TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Истанбул 🚌

Период: 30.12.2021 – 02.01.2022
Цена на аранжманот 89€
Бесплатни трансфери Битола, Прилеп, Дреново, Црна Река, Росоман

Прв ден – четврток (30.12.2021)
Средба на групата на Дрводекор во 15:00 часот и сместување на багажот.
Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

Втор ден – петок (31.12.2021)
Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според правилата check in ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш се труди патниците веднаш да влезат во собите, но не сносува одговорност доколку собите не се ослободени).
Напомена: Доколку не успеат сите патници да влезат во собите, се оди на тура со цел да не се пропуштат локалитетите, а ќе влезат во хотел по завршувањето на разгледите).
Во договор со организаторот и претставник од агенцијата, во одредено време групата се чека на рецепцијата од хотелот со локалниот водич и се упатува на релаксирачка прошетка во некои од најубавите квартови (махали) на Истанбул. Ве носиме на прошетка низ прекрасниот Ортакој, една од најубавите населби во областа Бешикташ, која се наоѓа под големиот Босфорски мост. Нема слика или разгледница од Истанбул каде не е овековечено ова место, кое е опкружено со многу кафетерии, ресторани, продавнички, сувенирници. Слободно време за сликање и прошетка.
Потоа се упатуваме кон една од поелитните населби, Нишанташи. Кога станува збор за мода, храна и култура, Нишанташи е местото кое треба да го посетите. Тоа е најпознатото место за шопинг, каде можете да најдете брендови од Ваикики, до Гучи, а ќе ја почувствувате вистинската атмосфера на градот. Слободно време за шопинг и уживање.
Вечерта во договорено време, групата се упатува на ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА, забава која ќе се памети!!!
ПРОСЛАВА ЗА НОВА ГОДИНА НА ROOFTOP СО 500 МЛАДИ ОД БАЛКАНОТ И АФТЕР ПАРТИ (ДИСКОТЕКА НА ТАКСИМ) – 20 ЕВРА СО ВКЛУЧЕНИ ВЛЕЗНИЦИ И ПРЕВОЗ

Трет ден – сабота (01.01.2022)
По појадокот, во договорено време, групата се чека со локалниот водич на рецепцијата од хотелот. Потоа следува прекрасното крстарење по Босфорот. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу.
По крстарењето следи разглед на една од најпознатите палати на светот – Долмабахче
Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на најубавите места во Азија. Ова е фантастична прошетка низ Истанбул, автобуска екскурзија со која се доживува неверојатното искуство со преминување од европската кон азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор со посета на најзначајните места во Азија, кои буквално ќе ви го одземат здивот. Го посетуваме местото Кадикој на азиската. Мали, тесни улички, преполни со елитни кафулиња, ресторани, продавници, типично турски, место каде ќе имате слободно време да се сплотите со ова место и прошетата и да се напиете кафе.
Вечерта слободно време за одмор. Ноќевање.

Четврт ден – недела (02.01.2022)
По појадокот, одјавување и поаѓање од хотелот во договорено време. Групата се упатува кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа еден од најголемите аквариуми во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот, посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите поздемни тунели во светот 80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните басени во аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака. Планирано тргнување за Македонија некаде околу 16:00 по турско време.

Петти ден – понеделник (03.01.2022)
Пристигнување во Макседонија во утринските часови.

Цена на аранжманот 89€

Цената на аранжманот вклучува:
2 ноќевања со појадок во хотел 3* во населбата Аксарај/Лалели
Автобуски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје
Посета на трговскиот центар Форум Истанбул
Туристички пратител за време на престојот
Организација за време на патувањето
Бесплатни трансфери Битола, Прилеп, Дреново, Црна Река, Росоман

Цената на аранжманот НЕ вклучува:
Задолжително патничко осигурување 250 денари по лице
Факултативните излети:
Прошетка во Нишанташи и Ортакој  15 €
Крстарење по Босфорот  20 €
Долмабахче 25 €
Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул 15 €
Туркуазу Аквариум (влезница) 15 €
Прослава за Нова година (подготовката на програмата е во тек)

 Информации:
Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
Доплата за еднокреветна соба 35€
Попусти за деца:
Деца од 0-3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
Деца од 3-12 години плаќаат 50€
Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројката на патници

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ:

SILVER  55 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
прошетка во населбата Кадикој во Азија, Крстарење по Босфорот, Долмабахче палата
GOLD  70 €
Прошетка во Ортакој и Нишанташи
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
прошетка во населбата Кадикој во Азија, Крстарење по Босфорот, Долмабахче палата
PREMIUM  85 €
Прошетка во Ортакој и Нишанташи
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
прошетка во населбата Кадикој во Азија, Крстарење по Босфорот, Долмабахче палата, Влезница во аквариумот Туркуазу

Период: 29.12.2021 – 02.01.2022
Цена на аранжманот 109€
Бесплатни трансфери Битола, Прилеп, Дреново, Црна Река, Росоман

Прв ден – среда (29.12.2021)
Средба на групата на Дрводекор во 15:00 часот и сместување на багажот.
Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

Втор ден – четврток (30.12.2021)
Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според правилата check in ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш се труди патниците веднаш да влезат во собите, но не сносува одговорност доколку собите не се ослободени).
НАПОМЕНА: Доколку не успеат сите патници да влезат во собите, се оди на тура со цел да не се пропуштат локалитетите, а ќе влезат во хотел по завршувањето на разгледите).
Во договор со организаторот и претставник од агенцијата, во одредено време групата се чека на рецепцијата од хотелот со локалниот водич и се упатува на пешачка тура односно кон разглед на населбата Аксарај, историскиот дел на Истанбул, каде се наоѓа најпознатата затворена чаршија на светот, Капали чаршија.
Во попладневните часови планирано е посета на бизнис делот на Истанбул каде се наоѓаат големите холдинзи, облакодери и високи згради, секоја со свое посебно светло. Се посетува една од највисоките згради во Европа (236м) Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса).
По посетата на Сафир, се упатуваме кон најпознатиот плоштад Таксим, местото кое живее 24часа, заедно со улицата Истиклал долга 2 километри каде од сите страни се наоѓаат продавници, кафулиња, ресторани, а крајот на улицата го краси прекрасната Галата кула. Слободно време за прошетка и уживање.

Трет ден – петок (31.12.2021)
Денот резервиран за дочекот на Нова Година, ќе биде релаксирачки со можност за убава прошетка во некои од најубавите квартови (махали) на Истанбул. Ве носиме на прошетка низ прекрасниот Ортакој, една од најубавите населби во областа Бешикташ, која се наоѓа под големиот Босфорски мост. Нема слика или разгледница од Истанбул каде не е овековечено ова место, кое е опкружено со многу кафетерии, ресторани, продавнички, сувенирници. Слободно време за сликање и прошетка.
Потоа се упатуваме кон една од поелитните населби, Нишанташи. Кога станува збор за мода, храна и култура, Нишанташи е местото кое треба да го посетите. Тоа е најпознатото место за шопинг, каде можете да најдете брендови од Ваикики, до Гучи, а ќе ја почувствувате вистинската атмосфера на градот. Слободно време за шопинг и уживање.
Вечерта во договорено време, групата се упатува на ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА, забава која ќе се памети!!!
ПРОСЛАВА ЗА НОВА ГОДИНА НА ROOFTOP СО 500 МЛАДИ ОД БАЛКАНОТ И АФТЕР ПАРТИ (ДИСКОТЕКА НА ТАКСИМ) – 20 ЕВРА СО ВКЛУЧЕНИ ВЛЕЗНИЦИ И ПРЕВОЗ

Четврт ден – сабота (01.01.2022)
По појадокот, во договорено време, групата се чека со локалниот водич на рецепцијата од хотелот. Потоа следува прекрасното крстарење по Босфорот. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу. По крстарењето следи разглед на една од најпознатите палати на светот – Долмабахче.
Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на најубавите места во Азија. Ова е фантастична прошетка низ Истанбул, автобуска екскурзија со која се доживува неверојатното искуство со преминување од европската кон азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор со посета на најзначајните места во Азија, кои буквално ќе ви го одземат здивот. Го посетуваме местото Кадикој на азиската. Мали, тесни улички, преполни со елитни кафулиња, ресторани, продавници, типично турски, со европски шмек. Место каде ќе имате слободно време да се сплотите со ова место и прошетате и да се напиете кафе. Вечерта слободно време за одмор. Ноќевање.

Петти ден – недела (02.01.2022)
По појадокот, одјавување и поаѓање од хотелот во договорено време. Групата се упатува кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа еден од најголемите аквариуми во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот, посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите поздемни тунели во светот 80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните басени во аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака. Планирано тргнување за Македонија во договорено време.

Шести ден – понеделник (03.01.2022)

Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

Цена на аранжманот 109€

Цената на аранжманот вклучува:
Три ноќевања во хотел 3* со појадок во населбата Аксарај/Лалели
Автобуски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје
Пешачка тура низ стариот историски дел на Истанбул со лиценциран водич: Капали чаршија, Сината Џамија, Хиподромот, Аја Софија
Посета на трговскиот центар Форум Истанбул
Туристички пратител за време на престојот
Организација за време на патувањето
Бесплатни трансфери Битола, Прилеп, Дреново, Црна Река, Росоман

Цената на аранжманот НЕ вклучува:
Задолжително патничко осигурување 300 денари по лице
Факултативните излети:
Крстарење по Босфорот 20 €
Долмабахче 25 €
Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул 15 €
Прошетка во населбите Ортакој и Нишанташи  15 €
Туркуазу Аквариум (влезница) 15 €

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ:

SILVER  55€
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
прошетка во населбата Кадикој во Азија, Крстарење по Босфорот, Долмабахче палата
GOLD  75 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
прошетка во населбата Кадикој во Азија, Крстарење по Босфорот, Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим (вклучена влезница за 4Д проекција) Долмабахче палата.
PREMIUM  90 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул, прошетка во населбата Кадикој Крстарење по Босфорот
Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим (вклучена влезница за 4Д проекција)
Долмабахче палатата со влезница и водич
Прошетка во Нишанташи и Ортакој
ВИП  100 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул: прошетка во населбата Кадикој        Крстарење по Босфорот
Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Таксим (вклучена влезница за 4Д проекција)
Долмабахче палатата со влезница и водич
Прошетка во Нишанташи и Ортакој
Туркуазу Аквариум

Напомени за распоред на седење во автобус:
Со потпишување на договорот за патување, патникот е должен да го прифати местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Дополнителни промени не е можни. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид постарите лица, семејствата со мали деца, трудници, како и периодот на уплатата.
Ако патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 € по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

Упатства и напомени:
·Ве молиме внимателно да ги прочитате Општите услови за патување
Важат Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )

Важна напомена: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. За ова патување е потребен брз тест, доказ за прлеежан вирус или целосна вакцинација. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.
Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.
Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
Патниците кои имаат за цел да посетат одредени институции, ги советуваме преку интернет да се информираат за работното време и дали е потребна резервација за термин.
Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, хотел, автобуски превоз и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување.
Се предупредуваат патниците дека поради почитување на часовите предвидени во програмата за патување, не постои можност за задржување на граница поради регулирање на повраток на средства од TAX FREE.
Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
Важно: Агенцијата нема одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ или Турција.
Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.
Патникот е должен при пријавувањето да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешно пријавени податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.
Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. За влез во Турција, пасошот треба да е минимум до 5 месеци пред истекување, во спротивно можно е да не биде пуштен на територијата на Република Турција. Агенцијата не сносува одговорност доколку настане проблем на самата гранница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.
Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација на аранжманот и телефонски број.
Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување.
Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување.
Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на земјата. Секој хотел има ресторан. Секоја соба има тоалет и туш. Описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сносува одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот.
Должината на слободното време за индивидуални активности за време на програмата зависи од објективните околности.
За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сносува одговорност.
Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување.
Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
Организаторот не може да влијае на сместувањето во хотелот.
Распределбата на собите во хотелот се врши на рецепција во време предвидено за сместување.
Поради светската економска криза можно е да дојде до опаѓање на квалитетот на сервисот во хотелската услуга, на што агенцијата организатор нема влијание.
Туристичката агенција не учествува во организацијата на слободното време на патниците на местото, и нема влијание за реализацијата на факултативните излети кои се во организација на тур операторот во државата.
Ценовникот е направен според локалната категоризација и класификација на хотелот на земјата која се посетува.
Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упаствата и напомените, организаторот на патувањето не сносува одговорност, туку целокупниот износ на штетата ги сносува патникот.
Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)
Малолетните деца кои патуваат без еден родител потребно е да имаат согласност од вториот родител за поминување на граница или ако патуваат без родителите, мора да има заверена согласнот од двата родитела и да се во придружба на пратител при преминувањето на границата.
Во случај да дојде до промена на монетарниот пазар или недоволен број на пријавени патници, агенцијата го задржува правото да ја коригира цената и да направи промена во програмата, како и да ја спои турата со друга агенција.
Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната.
Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената.
Туристичката агенција Турист е посредник на патувањето.
Организаторот на патувањето располага со гаранција за патување во висина од 100.000 евра во случај на инсолвентност и во случај на надокнада за штета по договор во агенцијата.
Аранжманот е правен врз база на 40 патници и доколку има недоволен број на пријавени, агенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.
Со оваа програма важат Општите услови на Т.А. ТУРИСТ

Можеби не е најубав во светот, но има најнеобична географска позиција …. Најголемиот град на Република Турција се наоѓа на бреговите на теснецот Босфор и морето Мармара, на пресекот на патиштата што водат од Балканскиот Полуостров до Мала Азија и од Средоземното Море до Црното Море. Овој голем град, единствен во светот што треба да се подигне на два континента, распрснат од моќниот Босфор од исток, водите на заливот на Голден Рог од север и Мермерното Море од југ, има површина од 5.712 км2 и во својата област вклучува група на острови од мермерното море познати како кнезови. Климата се карактеризира со топли медитерански ветрови, кои се спротивставуваат на зачестеноста на студените бранови од Црното Море. На местото на малата Византија, се појави нов Рим, со името Константинопол или град на Константин. Подоцна се викал Цариград, а денес е ИСТАНБУЛ. Истанбул денес е најважниот град во Турција со над 20 универзитети, колеџи и средни училишта, библиотеки и центри за култура. Истанбул е економско и културно седиште на турската држава, важен меѓународен и транспортен центар и силен туристички центар.