TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Опатија-Пула-Ровињ-Крк 🚌

1 ден  21.04.2022                   Македонија – Хрватска
Поаѓање од Битола пред Спортската сала во 15:00 часот – Попатно, Прилеп, Дреново, Велес, Скопје, Куманово. Царински формалности, попатни одмори во Ниш, Белград,  Загреб. Ноќно возење.
2 ден  22.04.2022                 Опатија
Пристигнување во Опатија. Пешачка тура – црквата „Св. Јаков “од 1453 година, изграден на остатоци од бенедиктински манастир; Вила Анџелина со Ботаничка градина, изградена во 1845 година и го означи почетокот на организираниот туризам во Опатија; дванаесеткилометарското крајбрежно пешачко шеталиште, кое минува покрај најважните знаменитости на одморалиштето, започнато во 1885 година и завршено во 1911 година; статуата на девојката со галебот, која стана симбол на Опатија откако беше поставена на карпа со поглед на градот во 1956 година. Сместување во хотел во Опатија. Слободно време. Ноќевање.
3 ден  23.04.2022                   Опатија-Пула-Ровињ-Опатија
Појадок. Екскурзија до Пула и Ровињ – најатрактивните градови на полуостровот Истра: прошетка во Пула – главниот културен и економски центар на Истра, импресивен со својата илјадагодишна историја и римскиот амфитеатар – една од шесте најголеми преживеани римски арени во светот.Заминување за Ровињ, пешачка прошетка во Ровињ – еден од најубавите гратчиња на јадранскиот брег, кој му причинува вистинско задоволство на посетителот. Вечерта – враќање во хотел. Ноќевање.
4 ден 24.04.2022                  Опатија-Риека-Остров Крк-Опатија
Појадок. Екскурзија до Риека и островот Крк: пешачка обиколка на Риека – најголемото хрватско пристаниште, кое денес е многу динамичен град, но не без шармот на јадранското море, град со прекрасни архитектонски споменици. Заминување за островот Крк, панорамска обиколка на островот Крк – најголемиот остров во Јадранското Море (по мост кој го поврзува островот со брегот), откривајќи спектакуларни погледи на неговите села сместени на карпите над морето; престој и прошетка во Крк (главниот град на островот), кој ги зачувал своите средновековни утврдувања, кои се издигнуваат над морето и се незаборавна глетка; прошетка низ Врабник – живописно село на источниот брег на островот, познато по производството на вино. Враќање во хотелот. Ноќевање.
5 ден  25.04.2022                   Опатија-Македонија
Појадок. Заминување од Опатија – Загреб – Белград – Ниш до Македонија, со попатни застанувања, царински формалности.
Доцна во вечерните часови – пристигнување во Македонија.

Цена по лице во двокреветна соба 320 €

Доплати, попусти:
Доплата за еднокреветна соба 60 €
Попуст за дете на доп. легло со 2 возрасни 15%
Попуст за дете на редовно легло со 1 возрасен во соба 10%
Дете над 12 г и возрасен на дополнително легло со 2 возрасни во соба 10%

Можност за плаќање на 3, 6 или 12 рати (со кредитна картичка на Халк банка)

Во цената Е вклучено:
Превоз со туристички автобус на наведената релација
3 полупансиони во хотел Истра 3* (или сличен)
Туристичка такса: 2,00 € по лице на ден
Патничко осигрување
Пратител за време на патувањето
Организација и реализиција на аранжманот

Во цената НЕ Е вклучено:
Ручек
Екскурзија до Пула и Ровињ 15 €
Ексурзија до Риека и Остров Крк 15 €
Неспомнати услуги

За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
Доколку не се реализира аранжманот уплатените средства ке бидат во целост вратени или доколку сакате пренасочени за друг аранжман од нашата понуда.

Опатија, сместена помеѓу планината Учка и јадранскиот брег, е најпрестижното хрватско одморалиште, познато како едно од најубавите дестинации на плажа во Европа. Благата клима, топлите води, егзотичната вегетација и прекрасната архитектура ја прават Опатија магнет за сите – од кралски членови до уметници. Опатија е вистинска ботаничка градина. Овде можете да уживате во улиците со палми, бамбус, камелии, магнолии, како и ловоровото дрво – симбол на брегот Опатија.

Ова е место кое потсетува на некогашниот Азурен брег од времето кога екстравагантни Англичани и Американци одеа таму да презимат. Бујното зеленило од чемпреси, борови и палми, прекрасните вистерии, бугенвили, магнолии и рози кои светат во градините, кријат прекрасни вили и хотели и создаваат некои од најпознатите прекрасни слики во кои вашите очи можат да уживаат. Опатија е „Убавицата на Јадранското Море“ и се чини дека нејзината носталгична убавина го враќа посетителот во некогашните раскошни празници на доцното Австро-Унгарско Царство, кога австриските принцези овде танцуваа валцер во прегратките на унгарските благородници …

Пула Арената – најдобро зачуваниот споменик на антиката во Хрватска
Амфитеатарот во Пула или Пула Арена се наоѓа веднаш до морскиот залив во градот Пула, Хрватска. Ова е единствениот преживеан римски амфитеатар со сите 4 кули и 3 римски архитектонски редови целосно зачувани. Амфитеатарот е една од 6-те најголеми преживеани римски арени во светот и е најдобро зачуваниот споменик на антиката во Хрватска. Надворешните ѕидови се направени од варовнички карпи. Поради кота на теренот, фасадата свртена кон морето е структурирана на 3 нивоа, додека спротивниот дел е на 2 нивоа. Арената имаше капацитет за 23.000 гледачи, а самиот терен е со димензии 67,95 на 41,65 метри. Беше одделен од публиката со метални шипки. Објектот има 15 влеза. Под патеката беше изграден лавиринт од ходници од кои излегоа гладијаторите и дивите животни учесници. Секоја од 4-те кули имала по 2 резервоари со ароматизирана вода, која била прскана врз гледачите за ладење. Можеше да се покрие дел од трибините со конзолни тенди, кои штитеа од сончевите зраци.

Арената била изградена помеѓу 27 п.н.е. и 68 н.е., откако Пула станала регионален центар на римското владеење наречен Пиетас Јулија. Се наоѓаше надвор од градските ѕидини, покрај Виа Флавија – патот од Пула до Аквилеја и Рим.

Амфитеатарот првично бил изграден од дрво, во времето на Октавијан Август (2-14 години).Подоцна, во времето на Клаудиј, објектот бил заменет со мал камен амфитеатар. Во 79 година, за време на владеењето на императорот Веспазијан, стадионот бил проширен за да се сместат гладијаторските борби. Конечно бил завршен во 81 година под царот Тит. Во 5 век, императорот Флавиј Хонориј ги забрани гладијаторските игри, што го намали интересот за објектот. Започнало неговото ограбување од страна на мештаните, кое било запрено во 13 век со декрет на патријархот Аквилеја.

Во средниот век, Арената се користела за витешки турнири и саеми и изложби. Во 1585 година, Венецијанскиот сенат предложил уривање на амфитеатарот и негова обнова во областа Венеција. Предлогот беше одбиен, а денес на една кула може да се види спомен-камен во чест на венецијанскиот сенатор Габриеле Емо, кој беше главен противник на идејата. Стадионот последен пат бил користен како извор на градежен материјал при поставувањето на темелите на камбанаријата на катедралата во Пула во 1709 год.

Реставрацијата на Арената започна со генералот Мармон – француски гувернер на Илирските провинции за време на владеењето на Наполеон I. Иницијативата беше продолжена во 1816 година од архитектот Пјетро Нобиле, нарачана од австрискиот император Франц I.

Во 1932 година амфитеатарот бил адаптиран за театарски претстави, воени церемонии и јавни состаноци. Во сегашната состојба, трибините можат да примат 5.000 гледачи кои седат. Во последните децении, Арената беше популарно место за филмскиот фестивал во Пула, како и за концерти на отворено. Некои од изведувачите кои гостуваа на оваа вековна сцена се Лучијано Павароти, Андреа Бочели, Хозе Карерас, Дино Мерлин, Елтон Џон, Стинг и други.

Арената беше користена за снимањето на Титус (1999), адаптација на Шекспировата трагедија Титус Андроник, со Ентони Хопкинс и Џесика Ланг во главните улоги.

Авас 30% од објавената цена, остатокот во рок од 15 дена пред поаѓање.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ, НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
– Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
– Седиштата во автобусот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот. (нема можност за измена)
– Закауп на седиште плус 100 €
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
– Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
– Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
– Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
– За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
– Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист