TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

КУБА ✈️

 Хавана-Варадеро-Санта Мариа

11.04.2022
Состанок на патниците нa аеродромот во Скопје во 18;00 часот. Полетување за Истанбул во 20;40ч.
12.04.2022
Слетување во 00;20 во Истанбул. Полетување од Истанбул во 02;10 и пристигнување во Хавана во 09;00. По завршување на пасошка и царинска контрола, следува разглед на Хавана со локален водич на англиски јазик. Панорамски разглед на Хавана. Разглед на новиот и стариот дел на градот во која ќе можете да видите многу интересни места познати по својата историска вредност како што се: старата претседателска палата, централниот парк, плоштадот на револуцијата, Универзитетот во Хавана. Прошетка околу стара Хавана: Plaza Vieja, Plaza de la Cathedral, Plaza de Armas, Plaza San Francisko de Asis. градскиот музеј, Палатата на Генералите и Капетаните и познатиот бар Florida. Панорамски разглед на тврдината Morro. Ручек. По разгледот  трансфер до хотел Starfish Cayo Santa María 5*- Cayo Santa Maria (услуга ALL INCLUSIVE ). Сместување во соби според правилата на хотелот. Слободно време,  одмор, плажа. Ноќевање.
13.04.2022
Појадок. Можност за дополнителни ексурзии * Планинска авантура: Поѓање од хотелот околу 07;30 часот. Пристигнување во “Guanayara “, еден од најубавите природни паркови. Се спуштаме од планината со камиони и тоа до планинскиот пат “Sentries of the Melodious River”, опколен со прекрасна шума / планинарењето започнува од прекрасниот водопад “The Dew”, каде имате 2 опции: да продолжете по патот кој не е комплициран, а другата опција е преку реката која е посложена, но вреди да се види природата во која секако ќе уживате .Средбата е кај природниот базен “The Deer’s Puddle” каде можете да се капете / Се продолжува со пешачење се до “The Galician” ресторанот каде следува ручек . Вракање назад во хотелот околу 18;30ч. Ноќевање.
14.04.2022
Можност за дополнителни ексурзии *Излет Трите града (Santa Clara, Trinidad, Cienfuegos): Панорамски разглед на градот Санта Клара (Santa Clara), вклучувајќи го и Мавзолејот на Ернесто Че Гевара (Ernesto Che Guevara) и националниот споменик Tren Blindado. Продолжување и  посетата на градот Тринидад, прогласен за светско културно наследство на УНЕСКО, поради неговиот колонијален стил, а историјата се одржува и по неговите улици и музеите. Plaza Mayor, еден од градските музеи, La Canchánchara Bar за дегустација на типичен кубански пијалок и други места од туристички интерес ќе бидат дел од турата. Ручек во ресторан во градот. Продолжување на патот кон градот Cienfuegos, најмладиот град на островот, кој го основале француските доселеници од Хаити. Пристигнување назад во хотелот околу 20;00 часот навечер
15.04.2022
Појадок. Трансфер до Варадеро. Сместување во хотел Memories Varadero 4**** со услуга ALL INCLUSIVE. Слободно време и уживање во прекрасната плажа .
16.04.2022
Слободно време и уживање во прекрасната плажа.
17.04.2022
Можност за дополнителни ексурзии *Заливот Матанзас со долината Јумури: оваа екскурзија вклучува 30 минути крстарење со брод по реката Canímar , заштитена област каде ке имате можност да ја видете прекрасната Кубанска вегетација.Турата до заливот Matanzas, Градот на мостовите , Ви озможува да ги посетете најатрактивните знаменитости : Фармацевтски музеј, француска аптека од 1882 година, Парк де ла Либертад (плоштад Либерти), посета на Монсеррат Хајтс, како и една од цркви во градот. Турнеја низ долината и одмор во Rancho Gaviota,каде имате вклучено: Добредојде коктел, Посета на селска куќа и фарма, Типичен кубански ручек. Слободно време за јавање и наутички спортски активности во езерото. Посета на Cuevas де Bellamar (пештерата Беламар), неверојатен систем на галерија од подземни камени од вар. Ноќевање.
18.04.2022
Појадок. Ден предвиден за слобдони активности. Можност за дополнителни ексурзии . * Crucero Del Sol Excursion: Програма за поморски активности во Варадеро, каде можете да уживате во еден ден на плажа со чудата на подводниот свет, пловејќи по северните заливи, со прекрасна локална флора и фауна. Кубанските пијалоци се вклучени за време на едрењето и на плажа, нуркање со прекрасно морско дно, време за интерактивен контакт со делфините во морето, слободно време за уживање на плажа во Cayo Blanco, ручек базиран на морска храна. Ноќевање.
19.04.2022
Појадок. Трансфер до Хавана и посета на куќата на Хемингвеј со вклучен ручек. Без разлика дали сте само љубопитни за животот на Хемингвеј или сте ги прочитале сите негови дела, вклучувајќи го и наградениот роман „Старецот и морето“, сместен во кубанскиот рибарски град Коџимар, нема сомнение оваа екскурзија ќе биде прозорец кон културната и интелектуалната сцена на Куба од 60-тите. За само половина ден, ќе застанете покрај рестораните, баровите и хотелите што познатиот писател и новинар ги посетуваше за време на неговиот престој во Куба, кои се зачувани и станаа важен дел од  богатото културно наследство. Екскурзијата започнува со застанување во модерната Finca la Vígia, куќата во која зимувал авторот повеќе од 20 години. Продолжување на патот до  Коџимар, рибарска заедница која писателот честопати и ја споменуваше во неговите риболовни патувања. По екскурзијата со водич, ќе застанеме во ресторанот Las Terrazas, едно од омилените места на Хемингвеј во Козимар. Потоа ќе се упатитеме кон Стара Хавана за посета на познатиот бар Floridita Bar, каде Хемингвеј уживаше во своите даикири, и во барот La Bodeguita del Medio, каде што уживаше во своите мохито. Турата ќе продолжи со посета на хотелот Ambos Mundos Hotel каде што ќе ја посетите собата која Хемингвеј ја резервираше кога престојуваше во градот. Турата завршува со вкусен факултативен ручек во еден од омилените барови на Хемингвеј.
Сместување во хотел Memories Miramar 5***** со услуга со појадок. Ноќевање.
20.04.2022
Можност за дополнителни ексурзии * Обиколка на долината Вињалес. Прошетајте и посетете ги тутунските плантажи во долината Вињалес, каде се одгледува најдобриот тутун во светот.
Ќе видите како расте и се бере тутунот и ќе застанете во фабрика за пури за да видите како листовите од тутун се избираат по големина и арома пред да бидат рачно преработени во пури.
Во долината ке видите карактеристични ридови од варовник и подземни реки.Пристигнување во хотелот во 17:00 часот. Ноќевање.
21.04.2022
Ран појадок. Трансфер до аеродромот во Хавана и полетување од Хавана во 10:15.
22.04.2022
Слетување во Истанбул во 10;10 часот.
Полетување од Истанбул во 19;35 и слетување во Скопје во 20.00 часот .

Цена 1799€

Во цената Е вклучено:
Авиобилет на релација Скопје-Хавана-Скопје (со вклучен багаж)
Трансфер на релација аердром-хотел Варадаро-хотел Кајо Санта Мариа –хотел Хавана-аердром
Вклучен разглед на градот Хавана со ручек
Ексурзија -посета на куќата на Хемингвеј со вклучен ручек
2 ноќевања со вклучен појадок во Hotel Memories Miramar 4* ,Хавана или сличен ;
4 ноќевања со услуга СЕ ВКЛУЧЕНО во Memories Varadero 4* ,Варадеро или сличен ;
3 ноќевања со услуга СЕ ВКЛУЧЕНО во Starfish Cayo Santa María 5*-Кајо Санта Мариа или сличен ;
Придружник од агенцијата за време на целото патување
Локален водич на англиски јазик

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко/здравствено осигурување
Неспомнати услуги
Личен трошок на патникот
Факултативните излети

Classic car ride-Cuba tour  35€
Tour to vinaless vallery 67 €
Varadero sun cruise 101€
Santa Clara, Trinidad, Cienfuegos 98€
Colonial remedies Excursion  42€
Matanzas – Yumuri Excursion 56€
Havana Tabacos (Havana + Cigar Factory) 98€

Напомена за екскурзиите :
Факултативните излети и тури не се задолжителни ниту се составен дел од маршрутата.
Се изведуваат во соработка со странски партнер, локална агенција. За реализација се потребни минимум 10 патници (можно е да се организираат факултативни екскурзии со помал број на пријавени со мала корекција на цената – цените може да бидат повисоки). Може да има промени во цената, датумот на патувањето, распоредот, организацијата од страна на странскиот партнер или некои непредвидени околности на кои организаторот на патувањето не може да влијае, па затоа не е одговорен за горенаведените промени. Резервираните факултативни екскурзии до дестинацијата не може да се откажат и уплатената сума не може да се врати. Факултативните излети не се покриени со гаранцијата за патување на организаторот на патувањето, бидејќи тие се реализираат од локални партнери.

Известување:
Границите се отворени и потребен е само негативен PCR тест не постар од 72 часа или сертификат за вакцинација. За патниците кои имаат платен аранжман во нашата агенција, постои можност да закажат термин за тест.

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:
– над 60 дена пред датумот на поаѓање се задржува износот на депонираниот депозит;
– помеѓу 60-тиот и 20-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 70% од вредноста;
– помалку од 20 дена пред датумот на поаѓање се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 16 Во случај на помал број од 16 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но цената ќе претрпи мала промена и ке се реализира без претставник.

Патниците мора да имат валидност на пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување

Во случај на промена на цената на авиобилетот од страна на авиопревозникот , агенцијата има право да ја промени цената на аранжманот .

Цената е загарантирана само доколку има уплата од 30% депозит за време на резервација и е неруфундабилен во случај на отказ .