TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ЈАПОНИЈА ✈️

ТОКИО – ЈОКОХАМА – ХАКОНЕ – КЈОТО – ОСАКА

1 ден    /11.10.2022/       Скопје-Истанбул
Состанок во 18.50 часот на аеродромот во Скопје. Лет Скопје – Истанбул во 20;50 часот (Туркиш Ерлајнс) . Слетување во Истанбул во 23:25 часот.
2 ден    /12.10.2022/       Истанбул-Токио
Во 01;40 часот лет Истанбул – Токио. Пристигнување во Токио во 19;10 часот (по локално време) на меѓународниот аеродром Нарита. Трансфер до хотел. Ноќевање во Токио..
3 ден    /13.10.2022/       Токио
Појадок. Во 09;00 ч. започнува разгледот на градот Токио со автобус и водич на англиски со превод на македонски, бугарски или српски јазик. Посета на „Двојниот мост“ пред Царската палата, можност да ја фотографирате палатата и мостот до него. Продолжување пред зградата на Парламентот (јапонскиот Капитол). Посета на Источната царска градина, составена од Хонмару и Ниномару – замокот и прекрасните јапонски градини, каде Едо Шогун ја поминал својата антика со својот харем; Потоа квартот Асакуса, каде ќе имате слободно време за ручек и можност да ја истражите шопинг улицата Хакамисе долга преку 200 метри, каде што малите продавници за сувенири и ресторани ве носат во атмосферата на старото Токио. Потоа ќе го посетите и видите: храмот Канон Асакуса, посветен на божицата на милоста Канон, кој е најстариот храм во Токио, изграден во 645 година и е симбол на традиционалниот Токио. Овој ден ќе заврши со посета на модерниот и шопинг кварт „Шибуја“ – познат по својата дијагонална пешачка патека „Кросинг Шибуја“ – низ кој поминуваат повеќе од 3 милиони луѓе дневно, како и бронзената статуа на кучето Хачико – симбол на соседството во последните 80 години. Ноќевање во Токио.
4 ден    /14.10.2022/       Токио
Појадок. Продолжуваме со разглед на Токио: шопинг улица Гинза – позната како „Јапонска 5-та авенија“, каде ќе имате слободно време. Продолжуваме кон новата туристичка атракција на Токио – футуристичката населба Одаиба, каде што се модерните градби на многу трговски центри, „водниот град“; „Тврдина на Венера“, „Виножито мост“. Ќе имате можност да се фотографирате пред „Статуата на слободата“, донирана на градот Токио од Франција и од каде ја имате една од најубавите глетки на градот и на Токискиот залив. Вечерта факултативно – посета на највисоката ТВ кула во светот „Tokyo Sky Tree“ и искачете се на катовите 350 и 450. Ноќевање во Токио.
5 ден    /15.10.2022/       Токио-Јокохама
Појадок. Поаѓање во 08;00 часот – патување со автобус до градот Нико, пристигнување околу 10;00 часот. Посета на импресивното светилиште „Тошогу“ – комбинирајќи ја архитектурата на јапонскиот храм и светилиште, изградени во 1636 година за време на Токугава Шогун III. , еден од најпознатите јапонски лидери. Можност да ги погледнете делата „Трите мајмуни“ и „Заспаната мачка“, изработени од познатиот јапонски мајстор Гигаро Хидари, поврзани со многу легенди. Потоа, посета на храмот Футарасан, основан во 782 година од будистичкиот монах Шодо Шонин, кој го ширел будизмот во Нико. Слободно време за ручек. Продолжуваме до езерото Чузенџи, фото-стоп до езерото и прекрасните планини кои го опкружуваат. Попатно ќе застанеме кај водопадот „Хегон“, каде ќе можете да го фотографирате водопадот. По желба, и со дополата, можете да се качите со лифтот до долната панорамска платформа за да го видите водопадот долу. Водопадот е најпоплавен и највпечатлив во есен. Поаѓање за Јокохама. Трансфер до хотел во централниот дел на градот. Слободно време. Ноќевање во Јокохама.
6 ден    /16.10.2022/       Јокохама
Појадок. Во 08;30 часот – поаѓање со автобус до Камакура, една од познатите туристички дестинации во Јапонија, која се наоѓа јужно од Токио на полуостровот Муира, во заливот Сагами и позната по своите храмови и историски локалитети. Овде ќе го посетите симболот на Камакура – „Големиот Буда од Камакура“, бронзена статуа на Амида Буда, сместена во храмот Котокин во 1252 година со висина од 13,5 метри, втората по големина статуа на Буда во Јапонија. Продолжување до храмот Хазе Канон на сектата Џодо, познат по статуата на Канон, Божицата на милоста, позната по своите 11 глави. Со висина од 9,18 метри, оваа позлатена дрвена статуа е најголемата дрвена статуа во Јапонија. Слободно време за ручек и можност за прошетка по познатата улица Комачи со многу продавници за сувенири. Враќање во Јокохама, слободно време – ќе имате можност да го погледнете модерниот комплекс „Minato Minay“, да се прошетате во цветниот парк – „Yamashita Park“, крајбрежниот булевар и Chinatown. Факултативно и со доплата – посета на прекрасните јапонски градини „Sankeien Garden“ – (влезот се плаќа на лице место). Ноќевање во Јокохама.
7 ден    /17.10.2022/       Јокохама-Хаконе-Кјото
