TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ИНДИЈА

Златниот триаголник

1 ден – 26.03.2019:  Состанок на аеродром Скопје vo 06:55часот, лет за Истанбул во 08:55часот. Пристигнување во Истанбул во 12:25часот, слободно за Њу Делхи во 20:55 часот.

2 ден – 27.03.2019:  Во 05:15 ч. по локално време пристигнување во Њу Делхи. Трансфер до хотелот во појадок. Разгледување на стариот Делхи, главниот град на муслиманска Индија од ХII век до XIX век: Џамијата џамија Масџид – еден од архитектонските подароци, оставени од Шах Џахан и една од најголемите џамии во Индија; Меморијалниот центар Раџ Гат – место каде што се чуваат моштите на лидерите и борците за слобода во Индија; посета на пазарот Чандни Чоук (имате можност да се возите со типичен рикша превоз). Ручек. Попладне посета и на гробот на Хумајун (УНЕСКО), изграден од една од неговите вдовици, девет години по неговата смрт. Сместување во хотел. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

3 ден – 28.03.2019  Појадок. Разгледување на новиот Делхи, изграден од британскиот Раџ, за да ја замени Калкута во 1931 година како главен град на индиската држава: Собранието; Индиската портата – 42 метри. Висока триумфална капија, на која се испишани имињата на 85 000 индиски војници кои загинале за време на различни војни во почетокот на XX век; Кулата Кутаб минаре (УНЕСКО) – високо 72.5 метри; посета на Храмот Лотус – изградена во 1987 година од следбеници на бахајската вера; Храмот Лаксми Нарајан – еден од главните Хинду храмови во Делхи и главна туристичка атракција во градот и опсерваторијата Џантар Мантар. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

4 ден – 29.03.2019  Појадок. Заминување за Агра (233 км.). Градот Агра е лоциран на светата за Хиндусите реката Јамуна. Оваа природни заштита обезбедува стратешката улога на градот уште од првите децении на своето постоење – пред околу 2 500 години, кога бил дел од будистичката империја на Ашок. Во XVI век, е престолнина на Монголската империја (ја опфаќала и територијата на денешна Индија) Денес градот Агра е познат најмногу по неверојатен мавзолеј Таџ Махал, кој го претвора во задолжителна дестинација на секоја прва посета на Индија. Пристигнување во Агра. Сместување во хотел, ручек. Посета на Агра Фор – прекрасна зграда во која креаторот на Таџ Махал – Шах Џахан ги поминал последните години од својот живот, затворен тука од својот син. Разглед на мавзолејот Итимад-Вуд-Даула – наречен малиот Таџ Махал и на градините Мехтаб Баг – над 300 м2. Вечера. Ноќевање во Агра.

5 ден – 30.03.2019:  Рано станување. Појадок. Посета на Таџ Махал по изгрејсонце (најсоодветно време кога зградата е обоена во розово) – изграден од Шах Џахан меѓу 1631 и 1653 година, за засолниште напосмртните останки на неговата сопруга Мумтаз Махал. Заминување за Џајпур (238 км.). По пат посета на градот Фатехпур Сикри, изграден во XVI век од императорот Акбар, за да послужи за престолнина на неговата империја, но беше напуштен само 14 год. по неговата изградба. Ручек. Продолжување кон Џајпур. Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање во Џајпур.

6 ден – 31.03.2019  Појадок. Посета на Амбер Форт (можно јавање слон до Амбер Форт) – несомнено една од најзначајните знаменитости во регионот. Изградена во 1592 г. од страна на Раџа Ман Синг II, Форт е одличен пример за величественост на локалната архитектура. Ручек. Разглед на Џајпур – престолнина на државата Раџастан, основан во 1727 г. од страна на Раџа Џај Синг II. Градот е познат како розов град, најмногу поради бојадисаните во розово во 1878 г.  градски ѕидови, дел од подготовките на градот за посетата на англискиот престолонаследник.
Дел од градските ѕидови се непроменети и до денес, иако градот се проширил доста повеќе од првичните планови. Трговијата останува најважниот сектор за Џајпур, благодарение на стратешката локација на градот. Посета на Градскиот дворец – изграден во XVIII век.
Во денешно време во палатата се сместени неколку музеи – за текстил, за оружје и за минијатурни цртежи и Опсерваторијата – изградена од астрономот Кралот Сава Џај Синг во 1728 г. Опсерваторијата работи и до денес. Посета на Хаваи Махал или како што е познат Палатата на ветровите. На пет ката палата е изградена за да може жените од дворецот да ги набљудуваат фестивалите кои минувале по улиците под него. Вечера. Ноќевање.

7 ден – 01.04.2019  Појадок. Слободно време во Џајпур. Ручек. Заминување за Њу Делхи (273 км.). Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање.

8 ден – 02.04.2019:  Трансфер до аеродромот во Њу Делхи. Лет за Истанбул во 06:15 часот.
Пристигнување во Истанбул во 10:30 по локално време. Лет до Скопје во 20:15 часот.
Пристигнување во Скопје во 19:45 часот.

 

хотелско сместување цена
во двокреветна соба (по лице) 1498 €
доплата за трет возрасен во соба 1448 €
дете до 11 г. во соба со 1 возрасен 1454 €
дете до 11 г. во соба со 2 возрасни 1388 €
во еднокреветна соба 1828 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 мкд

 

Во цената Е вклучено:
Авионски билет Скопје  Истанбул-Њу Делхи-Истанбул-Скопје;
Аеродромски такси
Бесплатен багаж
3 Ноќевања со појадок во Њу Делхи
2 Ноќевања со појадок во Џанпур
1 Ноќевање со појадок во Агра
6 ручеци
6 вечери
Трансфер аеродром-хотел-аеродром ( со мини бус / абтобус )
Трансфер аеродром-хотел-аеродром ( со мини бус / абтобус  опис во програмата)
Придружник од агенцијата за време патувањето
Ексурзии и посети према програмата
Влезници за посета на објекти кои се во описот на програмата

 

Во цената НЕ Е вклучено:
Индиска виза 80 Е – вклучена асистенција од туроператорот за добивање виза
Бакшиш за возачи и локални водичи 2 усд на ден по лице (задолжително)
Патничко осигурување
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги

 

Важна инфромација:
Во цената на аранжманот за авио билетот се наведени најниските цени (тарифа) за сите летови кои важеле на денот на објавувањето на програмата (цените на хотели и авио билетите некогаш зависат од  период на патување и достапноста за време на барање на резервација.

 

 

Сместувањето е во хотели 4*или 5*

* Њу Делхи
Њу Делхи е еден од најстарите градови во светот, се наоѓа на реката Јамуна, притока на реката Ганг, во северна Индија.
Главен град на земјата со население од околу 13 милиони жители.
Град со богата историја, од археолошките ископувања е Њу Делхи кој датира од пред 2000година п.н.е.
Тука, на местото на сегашниот град се наоѓаат остатоци од седум антички градови.
Њу Делхи е град со две лица.
Постојат два големи булевари во Њу Делхи – Булеварот Раџпат, подигната во спомен на повеќе од 90.000 индиски војници, кои загинаа во војните со Англија.
Другиот главен булевар, Гинпат. Овде зградите се наоѓаат во концентрични кругови, а во близина е Астрономската опсерваторија Дантар Мантар.
Во Стариот Делхи, човекот паѓа во сосема друг свет. Главниот булевар е мешавина на мали, осветлени улици, тивки пазари, луѓе, кучиња и скитнци крави.

* Црвената тврдина
Црвената тврдина е вистинско ремек-дело на архитектурата Могул. Изграден е под императорот Шах Јахан (1627-1658) и е именуван по црвените ѕидови. Карпата со остри кули е долга 2,4 км, а зградите вклучуваат луксузни сараи и кралски бањи, павилјони и градини со убави фонтани.

*  Џама Масџид
Џама Масџид е најголемата џамија во Индија, изградена од Моголскиот император Шах Јахан. Постојат три огромни порти, четири кули и две 40-метарски минариња изградени од црвен песочник со ленти од бел мермер. Врвот на три куполи на џамијата е позлатен, а во дворот има базен и фонтана. Внатре во џамијата има места за 899 верници, а главниот двор може да прими 25 илјади верници.

* Хумајун гроб
Гробот на Хумајун е уште едно обележје во стариот дел на Делхи. Хумајун е вториот голем владетел на магнатите, кој во 1533 го направи главниот град. Гробницата се наоѓа во парк.

* Кутаб Минарна кула
Интригантниот комплекс Кутаб Минар е изграден во 13 век и го симболизира доаѓањето на исламот на полуостровот. Главното минаре е високо 72,5 метри. Со векови, Кутаб Минар ги сместува султанските гробови и мадрашите – школи за проучување на Куранот.
Има едно обележје – железна лента од седум метри со чистота на железото од 98%, која се смета за недостижна технологијата од тоа време.

* Пазар на Чандне Чаук
Патувањето во Делхи нема да биде завршено ако не посетите еден од пазарите околу Чандни Чоук. Пазарот на Чандини Чаук одамна е најголемиот пазар во Индија. Тој нуди разновидна и зачинета храна, како и голем избор на зачини за да ги покажат кулинарските навики на Индијците.

Њу Делхи е град кој на прв поглед не може а да не му се восхитувате и да Ве плени.

Информации и потребни документи за издавање туристичка виза за Индија:
Пасош со важност од најмалку 6 месеци по датумот на враќање + фотографија во боја 5/5 см;
се пополнува апликација и се приложува копија од важечки пасош

Цена за виза 80 ЕУР,
Визата се издава за околу 10 работни денови. (доколку нема празник во тој период)

 

Услови за плаќање:
Авансна уплата од 50% на денот на склучување на договор за патувањето.
Доплата најдоцна до 22.01.2019 година;
За резервации по 22 јануари 2019 година, уплата од 100%;

Ако откажувањето е од 84 до 65 дена пред датумот на заминување, надоместокот за откажување е 50% од цената на организираното патувањето;

Ако откажувањето е од 64 до 35 дена пред датумот на заминување, надоместокот за откажување изнесува 80% од цената на организираното патување;

Ако откажувањето е помало од 35 дена пред датумот на заминување, надоместокот за откажување е 100% од цената на организираното патување;

 

 

 

Здравство: За патувањето во Индија не се бара задолжителна вакцина, освен за лица кои до пред 6 дена посетиле некоја од африканските земји..

Патувањето не е препорачливо за лица со намалена подвижност.

Во  цената на аранжманот за авио билетот е наведена најниската цена (тарифа) за сите летови кои важеле на денот на објавувањето на програмата (цените на хотели и авио билетите некогаш зависат од  период на патување и достапноста за време на барање на резервација.

Домашните летови се со локални авиокомпании.(доколку ги има во понудата)

За сите посети, разгледи во програмата се предвидени локални водичи, а ќе има симултан превод на српски, хрватски, бугарски или македонски јазик на лице место.

Трансферите по програмата се изведуваат со минибус или автобус.

За реализација на програмата потребни се минимум 24 патници, во спротивно агенцијата го задржува правото да ја покачи цената, (ако е помал бројот на пријавени патници од 24 ) или да ја сторнира програмата, а за тоа да ги извести патниците 30 дена пред датата на заминување, со враќање на патникот на сите уплати направени за пакетот без дополнителен надомест.

Туроператорот не е одговорен за распоредот на летови ако ги измени авиокомпанијата.

Во случај на значителна промена на девизниот курс, вкупната цена на пакетот е предмет на приспособување. Неговото зголемување (намалување) треба да биде економски оправдано и да одговара на промените.
Правото на прилагодување на цената (зголемување, намалување) е исклучива надлежност на Организаторот.

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

Организаторот на патувањето НЕ Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.

Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.

Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност.