TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

БАЛТИЧКИ ЗЕМЈИ

Естонија, Летонија, Литванија

1 ден    05.10.2019                           Скопје – Истанбул –  Талин
Состанок на групата на аеродромот во Скопје во  07:00часот. Лет за Истанбул во 09:20 часот со Turkish airlines. Слетување на аеродромот во Истанбул во 11:55 часот. Летот за Талин е во 14:35 часот (по локално време). Слетување на аеродромот во Талин во 17:50 часот. Трансфер до хотел. Слободна време. Ноќевање.

2 ден    06.10.2019                           Талин
Појадок. Заминување на организиран разглед на град: посета на Toompea (Тумпеа – катедрала Хил), рид во централниот дел на Талин во форма на триаголник кој има површина од 7 хектари, денес е центар на владата на Естонија и парламентот. Тумпеа е дел од Светското наследство на УНЕСКО. Потоа посета на Старото јадро – некогашен пазар а денес пешачка зона на Талин каде се наоѓа катедралата Св.Никола, Руската црква Александар Невски и палатата Кадриорг – изградена за Руската кералица Катерина прва од Петар Велики по Големата северна војна. Слободно попладне. Ноќевање.

3 ден    07.10.2019                           Талин – Хелсинки – Талин
Појадок. Целодневен факултативен излет до Хелсинки со брод и автобус, одалечен од Талин 80км. Пристигнување во Хелскинки и разглед на прекрасната финска престолнина, која по големиот пораз од 1808 година е обновен во класичен стил: Плоштадот на Сенатот кој претставува архитектура на Карл Лудвиг Енгел како се сместени политичките, верските, научнитеи комерцијалните објеки на Хелсинки, Финска. Плоштадот на Сенатот и неговата околина го сочинуваат најстариот дел од централниот дел на Хелсинки. Тоа се: Протестантската катедрала, зградата на Универзитетот и Владата, Пазарот на пијалоци, руската Успенска црква, Парламентот, паркот Жан Сибелиус, концертната сала Финландиа, олимпискиот стадион, Лутеранската црква- подземна црква позната како црквата во камен, ремерк дела на финската архитектура. Слободно време. Враќање со брод за Талин. Трансфер до хотел. Ноќевање.

4 ден    08.10.2019                           Талин – Рига
Појадок.  Трансфер со автобус од Талин до Рига – најголем Балтички град, престолнина и главно пристаниште на Летонија.  Пристигнување и разглед на град: Рига, главен град на Лeтонија, поставен на Балтичкото Море на устието на реката Даугава. Се смета за културен центар и е дом на многу музеи и концертни сали. Градот е познат по своите дрвени градби, модерна архитектура и средновековниот Стар град. Стариот град, пешачка зона, со многу продавници и ресторани и раздвиќениот плоштад Ливу, со барови и ноќни клубови. Разглед на Рига: за време на панорамскиот разглед ќе уживаме воградските паркови, Бастион Хил, Барутната кула, Летонскиот народен театар, Музејот за ликовни уметности, …. ќе го посетиме шармантниот кварт со убави уметнички куќи, споменикот на слободата, Летонскиот универзитет, Руска православна црква, Домот на опера, брегот на реката Даугава и мостовите кои го поврзуваат градот. Продолжуваме кон Стариот град, шетаме по калдрмести улици за да ги видиме најубавите стари градски споменици:  замокот Рига, катедралниот плоштад, катедралата Св. Јаков, црквата Св. Петра, Големата и мала еснафска сала, триото на историски градби, познати од локалните жители како Три браќа, стариот градски плоштад каде што се наоѓа познатиот симбол на Рига – Домот на црните глави. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

5 ден    09.10.2019                           Рига – Баушка – Шјауљај – Вилнус
Појадок. Патување за Вилнус, со попатна посета на Баушка, град кој се наоѓа на 66 километри од Рига и на 20 километри од литванската граница. Се посетува палатата Рундал изградена во средината на 18 век во барок и рококо стил како резиденција на војводата од Курдландија. Кратка прошетка низ паркот и палатата Рундал. Патувањето продолува до Шјауљај каде се наоѓа Ридот на Крстовите, кој е симбол на литванскиот народ и многумина го сметаат за свето место. Со текот на времето поставени се преку 100.000 крстови. Најмасовно поставување се случило после Сталин. Продолжување до Вилнус, престолнината на Литванија која лежи на реките Вилна и Нерис на 20км од белоруската граница. Пристигнување во Вилнус и сместување во хотел. Ноќевање.

6 ден    10.10.2019                           Вилнус – Тракај (Тракајски замок) – Вилнус
Појадок. Пешачки и автобуски разглед на историскиот центар на Вилнус кој е дел од светското културно наследство: Староградскиот плоштад со катедралата од 18 век, црквата Св.Ана, црквата Св.Петар и Павле, универзитетската кула, кралска палата…. Во попладневните часови факултативна посета со автобус на Тракаиски замок. Тракај е град во југоисточна Литванија, западно од главниот град Вилнус. Дел од историскиот национален парк Тракај, замокот Остров Тракај е тврдина од 14 век во средината на езерото Галве изграден за големиот војвода и основач на Вилнус – Гедиминас. Некогашен дом на големите војводи во Литванија, а денес е историски музеј Тракај, со археолошки предмети, монети и занаети. На јужниот брег на езерото се наоѓаат камени урнатини од Замокот на полуостровот Тракај. Тоа е единствениот историски национален парк во Европа. Враќање во хотел. Ноќевање.

7 ден    11.10.2019                           Вилнус – Истанбул – Скопје
Појадок. Трансфер до аеродром. Летот за Истанбул е во 11:40часот.
Пристигнување во Истанбул во 14:30 часот. Полетување за Скопје во 19:30 часот (по локално време). Слетување на аеродромот во Скопје во 20:00 часот.

 

Цена : 759€

 

Во цената на аранжманот Е вклучено:
Авионски превоз Скопје – Истанбул –– Талин / Вилнус – Истанбул – Скопје
Кабински багаж до 8кг, чекиран багаж – куфер до 30кг
Трансфери според програмата
3 ноќевања со појадок во Талин во Metropol Hotel 3* https://www.metropol.ee/hotel/ 
1 ноќевање со појадок во Рига во хотел  Rixwell Old Riga Palace Hotel – 4* https://www.rixwell.com/en/hotels/rixwell-old-riga-palace-hotel
2 ноќевања со појадок во Вилнус во хотел Comfort LT 3*+ https://comforthotel.lt/hotel-vilnius/
Разгледи според програмата со локален водич на англиски јазик
Лиценциран придружник за време на целото патување
Целосна реализација и организација на патувањето

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:
Аеродромски такси од 180 € (11.160мкд)-се плаќаат во агенција
Доплата за еднокреветна соба 210 € (13.020мкд).
Влезници во музеи и културно историски споменици:
Билети за локален превоз
Патничко- здраствено осигурување (задолжително, информација во агенција)
Сите неспоменати услуги

Факултативен излет до Хелсинки (со локален водич, траект и трансфер) 150 € (пријавување во агенција)
Палатата Рундал и парковите: 15 € (пријавување во агенција при резервација)
Тракајскиот замок: 10 € (пријавување во агенција при резервација)
За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 15 особи.
За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници
Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 15 лица.
Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. трошоци.
Организаторот го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето.
Организаторот на патувањето НЕ Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи.
Цените се дадени во €, уплатата се врши во денарска противредност 1€=62 денари
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист

Трите балтички држави Естонија, Летонија, Литванија Балтичките држави, геополитички термин кој се користи за групирање на трите суверени држави во Северна Европа на источниот брег на Балтичкото Море: Естонија, Летонија и Литванија. Талин – главниот град на Естонија, бидете подготвени за увинините на средновековниот Таллин Стар град, да талкајте по улиците на Каламаја наредени со дрвени куќи, да се восхитувате на уметноста на 300-годишниот Кадриорг парк … Рига – најголемата метропола на Балтикот и главниот град на Летонија, важен културен, научен, историски, финансиски и политички центар на целиот Балтик… архитектура, историски знаменитости, културно наследство, паркови, извонреден ноќен живот, целовечерни фестивали – ова се само неколку зборови кои го опишуваат овој жив европски град. Вилнус – главниот град на Литванија, познат по својата барокна архитектура, особено во средновековниот Стар град. Но, зградите, во оваа област, ги одразуваат различните стилови и епохи, од неокласичената катедрала Вилниус до готската црква Св. Ана. Портата на Зората од 16 век, која содржи храм со света икона на Дева Марија, некогаш го чувала влезот во оригиналниот град…

Трите балтички држави Естонија, Летонија, Литванија

Балтичките држави, геополитички термин кој се користи за групирање на трите суверени држави во Северна Европа на источниот брег на Балтичкото Море: Естонија, Летонија и Литванија.

Талин –  главниот град на Естонија, бидете подготвени за увинините на средновековниот Таллин Стар град, да талкајте по улиците на Каламаја наредени со дрвени куќи, да се восхитувате на уметноста на 300-годишниот Кадриорг парк …

Рига – најголемата метропола на Балтикот и главниот град на Летонија, важен културен, научен, историски, финансиски и политички центар на целиот Балтик… архитектура, историски знаменитости, културно наследство, паркови, извонреден ноќен живот, целовечерни фестивали – ова се само неколку зборови кои го опишуваат овој жив европски град.

Вилнус – главниот град на Литванија, познат по својата барокна архитектура, особено во средновековниот Стар град. Но, зградите, во оваа област, ги одразуваат различните стилови и епохи, од неокласичената катедрала Вилниус до готската црква Св. Ана. Портата на Зората од 16 век, која содржи храм со света икона на Дева Марија, некогаш го чувала влезот во оригиналниот град…