TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Милано 🚌

 

1 ден  28.12.2022            МАКЕДОНИЈА
Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 09:30 часот.Поаѓање за Милано во 10:00 часот
Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден  29.12.2022            FRANCIACORTA OUTLET – МИЛАНО
Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време за предновогодишен шопинг. Продолжуваме кон Милано.Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетки по раздвижените и прекрасно украсени улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри (индивидуално)… Можност за шопинг по најкреативните божиќни тезги поставени во центарот на Милано…Враќање во хотелот индивидуално. Ноќевање.

3 ден   30.12.2022           МИЛАНО – ЛУГАНО (ШВАЈЦАРИЈА) – КОМО
Појадок. Предлагаме целодневна посета на Лугано (Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со пркрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки. Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили Џорџ Клуни, Стинг, Ричард Брансон….
Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили. Слободно време за прошетки. Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

4 ден 31.12.2022             МИЛАНО
Појадок. Предпладне факултативно одиме на разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во хотел, слободно време за одмор. Вечерта дочек на Нова Година на градскиот плоштад. Ноќевање.

5 ден  01.01.2023            МИЛАНО – СИРМИОНЕ – МАКЕДОНИЈА
Појадок. По појадокот одјавување од хотел. Во договор со водичот патувањето продолжува кон Сирмионе – езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура. Слободно време за индивидуални прошетки.
Патувањето кон Скопје продолжува преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи. Ноќно возење.

6 ден  02.01.2023            МАКЕДОНИЈА
Пристигнување Скопје во попладневните часови.

 

Цена за резервација и уплата до 15 Ноември:  189 € / 11.720 денари

Редовна цена на аранжманот:  209 € / 12.960 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
Превоз со високотуристички автобус на наведената релација во програмата
3 ноќевања во хотел 3*,  во Миланo (околина)
Организација и водство на програмата
Организација на аранжманот
Лиценциран туристички придружник

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:
Задолжително патничко осигурување 250 денари
Разглед на Милано со локален водич 20€
Факултативен излет за Лугано и Комо  50€
Крстарење по езерото Комо(30мин) 15€
Задолжителна посета на Сирмионе 10€
Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
Доплата за еднокреветна соба  4.650 ден
Доплата за избор на седиште во автобус 10€

“Северниот Бисер”на Италија како го нарекуваат Милано, со бурна историја и стари градби, денеска е центар на Светската Мода. Се е предодредено на Модата , од Архитектурата до спомениците и начинот на живот. Тука ќе уживате во ремек делото на Готиката во ликот на најголемата Готска Катедрала во Светот, најпознатата Оперска куќа во светот – La Scala, Пасажот на Виктор Емануел со бројни брендирани бутици.
А вечерите поминете ги во Опера, Театар или во многубројните клубови.

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.
Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето 5 дена пред датата на поаѓање.
Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. трошоци.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист