TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Дубровник-Пељешац-Цавтат 🚌

1 ден – петок, 04.03.2022           БИТОЛА – ДУБРОВНИК
Состанок на групата на Спортска сала Битола во 19.30ч. Поаѓање за Хрватска во 20,00 ч.Патот води преку Албанија и Црна гора со ноќно патување и попатни одмори.

2 Ден  – сабота, 05.03.2022        ДУБРОВНИК
Пристигнување во Дубровник, пауза за краток одмор и освежување. Доколку постои можност сместување во хотел.  Поаѓање на разглед на градот во придружба на локален водич на хрватски јазик. Портата Пила, Страдун, големата фонтана Онофрио, Францисканскиот манастир, палатата Спонца, црквата Свети Блез, Ректорската палата, катедралата и Гундулиќева Пољана се само дел од глетките што ќе ги видиме за време на турата. Слободно време. По разгледот предлагаме факултативна посета на дубровничките ѕидини и возење со жичарница до Срѓ во придружба на локален водич. Факултативната посета на ѕидовите вклучува билет и разглед на ѕидовите и билет за жичарница во придружба на локален водич. Плаќање карта за ѕидините и билети за жичара на лице место. Ѕидините на Дубровник некогаш го штителе градот од опасност, а денес се една од најважните знаменитости на Дубровник и најпосетуваниот споменик во Хрватска; тие се долги речиси 2 километри, високи 25 метри и широки до 6 метри. Тие се уникатна сцена за филмската индустрија, но и сцена која нуди неверојатен поглед на градот. Следи возење со жичарница до врвот на ридот Срѓ од каде Царската тврдина со векови го надгледува пристапот до градот, а вие ќе имате можност да уживате во панорамата со Дубровник и Елафитските острови на дланка. . Остатокот од денот слободно време за лични програми. Можност за факултативна забава во ресторан со музика 25 Еур. Ноќевање1.

Ден 3 – недела, 06.03.2022       ДУБРОВНИК – СТОН-ПЕЉЕШАЦ
(факултативно патување Стон и Пељешац)
Појадок. Факултативно посетете го Стон и вториот по големина хрватски полуостров Пељешац. Поаѓање околу 11 часот. Возење од Дубровник на север по должината на дубровничкиот брег и погледите на архипелагот Елафити и чинарите во Арборетумот Трстен не води до Стон, вториот најважен град во поранешната Република, утврден со третите најдолги одбранбени ѕидови во светот. Ќе го видиме заливот Мали Стон и познатите фарми за остриги, солените тави Стон кои произведуваат сол на ист начин како и пред 500 години. По кратка посета на Стон, продолжуваме со возењето низ лозјата на хрватска Тоскана, како што се нарекува Пељешац, местото од каде потекнуваат најдобрите хрватски вина, вклучувајќи го и кралот на сите хрватски црвени вина, познатиот Дингач. За време на патувањето ќе посетиме локална винарија и ќе ги вкусиме вината што ги произведуваат, ќе слушнеме за вековното производство на вино, а ќе имаме и традиционална локална закуска. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање 2.

Ден 4 – понеделник, 07.03.2022            ДУБРОВНИК – ЦАВТАТ -КОТОР – БИТОЛА
Појадок. Одјавување од хотелот и возење по брегот на заливот Жупа Дубровачка до Цавтат. По пристигнувањето во Цавтат следува ориентациона прошетка со туристички водич. Цавтат бил основан од античките Грци во 6 век п.н.е. како древен епидаурум, а меѓу најважните знаменитости се црквата Свети Никола, манастирот Богородица на снеговите, Мавзолејот на Мештровиќ на семејството Рачиќ и куќата на познатиот зограф Влахо Буковац. Заминување за Котор со попатна посета на овај прекрасен град каде ќе ги посетиме разглед на католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот Тиват), плоштадот „Култура“, црквата Св.Сава, Летниковецот Буча, комплексот “Порто Монтенегро”, Ботаничката градина…посета на Котор : Поморскиот музеј, катедралата Св.Трифун, црквата Св.Лука, Столбот на срамот, црквата Св.Никола…Заминување за Македонија.

Ден 5 – вторник 08.03.2022                      Македонија
Пристигнување во Битола во раните утрински часови. Крај на програмата.
Трансфер до останати градови.

Редовна цена на аранжманот: 129€
За целосна уплата до 30.01.2022 = 119€

 

Во цената Е вклучено:
Автобуски превоз на наведената релација
Разглед на Дубровник, локален водич на хрватски,
Сместување во хотел со 3* во Дубровник
2 ноќевања со појадок во двокреветна собa http://www.sol.hr/en/hotel-petka
Туристички пратител за време на патувањето
Гаранција и трошоци за подготовка на патувањето.

Во цената НЕ Е вклучено:
Трошоци од лична природа,
Се што не е наведено во цената вклучува патничко осигурување – задолжително е.
Посета на ѕидините на Дубровник  и возење на жичарница во придружба на локален водич до Пила со јавен превоз. Плаќање на лице место.
Целодневна екскурзија до полустровот Пељешац со посета на винарија и вклучен ручек 40€
Влезница за стариот град на Котор

 

Авас 30% од објавената цена, остатокот во рок од 15 дена пред поаѓање.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ, НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 46 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист