TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Прага-Виена 🚌

1 ден (08.03.’23 – среда) : БИТОЛА
Состанок на групата во 07.00 часот на градската автобуска станица. Поаѓање за Чешката Република во 07.30 часот. Патот води преку Ниш, Белград, Будимпешта, Ѓиор, Братислава, Брно…Денско и ноќно патување со кратки попатни одмори.

2 ден (09.03.’23 – четврток) : ПРАГА
Пристигнување во Прага во претпладневните часови…разглед на градот со стручен водич : Староградскиот плоштад со надалеку прочуениот астрономски саат Орлој, обиколка на Прашкото гето – еврејскиот кварт со десетина синагоги, Старомјесне намјести, Вацлавске намјести, Народниот музеј, Народниот театар, стариот дворец на Храдчани, обиколка (факултативно) на Шпанската сала (монументална градба од Х век), монументалната катедрала на Св.Вито со капелата на Св.Венцеслав и гробниците на Чешките кралеви, старата кралска палата, базиликата на Св.Ѓорги и Златната улица, чиј изглед е неизменет од XVI век. Премин преку Влтава на Карловиот мост, обиколка на старата кула на мостот и споменикот на Карло IV. Сместување во хотел во попладневните часови. Слободно време. Вечерта – ноќно крстарење (факултативно) по Влтава, каде ќе уживате во романтичниот поглед на локалитетите во придружба на звуците на Беджих Сметана…Ноќевање.

3 ден (10.03.’23 – петок) : ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ
Појадок. По појадокот – слободно време или факултативен полудневен излет за Карлови Вари, најпознатата бања во Источна Европа, место каде престојувале многу Европски властодршци, врвни сликари, поети…Се наоѓа на реките Огже и Тепла, на околу 130 km западно од Прага. Наречен е по светиот римски цар Карло IV Луксембуршки, кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла). Градот е главен административен центар на Карловарскиот крај. Над него се издигнуваат златните кули на православната црква Св. Петар и Павле, располага со 12 основни големи термални извори и уште 300 помали. Во Карлови Вари имате ексклузивни хотели, ресторани или бањи, паркот „Колонада“ е познат како парк на Антонин Дворжак од крајот на 19 век. Градот својот израз го наоѓа низ барокната архитектура, познатиот стил од крајот на 19 век „арт Нуво“, како и термалните извори во колонадата „Спрудел“. Во Карлови Вари може да видите многу куќи и споменици во чест на големите уметници…Моцартовиот парк, каде што почива синот на Моцарт, потоа тука е куќата на Јоханес Брамс и на Штраус, улицата на Петар Велики, спомениците на Гете, Бетовен, Шилер, како и меморијалната плоча на Тургенев. Kaрлови Вари е домаќин на Меѓународниот филмски фестивал, еден од најстарите филмски фестивали во светот. Толпата од туристи кои секојдневно доаѓаат во Карлови Вари имаат можност да пијат од топлата вода од карактеристични плоснати садови, да пробаат од слатко – горчливиот ликер Бехеровка, да се напијат од чешкото пиво кое се произведува веднаш до Карлови Вари, во Плзен и во Крушовице и да се насладуваат на карловските опатки (неверојатно вкусни слатки карактеристични само за ова место, кои во зависност од индивидуалниот вкус можат да бидат со арома на какао, кокос, лешник, бадем, ванила)…Враќање во Прага во попладневните часови. Вечерта – факултативно, посета на Пивница со мени и програма…Ноќевање.

4 ден (11.03.’23 – сабота) : ПРАГА – ВИЕНА
Појадок. Одјавување од хотелот и заминување за Виена, со попатна посета на FREEPORT OUTLET SHOPING CENTER (на границата помеѓу Чешката Република и Австрија)…слободно време за шопинг. Планирано пристигање во престолнината на Хабзбурговците околу 13.30 часот. Панорамски разглед на градот во стручен водич…обиколка на летната резиденција на Хабзбурговците – замокот Шенбрун, палатата Белведере, комплексот Хундертвасер, Рингштрасе, Ратхаус (резиденцијата на градоначалникот на Виена), црквата Вотив, Операта, Универзитетот, Парламентот, споменикот на Марија Терезија – каде завршува панорамскиот разглед, а започнува пешачката тура низ замокот Хофбург (зимската резиденција на Хабзбурговците), па преку улицата Грабен стигнуваме до велелепната катедрала Свети Стефан, каде и завршува разгледот на овој прекрасен царски град…слободно време за индивидуален разглед на градот или едноставно – уживање во Виенско кафе и парче торта Захер…планирано поаѓање за Македонија околу 19.00 часот. Патот води преку Р.Унгарија, Србија…ноќно и денско патување, со кратки попатни одмори.

5 ден (12.03.’23 – недела) : МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во Македонија околу пладне – наредниот ден.

Цена на аранжманот : 8.620,00 ден. (139 €)

Услови на плаќање : Исклучиво во денарска противвредност.
Начин на плаќање : 40 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :
Автобуски превоз (со аудио-видео опрема) на горенаведената релација;
2 ноќевања со појадок во Прага, во хотел со 3*;
Разглед на Виена со стручен водич;

Трансфер на патници без надокнада од Струга, Охрид, Ресен, Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово; организација, водство и реализација на аранжманот;

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :
Факултативните излети и посети;
Влезниците при посета на културно-историските споменици;
Патничкото осигурување (180,00 ден. по лице);
Индивидуални и други неспомнати трошоци;

Цените се по лице

Разглед на Прага со стручен водич 15 € (задолжително – уплата во агенција со самата резервација на аранжманот);
Посета на Карлови Вари 30 € (автобус+водич);
Крстарење по Влтава – 20 €
Вечера во пивница со програма и мени 45 € ;

За реализација на факултативата потребен е минимум од 35 пријавени патници.

 

 

– Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи. – Застанувањата (паузите) за време на патувањето се предвидени на секои 3-4 часа патување, на попатни рест-ареи, а во зависност од капацитетот на попатните стојалишта и условите на патот.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација на аранжманот и телефонски број.
– Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување, туристичката агенција организатор не учествува во организацијата на слободното време на патниците на местото, и нема влијание за реализацијата на факултативните излети кои се во организација на тур операторот во државата.
– Во случај да дојде до промена на монетарниот пазар или недоволен број на пријавени патници, агенцијата го задржува правото да ја коригира цената и да направи промена во програмата, како и да ја спои турата со друга агенција.
– Цените на излетите се подлежни на промена во зависност од бројот на пријавените патници. Неопходен минимум за реализација на факултативите е 35 патници.
Во случај на помал број на пријавени, можно е цената да подлежи на промена според условите од локалната агенција, туроператор, па организаторот има право да понуди корегирана цена, а патниците немаат обврска да ја прифатат.
Факултативните излети не се задолжителен дел од програмата и зависат од бројот на пријавени патници. Цената на факултативите вклучува трошоци за организација, превоз, водич. Термините на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини во локалитетите, бројот на пријавени патници и објективни околности. Организаторот на излетот го задржува правото да го промени терминот и условите на изведување на факултативите предвидени во програмата.
– За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.

 

Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Прага, ЧЕШКА
среда, март, 8, 2023
5 dena 2 noki
40
€139.00

8ми МАРТ

АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ
08.03 - 12.03.2023

€139.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица