TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Истанбул 2 ноќи

 

1  ден   петок (30.04.2021)
Средба на групата на Дрводекор во 15:00 ч. поаѓање за Истанбул во 15:30 часот.
Ноќно возење транзит преку Бугарија, попатни паузи и царински формалности.
2  ден   сабота (01.05.2021)
Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според хотелските правила ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш се труди патниците веднаш да влезат во собите,
но не сносуви одговорност доколку собите не се ослободени).
Напомена:
Доколку не успеат сите патници да влезат во собите, се оди на тура со цел да не се пропуштат локалитетите,
а ќе влезат во хотел по завршувањето на разгледите).
Во договор со организаторот и претставник од агенцијата, во одредено време групата се чека на рецепцијата од хотелот со локалниот водич и се упатува на пешачка тура односно кон разглед на населбата Аксарај, историскиот дел на Истанбул, каде се наоѓа најпознатата затворена чаршија на светот, Капали чаршија.
Следи  факултативен разглед на Топ Капи палатата.
Во попладневните часови планирано е посета на бизнис делот на Истанбул каде се наоѓаат големите холдинзи, облакодери и високи згради, секоја со свое посебно светло.
Се посетува една од највисоките згради во Европа (236м) Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса).
По посетата на Сафир, се упатуваме кон најпознатиот плоштад Таксим, местото кое живее 24часа, заедно со улицата Истиклал долга 2 километри каде од сите страни се наоѓаат продавници, кафулиња, ресторани,
а крајот на улицата го краси прекрасната Галата кула. Слободно време за прошетка и уживање.
3 ден   недела (02.05.2021)
По појадокот, во договорено време, групата се чека со локалниот водич на рецепцијата од хотелот.
Следува посета на една од најзначајните симболи на христијанството, Вселенската патријаршија….
Потоа следува прекрасното крстарење по Босфорот. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу.
По крстарењето следи разглед на една од најпознатите палати на светот – Долмабахче
Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на најубавите места во Азија. Ова е фантастична прошетка низ Истанбул, автобуска екскурзија со која се доживува неверојатното искуство со преминување од европската кон азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор со посета на најзначајните места во Азија, кои буквално ќе ви го одземат здивот. Следуваат две прекрасни места во Азија, а тоа е местото Ускудар, кое нуди неверојатен поглед кон Моминската кула, и на крајот населбата Кадикој, каде ако Таксим е најпопуларен во европската страна, тоа е Кадикој на азиската. Мали, тесни улички, преполни со елитни кафулиња, ресторани, продавници, типично турски, со европски шмек. Место каде ќе имате слободно време да се сплотите со ова место и прошетата и да се напиете кафе.
4 ден   понеделник (03.05.2021)
По појадокот, одјавување и поаѓање од хотелот во договорено време. Групата се упатува кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа еден од најголемите аквариуми во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат.
Планирано тргнување за Македонија некаде околу 16:00 по турско време. Пристигнување во Македонија во утринските часови.

 

Цена на аранжманот 79 €

 

Во цента Е вклучено:
Две ноќевања во хотел 3* со појадок во населбата Аксарај/Лалели
Автобуски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје
Бесплатен трансфер од Битола Прилеп и Велес
Пешачка тура низ историски дел на Истанбул со водич:
Капали чаршија, Сината Џамија, Хиподромот, Аја Софија, Сулејмание Џамија
Посета на трговскиот центар Форум Истанбул
Туристички пратител за време на престојот
Организација за време на патувањето
Во цента НЕ Е вклучено:
Задолжително патничко осигурување 300 денари по лице
Факултативните излети
Неспомнати услуги

 

 

Можеби не е најубав во светот, но има најнеобична географска позиција …. Најголемиот град на Република Турција се наоѓа на бреговите на теснецот Босфор и морето Мармара, на пресекот на патиштата што водат од Балканскиот Полуостров до Мала Азија и од Средоземното Море до Црното Море. Овој голем град, единствен во светот што треба да се подигне на два континента, распрснат од моќниот Босфор од исток, водите на заливот на Голден Рог од север и Мермерното Море од југ, има површина од 5.712 км2 и во својата област вклучува група на острови од мермерното море познати како кнезови. Климата се карактеризира со топли медитерански ветрови, кои се спротивставуваат на зачестеноста на студените бранови од Црното Море. На местото на малата Византија, се појави нов Рим, со името Константинопол или град на Константин. Подоцна се викал Цариград, а денес е ИСТАНБУЛ. Истанбул денес е најважниот град во Турција со над 20 универзитети, колеџи и средни училишта, библиотеки и центри за култура. Истанбул е економско и културно седиште на турската држава, важен меѓународен и транспортен центар и силен туристички центар.

 

SILVER   40 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул: Ускудар (Моминска кула) одмор во населбата Кадикој во Азија.
Крстарење по Босфорот со посета на Вселенската патријаршија (по желба)
GOLD    55 €
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул: Ускудар (Моминска кула)
одмор во населбата Кадикој во Азија, крстарење по Босфорот со посета на Вселенската патријаршија.
Посета на највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим.
PREMIUM   100 €
Топкапи палатата со влезница и водич
Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул: Ускудар (Моминска кула),
одмор во населбата Кадикој во Азија, крстарење по Босфорот со посета на Вселенската патријаршија
Посета на највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим
Посета на Долмабахче палатата
Влезница во аквариумот Туркуазу

 

Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.
За патувањето е потребно да имате валиден биометриски пасош, најмалку 6 месеци пред истекот.
За реализација на патувањето потребен е минимум од 30 патници
За време на патувањето задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
За резервација задолжителна е уплата од најмалку 30% доплата најдоцна до 2 недели пред поаѓање.
Со потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат барање за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција (10€ по лице)
Цените се дадени по лице за сместување во двокреветни валидни за најмалку 2 лица во соба.
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најдоцна до 5 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
Агенцијата смее да направи измена на програмата на лице место
За ова патување важат Општите Услови за Патување на Т.А. ТУРИСТ