TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ГРУЗИЈА

1 ден  вторник  21.05.2019   Битола-Солун-Кутаиси
Состанок на групата на Спортска Сала во 00.30 часот. Заминување за аеродром Солун.
Лет за Грузија во 08,35ч (локално време).
Пристигнување во Кутаиси до 17.20 часот – втор по големина град во Грузија.
Трансфер во хотелот.
Заедничка в
ечерна прошетка во градот Кутаиси. Слободно време за вечера. Ноќевање.

2 ден  среда 22.05.2019   Кутаиси-Мтсхета-Тбилиси
Појадок во хотелот. Заминување со автобус кон источна Грузија и посета на градот Мтскета попатно запознавање со локалитетите на светското наследство на УНЕСКО – манастирот на Жвари 8 век и катедралата Светицховели од 11 век. Прошетка низ градот Мцхета. Заминување за Тбилиси.
Разглед на Тбилиси: се посетуваат  сите главни атракции на градот. Катедралата Света Тројца (“Самеба”) изградена во 21 век. која воедно е и  главната православна катедрала во Грузија. Продолжување  до црквата Метехи од 13 век. кој се наоѓа покрај брегот на реката Мтквари. Возење до тврдината Нарикала со жичара. Тврдината Нарикала датира од 4 век од н.е., има извонредна локација со прекрасни панорамски поглед над градот Тбилиси. Прошетајте до Легватхеви – прекрасно место со водопад и мала река. Прошетка во паркот во близина на бањите на Сулфур, познати по своите лековити способности, улицата Шардени и неговата населба и плоштадот Мејдан со своите отворени кафулиња, галерии и продавници за сувенири.
Преминете го Мостот на мирот – модерен стаклен мост во високотехнолошки стил. Слободно време на авенијата Руставели, каде што можете да  купите сувенири и ракотворби.
Организирана 
вечера во грузиски ресторан со народни изведби. Ноќевање.

3 ден  четврток 23.05.2019   Тбилиси-Давид Гареја-Бодбе-Сигнаги-Тбилиси
Појадок во хотелот. Заминување за полупустината Дејвид Гареа каде ќе ги истражиме манастирските комплекси и пештерите на Давид Гареја. Комплексот ги интегрира стотиците келии, живеалишта, цркви и капели кои се пресекуваат во карпите. Дел од комплексот е исто така лоциран во Азербејџан. Дејвид Гареја манастирот Лавра е основан во 6 век од Свети Давид Гарели, еден од асирските монаси кои пристигнале во Грузија за да го рашират православното христијанство во регионите. Манастирот на пештерата Убабно од 9 до 16 век. содржи фрески со висока уметничка вештина, што го прави дел од светското богатство. Продолжување до Кахети – регионот за производство на вино од Грузија – и пристигање во Сигнаги.
Сигнаги е мало гратче опкружено со дефанзивен ѕид од 18 век.
Градот е познат како “град на љубовта” од локалното население.
По желба дегустација на вино во локалната винарија Сигнаги.
Вечера во сигнагиско локално семејство со вино. Враќање назад во Тбилиси. Ноќевање.

4 ден  петок 24.05.2019   Тбилиси-Гори-Уплистике-Кутаиси 
Појадок во хотелот. Заминување кон градот Гори – центарот на регионот Картли. Советскиот лидер Сталин е роден во Гори и ги поминал првите неколку години тука. Денес, неговата куќа функционира како музеј кој ги претставува личните предмети на Сталин. Возење до Уплистхе пештерата која датира од 1 милениум п.н.е., и се наоѓа на околу 14 км од Гори. По истражувањето на пештерите, ќе се вратиме на Запад преку преминот Рикоти – земјата на Златното руно. Можноост  да се направат неколку застанувања на патот: на патеката постојат локални земјоделски пазари, продаваат мед, печурки и овошје, како и можност за фотографирање на прекрасните предели. Пристигне во Кутаиси. Ден за разглед и истражување на градот и неговата околина: Посета на две локации на светско културно наследство на УНЕСКО: Катедралата  Баграти 11-ти век, која се наоѓа во центарот на градот Кутаиси на врвот на ридот и Академијата Гелати и манастирот од 12-ти век. со прекрасни мозаици внатре. Вечера. Ноќевање.

5 ден  сабота 25.05.2019   Кутаиси-Солун-Македонија
Појадок во хотелот рано изутрина. Трансфер до аеродромот Кутаиси до 05:40 часот. Лет за Солун.
Посета на Солун со можност за слободно време, прошетка и шопинг.
Заминување  за Македонија во попладневните часови.
Пристигнување во Битола во вечерните часови. Организирани трансфери по градови.

Цена на аранжманот: 569 Еур/ 35,270 денари

Во цената Е вклучено:
Организиран автобуски превоз Битола-аеродром Солун-Битола
Авионски превоз Солун-Кутаиси со Wizzair (рачен багаж 55×40×23см)
Превоз со удобен автобус за сите денови;
Сместување во двокреветни и трокреветни соби во  хотелите:
2 ноќевања со појадок – во Кутаиси Хотел Баграти 1003  3*
2 ноќевања со појадок – во Тбилиси  Bridge Hotel Boutique 4*
Оброци вклучени во цена:
1 вечера со фолклорни изведби 2 ден;
1 вечера во сигнагиско локално семејство 3 ден;
1 вечера во грузиски ресторани 4 ден;
Вода (2 x шишиња по лице дневно)
Екскурзии во согласност со програмата
Влезници во согласност со програмата
Сите даноци и туристичка такса

Предлог хотели
http://www.georgianholidays.com/hotels/hotels-in-kutaisi/bagrati-1003-hotel-kutaisi
https://www.facebook.com/pg/BridgeHotelTbilisi/photos/?ref=page_internal 


Во цената НЕ Е вклучено:

Виза за Грузија 20 УСД (не е потребна доколку поседувате валидна виза за САД, Австралија или Велика Британија)
Патничко осигурување  360 денари
Трансфери од останати градови во Македонија 10 € повратно
Сите ручеци и вечерите на денови 1 и 5;
Алкохолни пијалоци (освен во винаријата)
Лични трошоци
Доплата за голем куфер 10 кг во двата правци 30 €
Услуги што не се споменати во оваа програма

Должина на рутата: 920 км
Времетраење: 5 дена
Предвидени места за посета:
Град Мтскхета: манастир Жвари, катедрала Светихховели
Тбилиси: Катедралата Света Тројца, Црквата Метехи, Тврдина Нарикала, Легтхахеви, улицата Шардени и неговата населба, Мостот на Мирот
Картли регионот: Сталин куќа-музеј,  пештерата Уплисткхе
Имерети регион: град Кутаиси, премин Рикоти, катедрала Баграти, академија и манастир Гелати
Регион Кахети: Дејвид Гареја Монашки комплекс, град Сигнаги, манастир Бодбе;

Грузија (грузиски: საქართველო / Сакартвело) е држава во Источна Европа.На запад, Грузија излегува на Црното Море, на север граничи со Русија, на југ со Турција и на исток со Азербејџан. Вкупната површина на Грузија изнесува околу 69.000 километри квадратни со население од околу 4.385 милиони жители. Главен град на државата е Тбилиси, додека официјален јазик е грузискиот јазик.

Историјата на Грузија започнува уште со старите кралства Колчис и Кавкаска Иберија и таа е една од првите држави кои го прифатиле христијанството во 4 век. Својата најголема економска и политичка моќ Грузија ја стекнала под раководство на кралот Давид IV и кралицата Тамар во 11 и 12 век. На почетокот на 19 век Грузија била припоена кон Царска Русија.[6] По кратката самостојност како Демократска Република Грузија, државата била приклучена кон СССР во 1922, за да во 1991 година повторно стане независна и суверена држава.

Општи податоци
Самите Грузијци се нарекуваат „Картвелеби“ (ქართველები), нивната земја ја нарекуваат „Сакартвело“ (საქართველო и значи „место на Картвелите“) и нивниот јазик го нарекуваат „картули“ (ქართული). Според старите грузиски хроничари, предок на грузискиот народ е Картлос, правнук на библискиот Јефет.
Името „Сакартвело“ се состои од два дела. Коренот на зборот е kartvel-i (ქართველ-ი) што означува жител на источниот грузиски регион Картли.
Старите грчки и римски писатели ги именувале источните Грузијците како „Ибери“, додека западните Грузијци како „колхиди“.
Македонскиот назив за државата најверојатно се презел од рускиот јазик (Грузия), кој пак потекнува од персиско-арапско потекло. Имено, сирискиот назив од 11 и 12 век за регионот бил gurz-ān или gurz-iyān. Исто така во записите на патеписецот Ингатиј Солњанин од 1389 се споменува називот гурзи, додека пак кај Афанасиј Никитин се споменува терминот грузиска земја.
Во јуни 2011 година, владата на оваа земја ги повикала сите држави во светот кои го користат нејзиното име (Грузија) кое потекнува од руското говорно подрачје, да се откажат од него и да почнат да го употребуваат името од англиското говорно подачје – Џорџија. Според властите во Тбилиси, до сега тоа го прифатила само Јужна Кореја.
Вкупната површина на земјата изнесува 69.700 km², и според тоа се наоѓа на 118 место по големина во светот. Таа граничи со Русија на север, Азербејџан на исток, Ерменија и Турција на југ и Црно Море на запад. Главниот град Тбилиси е најголемиот во државата со oколу 1.093.000 жители.
Климата во Грузија е умерена и суптропска. Најголемиот дел од површината на Грузија е покриен со планини, каде се одгледува грозје и производство на вино и коњак. Црноморскиот брег на оваа земја е популарна туристичка атракција. Многу туристи доаѓаат во Грузија поради лековитите бањи или да ги видат величествените пештери и водопади. Топлата и влажна грузиска клима е погодна за одгледување на чај и агрум. Исто така, Грузија е позната и по производство на свила и останати ткаенини.
Грузија има долга историја на верската хармонија во рамките на своите граници, и покрај историските конфликти со околните народи. Во текот на својата историја, различни верски организации опстојувале на териториијата на денешна Грузија, проследени од верски дискриминации[12]. Еврејските заедници главно се населени во двата најголеми градови Тбилиси и Кутаиси. Азербејџанските групи, кои главно се муслимани се концентрирани главно во новните автономни области во земјата. Ерменската Православна црква, која на некој начин се разликува од грузиската, има статус на афтокефална црква.