TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ПЕРУ ✈️

 ПЕРУ – ИМПЕРИЈАТА НА ИНКИТЕ 13 ДЕНА / 13.10 – 25.10.2022

ЛИМА-ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИ ОСТРОВИ-НАСКА-АРЕКИПА-КАЊОН КОЛКА-ПУНО-ЕЗЕРОТО ТИТИКАКА-КУСКО-ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ-МАЧУ ПИЧУ

програма

1 ден    13.10.2022   СКОПЈЕ-АМСТЕРДАМ-ЛИМА   
Состанок на аеродромот во Скопје. (2 часа пред летот)
Лет за Амстердам во 04;10 ч. (Air Serbia) во 09;15 ч. слетување во  Амстердам.
Во 12.35 часот лет Амстердам – ​​Лима (KLM), пристигнување во Лима во 18;05 ч.
Трансфер до хотелот. Слободно време. Ноќевање во Лима
2 ден    14.10.2022   ЛИМА 
Појадок. Разглед пешки на колонијална Лима-гробот на Пизаро, Плаза де Армас, катакомбите на манастирот „Сан Франциско“. Време за ручек.
Попладне-посета на модерниот кварт Мирафлорес и боемскиот Баранко. Посета на Музејот за антропологија, археологија и историја. Ноќевање во Лима.
3 ден    15.10.2022  ЛИМА-ПАЧАКАМАК-ПАРАКАС                               
Појадок. Овај ден е предвиден за патување 280 км долж пан-американскиот автопат, преку пустинскиот брег и низ плодни долини и насади за памук. Попатно ќе бидат посетени урнатините на Прединковите култури и пророкот Пачакамак. Се поминува покрај живописни рибарски села, мал одмор. Попладне – влегување во паркот „Паракас“, некогаш дом на истоимената индианска култура, каде што ќе уживате во еден од најневеројатните пустински пејзажи. Паркот е природна средина на типична јужноамериканска фауна. Трансфер до хотелот. Ноќевање во Паракас.
4 ден    16.10.2022  ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИТЕ ОСТРОВИ-НАСКА       
Појадок. Во 07:15 часот трансфер до пристаништето и патување со брод до Највисоките острови, најголемиот природен резерват во Перу и прибежиште за стотици китови, делфини, морски лавови, морски птици, фламинга и пингвини Хумболт. Се верува дека фигурата Канделабро, која ќе ја видите на полуостровот Паракас, позната и како „Три крстови“, е поврзана со линиите Наска и како прибежиште за пиратите. По двочасовна турнеја со брод по островите, продолжуваме по копно до Наска, по пат го посетуваме Музејот во Ика и оазата Хуакачина, опкружена со 100 метри песочни дини. Пристигнување во Наска попладне. Лет со мал авион (факултативно) над неверојатните пустински линии и фигурите на Наска откриени од Марија Рајче. (плаќање за овај лет на лице место во локална валута.) Ноќевање во Наска.
5 ден    17.10.2022  НАСКА-АРЕКИПА            
Појадок. Посетете ги аквадуктите на Инките, кои сè уште добиваат вода од Андите во пустинските села. Го продолжуваме патувањето од 600 км. (околу 10 часа) јужно до Арекипа, „белиот град“, кој се наоѓа во подножјето на вулканот „Ел Мисти“, на 2.400 м. надморска височина. Ноќевање во Арекипа.
6 ден    18.10.2022  АРЕКИПА-КОЛКА КАЊОН          
Појадок. Разглед на Арекипа, вториот по големина град во Перу – Манастирот Санта Каталина, катедралата, Језуитската црква и центарот на колонијалниот град. Слободно време. Ноќевање во Арекипа / Чиваи. Објаснување: Учесниците на екскурзијата кои не сакаат да го посетат кањонот Колка остануваат во Арекипа. За оние кои одбрале екскурзија до Кањонот Колка – попладне поаѓање за Чиваи. Ноќевање.
7 ден    19.10.2022  КОЛКА КАЊОН- ТИТИКАКА-ПУНО        
Појадок. За оние кои не учествуваат на екскурзија до Кањонот Колка, слободно време во Арекипа до пладне.
По ручекот поаѓање за градот Пуно средба со останатите од групата.
Екскурзија до Кањонот Колка: Појадок. Поаѓање рано наутро, околу 06.00 часот – поаѓање кон Кањон Колка Кањон Кондор. Ако е можно – следење на летот на кондори. Продолжуваме до утробата на „вистинските Анди“, до Пуно – пристаништето на највисокото пловно езеро во светот, Титикака. Попатно имате можност да запознаете претставници на фауната како алпака, лами и викука, а ќе имате можност да уживате во типичните глетки на Андите – езерата. Во Пуно ќе се сретнете со остатокот од групата. Ноќевање во Пуно.
8 ден    20.10.2022  ПУНО-КУСКО   
Појадок. Рано наутро – патување со брод до „пловечките острови“ Урос во езерото Титикака. Овие острови се исткаени од трска и кал од Индијанците од Урос, кои исто така живеат на езерото, не сакајќи да имаат пристап до околниот свет, а тој до нив. Следно е патување со брод на езерото и истражување на островот. Продолжуваме на север кон Силустани – погребните пирамиди на Прединк, на брегот на езерото Умајо. Попладне – продолжување кон Куско. Патот ја преминува високата висорамнина на Андите пред да се спушти во долината на реката Вилканота и да стигне до Папокот на светот и царскиот главен град Куско. На 100 км. пред Куско, посетете го единствениот зачуван култен центар на Инките Ракши, посветен на богот Виракоча (ако е можно навреме).
Пристигнување во Куско во вечерните часови. Ноќевање во Куско.
9 ден    21.10.2022  КУСКО   
Појадок. Панорамска обиколка на археолошката престолнина на Америка, „папокот на светот“ – Куско. Главниот град на Империјата на Инките има контури на тело на пума и има зачувано многу ремек-дела на архитектурата на Инките: храмскиот комплекс Кориканча, тврдината Саксајуаман, церемонијалниот центар Кенко, Пукапукара и Тамбомачаи – термалните бањи на Инките. Факултативно – посета на базиликата во Куско (влезот се доплаќа) и слободно време. Факултативно – посета на фолклорна програма со вечера во ресторан во центарот на Куско. Ноќевање во Куско
10 ден  22.10.2022  ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ             
Појадок. Патување низ Светата долина на Инките – на патот можете да ја видите Археолошката зона во Писак, посета на индианскиот занаетчиски пазар во селото Писак. Слободно време за ручек (еден час). Продолжуваме до Ојантаитамбо низ долината на реката Урубамба. Разглед на археолошкиот локалитет Ојантаитамбо. Сместување во хотел и ноќевање во Ојантаитамбо.
11 ден  23.10.2022  МАЧУ ПИКЧУ 
Појадок – (ланч) сув пакет. Рано поаѓање на возот до градот Агуас Калиентес (поаѓање од хотелот во 05:00-05:30 часот), над кој се издига Мачу Пикчу изгубената цитадела на Инките и најдобро зачуваниот град на Инките. Слободно време за ручек. Факултативно – посета на топол минерален извор пред да заминете назад во Ојантаитамбо. Трансфер во Куско. Ноќевање во Куско.
12 ден  24.10.2022  КУСКО-ЛИМА-АМСТЕРДАМ    
Појадок. Трансфер до аеродром. Во 14.52 часот – домашен лет Куско – Лима. Пристигнување во Лима во 16.18 часот. Меѓународен лет Лима – Амстердам во 21.05 часот со KLM.
13 ден  25.10.2022  АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ 
Слетување во Амстердам во 14.55 ч. Слободно време до летот за Скопје
Во 17:40 ч.лет од Амстердам за Скопје, пристигнување во Скопје наредниот ден во 00;10 ч.

Цена по лице во двокреветна соба 3.246 €
Доплата за еднокреветна соба +402 €

Во цената Е вклучено:
Авио билети за сите меѓународни летови: Скопје-Амстердам-​​Лима, Лима-Амстердам-​​Скопје;
Авио билети за домашниот лет Куско-Лима;
Аеродромски такси за меѓународни летови 495 € (07.01.2020) – предмет на потврда;
Аеродромски такси за домашниот лет Куско – Лима;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
11 ноќевања со појадок во хотели со 3* во Перу;
2 ноќевања во Лима
1 ноќевање во Паракас
1 ноќевање во Наска
1 ноќевање во Арекипа
1 ноќевање во Чиваи
1 ноќевање во Пуно
3 ноќевања во Куско
1 ноќевање во Ојантаитамбо
(пријавувањето во хотелите е помеѓу 14.00 и 16.00 часот)
Разглед на Лима – (втор ден);
Посета на Пачакамак – (3 ден);
Посета на паркот „Паракас“ – (3 ден);
Патување со брод до островите Баласт (4-ти ден);
Двочасовна тура со брод по Баластните Острови (4-ти ден);
Лет со мал авион над фигурите во Наска (4-ти ден);
Посета на аквадуктите на Инките – (5-ти ден);
Разглед на Арекипа – (6ти ден);
Патување со брод до пловечките острови Урош – (8-ми ден);
Туристичка тура на Куско – (9ти ден);
Посета на археолошката зона во Писак и Ојантаитамбо – (10-ти ден);
Патување со воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу (11-ти ден);
Билети за воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу преку Андите (11-ти ден);
Посета на Мачу Пикчу – (11-ти ден);
Влезовите на сите археолошки паркови и музеи;
Копнен превоз со туристички автобус и воз;
Услуга од локален водич и превод на македонски, српски или бугарски јазик од водичот кој ја придружува групата.

Во ценат НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување ( задолжително е да се има-препорака максимално осигурување)
Бакшиш за услуга на водич и возач за време во Перу 50 УСД. (задолжително сите патници плаќаат)
Доплата за летови над фигуруте во Наска 25 соле (околу 10 УСД) во локална валута (4-ти ден);
1 ручек за време на турата во Лима (втор ден) 20 УСД
Екскурзија до Колка кањонот (7-ми ден) 135 УСД (4-6 лица) 90 УСД (7-12 лица)
Посета на фолклорна програма со вечера во Куско 40 УСД (9-ти ден);
Сите дополнителни екскурзии и настани (се плаќаат на лице место во домашна валута Соле):
Влез во базиликата во Куско-околу 10 УСД (9-ти ден);
Посета на топол минерален извор околу 7 УСД (11-ти ден);
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги
Пијалоци за време оброците ( освен предвиденотот од хотелот)

Прочитајте ги корисни се:

1.
Цената е за минимум од 15 платежни патници и со важност за резервации 6 месеци од датумот на поаѓање, (доколку има оформена група можни се дополнителни запишувања кдоколку има места на авионите) за помала група од 15 платежни лица следи доплата.
2.
Посетата на Мачу Пикчу се врши по строг редослед, определен од управата на археолошката зона, во која пристапот до различните локалитети во зоната се отвора и затвора на ротациона основа. Ова сугерира дека секогаш ќе има ограничени пристапни точки за време на работното време на Мачу Пикчу. Начинот на кој се прави обиколката на Мачу Пикчу од ден на ден го одредува управата со оглед на археолошките активности и работи за одржување кои се вршат на територијата на областа.
3.
Летовите наведени во програмата се ажурираат по потврда на групата, што може да доведе до промени во програмата за првиот и вториот ден, како и последните два дена од програмата.
4.
За домашни летови, ограничувањето на багажот е 20 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
За меѓународно летови, ограничувањето е 23 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
5.
Цените на дополнителните екскурзии и настани се од дата 01.07.2020 г. (можни измени)
6.
Сите екскурзии и настани на барање однапред се плаќаат во канцеларијата на тур-операторот.
7.
Туроператорот го задржува правото да ги промени аеродромските такси и цената на патувањето во случај на промена на аеродромските такси од страна на авиокомпанијата.
Во овој случај, разликата во аеродромските такси мора да ја плати патникот.
8.
На барање на патниците може да се организира секој ден вечера во ресторан, цена за патник од 15-25 УСД.
9.
Цените на дополнителните екскурзии и настани, ареодромски такси како и цените за доплата за еднокреветна соба се заклучно со 01.07.2020 година и се предмет на ажурирање.
10.
Посочените цени се ексклузивни за објавениот  период.
Патувањето  не е погодно  за лица со ограничена подвижност.
11.
Некои од  дополнителните екскурзии се реализираат при определен минимум.
Можна е промена на цените на дополнителните екскурзии предложени на лице место или откази од причини кои не зависат  од  туроператорот, како лоши метеоролошки услови или слични.
Можна е промена  во редоследот  на разгледувње  на забележителностите во програмата.

Информации за предвидени хотели (или слични):

LIMA – HOTEL MIRAMAR   3*  //hotelmiramarperu.com/
PARACAS – HOTEL GOLF PARACAS 4*//www.hotelgranpalma.com/
NASCA – HOTEL HACIENDA NAZCA OASIS 4* https://www.nascaoasis.com/en-us
AREQUIPA – CASONA PLAZA HOTEL COLONIAL 3* https://casonaplazahoteles.com/
CHIVAY – TRADICION COLCA 3*//www.tradicioncolca.com/
PUNO – CASONA PLAZA HOTEL CENTRO 4*   //casonaplazahoteles.com/
CUSCO – CASA REAL HOTELES 3* https://www.casarealhoteles.com/en-gb
OLLANTAYTAMBO – TUNUPA LODGE 3* //www.tunupalodge.com/

Начин и услови на плаќање:
Во готово (во агенцијата)
Со кредитна картичка (во агенцијата)
Банкарски трансфер

Услов за резервација:
Авансна уплата од 1.500 €
Целосна доплата на аранжманот 30 работни денови пред поаѓањето

Ве молиме внимателно да ги прочитате условите за патување.
Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион од страна на организаторот.

Неопходни информации за лицата кои ќе патуваат:
Име и презиме по пасош;
Единствен матичен број (ЕМБ) и дата на раѓање;
Број на пасош и дата на важност ;
Туроператорот не носи одговорност за испратени неточни податоци.

Рок за откази:
Крајниот рок, во кој клиентот може да се откаже од договорот (отказ), без пенали е до 6 месеци пред датата на патувањето.

При откази од 6 до 3 месеци пред датата на патување, глобата е во размер на уплатениот депозит, согласно со условите на конкретната програма, но не по малку од 50% од цената на патувањето.
Ако отказот  е помалку од 3 месеци пред датата на патување, глобата е  70% од цената на патувањето
Ако отказот  помалку од еден месец пред датата на патување, пеналите се 100% од цената на патувањето

Авиокомпанијата го задржува правото за промена на часовите на полетување и слетување, за кое агенцијата ќе ги информира своевремено патниците. ( доколку има информациа)

Неопходни документи:
Меѓународен пасош со минимална валидност 6 месеца од датата на враќање;

Република Перу
Главен град Лима
Население околу 30 милиони жители
Валута Нов сол (PEN)
Службен јазик Шпански

Перу има површина од околу 1.285.220 км2.
На север од Перу се Еквадор и Колумбија, Бразил е на исток, Боливија на југоисток, Чиле на југ и Тихи океан на запад. Андите ја делат државата на три географски региони.
Брегот е на запад и е тесна долинска површина.
Планините се регионот на Андите, во него се наоѓаат висорамнини и високи врвови како на пример највисокиот врв во Перу Хуаскаран со 6.768 метри.
Џунглата е третиот географски регион на Перу, рамница покриена со амазонските прашуми. Околу 60% од територијата на Перу се наоѓа во овој регион.
Џунглата е карактеризирана со својата голема влажност и високи температури, освен во јужниот дел каде температурата е пониска.
Перу е поделен на 25 региони и провинцијата Лима. Секој регион има избрана влада составена од претседател и совет, кои имаат мандат од четири години.
Овие влади планираат регионален развој и економски напредок.
Покраината Лима е раководена од градскиот совет.