TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Непал ✈️

8 дена / 7 полни пансиони
Најдобро време за патување Март-Мај / Септември- Декември
Минимален број патници 2
Максимален број патници 16
Поаѓање можно секој ден од Скопје до Катманду ( најдобра цена има во петок )

1 ден    Катманду
Пристигнување на меѓународниот аеродром Трибхуван во Катманду
Пристигнување на аеродромот во Катманду и трансфер до хотел, брифинг за турата.
Слободно време за одмор и прошетки индивидуални.
Ноќевање во 3* хотел Вклучена вечера доколку пристигнувањето е пред 21;00 часот
2 ден    Долината на Катманду – Нагаркот
Денеска ќе имате обиколка на долината на Катманду, почнувајќи од светиот хинду храм на Пашупатинат.
Се смета за едно од најсветите светилишта посветени на Господ Пашупатинат.
Сместено е покрај светата река Багмати, а исто така е и место каде се одржува церемонијата на кремирање на хинду народот на Катманду. Можете да бидете сведоци на многу садхуси во храмот близина во светло жолти и црвени облеки и насликани лица.
Овој храмски комплекс е на список на светско наследство од 1979 г. УНЕСКО
Следи обиколка до уште едно од светите будистички светилишта на долината Катманду – Буданат Ступа.
тупа, е местото каде што доаѓаат сите побожни будисти на аџилак.
Будханат има многу спокојна атмосфера и куполата на храмот се смета за најголема во светот. Следи посета на Патан.
Познат и како Лалитпур, градот на убавината е одделен од Катманду само со Багмати Река, и е втор по големина град во долината.
Лалитпур е интересен за разлика од другите градови поради неговите архитектонски антички ремек-дела.
Централниот плоштад Дурбар на Патан е исто така украсен со многу прекрасни храмови.
Во рамките на градот се наоѓа и тибетскиот бегалски центар, дом на најголемиот дел од тибетското население во долината.
За оние кои сакаат да донесат дома убав тибетски тепих, ова е место за купување.Потоа ќе ја посетите Свејамбхунат Ступа – уште едно важно светско наследство на УНЕСКО Сајт.
Златниот шпиц на Свејамбхунат Ступа од 5 век е украсен со шарени молитвени знамиња; од ридот има фантастилен поглед на долината Катманду и на градот Катманду. Swayambhunath е еден од најпрепознатливите симболи во Непал и насликаните очи на Буда ги гледаат сите што се искачуваат по истрошените камени скали.Подоцна, возење до Нагаркот. На пат кон Нагаркот на 17 км, исто така ќе застанете за обиколка на Бактапур. Можеби најмалку променет од сите градови во долината Катманду.
Бактапур е како отворен музеј на уметности и занаети изложени на улиците.
Грнчарството и ткаењето сè уште се традиционални индустрии овде.
Архитектонските чуда има многу, можете да ја погледнете палатата на педесет и петте во античкиот град прозорци, Голден Гејт и величествениот петкатен храм Њатапола.
Продолжување кон Нагаркот.
Сместен на 32 км, 1,5 час возење источно од Катманду на надморска височина од 2.175 метри,
Нагаркот е совршена дестинација за одмор во близина на Катманду.
Панорамскиот поглед на главните врвови, вклучувајќи го Монт Еверест.
Ова место е исто така познато по гледање на изгрејсонцето и зајдисонцето.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
3 ден    Нагаркот / Катманду / Покара (236 км)
Ден предвиде за прекрасно возење до Похара.
Похара е оддалечена 236 км од Нагаркот и е оддалечена околу 7 часа возење.
Од градот Похара (2.352 стапки) при добро време, има прекрасен поглед.
Попатно посета на храмот Манакамана-посветен на „Божицата на исполнување на желбите“ возење со жичарница од 9 минути.
Возењето со жичарница е прилично возбудливо додека поминува низ оптоварениот терен на ридот Манакамана и добивате неверојатни погледи на распространетите пасишта долу.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
4 ден    Покара
Заминување во утринските часови до Саранкот.
Најпопуларната туристичка дестинација од каде што можете да уживате во прекрасните погледи на долината Похара и на прекрасен поглед на планините, Саранкот е највисоката точка за гледање за изгрејсонце.
Од Сарангот, може да се види Даулагири Химал, а опсегот Анапурна е исто така видлив кога времето е ведро. Во јужниот правец, селото гледа на градот Похара и неговото езеро на северозападната периферија на градот.
Во попладневните часови ќе го посета на храмот Биндебасини.
Ова е еден од најстарите храмови во Похара; главното божество на храмот – божицата Дурга, е донесено од Индија. Освен мир и спокојство што може да се почувствува во овој регион, од  храмот се нуди поглед на Хималаите кога е ведро времето.
Разгледот потоа продолжува до Падот на Деви, исто така познат како Патале Чанго – прекрасен водопад кој лежи на 2 км југозападно од Похара.
Во текот на летото и сезоната на дождови, водопадот ја добива вистинската форма, со бликава вода прска и се пробива низ карпите. Токму спротивно од падот на Деви, на од другата страна на патот, тука е пештерата Гуптешвор.
Оваа пештера е популарна за различни природни форми на наслаги од варовник.
Фотографирањето во внатрешноста на пештерата е строго забрането.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
5 ден    Покара / Читван
Утрото заминување од Похара до Читван. Читван е 180 км, 4-5 часа возење од Похара.
Читван е еден од главните резервати за диви животни во Азија.
На огромна површина квадратни милји, пасиштата и шумите се дом на широк спектар на цицачи и птици, вклучувајќи неколку загрозени видови.
Возењето до Читван е исто така доста фасцинантно.
Националниот парк Читван е исто така природно светско наследство на УНЕСКО.Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера
6 ден    Целодневна тура во џунглата Читван
Денес, ќе уживате во престојот во џунглата во Националниот парк Читван – најважниот момент е Сафари со слон или возење со џип во џунглата.
Прошетка и гледање птици..Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера
7 ден    Читван / Катманду
Ќе се збогувате со џунглите и животните,  на овај ден е враќање назад во Катманду.
По пристигнувањето во Катманду, сместување во хотел.
Слободно време за индивидуални посети, прошетки, разгледи
Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера.
8 ден    Заминување од Катманду
Напуштање на хотелот.
Трансфер до аеродромот навреме за да се качите на вашиот лет за понатамошно патување.
Вклучен појадок.

 

Цени за индивидуални патувања за 2022 година

патници цена по лице
2-3 880 €
4-7 770 €

Цените се во € се плаќа во денари 1€=62 денари

Важни информации:
– За овај аранжман да се користи потребно е добро владеење на англиски јазик
– Препорака да се патува во петок од Скопје (најдобра цена за авио билет)
– Препорака да носите американски долари ( кредитни картички не се секаде прифатливи)
– Визата на аеродром се плаќа исклучиво во готово, ( не со кредитна картичка )
– Понесете си 4 слики формат за пасош ( задолжително )
– Најдобро време за посета и престој Март-Мај/Септември-Декември
– Туристичката Агенција има обврска да праќа придружник на патувањето кога е група од најмалку 11 платежни лица ( и сите со иста дата на поаѓање и на иста дата на враќање )

Во цената Е вклучено:
Сите трансфери со возило според маршрутата
Две ноќевања во Катманду со појадок и вечера
Едно ноќевање во Нагаркот со појадок и вечера
Две ноќевања во Похара со појадок и вечера
Две ноќевања во Читван со појадок, ручек и вечера
Ручеци според маршрутата, водичот ќе го избере местото за ручек
Сите разгледи со водич според маршрутата
Туристички водич (на англиски јазик) за целото патувањето
За време на турите ќе се обезбеди флаширана вода
Активности во џунглата во Националниот парк Читван со влезници
Сите даноци

Во цената НЕ Е вклучено:
Авионски билет Скопје-Катманду-Скопје (од 700€ до 1100€)
Влезна виза во Непал
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги
Бакиш за водич и возач

 

 

8 дена / 7 полни пансиони
Најдобро време за патување Март-Мај / Септември- Декември
Минимален број патници 12
Максимален рој патници 18

1 ден    Катманду
Пристигнување на меѓународниот аеродром Трибхуван во Катманду
Пристигнување на аеродромот во Катманду и трансфер до хотел, брифинг за турата.
Слободно време за одмор и прошетки индивидуални.
Ноќевање во 3* хотел Вклучена вечера доколку пристигнувањето е пред 21;00 часот
2 ден    Долината на Катманду – Нагаркот
Денеска ќе имате обиколка на долината на Катманду, почнувајќи од светиот хинду храм на Пашупатинат.
Се смета за едно од најсветите светилишта посветени на Господ Пашупатинат.
Сместено е покрај светата река Багмати, а исто така е и место каде се одржува церемонијата на кремирање на хинду народот на Катманду. Можете да бидете сведоци на многу садхуси во храмот близина во светло жолти и црвени облеки и насликани лица.
Овој храмски комплекс е на список на светско наследство од 1979 г. УНЕСКО
Следи обиколка до уште едно од светите будистички светилишта на долината Катманду – Буданат Ступа.
тупа, е местото каде што доаѓаат сите побожни будисти на аџилак.
Будханат има многу спокојна атмосфера и куполата на храмот се смета за најголема во светот. Следи посета на Патан.
Познат и како Лалитпур, градот на убавината е одделен од Катманду само со Багмати Река, и е втор по големина град во долината.
Лалитпур е интересен за разлика од другите градови поради неговите архитектонски антички ремек-дела.
Централниот плоштад Дурбар на Патан е исто така украсен со многу прекрасни храмови.
Во рамките на градот се наоѓа и тибетскиот бегалски центар, дом на најголемиот дел од тибетското население во долината.
За оние кои сакаат да донесат дома убав тибетски тепих, ова е место за купување.Потоа ќе ја посетите Свејамбхунат Ступа – уште едно важно светско наследство на УНЕСКО Сајт.
Златниот шпиц на Свејамбхунат Ступа од 5 век е украсен со шарени молитвени знамиња; од ридот има фантастилен поглед на долината Катманду и на градот Катманду. Swayambhunath е еден од најпрепознатливите симболи во Непал и насликаните очи на Буда ги гледаат сите што се искачуваат по истрошените камени скали.Подоцна, возење до Нагаркот. На пат кон Нагаркот на 17 км, исто така ќе застанете за обиколка на Бактапур. Можеби најмалку променет од сите градови во долината Катманду.
Бактапур е како отворен музеј на уметности и занаети изложени на улиците.
Грнчарството и ткаењето сè уште се традиционални индустрии овде.
Архитектонските чуда има многу, можете да ја погледнете палатата на педесет и петте во античкиот град прозорци, Голден Гејт и величествениот петкатен храм Њатапола.
Продолжување кон Нагаркот.
Сместен на 32 км, 1,5 час возење источно од Катманду на надморска височина од 2.175 метри,
Нагаркот е совршена дестинација за одмор во близина на Катманду.
Панорамскиот поглед на главните врвови, вклучувајќи го Монт Еверест.
Ова место е исто така познато по гледање на изгрејсонцето и зајдисонцето.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
3 ден    Нагаркот / Катманду / Покара (236 км)
Ден предвиде за прекрасно возење до Похара.
Похара е оддалечена 236 км од Нагаркот и е оддалечена околу 7 часа возење.
Од градот Похара (2.352 стапки) при добро време, има прекрасен поглед.
Попатно посета на храмот Манакамана-посветен на „Божицата на исполнување на желбите“ возење со жичарница од 9 минути.
Возењето со жичарница е прилично возбудливо додека поминува низ оптоварениот терен на ридот Манакамана и добивате неверојатни погледи на распространетите пасишта долу.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
4 ден    Покара
Заминување во утринските часови до Саранкот.
Најпопуларната туристичка дестинација од каде што можете да уживате во прекрасните погледи на долината Похара и на прекрасен поглед на планините, Саранкот е највисоката точка за гледање за изгрејсонце.
Од Сарангот, може да се види Даулагири Химал, а опсегот Анапурна е исто така видлив кога времето е ведро. Во јужниот правец, селото гледа на градот Похара и неговото езеро на северозападната периферија на градот.
Во попладневните часови ќе го посета на храмот Биндебасини.
Ова е еден од најстарите храмови во Похара; главното божество на храмот – божицата Дурга, е донесено од Индија. Освен мир и спокојство што може да се почувствува во овој регион, од  храмот се нуди поглед на Хималаите кога е ведро времето.
Разгледот потоа продолжува до Падот на Деви, исто така познат како Патале Чанго – прекрасен водопад кој лежи на 2 км југозападно од Похара.
Во текот на летото и сезоната на дождови, водопадот ја добива вистинската форма, со бликава вода прска и се пробива низ карпите. Токму спротивно од падот на Деви, на од другата страна на патот, тука е пештерата Гуптешвор.
Оваа пештера е популарна за различни природни форми на наслаги од варовник.
Фотографирањето во внатрешноста на пештерата е строго забрането.Ноќевање во Хотел од категорија 3 ѕвезди | Вклучени појадок, ручек и вечера.
5 ден    Покара / Читван
Утрото заминување од Похара до Читван. Читван е 180 км, 4-5 часа возење од Похара.
Читван е еден од главните резервати за диви животни во Азија.
На огромна површина квадратни милји, пасиштата и шумите се дом на широк спектар на цицачи и птици, вклучувајќи неколку загрозени видови.
Возењето до Читван е исто така доста фасцинантно.
Националниот парк Читван е исто така природно светско наследство на УНЕСКО.Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера
6 ден    Целодневна тура во џунглата Читван
Денес, ќе уживате во престојот во џунглата во Националниот парк Читван – најважниот момент е Сафари со слон или возење со џип во џунглата.
Прошетка и гледање птици..Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера
7 ден    Читван / Катманду
Ќе се збогувате со џунглите и животните,  на овај ден е враќање назад во Катманду.
По пристигнувањето во Катманду, сместување во хотел.
Слободно време за индивидуални посети, прошетки, разгледи
Ноќевање во 3* хотел | Вклучени појадок, ручек и вечера.
8 ден    Заминување од Катманду
Напуштање на хотелот.
Трансфер до аеродромот навреме за да се качите на вашиот лет за понатамошно патување.
Вклучен појадок.

Цена по лице 688 €

Предлог дати за поаѓање:

20.05.2022
09.09.2022
07.10.2022
04.11.2022
02.12.2022

Цени за групни патувања со минимум 12 платежни лица за 2022 година
Поаѓање секој петок во Мај, Септември, Октомври, Ноември, до 16.Декември
Цена по лице за сместување во двокреветна соба (не е вклучен авионски превоз)
Цените се во € се плаќа во денари 1€=62 денари
Доплата за авионски превоз од 840€ -1100€

Важни информации:
– За овај аранжман да се користи потребно е добро владеење на англиски јазик
– Препорака да се патува во петок од Скопје (најдобра цена за авио билет)
– Препорака да носите американски долари ( кредитни картички не се секаде прифатливи)
– Визата на аеродром се плаќа исклучиво во готово, ( не со кредитна картичка )
– Понесете си 4 слики формат за пасош ( задолжително )
– Најдобро време за посета и престој Март-Мај/Септември-Декември
– Туристичката Агенција има обврска да праќа придружник на патувањето кога е група од најмалку 11 платежни лица ( и сите со иста дата на поаѓање и на иста дата на враќање )

 

Во цената Е вклучено:
Сите трансфери со возило според маршрутата
Две ноќевања во Катманду со појадок и вечера
Едно ноќевање во Нагаркот со појадок и вечера
Две ноќевања во Похара со појадок и вечера
Две ноќевања во Читван со појадок, ручек и вечера
Ручеци според маршрутата, водичот ќе го избере местото за ручек
Сите разгледи со водич според маршрутата
Туристички водич (на англиски јазик) за целото патувањето
За време на турите ќе се обезбеди флаширана вода
Активности во џунглата во Националниот парк Читван со влезници
Сите даноци

Во цената НЕ Е вклучено:
Авионски билет Скопје-Катманду-Скопје (од 700€ до 1100€)
Влезна виза во Непал
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги
Бакиш за водич и возач

 

Што ви е потребно за да добиете виза во Непал?
Валиден пасош (пасошот треба да има важност од најмалку шест месеци)
Треба да го пополните формуларот за апликација за виза достапен на аеродромот.
Две фотографии со големина на пасош
Таксите за виза треба да се платат во готово
Влезни точки во Непал
Меѓународниот аеродром Трибхуван, Катманду

Надоместоци за визи:
30 американски долари или еквивалентна конвертибилна валута за 15 дена
50 американски долари или еквивалентна конвертибилна валута за 30 дена
125 американски долари или еквивалентна конвертибилна валута за 90 дена.

Продолжување на визата:
Ако сакате да ја продолжите визата за 15 дена или помалку, надоместокот за продолжување на визата е 30 американски долари или еквивалентна конвертибилна валута.
Доколку сакате да ја продолжите визата за повеќе од 15 дена, по 15 дена ќе се наплаќаат 2 американски долари дневно. Сепак, визата може да се продолжи најмногу до 150 дена во годината на виза (визната година се однесува на годината од јануари до декември.)

Влегувањето во Непал или престојот во Непал без валидна виза е нелегално.
Туристичка виза може да се добие или преку непалската амбасада, конзулат или други претставништва на мисијата во вашата нација или на влезните точки за имиграција во Непал наведени погоре.
Визата еднаш издадена, не може да се измени, а таксите за виза не се враќаат.
Треба да ги платите таксите за виза во Непал во готово. Кредитна картичка или чек не се прифатливи.
Таксите за виза не се применуваат за деца под десет години. Сепак, тие мора да добијат валидна виза.

Секогаш носете го вашиот пасош и дозвола за трекинг додека пешачите.
Некои од областите се ограничени за снимање.
Затоа, внимавајте да не правите активности кои се строго забранети.
Треба да се почитуваат културата, традицијата и чувствата на непалците.
Не извршувајте никакви активности што би ги повредиле нивните чувства.
Не вршете никакви активности што би доведоа до морална нерамнотежа

Најдобро, напогодно време за патување : Март-Мај и Септември-Декември

Флашираната вода и соковите не се вклучени во цената.
Тие можат да се купат за време на патувањето.
По можност да си понесете и некои лекарства ……
Американскии долари е потребно да имате за визата и за купување (шопинг)

Случаите на СОВИД-19 паднаа на глобално ниво во последните неколку месеци, правејќи надолен тренд во пандемијата. Со оглед на ситуацијата, Владата на Непал го ажурираше протоколот за влез за сите патници кои влегуваат во Непал. Со ова, укинати се сите претходно издадени известувања и ажурирања во врска со протоколот за влез во COVID-19.

За целосно вакцинирани патници:
Сите целосно вакцинирани патници кои патуваат во Непал мора да поднесат целосна документација за вакцинација (патниците мора да бидат вакцинирани 14 дена или повеќе пред да патуваат во Непал) сертификат против СОВИД-19 задолжително. Ова правило важи за патниците кои влегуваат во Непал преку воздушен пат. На целосно вакцинираните патници повеќе не им е потребен негативен извештај од тестот COVID-19 за да летаат за Непал.

За невакцинирани патници:
Патниците кои не се целосно вакцинирани или го немаат сертификатот за вакцинација, ќе треба да прават тест за негативен извештај COVID-19 за да влезат во Непал. Во таков случај, патниците мора да го спроведат тестот за COVID-19 (RT-PCR, Gene Xpert и True NAAT) во последните 72 часа пред времето за пријавување. Исто така, од патниците кои имаат негативни извештаи од тестот за COVID-19 повеќе не се бара да останат во карантин ниту еден ден

Минимален број на патници за реализирање на програмата е 2 лица.
Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот, да ја корегира цената или да изврши промени во аранжманот.
За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ.
Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред почеток на патувањето.
Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот доколку дојде до промена на цените доколку настане поголема промена во девизниот курс.