TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

КИНА

Пекинг, Шангај, Макао, Хонг Конг (13 дена / 10 ноќевања)

 

1 ден – 20.10.2019
10.45 ч. Состанок на аеродромот Скопје за лет со авиокомпанијата Qatar Airways за Доха.  Директен лет во 12:45 ч. Пристигнување во Доха во 18:40 ч.
Прошетка со локален туристички водич низ Доха: прошетка по крајбрежната улица Корнел со поглед кон пристаништето и убаво осветлените облакодери, посета на централниот дел и пазарот Уакаф каде ќе имате можност да ја посетите продавници за злато, накит, парфеми…. Фотопауза пред зградата на музејот за муслиманска уметност. Трансфер до аеродромот.

2 ден – 21.10.2019
02:10 ч. Лет до Пекинг во 14:55 ч. слетување на аеродромот во Пекинг. Фото пауза од познатиот олимписки комплекс. Трансфер до хотелот во Пекинг. Сместување. Вечера. Ноќевање во Пекинг.

3 ден – 22.10.2019
Појадок. Екскурзија до Кинескиот ѕид – едно од седумте чуда на светот. Нејзината изградба започна во 4 век п.н.е. и денес таа е најголемиот архитектонски споменик во светот и едно од ретките нешта создадени од човекот, кои се видливи од Месечината со голо око, личело на гигант змеј, изградбата на неколку династии со цел заштита на северната граница на Кинеската империја. Посета на царските гробници на династијата Минг и влегување во најпознатата од нив – гробницата Динг Линг, мавзолеј на императорот Жу Идзюн (1563 – 1620) и неговите две сопруги. Посета на фабрика за производство на производи од жад. Вечера. Ноќевање во Пекинг.

4 ден  – 23.10.2019
Појадок. Разглед на Пекинг: плоштадот Тјенанмен, симбол на кинеската нација. Посета на најголемата древна дрвена конструкција во светот – “Забранетиот град” со царскиот дворец, вклучен во списокот на светското културно наследство на УНЕСКО. Денес, палатата има статус на музеј. Разгледајте го “Небесниот храм”, храмски комплекс, симбол на градот. Посета на храмот Лама / Храмот на Хармонијата / – најголемиот храм на тибетскиот будизам во Пекинг.
Посета на фабрика за бисери. Вечера “Пекингшка патка”. Ноќевање во Пекинг.

5 ден – 24.10.2019
Посета на Летниот дворец, познат по царската градина, чие име во буквален превод значи “Градина на хармонијата и здравјето”. Ручек. Попладне трансфер до железничката станица. Патување со брзиот воз во Ксиан. Пристигнување во градот Ксиан, кој се наоѓа во срцето на земјата – Централна Кина. Градот е еден од четирите антички престолнини на Кина, играјќи важна улога на Патот на свилата. Вечера и ноќевање во Ксиан.

6 ден – 25.10.2019
Појадок. Посета на гробот на глинени фигури, најпопуларното обележје во Ксиан. Над 8 000 глинени фигури во природна големина на војни, коњи и други уметнички дела од пред 2000 година, наредени за војна, ја чуваат гробницата на Императорот и неговото патување кон надворешниот свет. Посета на најстарата и добро одржана џамија во Кина “Големата џамија”, сместена меѓу улички на живописниот муслимански кварт на Ксиан. Вечера со типични за регионот кнедли, во комбинација со претстава-спектакл “Династија Тан” со музика и танц. Трансфер во хотелот. Ноќевање во Ксиан.

7 ден – 26.10.2019
Појадок – сув пакет. Трансфер до железничката станица. Со воз заминување за Луојан. Пристигнување во Луојан. Трансфер во хотелот. Сместување. Посета на комплексот Лонгмен една од најдобрите примери на кинеската будистичка уметност. Трансфер во Денгфенг. Вечера. Ноќевање во Денгфенг.

8 ден – 27.10.2019
Појадок. Трансфер и посета на манастирот Шаолин, кој со својата над 1.500-годишна историја е еден од најстарите манастири во Кина. Денес манастирот Шаолин е една од најголемите атракции во Кина и се посетува годишно од над 2 милиони туристи. Демонстрација на древни боречки вештини од страна на Шаолин монасите. Трансфер до аеродромот Женгжу за лет до Шангај. Пристигнување во Шангај. Трансфер во хотелот. Сместување. Вечера. Ноќевање во Шангај.

9 ден – 28.10.2019
Појадок. Поаѓање во Суджоу Сити, познат како Кина Венеција за многуте убави канали кои го пресекуваат. Слободно време. Посетете ја старата градска порта и фабриката за свила.
Прошетка низ главната улица на градот, опкружена со многу продавници, ресторани и кафулиња. Поаѓање за Шангај. Вечера. По желба вечерна прошетка со брод по реката Хуанпу во Шангај, за време на која ќе можете да уживате во неверојатната бои на осветените згради и облакодери (со доплата 50€ по лице, потвребни се минимум 10 платежни лица за изведување – се плаќа со резервацијата во Македонија). Ноќевање во Шангај.

10 ден – 29.10.2019
Појадок. Разглед на Шангај – финансиската престолнина на Кина.
Посетете ја Ју Јуан градина и разглед на стариот дел на градот. Прошетка по Бунд, нудејќи прекрасен поглед на колонијалните административни згради, од кои повеќето датираат од почетокот на 20 век. Истражуваат улицата Наникин, најдолгата трговска улица во Кина и Народниот плоштад. Слободно време. Можност за качување на телевизиската кула “Бисер на Ориентот” (468 м) – една од највисоките во Азија и во светот (со доплата 55€ на лице при претходна најава при резервација во агенцијата во Македонија). Се изведува со минимум 10 платежни лица. Факултативна посета на акробатско шоу (за доплата од 55€ по лице). Се организира со минимум 10 учесници и се најавува при резервацијата во агенцијата во Македонија. Вечера и ноќевање во Шангај.

11 ден – 30.10.2019
Појадок. Трансфер до аеродромот за лет до Жухаи или Макао. Трансфер во центарот на Макао – еден од најимпресивните градови во Азија, богат со кинеско и португалско културно наследство. Слободно време за ручек. Макао разглед половина ден – гледање на урнатините на катедралата “Св. Пол “(УНЕСКО) и храмот” Ама “, најстариот во градот. Макао денес е познат по забава и коцкање, познат како “Кинески Лас Вегас”. Можност да посета на казината воградот. Трансфер до пристаништето. Заминување со фери брод за Хонг Конг. Пристигнување во Хонг Конг. Сместување во хотел. Вечера и ноќевање во Хонг Конг.

12 ден – 31.10.2019
Појадок. Разглед на Хонг Конг. Патување со жичарница кон планината Викторија, од каде се открива прекрасен поглед на “шумата” на облакодерите и морето. Посета на пристаништето Абердин и возењесо рибарски брод. Слободно време за купување на пазарот Стенли. Посета на фабрика за накит “ТСЛ”. Вечера во традиционален кинески ресторан. Трансфер до аеродромот за лет до Доха.

13 ден – 01.11.2019
Заминување за Доха со лет на авиокомпанијата “Qatar airways” во 01:20 часот. Слетување во Доха во 05:20 часот. Лет за Скопје во 06:55 часот. Слетување на аеродромот во Скопје во 11:15 часот.

 

сместување промо цени редовни цени
Цена за лице во двокреветна соба 2 385 € 2 488 €
Цена за трет возрастен во соба 2 330 € 2 432 €
Цена за деца  до 11 г. во соба со 2 возрасни лица 2 154 € 2 256 €
Цена за еднокреветна соба 2 778 € 2 880 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари
Промо цените за резервација и целосна уплата со 31.05.2019

 

Во цената Е вклучено:
Авионски билет Скопје-Пекинг и Хонг Конг-Скопје
Аеродромски такси
1 куфер до 30 кг + 7 кг рачен багаж
Авионски билет Женгжу-Шангаји Шангај –Џухај (Макао)
1 куфер до 20 кг + 5 кг рачен багаж
Билети за воз на релација Пекинг-Ксиан и по маршрутата Сиан-Луојан
Билет за фери брод Макао-Хонг Конг
Сите трансфери према програмата
10 ноќевања со појадок и вечера во хотели со 4 *
1 ручек
1 чаша сок за време на оброците
Влезници за објектите кои се опишани по програмата
Придружник од агенцијата
Локални водичи за екскурзиите

Во цената НЕ Е вклучено:
Виза
Факултативни ексурзии, услуги ( невадени со цена во програмата)
Патничко осигрување
Бакшиш за возачи и локални водичи 6 усд на ден (задолжително)
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги

Информација:
Во  цената за авио билетот се наведени најниските цени (тарифа) за сите летови кои важеле на денот на објавувањето на програмата (цените на хотели и авио билетите некогаш зависат од  период на патување и достапноста за време на барање на резервација.

Факултативи/доплати
Цена за виза 70 €
Акробатски шоу 55 €
Бисер на ориентот (телевизиската кула) 55 €
Крстарење со брод – Шангај 50 €

Опис на факултативите кои се со допалта:

Ноќно пловење со брод по реката Хуанпу во Шангај ( 50 )
За време на пловидбата ќе можете да уживате во неверојатниот колорит од бои на осветлените облакодери.
Се реализира со минимум 10 платежни туристи – се плаќа во агенцијата во Македонија.

Искачување на телевизиската кула “Бисер на Ориентот” (468 метри) во Шангај ( 55 € )
Телевизиската кула “Бисер на Ориентот” (468 м) е една од највисоките во Азија и во светот и им обезбедува на туристите импресивна глетка над целиот град. Вклучена е и влезница замузејот на кулата со восочни фигури основните занаети и знаменитости во градот.
Се реализира со минимум 10 платежни туристи – се плаќа во агенцијата во Македонија.

Посета на Акробатското шоу ( 55 € )
Уникатното акробатски шоу импресионира со ексклузивното мајсторство на изведувачите на програмата.
Се реализира со минимум 10 платежни туристи – се плаќа во агенцијата во Македонија.

Неопходни документи за издавање на туристичка виза за Кина:

Скенирана прва страна од пасош од страната со слика,
Важност од минимум 6 месеци од денот на завршување на патувањето(во боја и исклучиво скен );
2 слики пасошки формат (во боја и исклучиво скен );
Уплата за виза од 75евра
Документите треба да бидат пратени најкасно до Август 2019 г.

Услови за плаќање:
Резервација со уплата-депозит од 50% од вредноста на пакетот за организирано патување. Доплата до 100% се врши најдоцна 65 дена пред објавениот датум на заминување.

Надомест за откажување на резервираниот аранжман од страна на патникот:

Ако откажувањето е до 185 дена пред датумот на поаѓање, патникот не се задолжува.
(ако тоа не е спротивно на анулационните услови на авиопревозникот при купени билети);

Ако откажувањето е од 184 до 85 дена пред датумот на поаѓање, таксата за раскинување на договорот е во износ од 35% од цената на организираното патување во денарски износ;

Ако откажувањето е од 84 до 65 дена пред датумот на поаѓање, таксата за раскинување на договорот е 50% од цената на организираното патување во денарски износ;

Ако откажувањето е од 64 до 35 дена пред датумот на поаѓање, таксата за раскинување на договорот е 80% од цената на организираното патување во денарски износ;

Ако откажувањето е помалку од 35 дена пред датумот на поаѓање, таксата за раскинување на договорот е 100% од цената на организираното патување во денарски износ;

Минимален број на платежни патници за изведување на патувањето е минимум 30 туристи.
Во случај кога минималниот број потребни патници за реализирање на екскурзијата не е достигнат, агенцијата го задржува правото аранжманот да го сторнира, со враќање на уплатените срадства на патникот, без да е должник за обештетување на патникот заради нереализиран аранжман. Туристичката Агенција е должна благовремено да ги извести патниците за таква одлука и да им понуди соосветен аранжман доколку го има во своја понуда или во субагентска понуда. Туристичката Агенција не е одговорна за измена на распоредот на летови на авиокомпаниите.

Локална валута: кинески јуани

За патување во Кина нема посебни здравствени барања.
Екскурзијата не е погодна за лица со намалена подвижност.

Цените за организираните патувања – аранжмани се пресметуваат по девизниот курс: 1ЕУР= 62 денари. Во случај на значителна промена на девизниот курс, вкупната цена на пакетот е предмет на приспособување. Неговото зголемување (намалување) треба да биде економски оправдано и да одговара на промените-трошоците.
Правото на прилагодување на цената (зголемување, намалување) е исклучива надлежност на Организаторот.
Може да има промена во редоследот на посетите, разгледите…во споредба со опсот во програмата.

Хотели:
Пекинг Хотел Пекинг Wuhuan Хотел **** или сличен;
Xian Хотел Tianyu Gloria Hotel **** или сличен;
Dengfeng Хотел Shaolin International **** или сличен;
Шангај Хотелот Шангај Baolong Хотел **** или сличен;
Хонг Конг – хотелот Харбор Плаза 8 Степен **** или сличен.

Времетраење на летовите:
Скопје  – Доха – околу 4 часа и 50 мин.
Доха – Пекинг – околу 7 часот и 45 минути
Хонг Конг – Доха – околу 9 часот
Доха – Скопје – околу 5 часа и 10 мин.