TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Дубровник 🚌

1 ден – четврток, 30.12.2021 │                 БИТОЛА-ДУБРОВНИК
Состанок на групата на Спортска сала Битола во 19.30ч. Поаѓање за Хрватска во 20,00 ч.
Патот води преку Албанија и Црна гора со ноќно патување и попатни одмори.

2 ден-петок, 31.12.2021 │           ДУБРОВНИК
Пристигнување во ДУБРОВНИК и пауза за краток одмор и освежување. Доколку постои можност сместување во хотел.  Поаѓање на разглед на градот во придружба на локален водич на хрватски јазик. Портата Пила, Страдун, големата фонтана Онофрио, Францисканскиот манастир, палатата Спонца, црквата Свети Блез, Ректорската палата, катедралата и Гундулиќева Пољана се само дел од глетките што ќе ги видиме за време на турата. Слободно време. По разгледот предлагаме факултативна посета на дубровничките ѕидини и возење со жичарница до Срѓ во придружба на локален водич. Факултативната посета на ѕидовите вклучува билет и разглед на ѕидовите и билет за жичарница во придружба на локален водич. Плаќање карта за ѕидините и билети за жичара на лице место. Ѕидините на Дубровник некогаш го штителе градот од опасност, а денес се една од најважните знаменитости на Дубровник и најпосетуваниот споменик во Хрватска; тие се долги речиси 2 километри, високи 25 метри и широки до 6 метри. Тие се уникатна сцена за филмската индустрија, но и сцена која нуди неверојатен поглед на градот. Следи возење со жичарница до врвот на ридот Срѓ од каде Царската тврдина со векови го надгледува пристапот до градот, а вие ќе имате можност да уживате во панорамата со Дубровник и Елафитските острови на дланка. . Остатокот од денот слободно време за лични програми. Дочек на Нова Година 2022 Страдун, срцето на Стариот град и да уживате во новогодишната програма на отворено.Ноќевање1.

3 ден-сабота, 1.1.2022 │              ДУБРОВНИК-СРЕЌНА НОВА ГОДИНА!
(факултативно патување Стон и Пељешац) Појадок. Факултативно посетете го Стон и вториот по големина хрватски полуостров Пељешац. Поаѓање околу 11 часот. Возење од Дубровник на север по должината на дубровничкиот брег и погледите на архипелагот Елафити и чинарите во Арборетумот Трстен не води до Стон, вториот најважен град во поранешната Република, утврден со третите најдолги одбранбени ѕидови во светот. Ќе го видиме заливот Мали Стон и познатите фарми за остриги, солените тави Стон кои произведуваат сол на ист начин како и пред 500 години. По кратка посета на Стон, продолжуваме со возењето низ лозјата на хрватска Тоскана, како што се нарекува Пељешац, местото од каде потекнуваат најдобрите хрватски вина, вклучувајќи го и кралот на сите хрватски црвени вина, познатиот Дингач. За време на патувањето ќе посетиме локална винарија и ќе ги вкусиме вината што ги произведуваат, ќе слушнеме за вековното производство на вино, а ќе имаме и традиционална локална закуска. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање 2.

4 ден-недела, 2.1.2022 │ ДУБРОВНИК-ЦАВТАТ-КОТОР-БИТОЛА
Појадок. Одјавување од хотелот и возење по брегот на заливот Жупа Дубровачка до Цавтат. По пристигнувањето во Цавтат следува ориентациона прошетка со туристички водич. Цавтат бил основан од античките Грци во 6 век п.н.е. како древен епидаурум, а меѓу најважните знаменитости се црквата Свети Никола, манастирот Богородица на снеговите, Мавзолејот на Мештровиќ на семејството Рачиќ и куќата на познатиот зограф Влахо Буковац. Заминување за Котор со попатна посета на овај прекрасен град каде ќе ги посетиме разглед на католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот Тиват), плоштадот „Култура“, црквата Св.Сава, Летниковецот Буча, комплексот “Порто Монтенегро”, Ботаничката градина…посета на Котор : Поморскиот музеј, катедралата Св.Трифун, црквата Св.Лука, Столбот на срамот, црквата Св.Никола…Заминување за Македонија.

5 ден-понеделник 03.01.2022  МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во Битола во раните утрински часови. Крај на програмата.
Трансфер до останати градови.

Цена  129 € / 7.999,оо ден

Во цената на аранжманот Е вклучено:
Автобуски превоз на наведената релација
Разглед на Дубровник, локален водич на хрватски,
2 ноќевања со појадок во хотел 3* во Дубровник  http://www.sol.hr/en/hotel-petka
Туристички пратител за време на патувањето
Организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги
Патничко осигурување – препорачуваме.
Посета на ѕидините на Дубровник  и возење на жичарница во придружба на локален водич до Пила со јавен превоз (плаќање на лице место).
Целодневна екскурзија до полустровот Пељешац со посета на винарија и вклучен ручек 40 €
Влезница за стариот град на Котор

За ова патување е потребен брз тест, доказ за прележан вирус или целосна вакцинација.

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

Плаќање: 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 15 дена до почетокот на аранжманот.

Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.
Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот. Туристичка Агенција Турист е посредник за овај аранжман.
Цената е во €, плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност 1€ = 62,оо

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )