги проверите билетот и документите. Патниците пополнуваат неколку формулари и формулари со лични податоци неопходни за непречено поминување на формалностите за пасош во различните пристаништа на рутата.

За да се олеснат процедурите за качување/симнување во поединечните пристаништа на рутата, екипажот може да ги чува пасошите на патниците на приемот за целото времетраење на патувањето. Во замена за пасоши, патниците добиваат сметка, со која ги земаат своите пасоши на крајот од крстарењето.

По проверката, за секој патник вади карта за патување, која служи како легитимација при качување и слегување, како и платежно средство во бродот. За таа цел се отвора патничка сметка за секој патник во која се акумулираат износите за трошоците направени на бродот во текот на целото патување

 

 

 

Отворањето на индивидуална сметка на бродот е ЗАДОЛЖИТЕЛНО, бидејќи плаќањето за стоки и услуги во готовина или со кредитна картичка не се прифаќа на бродот. Вградената сметка е одредена сума што може да се гарантира со готовина / ЕВРА / или со кредитна картичка (American Express, Master Card, Visa). Минималната сума за отворање сметка на бродот е 200 ЕВРА за кабина за 7-дневни крстарења. Исто така, можно е да се депонира поголема сума во случај очекуваните трошоци на бродот да го надминат минималниот износ. Во претпоследната ноќ од крстарењето се добиваат детални информации за износите што се наплатуваат на сметката. Плаќањето на финалната сметка може да биде во готово или со кредитна картичка. Во случај кога последниот ден на бродот патниците сакаат да купат од продавници или да нарачаат пијалоци – само тогаш се прави ИСКЛУЧОК и се прифаќа плаќање во готово или со кредитна картичка при купувањето.

 

 

 

Патниците мора да имаат меѓународен пасош со важност најмалку 6 месеци по завршувањето на патувањето. За да се сместат на бродот, патниците приложуваат ФАКС-КОПИЈА на хартиена карта за крстарење. Патниците ги добиваат оригиналните билети кога се качуваат на бродот.

Потребни се и влезни визи за некои од посетените дестинации. На сите патници им препорачуваме однапред да бидат информирани и обезбедени со сите потребни визи, во случај да се потребни за една или повеќе од посетените дестинации.

Одговорност на секој патник е да ги добие потребните пасоши и визи за сите земји на крстарењето што ги посетува.

Секој патник е одговорен да ги има потребните документи од појдовното пристаниште до одредишното пристаниште и во текот на целото патување.

Компанијата за крстарење не обезбедува компензација во случај граничните власти на пристаниште да одбијат патник да се слези или да се качи на бродот поради немање документи и визи.

Со оглед на непреченото минување на формалностите на пасошот во поедини пристаништа,
на првиот ден од патувањето пасошот се депонира на приемот на бродот.
Поради оваа причина, патниците треба да имаат втор документ за идентификација како лична карта или возачка дозвола.
Овој втор документ ќе биде потребен за слегување и качување во некои пристаништа..
Бординг картата служи и како документ за идентификација на бродот.

Важно: патниците не смеат да заборават да ги земат своите пасоши од рецепција на последниот ден од патувањето!

Во случај малолетник (под 18 години) да патува само со едниот родител, мора да се достават соодветните документи со кои се потврдува согласноста на другиот родител за детето да патува.

Во случај на несовпаѓање помеѓу презимето на детето и презимињата на родителите што го придружуваат, родителите мора да достават документ со кој се потврдува нивниот однос со детето (преведен на англиски јазик и заверен извод од матична книга на родените или друг документ).

Сите патници кои имаат здравствени или физички проблеми патуваат на сопствен ризик. Доколку земаат какви било лекови за време на патувањето или треба да бидат под медицински надзор, треба да донесат белешка од нивниот општ лекар. Во случај лековите да се чуваат во фрижидер, компанијата за крстарење мора да биде известена за тоа најдоцна 2 недели пред датумот на поаѓање.

Бременост: Жените кои влегле во шестиот месец од бременоста не смеат да се качат на бродот. Доколку патуваат до петтиот месец од бременоста, мора да му достават на лекарот на бродот белешка од општ лекар дека нивното здравје и физичка состојба им дозволуваат да патуваат. Celestyal Cruises не е одговорен за какви било компликации од бременоста за време на крстарењето.

 

 

 

На патниците им се препорачува да се консултираат со својата Национална здравствена служба пред крстарењето за информации за препорачаните вакцини. Исто така, им препорачуваме на патниците да се консултираат со личен лекар за нивното здравје.

Информациите за потребните вакцини за секоја земја може да се добијат на веб-страницата на Светската здравствена организација: http://www.who.int/vaccines-diseases.
Celestyal Cruises не одговара за патниците кои не ги почитуваат препораките за превенција од заразни болести.

 

 

 

Кога патуваат со бебе, родителите мора однапред да обезбедат доволно храна за бебиња, бидејќи таа не е достапна на бродот. Доколку ви треба бебешко креветче, компанијата за крстарење мора да биде известена најмалку 1 месец пред датумот на поаѓање.

 

 

 

На секој брод на Celestyal Cruises има медицински персонал кој може да пружи прва помош и да лекува помали повреди.
Медицинските услуги се плаќаат.

Компанијата за крстарење не може да обезбеди специјализирана медицинска нега која бара посебна опрема.

Доколку постои соодветно осигурување кое ги покрива медицинските трошоци во странство со помош, потребно е патникот веднаш да се обрати до компанијата за помош во случај на здравствен проблем, за трошоците да се покриени со осигурувањето.

 

 

На првиот ден од патувањето, патниците мора да го наведат саканото време за вечера. Вечерата се одржува во 2 смени, а часовите се разликуваат во зависност од пристаништата посетени во текот на денот.
Вообичаено првата смена се одвива помеѓу 19:00 и 20:30 часот,
Втората смена од 21:00 до 22:30 часот.

Секој патник добива поставена маса за вечера во главниот ресторан.

 

 

Потребно е да се запазат часовите за вечера во главниот ресторан, бидејќи 15 минути по најавеното време ресторанот се затвора.

 

Појадокот и ручекот не се одржуваат во смени и не се фиксни – патниците можат да изберат дали да јадат во бифето или во главниот ресторан.
Единствен услов е почитување на објавено работно време на угостителските објекти.

 

Багажот треба да содржи разновидни тоалети, како и очила или контактни леќи (доколку патниците ги користат), капа, очила за сонце и секако костим за капење (доколку времето дозволува користење на тераси за сонце и базен). Двогледот нема да биде излишен – со него лесно можете да го набљудувате бескрајното морско пространство.

За време на екскурзии на крајбрежјето се препорачуваат удобни чевли, како и лесна горна облека. Облеката за време на екскурзиите мора да биде во согласност со верските и културните особености на посетената земја.
Во текот на денот на бродот е соодветна секојдневна облека – лесна и удобна.

Во рестораните и заедничките простории не се дозволени костими за капење. Бифе е достапно за оние кои сакаат да вечераат околу базенот.

За време на секое крстарење има неформални, полу-формални и свечени вечери. Детали за ова се пријавени во дневната програма. Свечената облека вклучува темно костум со вратоврска за мажи и вечерен фустан или костум за дами. За време на полу-формалните вечери, облеката е костум и вратоврска за мажи или спортско-елегантен стил, а за жените – фустан или костум.

Валутата на бродот е ЕУР. Сите трошоци и набавки направени на бродот се акумулираат на сметката на бродот и се плаќаат на крајот на патувањето.

Не се препорачува давање дополнителен бакшиш за персоналот на бродот.
Сепак, сите членови на персоналот на бродот имаат право да земаат бакшиш од патниците кои сакаат да бидат дополнително наградени за добро завршената работа.

Сите бродови имаат места за пушење.
(делови од некои барови, посебни делови од надворешните палуби, итн.)
Не е дозволено пушење во ресторанот, како и пушење пури за време на ревиите.

 

Електричната енергија на сите бродови на Celestyal Cruises е 110 V.
Препорачуваме патниците да ги обезбедат потребните адаптери за електричните апарати што ги носат. Камери, лап топ, мобилни телефони и батерии со полначи може да се остават на рецепција за полнење. На некои бродови, достапни се адаптери од 110 V / 220 V за депозит.
Со депозит, фен за привремена употреба може да се добие од рецепцијата.


Сите бродови нудат услуги како фризерски салони, перење и фотографски услуги (сите фотографии се изложени во фотогалеријата и може да се купат), кои се плаќаат по цени објавени на бродот.

 

Секоја кабина е опремена со крпи за употреба околу базенот. Тие ќе бидат собрани вечерта пред да заминат од бродот. Во случај патниците да сакаат да задржат пешкир како сувенир, мора да ја известат рецепцијата, а вредноста на пешкирот ќе се наплати на сметката..

 

Секоја вечер во кабините се доставува билтен со програмата за следниот ден. Програмата ги вклучува почетните часови на крајбрежните екскурзии, времето на пристигнување и поаѓање на бродот, забава и активности во текот на денот, часови за јадење, вид на облека за вечерта и други корисни информации.

 

Секој брод има телефонски и интернет центар, користењето се доплаќа

 

Лицата помлади од 18 години не можат да го посетат казиното или да се коцкаат, во казиното се игра со готовина

Продавниците на бродовите нудат разноврстен асортиманни од тоалети, парфеми, пури, цигари, алкохол, како и разновидни сувенири со логото на Celestyal Cruises. Продавниците се отворени само за време на пловењето.

 

Крајбрежните екскурзии се опционални за патниците и се доплаќаат.
Крајбрежните екскурзии се спроведуваат со водич на англиски јазик.

Крајбрежните екскурзии се купуваат на бродот на почетокот на крстарењето или на ден пред екскурзијата. Нивната вредност се додава директно на сметката во авионот, а нивното финално плаќање може да се изврши во готово или со кредитна картичка на крајот на крстарењето.

Препорачуваме купувањето на приморските екскурзии да се направи првиот или најдоцна до вториот ден од патувањето.

 

За време на престојот на бродот во пристаниште на рутата, патниците можат слободно да се симнат и да се качат. Тие можат сами да се прошетаат во градот или да учествуваат во организирана турнеја со водич. Оние кои не се вклучени во програмите за крајбрежни екскурзии мора строго да го почитуваат времето на поаѓање на бродот – сите патници мора да бидат на бродот најдоцна 1 час пред најавеното време на поаѓање од пристаништето.

 

Важни напомени

o Пакетите „All Inclusive“, алкохолни или безалкохолни, се само за лична употреба.
Секој патник мора да има купено пакет по негов избор.
Сите пијалоци се служат во чаша, а не во шише или конзерва.

o Секое прекршување на правилата за користење на пакетите доведува до одземање на привилегиите за користење и откажување на вашата картичка.

o Пакетите се достапни од отворањето на баровите до 02:00 часот наутро, од моментот кога ќе се качите на бродот до последниот ден.
o Доколку нарачате поинаку од наведеното време, соодветната фактура ќе се наплати на вашата карта за патување.

o Ве молиме имајте предвид дека откажувањата и враќањето на парите поради други причини освен оние наведени погоре се прават само на денот на нарачката!

o Кога ќе го купите пакетот по ваш избор, вашата карта за патување ќе биде означена со посебен знак за да може правилно да ви се наплати сметката.
Кога нарачувате, секогаш мора да ја прикажете вашата картичка

o Во текот на целиот период на вашето крстарење ќе треба да ги потпишете сметките издадени од келнерите за сите нарачани пијалоци.
Сите гости можат да нарачаат само еден пијалок за секоја нарачка.

o Како додаток на сето горенаведено, можете да нарачате луксузни пијалоци по специјални намалени цени (во случај да сте купиле некој од наведените пакети) овие пијалоци се означени со * во менито на Барот.

o Луксузни брендови, ликери, премиум брендови, коњак *** и VSOP, пенливо вино, пиво во шишиња и алуминиумски лименки, јаболковина, безалкохолни во шише или алуминиумска конзерва. Сите останати пијалоци и вина ќе се наплаќаат во менито на барот, освен ако не се споменат специјални цени.

o Алкохолни пијалоци се служат само за лица над 18 години!

o Во случај да сакате да нарачате пијалок за вашиот пријател сопатник, целата вредност на пијалокот ќе се наплати на вашата сметка според Менито на Бар.

o Услугата во соба и пијалоците од минибарот во вашата кабина не се вклучени во ниту еден од пакетите наведени погоре. Тие се наплатуваат на вашата сметка по цената наведена во ценовникот.

 

Конзумирајте колку сакате!

 

СИТЕ ПАКЕТИ МОЖЕ ДА СЕ НАРАЧАТ (КУПУВААТ) САМО ЗА ЦЕЛИОТ ПЕРИОД НА КРСТАРЕЊЕТО

 

 

 

За вашето претстојно крстарење
Услуга 24-7
Бродот има по еден член на персоналот на секои двајца патници, така што патниците добиваат беспрекорна услуга 24 часа на ден. Тимот на компанијата за крстарење е исклучително љубезен, искусен, пријателски настроен и расположен!
Стјуард и помошник-стјуард
Грижа за вашиот багаж, по пристигнувањето на пристаништето, персоналот ќе го земе вашиот багаж и ќе го однесе директно во вашата кабина.
Секоја кабина има свој стјуард и помошник-стјуард. Тие се одговорни за секојдневното чистење, средување и целокупната удобност и функционалност на вашата кабина. Стјуардот и помошник-стјуардот работат за вас во текот на вашиот престој и ќе одговорат на сите ваши прашања или барања. Нашите стјуарди ќе ви ги обезбедат своите услуги на најљубезен и пријателски начин.
Програма
Дневна и вечерна програма, ќе е доставена за следниот ден во кабината. Подготвен е на повеќе од 8 јазици, дава информации за сите претстојни настани на бродот, како и за времето на поаѓање и пристигнување, дополнителни екскурзии, оброци и работно време на продавници, спортски сали, спа, фризер, ноќен клуб и казино. Дневната програма ќе ве информира и за вечерниот дрес код и ќе се погрижи максимално да уживате во престојот.
Појадок, ручек и вечера
Цената на крстарењето вклучува три целосни оброци дневно, и на a la carte мени и на шведска маса. Појадокот е со американски или грчки вкус и вклучува мафини и дански десерти. За ручек и вечера се подготвуваат традиционални грчки, континентални и американски јадења.
За лица кои се во диета, постење или се алергични на некоја специфична  храна, ве молиме известете нè однапред за да можеме да одговориме навремено.
Базени
Базените на компанијата за крстарење се добро место за пливање или одмор. Бродовите имаат и детски базени.
Фитнес и џакузи капацитети
Доколку сакате да ја одржувате формата додека патувате, компанијата за крстарење има комплетно опремена теретана. По тренингот, можете да го посетите џакузито кое нуди хидротерапија.
Ноќен живот
Во вечерните часови, магијата на грчката култура се носи на бродот.
Ако не сте сигурни во вашите танцови вештини, компанијата нуди часови во текот на денот. Можете исто така да посетите класични концерти, караоке, дискотеки или шоуа за таленти.

Забави

На секој брод компанијата има висококвалитетен звучен систем и професионално осветлување. Забавите на бродот Celestyal Cruises се познати по тоа што нуди неверојатни можности за интернат – бинго, часови за готвење, танцување, занаети, игри, предавања за историја и археологија, музички изведби и спортски настани кои се одличен начин да поминете време со вашето семејство или да запознаете други патници.
Свечени вечери
За 7-дневните крстарења, компанијата обезбедува гала вечера и коктел со капетанот во чест на патниците.
Дневно и вечерна облека
Доколку патувате во потоплиот дел од годината, од мај до септември, лесната памучна облека ќе ве заштити од силното сонце. Носете очила и крема за сончање. Во ресторанот во текот на денот не се дозволени костими за капење или шорцеви. Компанијата обезбедува шведска маса покрај базенот. За ваша удобност се препорачуваат ниски чевли.
Надоместоци и пристанишни такси
Без дополнителни такси. Сè е вклучено во крајната цена на вашиот билет.
Не се вклучени
Казино
Меѓународни телефонски повици
Шкафче за перење или изнајмување безбеден сувенир The Celestyal Cruises DVD
Медицински трошоци
Професионални фотографии
Купување во продавници
Услуга во соба
Услуги и производи во фризерски салон
Дополнителни екскурзии на компанијата за крстарење
Оброци и пијалоци во барови, ресторани и лобито  („надвор„ од предвиденото време)
Овие услугите и производите се достапни со дополнителни плаќања. Доколку ги нарачате, тие ќе бидат кредитирани на вашата лична сметка. Медицински услуги
Бродовите имаат комплетно опремена медицинска клиника и лекар за прва помош. Доколку ви треба медицинска помош или третман, тоа се наплатува на вашата лична сметка. Медицинското осигурување не е прифатено, но ќе добиете потврда, која можете да ја прикажете на вашиот здравствен осигурител.
Болести
Доколку страдате од некоја болест, потребно е однапред да ја известите компанијата за крстарење. Во некои случаи, потребна е белешка од вашиот лекар дека сте во можност да патувате. Ако ви требаат дополнителни промени во вашата кабина, известете не однапред. Медицински третман Ако следите специјално пропишан третман, задолжително земете ја вистинската количина на лекови, бидејќи тие може да ги нема на бродот. Известете однапред ако треба да чувате во фрижидер.
Преференци во исхраната
Доколку следите диета или сте алергични на одредени видови храна или зачини, ве молиме информирајте однапред за да добиете специјализирано мени.
Бременост и новороденчиња
Заради сопствена безбедност, жените од 24 недели и постари не смеат да пловат. Пловењето е дозволено до 23-та недела, но доколку имате дозвола од вашиот гинеколог преведена на англиски јазик. Не се препорачува пловење во првите 12 недели од бременоста. На бродот не се дозволени новороденчиња под 3 месеци. Ако ви треба бебешко креветче, ве молиме известете не најмалку еден месец пред датумот на поаѓање.
Услугите за чување деца не се достапни на бродот.

 

 

Отказни рокови:

Важно: Услови доколку ја откажете потврдената резервацијата:
Крстарење кои траат помалку од 15 ноќевања
60 или повеќе дена пред поаѓање – 50 € казна по лице / депозит
Помеѓу 59 и 30 дена пред поаѓање – 25% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 29 и 22 дена пред поаѓање – 40% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 21 и 15 дена пред поаѓање – 60% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 14 и 6 дена пред поаѓање – 80% од вредноста на крстарењето
Помалку од 5 дена пред поаѓање – 100% од вредноста на крстарењето