TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ИНДИЈА

1 ден – 03.11.2019:
Состанок на аеродром Скопје во 06:55часот, лет за Истанбул во 08:55часот.
Пристигнување во Истанбул во 12:25часот, слободно време до летот за Њу Делхи во 20:55 часот.

2 ден – 04.11.2019: 
Во 05:15 ч. по локално време пристигнување во Њу Делхи. Трансфер до хотелот, појадок. Разгледување на стариот Делхи, главниот град на муслиманска Индија од ХII век до XIX век: Џамијата џамија Масџид – еден од архитектонските подароци, оставени од Шах Џахан и една од најголемите џамии во Индија; Меморијалниот центар Раџ Гат – место каде што се чуваат моштите на лидерите и борците за слобода во Индија; посета на пазарот Чандни Чоук (имате можност да се возите со типичен рикша превоз). Ручек. Попладне посета и на гробот на Хумајун (УНЕСКО), изграден од една од неговите вдовици, девет години по неговата смрт. Сместување во хотел. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

3 ден – 05.11.2019
Појадок. Разгледување на новиот Делхи, изграден од британскиот Раџ, за да ја замени Калкута во 1931 година како главен град на индиската држава: Собранието; Индиската портата – 42 метри. Висока триумфална капија, на која се испишани имињата на 85 000 индиски војници кои загинале за време на различни војни во почетокот на XX век; Кулата Кутаб минаре – висока 72.5 метри; посета на Храмот Лотус – изграден во 1987 г. од следбеници на бахајската вера; Храмот Лаксми Нарајан – еден од главните Хинду храмови во Делхи и главната туристичка атракција во градот и опсерваторијата Џантар Мантар. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

4 ден – 06.11.2019
Појадок. Поаѓање во Џајпур, попатно ручек. Посета на Амбер Форт (за оние кои сакаат да се прошетаат со слон во Амбер Форт – ако има можност за сите заинетресирани..?) – несомнено е еден од најзначајните обележја во регионот. Изграден во 1592 година од Раѓа Маж Синг II, тврдината е одличен пример за раскошот на локалната архитектура. Трансфер во хотел во Џајпур. Вечера. Ноќевање.

5 ден – 07.11.2019
Појадок. Разглед на Џајпур – престолнина на државата Раџастан, основан во 1727 г. од страна на Раџа Џај Синг II. Градот е познат како розовиот град, најмногу поради бојадисаните во розово во 1878 година градски ѕидови, дел од подготовките на градот за посетата на англискиот престолонаследник. Дел од градските ѕидови се непроменети и до денес, иако градот се проширил доста повеќе од првичните планови. Трговијата останува најважниот сектор за Џајпур, благодарение на стратешката локација на градот. Посета на Градскиот дворец – изграден во XVIII век и сопственост на владејачката фамилија на Џајпур. Во денешно време во палатата се сместени неколку музеи –за текстил, за оружје и за минијатурни цртежи и Опсерваторијата – изградена од астрономот Крал Сава Џај Синг во 1728 година Опсерваторијата работи и до денес. Посета на Хава Махал или позната како Палата на ветровите. Пет катната палата била изградена за да им овозможи на жените во палатата да ги гледаат фестивалите што поминуваа низ улиците. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

6 ден – 08.11.2019
Појадок. Заминување за Агра (243 км.). По пат посета на Фатехпур Сикри – град, изграден во XVI век од императорот Акбар, за да послужи за престолнина на неговата империја, но беше напуштен само 14 години по неговата изградба. Ручек. Пристигнување во градот Агра – лоциран на светата за Хиндусите реката Јамуна. Оваа природни заштита обезбедува стратешката улога на градот уште од првите децении на своето постоење – пред околу 2 500 години, кога бил дел од будистичката империја на Ашок. Во XVI век, градот бележи раст и е престолнина на Моголската империја (опфаќала териториите на денешна Индија) за време на династијата на Великите Монголи кои управувале од XVI до XVIII век. Денес градот Агра е познат најмногу по неверојатниот мавзолеј Таџ Махал, кој го претвора во задолжителна дестинација на секоја прва посета на Индија. Британците исто го сметале за стратешки важен градот Агра, зошто со векови тука бил стациониран голем гарнизон. Пристигнување во Агра. Посета на Агра Фор – прекрасна зграда во која креаторот на Таџ Махал – Шах Џахан ги поминал последните години од својот живот, затворен тука од својот син. Трансфер во хотел во Агра. Вечера. Ноќевање.

7 ден – 09.11.2019
Рана будење. Појадок – сув пакет. Посета на Таџ Махал на изгрејсонце (најсоодветно време кога зградата е насликана со розева боја) – изградена од Шах Јахан помеѓу 1631 и 1653 година за да се сместат останките на неговата сопруга, Мумтаз Махал. Разглед на мавзолејот Итамдад-Уд-Дала – наречен мал Таџ Махал и градини на Мехтаб Баг – над 300 м2. градини со прекрасен поглед на Таџ Махал. Ручек. Заминување во Делхи (225 км). Пристигнување во Делхи. Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање во Њу Делхи.

8 ден – 10.11.2019
Трансфер до аеродромот во Делхи. Лет до Истанбул во 06:55 Пристигнување во Истанбул во 11:30 по локално време. Лет од Истанбул до Скопје во 20:15 Пристигнување во Скопје во 19:45 часот

 

Цените се за 1 лице

сместување промо цени * цени
 Возрасен во двокреветна соба 1390 € 1440 €
 Еднокреветна соба 1654 € 1706 €
 Трет  возрасен во соба на допол. легло 1352 € 1440 €
 Деца до 11 г. со 2 возрасни во соба 1328 € 1400 €
 Деца до 11 г. со 1 возрасен во соба 1374 € 1444 €

Цените се во Е се плаќа во денари, 1 е = 62 денари

* ПРОМО ЦЕНИ – валидни за резервација и уплата до 31.05.2019 г.
* Во некои хотели на трето лице – на дополнителен кревет
* Индиска виза 80 €

 

Во цената Е вклучено:
Авионски билет Скопје-Њу Делхи-Скопје
Аеродромски такси
Чекиран багаж 30 кг
Рачен багаж до 7 кг
3 ноќевања со појадок во Делхи;
2 ноќевања со појадок во Џајпур;
1 ноќевање со појадок во Агра;
6 ручеци;
6 вечери;
Трансфери и превоз по програмата со минибус / автобуски;
Придружник на групата од агенција ;
Локални професионални водичи- према програмата;
Влезници за објектите кои се посетуваат и се наведени во програмата;

 

Во цената НЕ Е вклучено:
Трошоци од лична природа;
Индиската виза (80€ ) – туристичката агенција помага во обезбедувањето на визата;
Бакшиш-задолжително се плаќа 3 УСД по лице на ден;
Патничко осигурување – задолжително е
Неспомнати услуги

Сместување: хотели кои се користат во програмата (или слично):

Делхи     хотел Amrapali Grand 4* или сличен

Џаипур   хотел Park Ocean Jaipur 4*; или сличен

Агра         хотел Crystal Sarovar Premier Agra 5* или сличен

 

 

* Њу Делхи
Њу Делхи е еден од најстарите градови во светот, се наоѓа на реката Јамуна, притока на реката Ганг, во северна Индија.
Главен град на земјата со население од околу 13 милиони жители.
Град со богата историја, од археолошките ископувања е Њу Делхи кој датира од пред 2000година п.н.е.
Тука, на местото на сегашниот град се наоѓаат остатоци од седум антички градови.
Њу Делхи е град со две лица.
Постојат два големи булевари во Њу Делхи – Булеварот Раџпат, подигната во спомен на повеќе од 90.000 индиски војници, кои загинаа во војните со Англија.
Другиот главен булевар, Гинпат. Овде зградите се наоѓаат во концентрични кругови, а во близина е Астрономската опсерваторија Дантар Мантар.
Во Стариот Делхи, човекот паѓа во сосема друг свет. Главниот булевар е мешавина на мали, осветлени улици, тивки пазари, луѓе, кучиња и скитнци крави.

* Црвената тврдина
Црвената тврдина е вистинско ремек-дело на архитектурата Могул. Изграден е под императорот Шах Јахан (1627-1658) и е именуван по црвените ѕидови. Карпата со остри кули е долга 2,4 км, а зградите вклучуваат луксузни сараи и кралски бањи, павилјони и градини со убави фонтани.

*  Џама Масџид
Џама Масџид е најголемата џамија во Индија, изградена од Моголскиот император Шах Јахан. Постојат три огромни порти, четири кули и две 40-метарски минариња изградени од црвен песочник со ленти од бел мермер. Врвот на три куполи на џамијата е позлатен, а во дворот има базен и фонтана. Внатре во џамијата има места за 899 верници, а главниот двор може да прими 25 илјади верници.

* Хумајун гроб
Гробот на Хумајун е уште едно обележје во стариот дел на Делхи. Хумајун е вториот голем владетел на магнатите, кој во 1533 го направи главниот град. Гробницата се наоѓа во парк.

* Кутаб Минарна кула
Интригантниот комплекс Кутаб Минар е изграден во 13 век и го симболизира доаѓањето на исламот на полуостровот. Главното минаре е високо 72,5 метри. Со векови, Кутаб Минар ги сместува султанските гробови и мадрашите – школи за проучување на Куранот.
Има едно обележје – железна лента од седум метри со чистота на железото од 98%, која се смета за недостижна технологијата од тоа време.

* Пазар на Чандне Чаук
Патувањето во Делхи нема да биде завршено ако не посетите еден од пазарите околу Чандни Чоук. Пазарот на Чандини Чаук одамна е најголемиот пазар во Индија. Тој нуди разновидна и зачинета храна, како и голем избор на зачини за да ги покажат кулинарските навики на Индијците.

Њу Делхи е град кој на прв поглед не може а да не му се восхитувате и да Ве плени.

Информации и потребни документи за издавање туристичка виза за Индија:
Пасош со важност од најмалку 6 месеци по датумот на враќање + фотографија во боја 5/5 см;
се пополнува апликација и се приложува копија од важечки пасош.
Туристичката агенција бесплатно посредува за добивање виза.(во нејзините надлежности)

Цена за виза 80 ЕУР,
Визата се издава за околу 10 работни денови. (доколку нема празник во тој период)

 

Услови:

За резервација 50% (аванс) од 50% од вредноста на аранжманот;
Целосна доплата до 100% најдоцна до 29.08.2019 година;

Услови за откажување :
Корисникот може да се откаже од организираното патување 85 (осумдесет и пет) или повеќе дена пред датумот на поаѓање без да биде задолжен со казна
(ако тоа не е спротивно на условите на авиопревозникот при купен билет).
Корисникот го губи правото за враќање на авансиот износ доколку не доплати во предвидениот рок до 100% од износот на аранжманот.

Во случај корисникот (патникот) да го откаже организираното патување:

Во период од 84 (осумдесет и четири) до 65 (шеесет и пет) дена пред датумот на поаѓање му се надоместуваат 70% од цената на организираното патување во денари.

Во интервалот од 64 (шеесет и четири) до 35 (триесет и пет) дена пред датумот на поаѓање му се надоместуваат 30% од цената на организираното патување во денари.

Под 35 (триесет и пет) дена пред датумот на поаѓање му се задржува целата сума за организираното патување во денари.

Локална валута – Индиски рупија.
Патничко.здравствено осигурување е задолжително да го има секој патник
Доколку не сака патничко/здравствено осигурување потпишува изјава во агенција.
Цените за факултативните (дополнителните)  ексурзии и услуги платени за време на патувањето во Индија се за 20% повисоки

Времетраење на летот:

Скопје – Истанбул  01:40ч
Истанбул- Делхи     05:50ч
Делхи-Истанбул      07:05ч
Истанбул-Скопје     01:30ч

Вкупно времетраење лет+паузи во одење      15:50ч
Вкупно времетраење лет+паузи во враќање  17:20ч

Или друг лет Скопје-Виена- Делхи-Виена-Скопје

За патувањето во Индија не се бара задолжителна вакцина, освен за лица кои до пред 6 дена посетиле некоја од африканските земји..

Патувањето не е препорачливо за лица со намалена подвижност.

Во  цената на аранжманот за авио билетот е наведена најниската цена (тарифа) за сите летови кои важеле на денот на објавувањето на програмата (цените на хотели и авио билетите некогаш зависат од  период на патување и достапноста за време на барање на резервација.

Домашните летови се со локални авиокомпании.(доколку ги има во понудата)

За сите посети, разгледи во програмата се предвидени локални водичи, (према програмата)
а ќе има симултан превод на српски, хрватски, бугарски или македонски јазик на лице место.

Трансферите по програмата се изведуваат со минибус или автобус.

За реализација на програмата потребни се минимум 24 патници, во спротивно агенцијата го задржува правото да ја покачи цената, (ако е помал бројот на пријавени патници од 24 ) или да ја сторнира програмата, а за тоа да ги извести патниците 30 дена пред датата на заминување, со враќање на патникот на сите уплати направени за пакетот без дополнителен надомест.

 

Туроператорот не е одговорен за распоредот на летови ако ги измени авиокомпанијата.

Во случај на значителна промена на девизниот курс, вкупната цена на пакетот е предмет на приспособување.
Неговото зголемување (намалување) треба да биде економски оправдано и да одговара на промените.
Правото на прилагодување на цената (зголемување, намалување) е исклучива надлежност на Организаторот.

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Организаторот на патувањето НЕ Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност.

Њу Делхи, ИНДИЈА
недела, ноември, 3, 2019
8 dena 6 noki
19
€1390.00
€1328.00

03.11-10.11.2019

ЗЛАТЕН ТРИЈАГОЛНИК-ИНДИЈА
Ноември 2019

€1390.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица