TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

МОСКВА и САНКТ ПЕТЕРБУРГ ✈️

17 Октомври (Четврток) СКОПЈЕ – ВИЕНА – МОСКВА
Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 03:00 часот. Полетување во 04:30 преку Виена и пристигнување во Москва во 13:45 часот (локално време). Организиран трансфер од аеродромот до хотелот со запознавање со моќната руска престолнина Москва. Сместување во хотелот. Организиран панорамски разглед на Москва: Црвениот плоштад, Кремљ, Твeрската улица, Големиот театар, Новодевичкиот манастир, Универзитетот Ломоносов, Мосфилмовската улица каде се наоѓаат повеќето амбасади, Мосфилм (рускиот Холивуд), со интересна приказна на локалниот водич за историјата и секојдневниот живот на Москва. Ноќевање.

18 Октомври (Петок) МОСКВА – КРЕМЉ
Појадок. Факултативна посета на Кремљ, историскиот центар на Москва, неповторлив по својата убавина. Комплексот е опкружен со реката Москва на југ, Црквата Свети Василиј Блажени и Црвениот плоштад на исток и Александровата градина на запад. Во прошетката се разгледуваат Успенската, Архангелската и Благовештенската Црква, Царскиот топ од 14 век, Царското ѕвоно и Претседателската палата. Кремљ претставува поранешна резиденција на руските цареви. Можност да се присуствува на ”промена на царската гарда” а потоа слободно време за индивидуални прошетки и посета на раскошниот трговски центар ГУМ на Црвениот плоштад. Ноќевање.

19 Октомври (Сабота) МОСКВА– СЕРГИЕВ ПОСАД
Појадок. Можност за организирање на факултативен излет до Сергиевиот Посад (оддалечен 70 км од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комлекси, центар на руското православие и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Разгледување на Сергиевата Лавра, бисер на руската уметност и архитектура. Вечерната прошетка во Москва продолжува со обиколка на некоја од најубавите метро станици со богато декорирани столбови, мозаици и скуптури. Можност за факултативно крстарење по реката Москва на ексклузивниот брод-ресторан Radisson. Ноќевање.

20 Октомври (Недела) МОСКВА – САНКТ ПЕТЕРБУРГ
Појадок. Трансфер до железничката станица Ленинградски вогзал и организиран превоз до Санкт Петербург со модерен брз воз Сапсан (4 часа). Сместување во хотелот. Панорамски разглед на културната престолнина на Русија: Булеварот Невски, Казанската црква, Дворскиот плоштад, Адмиралитетот, Василевскиот Остров, Ермитаж, Исакиевата Соборна црква, Бронзениот Коњаник, Смољни… Посета на Петропавловската тврдина, проектирана да ја заштити ново освоената територија, која го изгубила военото значење пред да биде завршена. Нејзините топови никогаш не извеле воена акција и биле употребувани само како сигнал за предупредување од поплави. Тврдината, речиси 200 години служела како политички затвор. Во центарот на тврдината се наоѓа Соборната црква Свети Петар и Павле. Прошетката продолжува до црквата Свети Исак изградена во чест на светецот заштитник на Петар Велики. Некогаш била главна црква во Русија и една од најголемите цркви со купола во светот, која може да прими до 10.000 посетители. Ноќевање.

21 Октонври (Понеделник) САНКТ ПЕТЕРБУРГ – ЦАРСКО СЕЛО
Појадок. Препорачуваме прошетка до летната резиденција на Екатерина Велика во Царско Село, Пушкин. Посета на дворецот за чија декорација е употребено 100 килограми злато, ентериерот фасцинира со сјајот на уметничките предмети и портрети на династијата Романови. По повод 300 годишнината од основањето на градот, е завршена обновата на прочуената Килибарска соба, која на дворецот му го врати стариот сјај. Убавината е надополнета со преубавиот простран парк, исполнет со фонтани, канали, мостови и езера. Можност за посета на балетска или оперска претстава, во вечерните часови. Ноќевање.

22 Октомври (Вторник) САНКТ ПЕТЕРБУРГ- ПЕТЕРГОФ
Појадок. Факултативна прошетка до фантастичниот Петергоф, со величествениот Петродворец, најпознатата и најспектакуларна палата на Петар Велики, летната резиденција на најголемиот руски цар. Дворецот, познат како руски Версај, е опколен со романтични градини во рококо стил со водени каскади и фонтани сместени во центарот на паркот. Целиот комплекс, кој ги восхитува посетителите е ставен на листата на УНЕСКО како светското кулурно наследство. Враќање во хотелот во попладневните часови. Можност за крстарење со брод по реката Нева, со восхитувачки глетки кон архитектурата на градот. Ноќевање.

23 Октомври (Среда) САНКТ ПЕТЕРБУРГ – ЕРМИТАЖ – ВИЕНА – СКОПЈЕ
Појадок. Препорачуваме посета на Ермитаж, еден од најголемите светски музеи на уметноста и културата. Во повеќе од 400 простории, во Зимскиот дворец и во неколку раскошни палати се прикажани околу 3 милиони уметнички предмети. Меѓу ремек делата најголемо внимание привлекуваат сликите на Леонардо Да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Пикасо… Организиран трансфер до Аеродромот во Санкт Петербург. Полетување за Скопје преку Виена во 14:20 часот (локално време). Пристигнување во Скопје во 23:55 часот.


Цена на аранжманот 779 евра


Во цената на аранжманот
Е вклучено:
Авионски превоз на релацијата Скопје – Виена – Москва и Санкт Петербург – Виена – Скопје
Аеродромски такси
Рачен багаж (ташна и 1 торба/куфер со вкупни димензии 115см до 8кг)
Трансфер во Москва од аеродромот до хотелот
Превоз со воз од Москва до Санкт Петербург со организиран превоз до железничките станици
Трансфер во Санкт Петербург од хотелот до аеродромот
Сместување во хотел 3/4* во Москва – 3 ноќевања со појадок
Сместување во хотел 3/4* во Санкт Петербург – 3 ноќевања со појадок
Организирани разгледи на Москва и Санкт Петербург
Туристичка виза на Руската Федерација
Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено
Багаж за чекирање 1 куфер до 23кг 3.100 денари
Билети за театарска претстава
Билети за локален превоз (метро)
Патничко-здравствено осигурување 350 денари

Кремљ 50€,
Сергиев Посед 35€
Ермитаж 35€,
Петродворец Петергоф 45€,
Царско Село Пушкин 50€,
Крстарење со брод по реката Нева

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници
Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 15-20 лица( во зависност од факултативата).
Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето.
Организаторот на патувањето НЕ Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
Цените се дадени во €, уплатата се врши во денарска противредност 1€=62 денари
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист