TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ЈУЖНА КОРЕА

1. ден – 27.10.2019Скопје-Истанбул
Заминување од аеродромот во Скопје, слетување во Истанбул во 11:40 часот.
Лет за Сеул во 19:35 часот. Ноќен лет.

2. ден – 28.10.2019 – Истанбул – Сеул
Слетување на аеродромот во Сеул во 23:55 ч. Состанок на локалниот водич.
Ручек во еден локален ресторан. Трансфер во хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

3. ден – 29.10.2019 / Сеул – Гонгџу – Даежон
Појадок. Поаѓање кон Конго (130 км), главен град на кралството Пекхе, едно од трите антички корејски кралства. Посета на гробот на Muryeong и Gongsanseong (УНЕСКО).
Час /
лекција со традиционален корејски лак. Ручек во еден локален ресторан.
Ц
еремонија со монасите во храмот Магока – еден од главните будистички храмови во Јужна Кореја. Трансфер во хотелот во градот Теден (30 км) Ноќевање.

4. ден – 30.10.2019 / Даежон – Чеонју – Кванджу
Појадок. Трансфер во Chengjou (60 км) и посета на типична населба со традиционалните корејски куќи “Hanok”. Традиционален корејски ручек – Пибамбаб (типично јадење од ориз, зеленчук и месо). Поаѓање во храм Темпса (55 км). Посета на Храмот Tempsa, кој се наоѓа во подножјето на планината Moseon (коњска планина). До храмот се оди пеш околу 30 минути по патека.
Х
рамот е граден камен по камен, од монахот Ли Гап Јон за 30 години. Трансфер во градот Кванџу (130 км). Сместување во хотел во Гванџу. Ноќевање.

5. ден – 31.10.2019 / Гванду – Јину – Бусан
Појадок. Заминување за градот Чинджу (115 км), посета на тврдината Џинсунг (Jinjuseong) прославена по битката за Чинджу за време на јапонската инвазија од 1592 година
Ручек во локален ресторан. Заминување за крајбрежниот град Пусан (90 км), вториот по големина град во земјата – најголемото пристаниште на Јужна Кореја и едно од најголемите во Азија.
Пусан и неговата околина се единствениот дел од земјата, кои не биле уништени од Севернокорејците за време на војната и токму оттука почнува обновата на Јужна Кореја.
Разглед
на Бусан и неговите знаменитости, мостот Гвангани-Дијамантскиот мост.
Слободно време за шопинг, посета на некои од локалните пазари или познатата плажа Haeundae. Сместување во хотел во Бусан. Ноќевање

6. ден – 01.11.2019 / Бусан – Улсан – Џеонџу
Појадок. Заминување до Улсан (45 км). Попатно посета на фабриката за автомобили на Хјундаи – најголемата фабрика за автомобили во светот. Панорамска турнеја на Улсан, посета на паркот Давегам, пауза за фотографирање.Заминување во Кјунџу (76 км). Ручек во локален ресторан. Посета на будистичкиот храм на Пулгуча (Bulguksa), Националниот музеј Кјонџу (Археолошки и историски музеј). Посета на Даерунгвон, парк во кој се сместени околу 200 гробови од времето на династијата Сила (57 п.н.е. – 668). Овој прекрасен ансанбал од зелени могили, претставува најубава глетка која домакините може да покажат на странец, и неслучајно слики од Дуреунгуон ги красат најчесто разгледниците од Јужна Кореја. Посета на гробот Могила Чионмачонг (Cheonmachong) ( ” Небесниот коњ ” или ” Пилот коњ ” – Тоа е гробницата на корејски цар од династијата Сила. Можност за сликање за спомен, облечени во ” ханбок ” – корејскиот национален костум, кој најчесто е направен од природни материјали и се носи за време на фестивали и државни празници. Посета на древната астрономска опсерваторија Чемесеонда (VII век), прогласена од корејската држава како едно од локалитетите на националното наследство. Трансфер и сместување во Кјунџу. Ноќевање

7. ден – 02.11.2019 / Gyeongju – Andong – Сеул
Појадок. Посета на градот Андон (90 км.) и на селото Хахое (Hahoe), од XV век, кое е на листата на УНЕСКО за светското културно наследство, познато по својата традиционална архитектура, со зачувана култура од времето на династијата Чосон (1392-1910), која е последна и најдолга владејачка династија во историјата на Кореја. Добро зачуван, добро одржуван, селото не е етнографски музеј, тоа е живо село.
Посета на Музејот на маски, богата колекција на маски од цел свет. Ручек во локален ресторан.
Попладне – заминување за Сеул (190 км) сместување.Ноќевање..

8. ден – 03.11.2019 / Сеул – ДМЗ – Сеул
Појадок. Заминување во Демилитаризирана зона (ДМЗ) со Северна Кореја (30км). ДМЗ е основана како тампон зона меѓу Јужна и Северна Кореја, во 1953 г, кога е потпишан договорот за примирје во крајот на Корејската војна. Демилитаризираната област е долга околу 250 км и широка околу 4 км. Постојат многу јужнокорејски и американски воени бази. Во демилитаризираната област е и најсеверната железничка станица во Северна Кореја. Искачување до опсерваторијата Дора, од која се набљудува територијата на Северна Кореја и севернокорејскиот град Кесан. Посета на паркот Имджинган (Imjingak), посветен на Корејската војна, Мостот на слободата, некогаш ги поврзувал двете Кореи. Мостот последен пат го користеа воените затвореници и војниците што ја напуштија Северна Кореја. Разгледување на еден од четирите тунели, ископани од Северна Кореја и откриени по експлозија во 1978 г. тунели кои се со вкупна должина од 435 метри во внатрешноста на јужнокорејската територија, висина 1.95 метри и ширина 2,1 метри, биле планирани за ненадеен напад на Северна Кореја наспроти Сеул. Денес, иако сé силно чувани, тунелите се отворени за туристите. Враќање во Сеул, ручек во локален ресторан.
Посета на трговската улица ” Итаеуон ” (Itaewon) сместена во истоимениот кварт познат по своите продавници, ресторани, барови и пабови. Враќање во хотелот. Ноќевање.

9. ден – 04.11.2019 – Сеул – аеродром
Појадок. Панорамска турнеја на Сеул. Посета на палатата Gyeongbokgung, седиште на кралското семејство на династијата Чосон, зградите на Судот и Владата, најголемата од петте палати изградени во времето на Choson, со 7700 соби во 500 згради на вкупна површина од 40 хектари. Денес, во палатата се сместени зградите што служеле за владеење на државата, како и кралското семејство. Националниот народен музеј со над 98.000 експонати поврзани со историјата, животот и културата на корејскиот народ. Ручек во локален ресторан. Турнејата продолжува со Инсадонг Стрит за уметност и занаети, типични за традиционалните чајни ресторани и продавници за сувенири. Посета на улицата Миедондонг, која се наоѓа меѓу првите десет на листата на најскапите шопинг улици во светот. Посетете ја ТВ-кулата Сеул N, искачување на височина од 236 метри. Кулата е симбол на Сеул, а во 2012 г. е избрана како најомилено обележје на странци при посета на градот. Околу 20.00 ч.- трансфер до меѓународниот аеродром во Сеул.

10. ден – 05.11.2019 – Сеул-Истанбул-Скопје
Поаѓање за Истанбул со лет во 00:30 часот Слетување во Истанбул во 06.20 часот лето до Скпје во 08:30 часот Слетување во Скопје во 08:00 часот.

 

сместување цена ДО 31.05.2019 цена ПО 31.05.2019
Возрасен во DBL соба 2358 2512
Возрасен во SGL соба 2718 2866
Трет возрасен на допол. легло 2282 2430
Цена за дете до 11 г. во соба со 2 возрасни 2210 2358
Цена за дете до 11 г. во соба со 1 возрасен 2284 2434

 

Во цената Е вклучено:
Авио билет Скопје – Сеул – Скопје ;
Аеродромски такси;
Багаж 23 кг
Рачен багаж-торбица до 8 кг
3 ноќевања со појадок во хотел 4* во Сеул;
1 ноќевање со појадок во хотел 4* во Теџан;
1 ноќевање со појадок во хотел 4* во Куанџу;
1 ноќевање со појадок во хотел 4* во Пусан;
1 ноќевање со појадок во хотел 4* во Конџу;
8 ручеци
Сите трансфери према програмата ;
Влезници за наведените во програмата знаменитости;
Локални водичи;
Придружник на групата (на македонски, српски или бугарски јазик)


Во цената НЕ Е вклучено:
Билети за метро и друг јавен превоз ;
Билети, влезници за знаменитости /објекти кои не се предвидени во програмата;
Патничко осигурување;
Бакшиш за водич и возач
Трошоци од личен карактер
Вечери

Главен град: Сеул
Официјален јазик: корејски
Население: 51 446 200
Површина: 103 363км2
Валута: Корејски Вон (KRW)
Временска зона: UTC + 7
Просечната должина на животот на Корејците е меѓу највисоките во светот.
За жени 85,5 години и 78,8 години за мажи.
Религија: Уставот прокламира слобода на вероисповед, и нема официјална државна религија. Двете главни религии во Јужна Кореја се христијанството 27,6% и корејски будизам 15,5%.
Големи градови: Сеул (9,904,312), Пусан (3,448,737), Инчон (2,890,451), Тегу (2,446,052), Теџан (1,538,394), Куанџу (1,502,881), Сувон (1,194,313)

Предвидени хотели по програмата:

Сеул : T-Mark Grand Hotel 4* или сличен;
Теџан : Lotte Citi Hotel 4* или сличен;
Куанџу : Holiday Inn Gwangju 4* или сличен
Пусан : Best Western Haeundae 4* или сличен;
Kонџу : Commodore Hotel 4* или сличен.

За резервација 50% (аванс) од 50% од вредноста на аранжманот;
Целосна доплата до 100% најдоцна до 40 дена пред датата на заминување.

Начин на плаќање:
Пријавувањето се врши со депозит/аванс во износ од 50% од вредноста на туристичкиот пакет и склучен, потпишан договор за организирано патување. Плаќањето на остатокот од целосно достасаниот износ се врши не подоцна од 65 дена пред објавениот датум на поаѓање.

Услови доколку патникот го откаже аранжманот::

Ако откажувањето е до 185 дена пред датумот на поаѓање, патникот не должи надомест за откажувањето (ако тоа не е спротивно на анулационните услови на авиопревозникот при веќе купени авио билети);

Ако откажувањето е од 184 до 85 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување е во износ од 35% од цената на организираното патување во денари;

Ако откажувањето е од 84 до 65 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување е во
износ од 50% од цената на организираното патување во денари;

Ако откажувањето е од 64 до 35 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување е во износ од 80% од цената на организираното патување во денари;

Ако откажувањето е под 35 дена пред датумот на поаѓање, глобата за раскинување е во износ од 100% од цената на организираното патување во денари;

Минимален број на патници за изведување на аранжманот е 15 туристи.
Во случај минималниот број пријавени патници да е помал од 15 платежни лица, агенцијата го заджува правото да го сторнира аранжманот/патувањето и да ги обештети за уплатениот износ пријавените патници.

Минимален број на патници за изведување на аранжманот е 15 туристи.
Во случај минималниот број пријавени патници да е помал од 15 платежни лица, агенцијата го заджува правото да го сторнира аранжманот/патувањето и да ги обештети за уплатениот износ пријавените патници.
Потребни документи за патување во Јужна Кореја: пасош валиден по датумот на враќање;
Локална валута: Јужнокорејски Вон (KRW). Здравствени барања: Нема посебни здравствени барања.
Екскурзии не се погодни за лица со намалена подвижност.
Туроператорот не е одговорен за распоредот на летови ако ги измени авиокомпанијата.
Во случај на значителна промена на девизниот курс, вкупната цена на пакетот е предмет на приспособување.
Неговото зголемување (намалување) треба да биде економски оправдано и да одговара на промените.
Правото на прилагодување на цената (зголемување, намалување) е исклучива надлежност на Организаторот.
Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Организаторот на патувањето НЕ Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност и Општите услови за патување на ТУРИСТ.