TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

С А Д

01. ден – 01.10.2019 – Скопје – Бостон
Состанок на групата на аеродром во Скопје во 02;30ч. Во 04;30ч. лет за Виена, преку Монтреал за Бостон.
Пристигнување во Бостон во 17;20 ч. по локално време.
Трансфер од аеродромот до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

02. ден – 02.10.2019Бостон
Појадок. Полдневен разглед на Бостон со автобус – ќе уживате во најдоброто од градот – Стејт хаус (парламентот на Масачусетс), паркот Бостон Коман, квартот “Норт Енд”, пристаништето и финансискиот центар, дел од историските знаменитости на “Патот на Слободата” (Freedom Trail), вклучувајќи воениот брод USS Constitution, Квинси маркет – покриен пазар, изграден пред повеќе од 250 години, што се уште ја одржува својата автентична култура со многу ресторани и продавници. Слободно попладне. Можност за индивидуални прошетки. Ноќевање.

03. ден – 03.10.2019 – Бостон – Њупорт – Њу Јорк
Појадок. Заминување за Њу Јорк. Попатно посета и разглед на Њупорт, Роуд Ајленд – гратче на 120 км јужно од Бостон, познато по своите летни куќи од колонијална ера, (овде е сниман дел од филмот “Големиот Гетсби” со Роберт Редфорд. Се посетува една од познатите резиденции во Њупорт (влезниците се вклучени во цената). Слободно време (околу еден час). Продолжување за Њујорк (300 км). По пристигнувањето сместување во хотел на Менхетн. Ноќевање.

04. ден – 04.10.2019 – Њу Јорк
Појадок. Целодневен разглед на Менхетн со туристички водич – Емпајер Стејт зградата, Рокфелер центар, Катедрала “Св. Патрик “, населбата” Харлем “со познатиот театар Аполо и Универзитетот Колумбија (однадвор), Централ Парк, Петтата авенија, каде се наоѓаат вкупно девет музеи, едночасовен разглед на музејот Метрополитен (билетот, кој е вклучен во цената важи три дена и можете да се вратите во еден од следните денови за приватна прошетка). Слободно време за ручек. Разгледот ќе продолжи со јужниот дел на Менхетен – седиштето на ОН (однадвор), Кинескиот кварт на Менхетен, споменикот “11-ти септември”, зградата на Светскиот финансиски центар и новоизградени Светски трговски центар (највисоката зграда во САД, наречена “Кула на слободата”), јужниот кеј на Менхетен, кој се наоѓа во близина на “Вол стрит” и Њујоршката берза, Бруклинскиот мост. Враќање во хотелот. Ноќевање.

05. ден – 05.10.2019 – Њу Јорк
Појадок. Слободен ден. Можност за самостојно посета на музеи – Метрополитен (еден од најголемите музеи за уметност во светот со над 2 милиони. дела од целиот свет – слики, скулптури, музички инструменти, оружје, костуми и една од најбогатите египетски збирки; билетот Ви важи за три дена, во ден сабота музејот е отворен до 21:00 часот.), Музејот за современа уметност “Гугенхајм” (дела од Кандински, Матис, Пикасо; во ден сабота меѓу 17:00 и 19:45 ч. може да платите влезници по ваша желба), Музејот на Њујорк, Националниот музеј за дизајн “Купер-Хјуит”, музејот “Мадам Тисо”и други. Слободно попладне и вечер ( градот „живее„ 24 часа) Враќање во хотелот. Ноќевање..

06. ден – 06.10.2019 – Њу Јорк
Појадок. Слободен ден. Можност за индивидуални посети прошетки на Централ Парк и Зоолошката градина, реонот на Тајмс сквер, Линколн Центарот (тука се зградите на Метрополитен опера, Њујоршката филхармонија, Американскиот балет и др.), “Бродвеј” или самоиницијативно искачување на една од панорамските локалитети на Empire State Building.
Можност за полудневни екскурзија до Статуата на слободата и островот Елис со доплата 80 УСД на човек. Екскурзијата се резервира и плаќа во Македонија а се ова се реализира со минимум 15 платежни лица.
Цената вклучува водич, повратен билет за траект, аудио слушалки (англиски, руски, француски, германски, италијански, шпански), посета на островот Либерти каде се наоѓа Статуата на слободата (разгледувањето е само однадвор), посета на островот Елис и Националниот музеј за имиграција. Цената не вклучува влез во пиедесталот на статуата или искачување до круната. Движењето од хотелот до ферибот пристаниште и назад е со метро (билетот за градски превоз не е вклучен во цената на услугата, се купува на место, неговата вредност е 6,50 долари на човек во двете насоки).
При посета на Статуата на слободата е задолжително да носат документ за идентификација и да немате заканувачки предмети во вас. Во вечерните часови – можност за единствена музичка посета на еден театар на Бродвеј или индивидуални прошетка. Враќање во хотелот. Ноќевање…

07. ден – 07/10/2019 – Њу Јорк – Филаделфија – Вашингтон
Појадок. Заминување за Вашингтон (380 км). Попатно посета на Филаделфија – една од старите престолнини на САД. Туристички разглед на историскиот центар (сите објекти се гледаат однадвор) – Паркот на Независноста, Салата на Независноста, каде се потпишани Декларацијата на Независноста и Уставот на САД, Салата на Конгресот (зграда каде се одржа Првиот континентален конгрес) Во реонот околу паркот се наоѓаат исто Домот на Декларацијата (каде во 1776 година Томас Џеферсон изготвува Декларацијата на Независноста), куќата Бетси Рос (се претпоставува дека тука е сошиено првото американско знаме) и Музејскиот комплекс, посветен на Бенџамин Френклин. Разглед, прошетка по најстарата населена улица Булеварот Елфрет, Градското собрание, Музејот на ликовни уметности.. Слободно време (околу еден час). Продолжување за Вашингтон. По пристигнувањето. Сместување во хотелот. Ноќевање….

8 ден – 08.10.2019 – Вашингтон
Појадок. Полудневната турнеја во Вашингтон, вклучувајќи ги и најзначајните државни институции во областа на т.н. ” Националното шеталиште (National Mall) – Капитол и Белата куќа, библиотеката на Конгресот (најголема во светот), споменикот на Џорџ Вашингтон, меморијалите на претседателите Линколн и Џеферсон, Смитсоновиот институт (најголемиот музејски и истражувачки комплекс во светот, со вкупно 19 музеи и галерии, поголемиот дел од кои се во Вашингтон, вклучувајќи и зоолошка градина), меморијалниот центар на ветераните од Виетнам и Кореја, музеј-меморијалниот центар на холокаустот во САД, зградата на главната станица на Вашингтон и катедралата.
Сите објекти се гледаат однадвор. Слободно попладне. Враќање во хотелот. Ноќевање….

9. ден 09.10.2019 – Вашингтон
Појадок. Ослободување на собите во хотелот. Слободен ден во Вашингтон. Можност за самостојно посета на некој од музеите на Смитсоновия институт (сите музеи се бесплатни) – Националниот музеј на воздухопловството и космонаутиката (тука се чува оригиналниот авион – со кој браќа Рајт го направија првиот лет во 1903 г., првиот моноплан прелетал од Њујорк до Париз во 1927 г. како и командниот модул на “Аполо 11”), Националниот природонаучен музеј (најпосетените природонаучен музеј во светот, дом на богата колекција диносаурусите и на 45,5-каратов дијамант “Хоуп” ), Индијанскиот музеј, Националниот музеј за африканската уметност, Зоолошката градина и др. Во близина на Капитол Хил се наоѓа и Националната уметничка галерија, која нуди богати збирки од француски импресионистички (дела на Едвард Мане, Едгар Дега, Пол Сезан, Клод Моне), холандски, фламански, германски, италијански мајстори (Рубенс, Рембрант, Тицијан, Леонардо да Винчи, Рафаело),скулптури, фотографии и др.
Во договореното време средба во хотелот и трансфер до аеродромот. Заминување од Вашингтон за Скопје, .

10. ден 10.2019 – Вашингтон – Скопје
Се патува преку Монтреал и Виена до Скопје. Пристигнување во Скопје во 11;50ч.

 

сместување цена по лице
Возрасен во двокреветна соба 2464 €
Возрасен во еднокреветна соба 3136 €
Трет возрасен 2338 €
Четврт возрасен 2338 €
Дете до 11 г. во соба со 2 возрасни 2338 €
Дете до 11 г. во соба со 1 возрасен 2410 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

 

Во цената Е вклучено:
Авио билет Скопје-Бостон и Вашингтон-Скопје
Аеродромски такси
Багаж
Рачен багаж до 7 кг
2 ноќевања со појадок во хотел 3* во Бостон;
4 ноќевања со појадок во хотел 4* во Њујорк / Менхетн;
2 ноќевања со појадок во хотел 3* во Вашингтон;
Сите трансфери по програмата;
Водич во Њу Јорк на српски или бугарски јазик;
Симултан превод на српски или бугарски јазик;
Посета на една знаменитост во Њупорт;
Едночасовен разглед на Метрополитен Музеј;
Придружник на групата на српски или бугарски јазик;

 

Во цената НЕ Е вклучено:
Виза за САД;
Факултативно ручеци, вечери ( со доплата )
Билети за градски транспорт
Влезници за знаменитости, музеи….
Патничко осигурување
Бакшиш околу 6 УСД на ден од еден патник
Неспомнати услуги
Личен трошок на патниците

Во Соединетите Американски Држави, во повеќето хотели, собите располагаат со два разделени кревети но поголеми од вообичаените. Ако се сместуваат три лица во една соба, две лица мора да користат еден кревет, а трето лице е на еден кревет. Хотелите во САД немаат задолжителна категоризација со ѕвезди, како што е во Европа, и е можно таква да не бидe во описот на хотелите или различните сајтови да даваат различен број ѕвезди по нивно убедување.
Поради оваа причина ние Ви ги даваме имињата на хотелите.

хотели предвидени по програмата
Бостон – хотел QUALITY INN & SUITES *** или сличен – се наоѓа во околината на Бостон. Во близина е Националниот парк (Minute Man National Historical Park).
Во склоп нас хотелот има мексикански ресторан и отворен базен.
Во собите:бесплатен интернет, ТВ, фрижидер, микробранова, кафе-машина, фен и пегла.

Њујорк – хотел WESTGATE **** или сличен – сместен во Мидтаун Менхетен, недалеку од Емпаеър Стејт билдинг, Рокфелер Центар, “Бродвеј”, Тајмс Сквер. Во близина е и Петтата авенија со луксузните станови и продавници и мноштво на други можности за прошетки и шопинг. Најблиска метро станица е Grand Central-42 Street. Хотелот беше дел од синџирот Хилтон до 2018 година. Комплексот располага со 23 спрата и над 300 соби, има ресторан, фитнес центар.
Собите се опремени со ТВ, кафемат, сеф, бесплатен интернет.

Вашингтон – Хотел METRO POINTS HOTEL *** или сличен – на периферијата на градот. Хотелот е во непосредна близина на новата New Carrollton Metro Station (метро станица) и нуди бесплатни шатл бус до таму. На територијата на комплексот се наоѓаат четири тематски национални ресторани и фитнес центар. Хотелот нуди бесплатен интернет.

 

За потврда пред Американската Амбасада од нашата агенција како документ за добивање виза, задолжителна е уплата од 50% од износот на аранжманот, и потоа Ви даваме потребен документ за пред Амбасадата. Доколку не Ви е одобрена виза должни сте да ни го доставите пасошот на увид за да можеме да Ви ги вратиме уплатените средства.
И добро би било да се направи резервација за оваа програма најмалку 3-4 месеци пред датумот на заминување поради визната формалност.

Услови и глоби во случај да откажува патникот потврдена резервација:

– ако откажувањето е до 185 дена пред датумот на поаѓање, патникот ќе се задолжи со надомест само ако тоа не е спротивно на анулационните услови на авиопревозникот при купен билет);
– ако откажувањето е од 184 до 85 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување на догворот е 35% од цената на организираното патување во денари;
– ако откажувањето е од 84 до 65 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување на договорот е во износ од 50% од цената на организираното патување во денари;
– ако откажувањето е од 64 до 35 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување на договорот е во износ од 80% од цената на организираното патување во денари;
– ако откажувањето е под 35 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување на договорот е во износ од 100% од цената на организираното патување во денари;
Минимален број на патници за реализација на оваа програма е 20 туристи.
Во случај ако не е достигнат минималниот број патници, туристичката агенција го задржува правото да го сторнира аранжманот со известување на запишаните патници и во тој случај ги обештетува патниците во целост.
Туристичката агенција не е одговорна доколку дојде до измена на распоредот на летовите што се предвидени и резервирани од нејзина страна со авиокомпаниите.

 

Информација за предвидените авио летови

01.10.2019
Austrian Airlines OS776
04:30 SKP Skopje
06:05 VIE Vienna

Air Canada AC6211 | Operated by Austrian Airlines
10:30 VIE Vienna
13:35 YUL Montreal Pierre Elliott Trudeau

Air Canada AC7554 | Operated by Air Canada Express – Sky Regional
16:00 YUL Montreal Pierre Elliott Trudeau
17:20 BOS Boston Logan International

09.10.2019
Air Canada AC8827 | Operated by Air Canada Express – Jazz
16:05 DCA Washington Ronald Reagan
17:44 YUL Montreal Pierre Elliott Trudeau

Air Canada AC6212 | Operated by Austrian Airlines
18:45 YUL Montreal Pierre Elliott Trudeau
08:45+1 VIE Vienna

10.10.2019
Austrian Airlines OS779
10:15 VIE Vienna
11:50 SKP Skopje

 

Вашингтон, САД
вторник, октомври, 1, 2019
10 dena 8 noki
20
€2464.00
€2338.00

01-10/10/2019

БОСТОН-ЊУ ЈОРК-ВАШИНГТОН
Октомври 2019

€2464.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица