TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ПУКЕТ и БАНГКОК

3% Попуст

1 ден – 16.11.2019:
Состанок на аеродром 2 часа пред летот за Истанбул во 08:55.
Слетување во Истанбул во 12:25 часот. Заминување за Пукет во 15:00 часот.

2 ден – 17.11.2019:
Пристигнување на островот Пукет во 04:25 Трансфер до хотелот.
Рано сместување во хотелот и појадок. Слободно време за плажа и одмор. Ноќевање.

3 ден – 18.11.2019:
Појадок. Слободно време за одмор и плажа.
Можност за факултативна екскурзија со брод и водич со вклучен ручек -доплата 90 еур за 1 лице,
Екскурзијата вклучува: посета на заливот Лох Самах и островот Пи Пи Леи, каде е најубавиот залив Маја, (доби популарнот од филмот “Плажата” со Леонардо ди Каприо.
Можност за следење на величествената подводен свет и корално дно – едно од најубавите во индискиот океан. Истражуваат “Пештерата на Викинзите” позната по своите антички слики. Ручек. Попладне, заминување за островот Бамбу. Слободно време за пливање, релаксација или сончање. Трансфер во хотелот.
Можност за Вечера со Шоу програма “Пукет Фантазија” – со доплата 92 еур, (цената вклучува трансфер од/до хотелот, вечера и шоу програма). Ноќевање.

4 ден – 19.11.2019:
Појадок. Слободно време за плажа. Можност за целодневна екскурзија со брод и водич “Џејмс Бонд” со вклучен ручек (цена 90 еур вклучува трансфер од/до хотелот мотор, ручек и водич).
Екскурзијата вклучува: посета на заливот Панг Нга, една од најпознатите прекрасни места во Тајланд; островот Кох Тапу, каде е сниман филмот “Човекот со златниот пиштол” од популарната серија на “Џејмс Бонд”; пловејќи низ мангрова шума и пештери и ручек во селото Кох Пани, изградени на дрвени колумни. Посета на островот Кох Каи и прошетка по крајбрежната зона со кратки застанувања кај некои од најживописните заливи и пештери. Трансфер во хотелот. Ноќевање.

5 ден – 20.11.2019:
Појадок. Слободно време за плажа. Можност за целодневна програма “Рафтинг и Сафари со слонови” доплата 106 еур (цената вклучува трансфер од/до хотелот рафтинг во разбранувани води, со вклучена опрема, ручек, посета на Центарот за одгледување на диви животни во Панг Нга и 30 минутна прошетка со слон во џунглата со локален водич на англиски јазик). Ноќевање.

6 ден – 21.11.2019:
Појадок. Слободно време за плажа. Ослободување на собите во хотелот. Околу 13:00 ч.,
трансфер до аеродромот за лет до Бангкок. Слетување во Бангкок. Трансфер во хотелот. Ноќевање.

7 ден – 22.11.2019:
Појадок. Туристичка програма во Бангкок – престолнина и еден од бисерите на Тајланд, ги соединил во себе убавината на античките храмови и гламурот на новите облакодери изградени на бреговите на величествените канали на градот. Турнејата започнува со храмот Ват Трајмит во кој се наоѓа најголемата статуа од масивно злато на Буда во светот, висока 3 метри и е со тежина од 5,5 тони. Прошетката продолжува со разгледување на храмот Ват По, се смета за првиот центар за јавно образование, а исто така се нарекува и “прв универзитет во Тајланд”. Храмот е познат по долгата 46-метарска статуа на “Буда Буда”. Следува посета на познатиот храм Ват Влада Кео, познат како “храмот на смарагдниот Буда”, кој се смета за најголем свето место во Тајланд. Разглед на кралскиот дворски комплекс, лоциран на површина од 945 000 м2.официјална резиденција на кралевите на Сијам од 1782 г. до 1932 г. Денес дворецот е најголемата знаменитост во Бангкок и најпопуларната туристичка атракција. Големата палата се состои од над 100 светло обоени згради, златни кули и сјајни мозаици, кои датираат од основањето на Бангкок. Ручек. Пловењето по реката Чао Праја (Реката на кралевите), на чии канали градот Бангкок ја должи својата неповторлива атмосфера и е исто така познат како “Венеција на Истокот”. Посета на Храмот Ват Арун, кој се наоѓа на самиот брег на реката. Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

8 ден – 23.11.2019:
Појадок. Слободно време. Можност за целодневна екскурзија до “Ајутхаја” – старата престолнина на Сијам (Тајланд) “, со вклучен ручек – доплата 82 еур. Поаѓање наутро со минибус до Ајутхаја, 75 км. северно од Бангкок. Турнејата започнува со посета на палата Бенг Па-Јин, порано користена како летна кралска палата. Панорамска разглед на Ајутхаја. Градот е основан во 14-тиот век, а во 17 век станал главното трговско пристаниште и меѓународен центар. Бангкок бил главен град на Сиам (Тајланд) до втората половина на 18 век. Посета на храмот Ват Јаи Чаи Монгол, изградена во 1357 г., како место за одмор за монасите кои се враќале од Шри Ланка. Следува посета на храмот Ват Влада Сри Санфет изграден во близина на кралскиот дворец и сметан за најсвето место во старата престолнина. Овде се одвивале церемониите на кралското семејство. Војната помеѓу Сијам (Тајланд) и Бурма (Мијанмар) во 1767 г., им нанела значителна штета на сите згради во стариот главен град и од некогаш величествената храм останале само неговите три главни куполи (ступа) кои во минатото биле позлатени. Последна знаменитост од турнејата на Ајутхаја се остатоците од храмот Ват Махатхат и добро заштитената статуа на Буда. Ручек. Заминување во Бангкок. Пристигнување во хотелот во доцните попладневни часови. Ноќевање.

9 ден – 24.11.2019:
Појадок. Слободно време. Можност за полудневна екскурзија до постоечкиот пазар “Дамноен Садуак” – со доплата 66 еур (цената вклучува трансфер од/до хотелот). Екскурзијата започнува рано наутро со посета на светски познатиот пловечки пазар Дамнуен Садуак “, на околу 100 км западно од Бангкок. Можност за купување традиционална храна и сувенири од пловниот пазар со “чамци”, импресивни со бојата и разновидноста на стоката. Враќање во хотелот. Вечера со фолклорна програма во традиционален тајландски ресторан (вклучен во цената на пакетот). Ноќевање.

10 ден – 25.11.2019:
Појадок. Трансфер до аеродромот за летот до Истанбул во 23:50 часот.

11 ден – 26.11.2019:
Пристигнување во Истанбул во 06:20 часот. По локално време. Заминување во Скопје во 08:30 Пристигнување во Скопје во 08:00 по локално време.

 

цената е за лице цени до 31.05.2019 цени од 01.06.2019
Ворасен во двокреветна соба 1584 € 1846 €
Возрасен во еднокреветна соба 2046 € 2156 €
Трет возрасен на дополнително легло 1564 € 1648 €
Цена за дете до 11 год со 1 возрасен во соба 1542 € 1634 €
Цена за дете до 11 год со 2 возрасни во соба 1394 € 1444 €

Цените се во €, се плаќа во денари, 1€ = 62 денари

 

Во цената Е вклучено:

Авио билет Скопје-Истанбул-Пукет-Бангкок-Истанбул-Скопје
Аеродромски такси
Чекиран багаж 40 кг
Рачен багаж до 7 кг
Авио билет Пукет – Бангкок
Аеродромски такси
4 ноќевања со појадок во Пукет
4 ноќевања со појадок во Бангкок
1 ручек во Бангкок
1 вечера со фолклорна програма
Трансфери аеродром-хотел-аеродром со мину бус/автобус
Трасфери према програмата со мину бус/автобус
Придружник од агенцијата организатор на патувањето
Услуги на локални водичи во Тајланд
Туристичка програма – разглед на Бангкок
Влезници за посетите опишани по програмата

Во цената НЕ Е вклучено:

Влезна виза за Тајланд
Вечера со шоу програмата “Пукет фантазија”
Екскурзија Џејмс Бонд
Екскурзија до островите Пи ПиР
Рафтинг и Слон сафари
Екскурзија до Ајутхаја
Екскурзија до пловечки пазар Дамноен Садуак
Бакшиш за возачи и локални водичи
Патничко-здравствено осигурување
Неспомнати услуги
Личен трошок на патникот

Хотели предвидени за сместување:

Пукет: хотел The Charm Resort Phuket 4* или сличен;

Банкок: хотел Century Park Hotel 4* или сличен;

 

Цената е за 1 лице.

Факултативи Цена за 1 лице во €
Вечера со шоу програмата “Пукет фантазија”   92 €
Екскурзија Џејмс Бонд   92 €
Екскурзија до островите Пи Пи   92 €
Рафтинг и Слон сафари 102 €
Екскурзија до Ајутхаја   82 €
Екскурзија до пловечки пазар Дамноен Садуак   72 €

Напомена !
Факултативите се резлизираат со минимум 15 туристи.
Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.

Информации и потребни документи за издавање туристичка виза за Тајланд:

Пасош со важност од најмалку 6 месеци по датумот на враќање.

Надомест за издавање на тајландски виза е во износ од околу 32 €,
се пополнува формулар и се презентира пасош и фото копија од пасошот и 1 слика во боја 4,5 см/3,5 см;

Приближен датум на издавање: 10 дена.

Туристичката агенција не е одговорна доколку има измена на распоредот на летовите на авиокомпанијата!

Услови за плаќање:
Авансна уплата со резервацијата од 50% од вредноста на пакетот и договор за организирано патување. Доплата до целиот износ да се плати до 65 дена пред денот на денот на поаѓање.

Услови за откажување на аранжманот:
Корисникот може да се откаже од организираното патување до 185 дена пред датумот на поаѓање, без  надомест (доколку тоа не е спротивно на анулационните услови на авиопревозникот при купени билети);

Ако откажувањето е 184 до 85 дена пред датумот на заминување, надоместокот за откажување изнесува 35% од цената на организираното патување;

Ако откажувањето е 84 до 65 дена пред датумот на заминување, надоместокот за откажување е 50% од цената на организираното патување;

Ако откажувањето е од 64 до 35 дена пред датумот на поаѓање, надоместокот за раскинување е во износ од 80% од цената на организираното патување;

Ако откажувањето е под 35 дена пред датумот на поаѓање, надоместокот за раскинување е во износ од 100% од цената на организираното патување;

Минимален број на патници за реализација на аранжманот е минимум 26 туристи.
Во случај ако минималниот број патници за реализирање на аранжманот не е достигнат, агенцијата организатор може да го стронира патувањето и да го врати уплатениот износ на патницитеза за туристичкиот пакет, без да бара од нив дополнително обештетување. Агенцијата е должна да ги извести патниците за откажувањето на екскурзијата, 30 дена пред датата на поаѓање.

Напомена:
Имајте предвид  дека треба да имате на себе пристојна облека за посета на храмовите, не се дозволуваат шорцеви, голи раменици и колена.
Скоро во секој храм се собуваат  чевлите, затоа треба да си носите резервни чорапи.
За ова патување важат и се применуваат Општите услови за патување на Турист како и Одредбите на Законот за туристичка дејност.

 

Тајланд, службено кралство Тајланд е држава во Југоисточна Азија, која до 1939 година се викала кралство Сијам. На југ излегува на Тајландскиот залив, дел од Јужно кинеско море. На запад се граничи со Мијанмар, на север до Лаос, на исток со Камбоџа и на југ со Малезија. Најголем број од населението се будисти.

Тајланд е единствена држава од тој регион која никогаш не била окупирана од страна на европските држави. Главен и најголем град е Бангкок.Во Тајланд превладува тропска монсунска клима. Април и мај се најтопли месеци во годината. Најпријатна клима е од ноември до фебруари кога и влажноста на воздухот е најмала. Најдобро време за престој е во периодот од ноември до март поради малите количини на врнежи на дожд и пониски температури.

Бангкок, ТАЈЛАНД
сабота, ноември, 16, 2019
12 dena 8 noki
25
€1584.00
€1394.00
3% Off

16-26.11.2019

ПУКЕТ и БАНГКОК
Ноември 2019

€1584.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица