TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Крстарење 19 дена од Дубаи

Ова крстарење е со промо цена € 879 . Реална цена за 19 дена крстарење би била € 2300 (внатрешна кабина)

MSC Virtuosa

Цени и дата

 

Цените се за сместување во двокреветна кабина по лице

почетна дата внатрешна кабина (без прозор) кабина со прозор кабина со балкун
26.03.2022 € 879 € 1029 € 1129

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

 

Маршрута

Дата / Ден Пристаниште Пристигнува Испловува
26.03.2022    Дубаи – ОАЕ 23:59
27.03.2022    Дубаи – ОАЕ 00:01 18:00
28.03.2022    Сир Бани Јас – ОАЕ 08:00 18:00
29.03.2022    Абу Даби – ОАЕ 07:00 20:00
30.03.2022    Во отворено море 00:00 00:00
31.03.2022    Мускат – Оман 07:00 17:00
01.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
02.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
03.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
04.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
05.04.2022    Џеда – Саудиска Арабија 08:00 23:00
06.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
07.04.2022    Сафага – Египет 06:00 22:00
08.04.2022    Суецки Канал – Египет 00:01 23:59
09.04.2022    Суецки канал – Египет 00:01 23:59
10.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
11.04.2022    Ираклион – Грција 07:00 17:00
12.04.2022    Во отворено море 00:00 00:00
13.04.2022    Неапол – Италија 09:00 18:00
14.04.2022    Чивитавекија – Италија 08:00

Можеме да посредуваме за трансфери, хотели и авио билети по реални цени за:
Авио билети на релацији: Скопје Дубаи / Рим Скопје
Трансфери во Дубаи и Рим (аеродром-хотел-пристаниште-аеродром)
Ноќевања и трансфери во хотели во Дубаи и Рим

За компанијата со која соработуваме и продаваме крстарење продаваат во светот околу 19000 туристички агенции и не можеме да Ве известиме во моментот дали е слободна кабината за која сте заинтересирани, но во многу кус период ке ја добиете информацијата

Во цената на крстарењето Е вклучено:
Сместување во удобно опремени кабини, секојдневно чистени
Постелнина од 100% природни материјали и Dorelan душеци
Повеќејазичен квалификуван кадар
Програма за активностите на бродот и можни дополнителни екскурзии доставени до вашата кабина секојдневно.
Храна и забава:
Свежо подготвена храна 20 часа на ден со овластени готвачи
Некои од пијалоците во бифето: вода од чешма, сокови од дозерот, американско кафе, чај (20 часа на ден)
Богата забавна програма со музика и различни активности во текот на денот: групни игри и натпревари, часови по танц и странски јазици и друго.
Користење на надворешен и внатрешен (каде што е достапен) базен со крпи и лежалки
Различни театарски продукции – од циркуски и акробатски претстави до оперети
Музика во живо во разни локали, ноќен клуб со диџеј
Дневни и ноќни програми: италијанска вечера, бела забава, фестивал на пивото, караоке ноќ, холивудска ноќ
14 часа дневно детски клубови за различни возрасни групи (производи на Chicco, LEGO итн.)
Специјализирано детско мени, развиено заедно со Chicco
Фитнес центар со опрема за Technogym
Користење библиотека и просторија за играње карти, табла и други тивки игри

Дополнително што се плаќа на бродот:
Патничко осигурување (должни сте да го имате од почеток до крај на крстарењето)
За да го обезбедите вашиот душевен мир додека сте на крстарење, компанијата бара од сите гости да имаат полиса за осигурување што ги покрива сите ризици поврзани со COVID-19, како и за медицински трошоци.
Надоместок за услуга на персоналот (бакшиш-задолжително се плаќа)
Екскурзии на брегот: достапни на 5 официјални јазици – англиски, германски, француски, шпански, италијански, можат да се додадат во резервацијата за крстарење (со претплата) и автоматски да се појават во билетот.
Пакети со пијалоци: доколку се додадат однапред и се платат заедно со резервацијата за крстарење, не должите 15% такса за услуга (која се доплаќа во случај пакетот/пакетите да се додадат на бродот)
Специјализирани ресторани и барови.
Дополнителни атракции како 3D кино, F1 симулатор и други (достапни на некои бродови)
СПА центар: над 20 видови масажи, 19 третмани за тело, ароматерапија, термална зона, сауна, парна бања
Интернет кафе: интернет пакетите може да се предрезервираат пред крстарењето.
Фризер и маникир/педикир
Продавници и бутици (без царина)
Казино

Содржини

Година на градба 2021
Држава на знаме Малта
Изградбата чини 770 милиони евра
Брзина 23 kn / 43 km / 26 mph
Должина 331 m / 1086 стапки
Ширина 43 m / 141 стапки
Бруто тонажа 181.541 gt
Патници 4810 – 6334
Екипаж 1704
Палуби 18
Кабини 2421
Палуби со кабини 11
Сопственик на медитеранска бродска компанија (MSC)
Оператор MSC Cruises

Палуба  5  (Mozart-Lobby-Cabins)  кабини   5001 – 5143
Палуба  8  (Ocean Cay-Cabins)  кабини  8001-8262
Палуба  9  (Strauss-Cabins)  кабини  9001-9306
Палуба 10 (Gershwin-Cabins)  кабини  10002-10428
Палуба 11 (Puccini-Cabins)  кабини  11002-11440
Палуба 12 (Paganini-Cabins)  кабини  12001-12404
Палуба 13 (Bizet-Cabins)  кабини 13001-13402
Палуба 14 (Tchaikovsky-Cabins-Bridge)  кабини  14001-14278
Палуба 15 (Morricone-Lido-Pools)  кабини 15001-15039
Палуба 16 (Debussy-Sports-Yacht Club1) кабини   16001-16026
Палуба 18 (Schumann-Kids-Teens)  кабини  18001-18018

детално
https://www.cruisemapper.com/deckplans/MSC-Virtuosa-1981

Најдобар начин да уживате во удобностите
Добро опремени кабини и широк спектар на специјалитети на бродот
Можност за барање рано или доцна вечера (без гаранција)
Во бифето можете да се препуштите на гурманските задоволства
Уживајте во забавата во стилот на Бродвеј и дневната програма на активности организирани од повеќејазичниот тим и пријателскиот персонал
Забава за деца во детски клубови од различна возраст – мини, јуниорски, млади и тинејџерски клубови
Базен, панорамски фитнес и спортски објекти на отворено

Медитеранскиот начин на живот посветен на вашата удобност
Тарифата FANTASTICA ги нуди сите предности на BELLA плус различни дополнителни поволности:
Изберете од кабините лоцирани на горните палуби, со брз пристап до лифтот и лежалките.
Приоритетен избор за рана или доцна вечера во ресторани.
Услуга во соба 24 часа на ден со бесплатна достава
Можност за резервација на супер семејна кабина (каде што е достапна)
Забавни активности за деца: обука за странски јазици и курс за мастер готвач (достапен, за деца 3-11 години)
Забава во детски клубови за сите возрасти – мини, јуниорски, млади и тинејџерски клубови

Дизајниран преку програмата All inclusive
Aurea ги нуди сите предности на Fantastica плус разновидни дополнителни поволности:
Приоритетен интернат
Комплет бесплатни производи, како и бањарка и влечки во вашата кабина
Јадете во класа по ваш избор во посебен дел од ресторанот
24-часовна неограничена потрошувачка на All Inclusive Easy Package * – неограничена потрошувачка на избор на алкохолни и безалкохолни пијалоци до 6 €, вклучувајќи точено вино (бело, црвено, розе и пенливо вино), точено пиво, флаширано минерално вода, топли пијалоци (еспресо, капучино, лате, топол чај), одбрани алкохолни и безалкохолни коктели, свежи и наливни безалкохолни пијалоци. Пијалоците може да се конзумираат во сите барови, ресторани со шведска маса, ресторани со A-la-cart вклучени во цената на крстарењето, освен во специјализирани ресторани.
Опуштете се на приватната палуба за сонце (само за возрасни)
СПА пакет, вклучувајќи масажа по ваш избор од СПА менито, СПА коктел за добредојде, солариум, лична велнес консултација и неограничено користење на Термалното подрачје (сауна/парна бања) во текот на целото крстарење (достапно само за возрасни).

Marketplace Buffet – шведската маса вклучува различни мултифункционални катчиња кои нудат интернационални јадења, здрави јадења и многу други вкусови. Ова е совршено место за уживање со неверојатен поглед на морето.

Indochine restaurant – Гостите ќе можат да изберат од зачинетиот избор на француско-виетнамски јадења, заедно со различни вегетаријански и вегански опции. Внимателно избраната листа на вина вклучува вина од Стариот и Новиот свет и тропски препознатливи коктели за да го надополнат автентичното искуство.

Atelier Bistrot – Ова топло, пријателско бистро ветува француска кујна со вистинска забава. Уживајте во висококвалитетни каснувања од сирење и колбаси до џигер од гуска. И нешто посебно – пробајте рибен стек со пржени компири со сос од сино сирење, проследено со традиционален француски десерт. Можете и да се пријавите за убав појадок во париски стил.

Butcher`s Cut – бифтекот во американски стил нуди избрани првокласни месо од целиот свет, придружени со смели вина и коктели од Новиот свет во големи размери. Нова граница на вкус за откривање.

Tapas Bar by Ramon Freixa – Се наоѓа на палубата 6 во срцето на шеталиштето во медитерански стил. Тапас Бар ви посакува добредојде на неверојатно кулинарско искуство создадено од познатиот шпански готвач Рамон Фреикса, награден со две Мишелин ѕвезди. Дизајниран како социјално искуство каде што гостите можат да уживаат во заеднички јадења и прекрасна прослава на медитеранската кујна.

Kaito Teppanyaki & Sushi Bar – Традицијата и модерноста одат рака под рака во овој стилски ресторан и суши бар за тепањаки. Овие две шармантни места нудат вкусна автентична азиска кујна подготвена на лице место, само со најсвежи и најквалитетни состојки.

Jean-Philippe Maury – Францускиот слаткар Жан-Филип Мори го внесува својот наградуван шмек во чоколадниот бар, каде чоколадите во отворената кујна ќе создадат слатки ремек-дела за да го заведат окото и да го воодушеват непцето. Готвачот Мори е и креатор на гурманскиот салон за сладолед и палачинки Galleria Virtuosa.

Jean-Philippe Crepes & Gelato – Гурмански салон за сладолед и палачинки во француски стил. Сместено во импресивното внатрешно шеталиште Galleria Virtuosa, ова е совршено место за уживање во вкусните палачинки направени по нарачка, со ваш избор на вкусни слатки или солени филови.

Champagne Bar – Стилскиот шампањ бар нуди широк избор на шампањ и други пијалоци со меурчиња од целиот свет, придружени со асортиман од кавијар, остриги и ракови.

Edge Cocktail Bar – овој бар пред вечера е совршено место за да им се придружите на пријателите на аперитив или да уживате во освежителен пијалок во секое време од денот.

Attic Club – забавувајте се со пријателите, уживајте во коктел или само танцувајте во стилскиот ноќен клуб на бродот.

Carousel Lounge – Дизајниран специјално за да ги задоволи потребите на Cirque du Soleil, овој гламурозен салон зафаќа 1.100 квадратни метри. Познатиот Cirque du Soleil создаде две нови шоуа исклучиво за гостите на MSC Cruises. Затоа уживајте во вкусна вечера пред ревијата или опуштете се и гледајте со ексклузивен коктел.

Red Gem Casino Bar – Постигнете го џекпотот во пространиот казино бар. Чувствувајте се како Џејмс Бонд, нарачајте пијалок од искусни бармени и погледнете во казиното. Има широк спектар на избрани коктели, коктели, пиво, вино и фини алкохолни пијалоци за да се освежите додека се релаксирате од играта

Sky Lounge – Запознајте ги пријателите на аперитив или коктел по вечерата и уживајте во прекрасните глетки додека слушате музика на пијано во живо. Со внимателно одбрани пијалоци и свежи состојки..

Horizon Bar – Прекрасен поглед на море, фантастични коктели, Хоризонт бар е местото каде што треба да се биде. Погледнете ја неверојатната панорама на океанот додека пиете коктел.

Sports Bar – Уживајте во атмосферата на големата игра во овој уникатен спортски бар. Широкиот и разновиден избор на точено пиво, јаболковина и коктели, кои се внимателно одбрани, сигурно ќе ја згасат и најсилната жед.

Masters of the Sea – харизматичен и традиционален британски бар со совршен амбиент за релаксација. Послужувајќи пиво, виски и разновидни вкусни закуски во удобен амбиент, барот е совршено место за одмор и забава.

Infinity Bar – Има бесконечен избор на пијалоци во ова идеално место за да им се придружите на пријателите за аперитив пред оброк или освежителен пијалок во секое време од денот. Од традиционални аперитиви до модерни класични пијалоци.

TV Studio & Bar – Пренос во живо низ целиот брод, ТВ и радио студиото има игри во живо, квизови, натпревари за таленти. Одличен избор на коктели, пиво, вино и безалкохолни пијалоци е достапен за да ве подготви за вашиот голем јавен настап.

Atmosphere Bar North – Опуштете се покрај базенот со пријателите и семејството со освежителен пијалок. Од коктели, пиво, безалкохолни пијалоци, кафе и чај, има нешто што одговара на сечиј вкус.

Atmosphere Bar South – Гладот ​​може да нападне во секое време, па стручните готвачи во Atmosphere Bar South служат свежи и вкусни специјалитети на скара. Задоволете ги вашите желби со мени од свежо печени јадења додека уживате во базенот.

Atmosphere Ice cream Bar – Овој бар за сладолед покрај базен нуди шест различни вкусови, како и задоволства од свежо овошје и тропски и замрзнати пијалоци.

SPA & Wellnes / Базени
MSC Virtuosa има 5 базени од кои еден е најголем аква парк воопшто по морињата.
Околу и во базените можат да присуствуваат 1000 патници.
Базенот The Atmosphere Pool е со 1700м2 површина, или место за околу 10м2 за еден патник.
MSC Auera Spa има термална зона, професионални масажи, процедури за тело, лице ….
Фитнес салата е опремена со најмодерни справи

за возрасни

Уживајте во ексклузивни настапи од светска класа во иновативни места како што се Carousel Lounge и мултифункционалниот караоке бар, клуб за комедии, ТВ студио и бар. Помладите гости можат да ги искористат предностите на супер забавниот парк и спортскиот центар за да спортуваат и да играат во текот на денот и да се забавуваат или танцуваат навечер. И целото семејство може да ужива со часови забава во еден од најкомплексните и највозбудливите водни паркови во морето.

Ексклузивно партнерство со Cirque du Soleil at Sea – Двапати секоја вечер, шест ноќи неделно, гостите на MSC Virtuosa имаат единствена можност да видат две оригинални шоуа на Cirque du Soleil, светски лидер во уметничка забава во живо, и да уживаат во извонредното кулинарско искуство во истото гламурозно место. Carousel Lounge е технолошко, место за одмор и јадење, дизајнирано специјално да ги задоволи потребите на Cirque du Soleil. Овој специјално изграден салон може да прими до 450 гости, уживајќи во целосно искуство – шоу и вечера.

Le Grand Theatre – 945 седишта и 1.000 м2, гостите можат да уживаат во живи изведби секоја вечер со 3 смени по вечер.

Red Gem Casino – Казиното нуди широк спектар на игри за сите различни типови играчи: слот машини кои нудат прогресивни џекпот за време на крстарењето, Блек Џек, Рулет, Покер со 3 карти, Екстремен покер, Сон 21.

Savannah Aqua Park – Еден од најкомплексните и највозбудливите водни паркови во морето, со три тобогани, „Хималајскиот мост“ и низа базени и активности за сите возрасти.

Sportlex – Кошарка, тениско игралиште, фудбал, одбојка за тинејџери. Големиот и простран забавен парк обезбедува голема арена каде младите гости можат да играат спорт и игри во текот на денот.

F1 Simulators – За младите и млади во душата, два симулатори за тркачки автомобили во Формула 1 се натпреваруваат.

за деца

Mini & Juniors Club – за деца 3-11 години, се организираат многу забави како и лего составувања и други активности

Teens Club – На бродот има 2 клуба, едниот за возраст на деца 12-14 години, а другиот од 15-17 години, овие клубови имаат кино, сали за забавни игри, дискотека….

Информации

Влегувањето започнува во времето наведено на билетот за крстарење.
Пријавувањето завршува еден и пол час пред времето на поаѓање на бродот, освен во американските пристаништа, каде што пријавувањето завршува два часа пред времето на поаѓање. За некои дестинации можно е да се регистрирате онлајн на www.mscwebcheckin.com

Онлајн регистрација www.mscwebcheckin.com е создаден за да ви овозможи брзо качување на бродот и информација кога е најзгодно време за качување.
Сите патници на истата резервација мора однапред да се пријават со пополнување на нивните лични податоци и печатење на формуларот обезбеден на крајот од процесот на пријавување. Регистрацијата преку Интернет мора да се изврши во рок од 48 часа пред датумот на поаѓање, инаку системот нема да го отпечати онлајн формуларот потребен за завршување на процедурата за качување. Ве молиме имајте предвид дека ако не го приложите овој формулар кога се качувате, ќе мора да ги поминете вообичаените процедури за регистрација.
За да користите MSC Web Check, ќе треба да му го доставите на нашиот персонал отпечатен формуларот на табла, билет за крстарење и валиден патен документ. Услугата е достапна за качување во следните пристаништа: Амстердам, Бари, Барселона, Валенсија, Венеција, Џенова, Кил, Копенхаген, Марсеј, Неапол, Палермо и Чивитавекија.
Сите гости на MSC Yacht Club (на бродовите MSC Divina, MSC Splendida и MSC Fantasia) ќе бидат ексклузивно регистрирани, а на терминалот ќе им помага за багаж тим кои ќе ги придружуваат до дефинираните приоритетни контури за регистрација.
На барање, батлерот ќе ги отпакува и куферите на гостите.
Кога се качуваат, патниците треба да го направат следново (по опишаниот редослед):
(а) предадете го багажот на релевантниот персонал, кој потоа ќе го однесе директно во патничката кабина.
Сите торби мора однапред да бидат означени со името на патникот, името на бродот, бројот на кабината и датумот и пристаништето на поаѓање.
(б) одете во Канцеларијата за регистрација со билет за крстарење и пасош.
(в) по проверка на документите, патниците ќе добијат картичка за крстарење.
Ова е магнетна картичка се користи на бродот за плаќање на екскурзии, сметки за барови, перење алишта, услуга во кабината, фризер, центар за убавина, продавници, фотограф и наплата за услуги. За да ја добијат својата картичка за крстарење, патниците мора или да ја регистрираат својата кредитна картичка или да остават износ во готовина.
Следниве кредитни картички може да се регистрираат на бродот: Visa, Visa Electron, Mastercard, Diners, JCB и American Express.
Овој систем за плаќање без готовин се однесува на сите бродови.
Како мерка на претпазливост, чуварите може да претресат патник и/или неговиот/нејзиниот багаж и да одземат предмети за кои Компанијата смета дека може да ја загрозат безбедноста на патниците, екипажот или бродот. Персоналот во бродот го задржува правото да исфрла пијалоци во багажот на патникот. Тие ќе бидат вратени ноќта пред слегување од бродот ( последниот ден) На патниците не им е дозволено да носат неспакувана храна на бродот

Во казината на бродот, гостите можат да изгубат до максимум 2.000 евра дневно доколку ја активирале својата Cruise-картичка со регистрирање со кредитна картичка до износот што е достапен во картичката за крстарење.

Секој патник е должен да има валидна патна исправа и виза доколку се посетува земја за која е предвидена виза ( туристичката агенција за некои земји може да посредува за вадење виза но со комплет потребни документи набавени од патникот. За некои земји не е дозволено да посредува туристичка агенција во тој случај патникот сам си обезбедува виза.
(визата на патникот не е обврска на туристичката агенција) Доколку некој патник биде вратен односно не му е дозволен влез во земјата каде се патува поради некои причини туристичката агенција не сноси одговорност за тоа и за трошоците настанати од таа ситуација.
Соединетите Американски Држави:
Меѓународните патници кои сакаат да патуваат во Соединетите држави сега се предмет на зголемени безбедносни барања. Сите редовни патници кои сакаат да патуваат во Соединетите Држави по воздушен или морски пат според Програмата за откажување од виза (VWP) мора да добијат електронско одобрение за патување. За да проверите кои земји учествуваат во Програмата за ослободување од виза и информации, посетете ја https://esta.cbp.dhs.gov/

Египет, Мароко и Гибралтар:
Покрај возрасните и децата под 15-годишна возраст треба да имаат сопствен пасош.

Патникот гарантира дека може да патува по море и воздух и дека неговото однесување или состојба нема да им наштети на безбедноста или удобноста на бродовите, авионите и/или другите патници. Секој патник чија состојба може да влијае на нивната способност за патување мора да приложи лекарско уверение пред резервацијата.
Без овој сертификат, може да му биде забранет пристапот.
Сите потреби за транспорт или сместување или помош треба да се соопштат во моментот на резервацијата и може да се обезбедат.
Бродовите не се опремени со специјализирани простории / опрема / медицинска нега.
Жените кои нема да бидат во 23-та недела од бременоста кон крајот на крстарењето, при качувањето, приложуваат лекарско уверение од лекар со кое се потврдува нивната добра здравствена состојба да патуваат на брод за крстарење, за периодот на крстарење и за соодветната релација. MSC Cruises во никој случај не е одговорен за последиците од неможноста на патникот да патува, без разлика дали е очигледна или не.
На патник кој не може да го започне или продолжи патувањето поради сопствена неспособност нема да му се исплати рефундирање или надомест.

Сите бродови имаат добро опремен медицински центар, под водство на лекар и медицински персонал. Медицинскиот центар е отворен во времето наведено во Дневната програма. Итни повици се можни во секое време на бројот на Итна медицинска помош.
Бидејќи опсегот на лекови што се чуваат на бродот е сеопфатен, тие можеби нема да ги задоволат вашите специфични лични потреби и поради оваа причина, секогаш ги покануваме гостите да ги носат со себе препишаните лекови од нивниот доктор.
Медицинските услуги на бродот се наплаќаат. Овие такси се прикажани во Медицинскиот центар и автоматски ќе се одразат на вашата картичка за крстарење.

На патниците им се препорачува да се консултираат со својата Национална здравствена служба пред крстарењето за информации за препорачаните вакцини. MSC Cruises не е одговорен за патниците кои не ги следат препораките за превенција од заразни болести.

MSC Cruises ги почитува потребите и желбите на сите гости и внимателно ги проценува преференциите и на пушачите и на непушачите. Заедно со глобалните стандарди, областите за пушење се генерално помали од областите за непушачи, но пушењето е дозволено во одредени области (најчесто избрани според зголемен или изменет проток на воздух).
Не е дозволено пушење на места каде што се служи храна (шведска маса и ресторани), медицински центри, детски агли, ходници или фоаје со лифтови, места каде што гостите се собираат во групи за безбедносни вежби, јавни тоалети или во барови кои се во непосредна близина на места каде што се служи храна.
Пушењето во сите кабини е строго забрането и поради специфичната опасност од пожар, пушењето на балконите од кабините во секое време не е дозволено.
Пушењето е дозволено во неколку барови на секој брод и на една од страните (означени со знаци) во надворешните базени на главната палуба, каде што се поставени пепелниците.
На менаџерот на крстарење и на дневната програма на бродот им се советува да избегнуваат фрлање отпушоци низ оградите на бродот, бидејќи догорчињата може да се разнесат назад на бродот и да предизвикаат пожар.

Секојдневната облека се препорачува за престојот на бродот и за екскурзии.
За неформални вечери препорачуваме летни фустани за жени и лесна јакна за мажи.
За гала вечери и забави можеби ќе сакате да се облекувате поформално, за што препорачуваме костум за господа и вечерен фустан за дами. За неколкуте свечени вечери и коктели, фустани за дами и лесни костуми или смокинг за мажи. Ве советуваме да имате при рака џемпер или шал за да бидете подготвени за температурните разлики помеѓу климатизираната внатрешност на бродот и палубата. За екскурзии кои вклучуваат посети на религиозни места, препорачуваме соодветна облека (покриени колена и рамења, без кратка горна облека).

На патниците им се достапни лежалки бесплатно. Тие не можат да се резервираат и ги замолуваме гостите да не оставаат лични работи на лежалките за време на долги отсуства (повеќе од 30 минути). Крпи за плажа се достапни во близина на базените. Тие мора да се вратат по употреба. Невратените крпи може да се додадат на сметката за гости на бродот.

Секоја вечер во вашата кабина ќе ви биде доставена детална програма за следниот ден. Содржи целосни информации за активностите и забавата што ќе ги презентира персоналот.

На бродот, гостите можат да ја користат теретаната. За време на крстарењето, се организираат разни турнири, пинг-понг, тенис, игри на базен, музички фестивали, лов на богатство, квизови, маскенбалови, натпревари за убавина и многу други активности. Спектакуларни претстави ќе се одржуваат во театарот и професионални музичари ќе ве забавуваат.

За деца над 3 години се организираат соодветна забава и активности.
Детските програми се печатат секојдневно и се достапни во Детскиот клуб.
Забавата за деца е бесплатна и е организирана во три категории специфични за возраста.
Мини клуб, за деца од 3 до 6 години;
Младински клуб, за деца од 7 до 12 години;
Тинејџерски клуб, за деца од 13 до 17 години;
Бидејќи нашите бродови се разликуваат по големина и опрема, активностите на децата не се ограничени само на детски клубови.
Сите слободни активности, како за помладите гости, така и за возрасните, се изведуваат на различни јазици.
Кога родителите се на екскурзии на брегот, Мини клубот останува отворен, нудејќи им мир на родителите. Доколку родителите се на брегот или се занимаваат со други активности, детскиот персонал ќе ги однесе децата во бифето или ресторанот на бродот за да јадат (од соодветно детско мени). Ги молиме родителите да не дозволуваат децата бесцелно да талкаат по бродот без придружба. Не нудиме бебиситерки.

Тинејџерската картичка е припејд картичка, исклучиво за нашите мали гости. Децата и тинејџерите помлади од 18 години можат да ја користат картичката кога сакаат да купат нешто или да ја отклучат својата кабина. Достапни за 30€ и 50€, овие лесни за употреба картички се пригоден начин да им се даде независност на тинејџерите. Во зависност од избраната картичка, ќе добиете дополнителен бонус од 5€ (со картичка од 30€) или 10€ (со картичка од 50€). За да нарачате тинејџерска картичка, едноставно пополнете го формуларот што го добивате при регистрирањето и предадете го на администраторот на лобито. Дополнителни формулари се достапни во Канцеларијата за информации. Картичката ќе биде доставена директно во вашата кабина.
Ве молиме имајте предвид дека Тинејџерската картичка не се враќа, а сите останати кредити на картичката на крајот на крстарењето не се враќаат.

Целосна програма на крајбрежни екскурзии може да се купи на бродот. Екскурзии понудени за време на крстарењето се опционални и се обезбедени од дополнителни независни директори. Се применува такса. Екскурзиите се додаваат директно на вашата сметка, а финалната исплата може да се изврши во готово или со кредитна картичка.

Екскурзии не може да се откажат откако ќе бидат резервирани.
Во случај на болест и барање за надомест, потребна е лекарска потврда од лекар на бродот. Сертификатот важи само за едно лице.
Цените за екскурзиите се предмет на промена поради промени на цените и непредвидени околности без претходно известување.
Екскурзија се одржува доколку се пријави минимален број учесници. Во случај да не биде пријавен минималниот број учесници, екскурзијата може да се откаже и парите да се вратат. Има ограничен број на учесници за некои екскурзии. Доколку случајно се пријават само минималниот број патници за екскурзија, групите патници од различни националности и/или јазици треба да патуваат со истиот водич.
Цената вклучува превоз, посети на знаменитости и/или музеи, храна и пијалоци, како што е наведено во описот на секое патување.
MSC Cruises не е одговорен за промени во програмата поради локални празници, денови кога атракциите се затворени и/или други локални настани кои целосно или делумно ја попречуваат оригиналната рута.
Програмата и распоредот на патувањето (поаѓање / враќање) ќе бидат потврдени на бродот за време на крстарењето.
Доколку не е поинаку наведено, екскурзии на крајбрежјето ќе се вршат со автобус.
Од патниците се бара да носат соодветна облека при посета на верски објекти (покриени колена и рамења, без кратка облека).
Екскурзии кои вклучуваат посети на археолошки локалитети, долги прошетки или искачување можеби не се погодни за патници кои имаат здравствени проблеми.
За обиколки на плажа се препорачуваат крпи и костими за капење.
Во некои археолошки локалитети, музеи и знаменитости користењето на видео камери и камери се доплаќа. Овие дополнителни услуги не се вклучени во цената на патувањето; повеќе детали ќе бидат дадени на бродот.

За време на вашето крстарење, ќе се сретнете со персонал низ бродот кој ќе ви обезбеди одлична услуга. Услугата ја обезбедуваат толку многу персонал и екипаж кои напорно работат зад сцената за да се погрижат да уживате во секој момент на бродот.
Затоа на вашата сметка автоматски ќе додаде дневна такса за услуга (бакшиш) за персоналот, во зависност од маршрутата и бројот на денови во кои услугата навистина се обезбедува. Надоместокот за услуга служи за да се осигура дека ги одржуваме највисоките стандарди за квалитет на услугата за нашите клиенти. Дневните износи подолу се пресметуваат на оваа основа и не можат да се променат..

Крстарење (патување) по Медитеранот, Северна Европа, Антилите, Абу Даби и Емиратите:
Овие такси (бакшиш) е задолжителна да се платат:
Возрасни (над 13 години): 10 € за 1 ноќевање
Дете (од 2-13 години): 5€ за 1 ноќевање
Бебе (под 2 години): не се наплатува услуга

15% такса ( бакшиш) за услуга во Барот автоматски се наплаќа за сите нарачки во баровите и рестораните (ова е плус од предвиденото во цената )
На бродот не е дозволено да се дава бакшиш лично на персоналот

Поштата може да се предаде на Информативно биро кое ќе се грижи за испраќањето (кој го плаќа патникот) и ќе го предаде на нашите локални претставници за испраќање.
Услугите за телефон, факс и е-пошта се достапни по цените на бродот.

Фотографски услуги се достапни за време на крстарењето на бродот. Професионалните фотографи го снимаат најважниот дел од вашето крстарење, и на бродот и на брегот, и снимаат годишнини и други посебни моменти. Кога ви е погодно, можете да ја видите нивната работа во Галеријата за фотографии. Менаџерот за фото студио со задоволство ќе разговара за сите специфични барања што можеби ги имате. (фотографиите се плаќаат)
Нашите фотографи, исто така, можат да креираат портрети од вас и вашето семејство или пријатели, користејќи различни висококвалитетни позадини или да ги приспособат клучните локации околу бродот, слично на главните скалила. Не е потребно однапред договорено време. Сите портрети ќе бидат изложени во Фото галеријата и можете да ги купите за време на крстарењето.
Специјален тим снима специјални настани за време на крстарењето. Тие, исто така, ги придружуваат гостите на екскурзии, снимајќи ги посетените знаменитости. На крајот од секое крстарење, тимот создава специјално видео од вашето крстарење на ДВД, кое можете да го купите во Фото Галеријата.
Широк асортиман на производи кои ќе ги задоволат сите ваши потреби за фотографска и видео опрема може да се купат во Фото Галеријата. Заедно со ленти, батерии, има широк избор на дигитални фотоапарати и камери по бесцарински цени.

Ако интернет корисник, можете да продолжите да сурфате на интернет за време на вашето крстарење со поврзување преку вашиот лаптоп или телефон. Едноставно поврзете се на мрежата на бродот, која е достапна безжично на сите јавни места на бродот или во вашата кабина преку кабелот обезбеден од Канцеларијата за информации и следете ги упатствата за регистрација на почетната страница. За да пристапите до услугата, едноставно изберете го износот на кредитот што го сакате и тој ќе биде додаден директно на вашата сметка.
Може да се изнајми и лаптоп од Канцеларијата за информации. (САМО MSC SPL И MSC FA).
Во интернет кафето можете да се поврзете со светот користејќи интернет прелистувач, како што би правеле дома. Услугата се наплаќа според цените наведени на бродот.

Електричната енергија на сите бродови е 110/220 V.
Патниците можат да бараат адаптери од Бирото за информации.
Имајте предвид дека уреди како што се електрични апарати, грејач за вода, грејач за шишиња за бебиња, електрично ќебе, мала греалка НЕ се дозволени на бродот.

Сефови се обезбедени во сите кабини (освен MSC Melody, каде што за некои кабини услугата е достапна на Рецепција). Компанијата не е одговорна за губење или кражба на пари или вредни предмети складирани во кабината, багажот или оставени без надзор.

Ги замолуваме нашите гости да не фрлаат ништо во морето и да соработуваат со нас за заштита на морето, морскиот свет и екосистемот.

За крстарења по Медитеранот, Северна Европа и Абу Даби и Емиратите, како и за трансатлантските крстарења кои поаѓаат од и до Абу Даби и Емиратите, валутата на бродот е еврото (€).

За карибите, северноамериканските, јужноамериканските и јужноафриканските крстарења, како и за трансатлантските крстарења кои поаѓаат од Европа, валутата на бродот е американскиот долар ($).

Паркинг, кој работи во посебни услови со MSC Crociere, е достапен во повеќето пристаништа.
Услугата се наплаќа. Препорачливо е да се јавите за резервации.
Ве молиме да го контактирате преку нашата веб-страница www.msccruises.com за цени.

Услови

Депозит од 30% по лице плаќа патникот по потврда на резервацијата (освен ако не е поинаку наведено). Крстарењето ќе биде потврдено и договорот ќе стапи на сила откако компанијата ќе ја прифати резервацијата, испраќајќи формулар за потврда до патникот или до агентот за продажба на патникот.
Целосната уплата мора да се изврши најдоцна 40 дена пред датумот на поаѓање.
Секое крстарење е предмет на достапност за време на резервацијата. Договор нема да се склучи додека не се уплати депозитот или целиот износ и не се издаде потврдата на патникот. Доколку барањето за резервација е направено помалку од 39 дена пред датумот на поаѓање, потребна е целосна уплата. Доколку патникот не го плати преостанатиот износ 40 дена пред датумот на поаѓање, Компанијата има право да ја откаже резервацијата без најава и да наплати такси за откажување, без разлика дали крстарењето е препродадено или не.
Сите цени и услови се предмет на повторна потврда при резервација.
Сите цени се во евра. Плаќањето во агенцијата е во денари 1€ = 62,00 денари.

Отказни рокови:

Важно: Услови доколку ја откажете потврдената резервацијата:
Крстарење кои траат помалку од 15 ноќевања
60 или повеќе дена пред поаѓање – 50 € казна по лице / депозит
Помеѓу 59 и 30 дена пред поаѓање – 25% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 29 и 22 дена пред поаѓање – 40% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 21 и 15 дена пред поаѓање – 60% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 14 и 6 дена пред поаѓање – 80% од вредноста на крстарењето
Помалку од 5 дена пред поаѓање – 100% од вредноста на крстарењето

Крстарење во траење од 15 или повеќе ноќевања
90 или повеќе дена пред поаѓање – 50 евра казна по лице / депозит
Помеѓу 89 и 60 дена пред поаѓање – 25% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 59 и 52 дена пред поаѓање – 40% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 51 и 35 дена пред поаѓање – 60% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 34 и 15 дена пред поаѓање – 80% од вредноста на крстарењето
Помалку од 14 дена пред поаѓање – 100% од вредноста на крстарењето

MSC Yacht Club
120 или повеќе дена пред поаѓање – 100 евра казна по лице / депозит
Помеѓу 119 и 90 дена пред поаѓање – 25% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 89 и 60 дена пред поаѓање – 40% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 59 и 30 дена пред поаѓање – 60% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 29 и 15 дена пред поаѓање – 80% од вредноста на крстарењето
Помалку од 14 дена пред поаѓање – 100% од вредноста на крстарењето

Крстарење низ светот
Депозит при потврда за резервација – 15%. Тоа е неповратно во случај на откажување
90 или повеќе дена пред поаѓање – 15% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 89 и 60 дена пред поаѓање – 25% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 59 и 15 дена пред поаѓање – 50% од вредноста на крстарењето
Помеѓу 14 и 10 дена пред поаѓање – 75% од вредноста на крстарењето
9 или помалку дена пред поаѓање – 100% од вредноста на крстарењето

Галерија

 

MSC Virtuosa, MSC Starship Club

MSC Virtuosa, MSC Starship Club

Exterior view of the MSC Virtuosa cruise ship at the Hamdan Bin Mohammed Cruise Terminal 3 in Dubai on 27th November, 2021. MSC Virtuosa cruise ship is in Dubai, UAE for the Naming Ceremony. Pawan Singh/The National. Story by Hayley Skirka

binary comment