По појадокот во 08;00ч. Заминување за Хаконе, област на Националниот парк Фуџи-Хаконе-Изу, познат по одморалиштата со 17 топли извори. Тој нуди импресивно крстарење по езерото Аши со прекрасен поглед на околните планини, формирани од вулканска активност пред повеќе од 400.000 години. Патувањето продолжува со автобус до планината Фуџи висока 3776 м, каде со автобус се возиме до 5-та станица, од каде има прекрасен панорамски поглед. Слободно време за ручек. Ако е можно навреме, попладне ќе го посетите „Ōwakudani“ – топли вулкански извори, каде што можете да сварите јајце што поцрнува поради минералите содржани во вулканските извори. Продолжуваме кон Шин Фуџи. Во 16;10 часот – трансфер до железница. Станицата Шин-Фуџи и тргнуваме со возот на бум Шинкансен до градот Кјото. Пристигнување во Кјото во 18;00 часот Трансфер до хотел. Ноќевање во Кјото
8 ден    /18.10.2022/       Кјото
Појадок. Во 07;30 часот започнува разглед Кјото. Можност за посета на: храмот Руоанџи, прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1994г.и познат и како Храмот на „Змејот на мирот“, неверојатните карпести и песочни градини кои се состојат од 15 карпи и признати како апсолутни создавање на јапонската култура во стилот на „Caresansui“. Продолжувње до Златниот павилјон (т.н. храм Кинкакуџи), изграден во 1397г.како резиденција на пензионираниот шогун Ашикага Јошимицу и по неговата смрт претворен во зен храм. Потоа ќе го посетиме замокот Ниџо, изграден во 1603г.од 15-тиот Шогун Токугава Иеасу како негова резиденција во Кјото и беше центар на важни историски настани. Време за ручек и можност за прошетка по шармантната улица со многу ресторани и продавници за сувенири. Во попладневните часови факултативна посета на храмот Кијомизу – храмот на „чистата вода“, кој е древен храм на будистичката секта „Хасо“, кој според една легенда е основан во 657г. од кинескиот монах Дошо. Храмот е еден од најубавите во Кјото. Факултативно овој ден се нуди – посета на чајна церемонија (позната како „Садо“) од 14;30 часот и посета на „Самурај шоу“ од 17;00 часот Факултативно и по можност навреме – вечерна прошетка во населбата Гион гејшите. Ноќевање во Кјото.
9 ден    /19.10.2022/       Кјото
Појадок. Слободен ден во Кјото или факултативна полудневна екскурзија „Неверојатна Јапонија“. Турата вклучува посета на бамбусовата шума Арашијама, бамбусова шума во западниот дел на Кјото, на влезот во храмот Тенриу-џи. Откако ќе ја посетите оваа уникатна бамбусова шума, ќе имате задоволство да патувате со романтичниот туристички трамвај Сагано, кој патува низ прекрасните области помеѓу Сага-Арашијама и Камеока. По патот, трамвајот минува низ клисурата на реката Хозугава, нудејќи фантастичен поглед на шумите и планините. Ова е особено популарна рута за време на есенската есен, но на пролет туристите можат да уживаат во расцутените цреши, во лето – свежиот ветар и песната на цикадите, а во зима – драматичните снежни пејзажи. Слободно време за ручек. Факултативна посета на светилиштето „Фушими Инари“ – познато по илјада „ториевци“ – свети порти. Ноќевање во Кјото.
10 ден  /20.10.2022/       Кјото-Oсака
Појадок. Во 08;00 часот – поаѓање за Нара, каде се посетува храмот Тодаиџи со најголемата статуа на Големиот Буда во цела Јапонија и импресивниот парк на елени во Нара, кој можете да го нахраните со купена храна во паркот. Вашето патување продолжува до Осака. По пристигнувањето во Осака ќе го посетиме деловниот центар „Umeda Sky Building“ – познат по својата опсерваторија наречена „Heavenly Garden“, каде ќе имате можност да се восхитувате на прекрасните панорамски погледи на градот. Слободно време за ручек. Следеше обиколка на замокот Осака, изграден во 1583г.за време на владеењето на императорот Тојотоми Хидејоши, со цел замокот да стане центар на обединета Јапонија. Факултативно слободно време со можност за разгледување на музејските изложби во замокот и искачување до панорамскиот локалитет на петти кат. – (влезот се плаќа на лице место). Потоа ќе продолжиме кон населбата Шинсаибаши, каде што ќе имате слободно време на најпознатата шопинг улица во градот „Дотонбори“. Ноќевање во Осака.
11 ден  /21.10.2022/       Осака-Истанбул
Појадок. Слободно време. По желба можете да го посетите аквариумот „Кајјукан“ – еден од најголемите аквариуми во Јапонија, светски познат по своите иновативни перформанси. Каијукан ги прикажува водните животни на Тихиот Океан, пресоздавајќи ја природната средина на неговите живеалишта. Кајјукан има над 15 големи резервоари, од кои секоја пресоздава одредена област на Тихиот Океан. Или посета на Музејот за домување и живеење во Осака, еден вид етнографски музеј каде што, преку интерактивни изложби, ќе можете да видите и научите сè за животот и развојот на Осака во различни периоди од нејзината историја во минатото. Музејот содржи модел на целиот град за време на периодот Едо, единствен од ваков вид во Јапонија. Трансфер до аеродром. Во 22;50 часот, лет Осака – Истанбул со „Туркиш ерлајнс“.
12 ден  /22.10.2022/       Истанбул-Скопје
Слетување во Истанбул во 05;10 часот. Во 07;30 часот, лет Истанбул – Скопје.
Пристигнување на аеродромот во Скопје во 07;50 часот.

Цена: 3.260

Доплата за еднокреветна соба 690 €
Цените на факултативните екскурзии се заклучно со 05.04.2021г.и се предмет на ажурирање
Цените на аеродромски такси 490 € се заклучно со 01.08.2020 – предмет на препотврда

Во цената Е вклучено:
Авио билет Скопје-Истанбул-Токио/Осака-Токио-Истанбул-Скопје
Аеродромски такси 490 € (01.08.2020) – предмет на препотврда
Трансфери аеродром – хотел – аеродром
9 ноќевања со појадок во хотели со 3* и 4* во Јапонија
3 ноќевања во Токио
2 ноќевања во Јокохама
3 ноќевања во Кјото
1 ноќевање во Осака
Разглед на Токио (3 ден и 4 ден)
Екскурзија до градот Нико со автобус (5ти ден)
Екскурзија до Камакура (6ти ден)
Крстарење по езерото Аши (7ми ден)
Патување до планината Фуџи со автобус до 5-та станица (7ми ден)
Билети за воз Шинкансен од Шин-Фуџи до Кјото-втора класа (7ми ден)
Разглед на Кјото (8ми ден)
Екскурзија до Нара (10 ден)
Разглед на Осака (10 ден)
Копнен транспорт во Јапонија со турист, автобус за време на турите
Влезници за локациите наведени во програмата
Услуга на локален водич и придружник

Во цената НЕ Е вклучено:
Такса за услуга на водич и возач за време на обиколките 48 УСД (се плаќа во агенцијата пред заминување и е задолжителна)
Билети за метро 1 билет 2-4 УСД
Факултативно посета на највисоката ТВ кула во светот „Tokyo Sky Tree“ и искачување на катови 350 и 450 со вклучен превоз 58 УСД
Посета на чајна церемонија  40 УСД
Посета на „самурај шоу“  45 УСД
Полудневна екскурзија „Неверојатна Јапонија“ 78 УСД
Посета на светилиштето „Фушими Инари“  32 УСД со превоз за 15 лица.
Во случај да нема 15 лица се користи јавен превоз
Посета на локалитет кај водопадот Хегон – околу 2 УСД
Посета на јапонските градини „Санкеиен Гарден“ околу 7 УСД
Посета на храмот Кијомизу – храмот на „чистата вода“ околу 7 УСД
Посета на музејските изложби во замокот Осака и искачување до панорамскиот локалитет на петтиот кат. – околу околу 7 УСД
Посета на аквариумот „Кајјукан“ – околу 24 УСД
Посета на Музејот за домување и живеење во Осака – околу околу 7 УСД

Авио летовите наведени во програмата ќе се ажурираат по потврда на групата, што може да доведе до промени во програмата за првиот и вториот ден како и за последните два дена на истиот.
За авио летовите, ограничувањето на багажот е 23 кг. голем багаж и 10 кг. рачен багаж.

Туристичката агенција го задржува правото да ги промени цените на аеродромските такси 490 € (со дата 01.08.2020) доколку од авиокомпанијата  добиеме покачување на истите, во овој случај, разликата во аеродромските такси мора да ја плати клиентот.

При правење резервација задолжителна е авансна уплата од  1.500 €
Краен рок за доплата на целата сума 30 работни дена пред датата на поаѓање.

Самурај шоу / Традиционален стил на Кембу
Кембу – „танц на меч“
Ова е една од јапонските традиционални уметности, која ја покажува културата и духовноста на самураите со меч Катана и вентилатор. Традиционалниот кембу користи јапонски кратки стихови кои биле напишани главно од Самурај пред големите настани во нивниот живот. Во феудално време, самураите изведувале Кембу за да си дадат храброст или ментална концентрација. Носењето самурајска облека, држењето меч и вентилаторот е духот на самураите изразен преку оваа традиционална уметност.
Цена: 48 УСД (8-ми ден)

Бамбусовата шума Арашијама
Бамбусовата шума Арашијама – населба во западната периферија на Кјото, Јапонија. Една од најубавите шуми во светот зафаќа површина од 16 квадратни километри.

Сите кои ќе го посетат ова чудесно место остануваат без зборови, не само поради неговата убавина, туку и поради звуците што ветрот ги испушта минувајќи низ густата бамбусова шума.

Како прекрасна симфонија во зелено, бамбусовата шума е несомнено едно од најромантичните места за прошетка во цела Јапонија.
Бамбусот игра многу важна улога во различни азиски култури. Во Јапонија, многу шинтоистички храмови се опкружени со бамбусови градини кои делуваат како света бариера против злото.

Трамвај Сагано
Одличен начин да уживате во природните убавини на западниот дел на Кјото, кој е најпознат по регионот Арашајама. Исто така познат како Sagano Torokko или Sagano Romantic Train, овој модернизиран старомоден проточен воз ќе ве однесе подалеку од Arashiyama, совршено бегство од раздвижените градови и преполните места во Јапонија. Возот што сообраќа по реката Хозугава нуди неверојатен природен поглед, вклучително и на расцутените цреши, на пролет.
Цена: 78 УСД (9ти ден)

Цената важи за резервации минимум 6 месеци пред датата на патување и за група од минимум 15 платежни лица, за група 10-14 лица има доплата од 140 €, за група 6-9 лица има доплата од 400 €

Информации за предвидените хотелите (или слични):
Токио – NEW OTANI INN TOKYO
//www.newotani.co.jp/en/inntokyo/
Јокохама-HOTEL JAKL CITY KANNAUI YOKOHAMA
//www.nikko-jalcity.com/domestic/kanto/kannai/
Киото – NIKKO PRINCESS HOTEL  KYOTO
//www.nikko-jalcity.com/domestic/kansai/kyoto/
Осака  BRIGHTON CITY OSAKA KITAHAMA
//www.brightonhotels.co.jp/kitahama/global/

За влез во земјата не е потребна вакцина. Состојбата во поглед на нуклеарно зрачење е нормализирана (вода, тло, воздух, храна) и претставува предмет на секојдневни опсежни анализи на јапонските органи. Здравствената состојба во Јапонија е задоволителна. Водата од чешма е бактериолошки исправна и сигурна за пиење. Сепак, ние им препорачуваме на патниците да пијат флаширана вода.

Јапонија се наоѓа во временската зона UTC+09:00, односно +7 во однос на С. Македонија.

Без разлика дали патувате во Јапонија на пролет или есен, се препорачува поради разликата помеѓу утринските и попладневните температури понесете удобна облека како и јакна за вечерните часови.

Официлајна валуте во Јапонија е јапански јен (JPN, Yen) и тоа е единственото дозволено средство за плаќање. Плаќање со странска валута НЕ Е дозволено.

По среден курс 1ЕУР = 125 ЈЕН, 1$ = 103 ЈЕН-и. можат да се користат платежните картички American Express, Visa, Diners Club и Master Card а во банкоматите картички со ознака Cirrus, Plus, Maestro и Visa Electron но мора да напоменеме дека често се случува платежните картички да не поминуваат во Јапонија, па затоа Ве советуваме да се потпрете исклучиво на готовина.

Потребно е да понесете адаптер за електрична енергија. Струјата во Јапонија е 100 волти (САД 120 волти, Европа 230 волти). Адаптерот е со два текни и сплоснати влезови (како за во САД).

Начин и услови на плаќање:
Во готово (во агенцијата)
Со кредитна картичка (во агенцијата)
Банкарски трансфер

Услов за резервација:
Авансна уплата од 1.500 €
Целосна доплата на аранжманот 30 работни денови пред поаѓањето

Ве молиме внимателно да ги прочитате условите за патување.

Важна напомена: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион од страна на организаторот.

Неопходни информации за лицата кои ќе патуваат:
Име и презиме по пасош;
Единствен матичен број (ЕМБ) и дата на раѓање;
Број на пасош и дата на важност ;

Туроператорот не носи одговорност за испратени неточни податоци.

Рок за откази:
Крајниот рок, во кој клиентот може да се откаже од договорот, без пенали е до 6 месеци пред датата на патувањето.

При откази од 6 до 3 месеци пред датата на патување, глобата е во износ на уплатениот депозит, согласно со условите на конкретната програма, но не по малку од 50% од цената на патувањето.
Ако отказот  е помалку од 3 месеци пред датата на патување, глобата е  70% од цената на патувањето
Ако отказот  помалку од еден месец пред датата на патување, пеналите се 100% од цената на патувањето

Внимание:
Авиокомпанијата го задржува правото за промена на часовите на полетување и слетување, за кое агенцијата ќе ги информира своевремено патниците. ( доколку има информациа)

Неопходни документи:
Пасош со минимална валидност 6 месеца од датата на враќање;