TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Атина-Егина

АТИНА ЕГИНА – 8ми МАРТ програма во. PDF

1 ден  05.03.2020                                             Македонија-Атина
Состанок на групата во 20,30 часот, поаѓање во 21:00 часот од пред Спортската сала Боро Чурлевски. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

2 ден  06.03.2020                                             Атина
Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот,  Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…)
Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…).
Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за ноќна прошетка во центарот на Атина и Плака. Ноќевање.

3 ден  07.03.2020                                             Атина-Егина
Појадок. Факултативна – еднодневна екскурзија на островот Егина (25 Еур). Овој остров е дел од Саронските острови и се наоѓа на околу 30 километри од Атина. Егина е дом на антички урнатини (вклучувајќи го и познатиот храм Афаја), неверојатни плажи, шармантни селца и пристаништа. Плус, во минатото градот Егина кратко бил престолнина на Грција. Ќе ја посетиме црквата посветена на Свети Нектариј Егински, подигната од старец Нектариј Виталис со помош на верното население, и каде што старецот за време на својот земен живот служел и живеел. Потоа одиме да се поклониме на гробот на скороупокоениот старец Нектариј Виталис. После посетата на Камариза тргнување кон пристаништето во Пиреја. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање.

1 ден  08.03.2020                                             Атина-Македонија
Појадок. Организиранo заминување за Сунион-најјужната точка на Балканскиот полуострово со посета на Посејдоновиот храм (факултативно 10 Еур). Слободно време за прошетка и ручек. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до Охрид, Прилеп и Скопје.


Цена на аранжманот: 109
€/ 6,758,00 МКД

Во цената Е вклучено:
Превоз со туристички автобус
2 ноќевања со појадок во хотел 3* www.londonhotel.gr
Организиран разглед на градот со локален водич
Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:
Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25
Екскурзија на Сунион 10
Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 );
Патничко и здравствено осигурување 150 мкд

Доплата за повратен трансфер во МК:
Скопје и Велес 10€/лице,
Прилеп, Охрид и Кавадарци 5€/лице

Важни информации:
Цената е дадена по лице за сместување во двокреветна соба
Деца: 2-12 години со двајца возрасни 60€
Цена за еднокреветна соба 135€
Цена за трето лице на додатен лежај 89€

Факултативен излет на островот Егина (бус+брод) 25€
Екскурзија на Сунион 10€
Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 €);

НАЧИНИ НА ПЛАЌАЊЕ:

Авас 30% од објавената цена, остатокот во рок од 15 дена пред поаѓање.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ, НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 45 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
– Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 20-30 лица.
Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист

Атина, ГРЦИЈА
четврток, март, 5, 2020
4 dena 2 noki
45
€109.00

8ми МАРТ

АТИНА и ЕГИНА / Автобус
05.03.2020

€109.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица