TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

ПЕРУ, АМАЗОН ✈️

ПЕРУ и АМАЗОН 16 дена / 10.03 – 25.03.2022

ЛИМА-ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИТЕ ОСТРОВИ-НАСКА-АРЕКИПА–КОЛКА КАЊОН-ПУНО-ЕЗЕРОТО ТИТИКАКА-КУСКО–ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ-МАЧУ ПИКЧУ-ПУЕРТО МАЛДОНАДО-АМАЗОНСКАТА ЏУНГЛА

програма

1 ден     10.03.2022               СКОПЈЕ-АМСТЕРДАМ-ЛИМА
Состанок на аеродромот во Скопје. (2 часа пред летот) Лет за Амстердам во 04;10 часот.
Во 09;15 часот слетување во  Амстердам.
Во 12.35 часот лет Амстердам-​​Лима, пристигнување во Лима во 18;05часот
Трансфер до хотелот. Слободно време. Ноќевање во Лима
2 ден      11.03.2022              ЛИМА
Појадок. Разглед пешки на колонијална Лима – гробот на Пизаро, Плаза де Армас, катакомбите на манастирот „Сан Франциско“. Време за ручек.
Попладне – посета на модерниот кварт Мирафлорес и боемскиот Баранко.
Посета на Музејот за антропологија, археологија и историја. Ноќевање во Лима.
3 ден       12.03.2022             ЛИМА-ПАЧАКАМАК-ПАРАКАС
Појадок. Овај ден е предвиден за патување 280 км долж пан-американскиот автопат, преку пустинскиот брег и низ плодни долини и насади за памук. Попатно ќе бидат посетени урнатините на Прединковите култури и пророкот Пачакамак. Се поминува покрај живописни рибарски села, мал одмор. Попладне – влегување во паркот „Паракас“, некогаш дом на истоимената индианска култура, каде што ќе уживате во еден од најневеројатните пустински пејзажи. Паркот е природна средина на типична јужноамериканска фауна. Трансфер до хотелот. Ноќевање во Паракас.
4 ден     13.03.2022             ПАРАКАС-БАЛЕСТОВИТЕ ОСТРОВИ-НАСКА
Појадок. Во 07:15 часот трансфер до пристаништето и патување со брод до Највисоките острови, најголемиот природен резерват во Перу и прибежиште за стотици китови, делфини, морски лавови, морски птици, фламинга и пингвини Хумболт. Се верува дека фигурата Канделабро, која ќе ја видите на полуостровот Паракас, позната и како „Три крстови“, е поврзана со линиите Наска и како прибежиште за пиратите. По двочасовна турнеја со брод по островите, продолжуваме по копно до Наска, по пат го посетуваме Музејот во Ика и оазата Хуакачина, опкружена со 100 метри песочни дини. Пристигнување во Наска попладне. Лет со мал авион (факултативно) над неверојатните пустински линии и фигурите на Наска откриени од Марија Рајче. (плаќање за овај лет на лице место во локална валута.) Ноќевање во Наска.
5 ден      14.03.2022              НАСКА-АРЕКИПА
Појадок. Посетете ги аквадуктите на Инките, кои сè уште добиваат вода од Андите во пустинските села. Го продолжуваме патувањето од 600 км. (околу 10 часа) јужно до Арекипа, „белиот град“, кој се наоѓа во подножјето на вулканот „Ел Мисти“, на 2.400 м. надморска височина. Ноќевање во Арекипа.
6 ден      15.03.2022              АРЕКИПА-КОЛКА КАЊОН-ЧИВАИ
Појадок. Разглед на Арекипа, вториот по големина град во Перу – Манастирот Санта Каталина, катедралата, Језуитската црква и центарот на колонијалниот град. Слободно време. Ноќевање во Арекипа / Чиваи. Објаснување: Учесниците на екскурзијата кои не сакаат да го посетат кањонот Колка остануваат во Арекипа. За оние кои одбрале екскурзија до Кањонот Колка-попладне поаѓање за Чиваи. Ноќевање.
7 ден       16.03.2022             ПУНО
Појадок. За оние кои не учествуваат на екскурзија до Кањонот Колка – слободно време во градот Арекипа до пладне. По ручекот поаѓање за градот Пуно каде ќе се сретнете со останатите од групата.
Екскурзија до Кањонот Колка: Појадок. Поаѓање рано наутро, околу 06.00 часот – поаѓање кон Кањон Колка – Кањон Кондор. Ако е можно – следење на летот на кондори. Продолжуваме до утробата на „вистинските Анди“, до Пуно – пристаништето на највисокото пловно езеро во светот, Титикака. Попатно имате можност да запознаете претставници на фауната како алпака, лами и викука, а ќе имате можност да уживате во типичните глетки на Андите – езерата. Во Пуно ќе се сретнете со остатокот од групата. Ноќевање во Пуно.
8 ден     17.03.2022               ПУНО-КУСКО
Појадок. Рано наутро – патување со брод до „пловечките острови“ Урос во езерото Титикака. Овие острови се исткаени од трска и кал од Индијанците од Урос, кои исто така живеат на езерото, не сакајќи да имаат пристап до околниот свет, а тој до нив. Следно е патување со брод на езерото и истражување на островот. Продолжуваме на север кон Силустани – погребните пирамиди на Прединк, на брегот на езерото Умајо. Попладне – продолжување кон Куско. Патот ја преминува високата висорамнина на Андите пред да се спушти во долината на реката Вилканота и да стигне до Папокот на светот и царскиот главен град Куско. На 100 км. пред Куско, посетете го единствениот зачуван култен центар на Инките Ракши, посветен на богот Виракоча (ако е можно навреме). Пристигнување во Куско во вечерните часови. Ноќевање во Куско.
9 ден      18.03.2022              КУСКО
Појадок. Панорамска обиколка на археолошката престолнина на Америка, „папокот на светот“ – Куско. Главниот град на Империјата на Инките има контури на тело на пума и има зачувано многу ремек-дела на архитектурата на Инките: храмскиот комплекс Кориканча, тврдината Саксајуаман, церемонијалниот центар Кенко, Пукапукара и Тамбомачаи – термалните бањи на Инките. Факултативно – посета на базиликата во Куско (влезот се доплаќа) и слободно време. Факултативно – посета на фолклорна програма со вечера во ресторан во центарот на Куско. Ноќевање во Куско
10 ден     19.03.2022             ДОЛИНАТА НА ИНКИТЕ
Појадок. Патување низ Светата долина на Инките – на патот можете да ја видите Археолошката зона во Писак, посета на индианскиот занаетчиски пазар во селото Писак. Слободно време за ручек (еден час). Продолжуваме до Ојантаитамбо низ долината на реката Урубамба. Разглед на археолошкиот локалитет Ојантаитамбо. Сместување во хотел и ноќевање во Ојантаитамбо.
11 ден    20.03.2022              МАЧУ ПИКЧУ
Појадок – (ланч) сув пакет. Рано поаѓање на возот до градот Агуас Калиентес (поаѓање од хотелот во 05:00-05:30 часот), над кој се издига Мачу Пикчу изгубената цитадела на Инките и најдобро зачуваниот град на Инките. Слободно време за ручек. Факултативно – посета на топол минерален извор пред да заминете назад во Ојантаитамбо. Трансфер во Куско. Ноќевање во Куско.
12 ден     21.03.2022             ПУЕРТО МАЛДОНАДО
Појадок. Трансфер до аеродром. Во 13.12 часот внатрешен лет Куско – Пуерто Малдонадо, џунглата на Амазон. Во 14.12 часот – пристигнување во Пуерто Малдонадо – градот со најголема разновидност на животински и растителни видови во Перу. Сместување во хотел во амазонската џунгла. Доцен ручек. Слободно време. Пречек на аеродромот и трансфер до канцеларијата на Монте Амазонико каде се добиваат инструкции поврзани со турата. Трансфер до местото од каде ке пловиме со брод околу 1 час.
Пречек со свежо овошје од регионот. Сместување во собите, кус одмор и посета на Островот на мајмуните, кој се наоѓа од другата страна на реката Мадре де Диос. Место населено со различни видови мајмуни како кафеав капучин, мајмун саири, садлбејби марин, бел капучин. Враќање назад. Вечерта прошетка за да ги видиме кајманите кои ги населуваат бреговите на реката Мадре де Диос, а добро е да понесе батерија. Со малку повеќе среќа ќе можеме да ја видиме „капибарата“, најголемиот глодар, тежок 60 килограми, импресивен вид од перуанското семејство кукавици/мал глодар, стаорец/.
Враќање назад. Вечера и ноќевање
13 ден     22.03.2022             АМАЗОН
По појадокот заминување на кратко патување со брод по езерото Сандовал. По регистрацијата на влезот од заштитеното подрачје ќе пешачиме 3 км. веднаш до езерото – природно живеалиште на пираните и едно од најголемите во резерватот Томбопата.
По пријатната прошетка, заминување со локалниот водич со брод околу еден час околу езерото за да се восхитуваме на разновидноста на птици, мајмуни и други животински видови како корморани, пуми, орли, рикачки мајмуни, мајмуни саимир, црн капучин, тамарини. и мрзливите.. Можно е да се сретне фамилија на џиновски речни видри, често и до 2 м, кои се загрозени вид. Како и голем алигатор долг 4 м. Враќање назад, ручек. Време е за пауза. Вечерта ќе направиме полноќна прошетка за да набљудуваме различни видови на инсекти, водоземци, влекачи и други ноќни жители. Вечера и ноќевање.
14 ден      23.03.2022            АМАЗОН
Во 05.30 часот рано будење во џунглата за да се придружите на една од најзабавните авантури во џунглата,прошетка на жичарница на врвовите на дрвјата, од каде има можност се види прашумата од поинаков агол. Мостовите, подигнати на околу 30 м. надморска височина, ќе ни овозможи да уживаме во неверојатните природни глетки одозгора, вклучувајќи го и панорамскиот поглед на реката Мадре де Диос. Од локалитетите можеме да набљудуваме различни видови птици, како што се тукан, макао, тангари-мала птица песнопојка од семејството на овесни снегулки, авлига и сл., што е незаборавно искуство. По појадокот се подготвуваме за авантури исполнети со адреналин. Ќе се спуштиме со количка од дрвја висока над 30 метри, придружувани од инструктор кој ќе објасни како да ги користиме безбедносните појаси за време на спуштањето. Меѓу дрвјата од џунглата нè очекува незаборавно искуство. Враќање назад. Ручек и слободно време за одмор. Во попладневните часови можеме да ја минеме реката Мадре де Диос со кану, уживајќи во зајдисонцето. Потоа може да ловите риби во реката. Вечера и ноќевање
15 ден      24.03.2022            АМАЗОН-ПУЕРТО МАЛДОНАДО-ЛИМА-АМСТЕРДАМ
Појадок. По појадокот одиме на двочасовна обиколка во прашумата со локален водич кој ќе ни покаже различни вековни видови дрвја. Истовремено ќе имаме можност да набљудуваме различни видови диви животни како тукани, бувови, папагали, мајмуни, змии, пеперутки и други. Ќе имаме можност да ја доживееме магијата на амазонската прашума како дел од Националниот парк Томбопата. По ручекот – враќање во градот Пуерто Малдонадо и базниот камп. Трансфер до аеродром и во 15.09 часот – лет Пуерто Малдонадо – Лима. Слетување во Лима во 16.42
Меѓународен лет Лима – Амстердам во 19.55 часот. со KLM.
16 ден     25.03.2022            АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ
Слетување во Амстердам во 14.25 часот. Слободно време до летот за Скопје во 20;30 од Амстердам за Скопје, пристигнување во Скопје наредниот ден во 01;55 ч

Цена за лице во двокреветна соба 3.820 €

Доплата за еднокреветна соба 460 €
Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Во цената Е вклучено:
Авио билети за сите меѓународни летови:
Скопје-Амстердам-​​Лима-Амстердам-Скопје;
Авионски билети за домашни летови Куско-Пуерто Малдонадо-Лима;
Аеродромски такси за меѓународни летови 495 € (од дата 07.01.2020 г.предмет на препотврда);
Аеродромски такси за летови Куско-Пуерто Малдонадо-Лима;
Трансфери аеродром-хотел-аеродром; (во Перу)
Сместување е во хотели со 3*
14 ноќевања со појадок
3 ручеци
3 вечери вохотел во амазонската џунгла
2 ноќевања во Лима
1 ноќевање во Паракас
1 ноќевање во Наска
1 ноќевање во Арекипа
1 ноќевање во Чиваи
1 ноќевање во Пуно
3 ноќевања во Куско
1 ноќевање во Ојантаитамбо
3 ноќевања Амазонска џунгла – (12-ти, 13-ти, 14-ти ден);
(пријавувањето во хотелите е помеѓу 14.00 и 16.00 часот)
Разглед на Лима – (втор ден)
Посета на Пачакамак – (3 ден)
Посета на паркот „Паракас“ – (3 ден)
Патување со брод до островите Баласт (4-ти ден)
Двочасовна тура со брод по Баластните Острови (4-ти ден)
Лет со мал авион над линиите и фигурите во Наска (4-ти ден)
Посета на аквадуктите на Инките – (5ти ден)
Разглед на Арекипа – (6-ти ден)
Патување со брод до пловечките острови Урош – (8-ми ден)
Туристичка тура на Куско – (9ти ден)
Посета на археолошката зона во Писак и Ојантаитамбо – (10-ти ден)
Патување со воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу (11-ти ден)
Билети за воз од Ојантаитамбо до Мачу Пикчу преку Андите (11-ти ден)
Посета на Мачу Пикчу – (11-ти ден)
Активности во амазонската џунгла – (12-ти; 13-ти; 14-ти и 15-ти ден)
Влезовите на сите археолошки паркови и музеи
Копнен превоз со туристички автобус и воз
Услуга од туристички придружник, локален водич
(со превод на македонски, српски или бугарски јазик кој ја придружува групата);

Во цената НЕ Е вклучено:
Такса за билет Куско-Пуерто Малдонадо-Лима (околу 15 УСД во локална валута-се плаќа на лице место)
Факултативно доплата за летови преку линиите и бројките во Наска (околу 10 УСД во локална валута, се плаќа на лице место (4-ти ден)
Дополнителни екскурзии и настани, се нарачуваат и се плаќаат однапред во канцеларијата на тур-операторот:
1 ручек за време на турата во Лима 20 УСД – (2 ден)
Екскурзија до Кањонот Колка (7-ми ден) 135 УСД (од 4-6 лица) 90 УСД (од 7-12 лица)
Фолклорна програма со вечера во ресторан во центарот на Куско 40 долари (9ти ден)
Дополнителни екскурзии и настани (се плаќаат на лице место)
Влез во базиликата во Куско 25 сол (околу 10 УСД) (9-ти ден)
Посета на топол минерален извор, околу (околу 4 УСД) 11-ти ден
Патување со брод на реката Гамитана (14-ти ден)
Бакшиш за услуга на водич и возач за време во Перу 55 УСД. (задолжително сите патници плаќаат)

Прочитајте ги корисни се:

1.
Цената е за минимум од 15 платежни патници и со важност за резервации 6 месеци од датумот на поаѓање, (доколку има оформена група можни се дополнителни запишувања кдоколку има места на авионите) за помала група од 15 платежни лица следи доплата.
2.
Посетата на Мачу Пикчу се врши по строг редослед, определен од управата на археолошката зона, во која пристапот до различните локалитети во зоната се отвора и затвора на ротациона основа. Ова сугерира дека секогаш ќе има ограничени пристапни точки за време на работното време на Мачу Пикчу. Начинот на кој се прави обиколката на Мачу Пикчу од ден на ден го одредува управата со оглед на археолошките активности и работи за одржување кои се вршат на територијата на областа.
3.
Летовите наведени во програмата се ажурираат по потврда на групата, што може да доведе до промени во програмата за првиот и вториот ден, како и последните два дена од програмата.
4.
За домашни летови, ограничувањето на багажот е 20 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
За меѓународно летови, ограничувањето е 23 кг. за голем багаж и 7 кг. за рачен багаж.
5.
Цените на дополнителните екскурзии и настани се од дата 01.07.2020 г. (можни измени)
6.
Сите екскурзии и настани на барање однапред се плаќаат во канцеларијата на тур-операторот.
7.
Туроператорот го задржува правото да ги промени аеродромските такси и цената на патувањето во случај на промена на аеродромските такси од страна на авиокомпанијата.
8.
Во овој случај, разликата во аеродромските такси мора да ја плати патникот.
9.
На барање на патниците може да се организира секој ден вечера-по цена за патник од околу 15-25 УСД.
10.
Цените на дополнителните екскурзии и настани, ареодромски такси како и цените за доплата за еднокреветна соба се заклучно со 01.07.2020 година и се предмет на ажурирање.
11.
Посочените цени се ексклузивни за објавениот  период.
Патувањето  не е погодно  за лица со ограничена подвижност.
12.
Некои од  дополнителните екскурзии се реализираат при определен минимум.
Можна е промена на цените на дополнителните екскурзии предложени на лице место или откази од причини кои не зависат  од  туроператорот, како лоши метеоролошки услови или слични.
Можна е промена  во редоследот  на разгледувње  на забележителностите во програмата.

Начин и услови на плаќање:

Во готово (во агенцијата)
Со кредитна картичка (во агенцијата)

Банкарски трансфер

Услов за резервација:
Авансна уплата од 1.500 €

Целосна доплата на аранжманот 30 работни денови пред поаѓањето

Ве молиме внимателно да ги прочитате условите за патување.

Важна напомена: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион од страна на организаторот.

Неопходни информации за лицата кои ќе патуваат:
Име и презиме по пасош;
Единствен матичен број (ЕМБ) и дата на раѓање;
Број на пасош и дата на важност ;

Туроператорот не носи одговорност за испратени неточни податоци.

Рок за откази:
Крајниот рок, во кој клиентот може да се откаже од договорот (отказ), без пенали е до 6 месеци пред датата на патувањето.

При откази од 6 до 3 месеци пред датата на патување, глобата е во размер на уплатениот депозит, согласно со условите на конкретната програма, но не по малку од 50% од цената на патувањето.
Ако отказот  е помалку од 3 месеци пред датата на патување, глобата е  70% од цената на патувањето
Ако отказот  помалку од еден месец пред датата на патување, пеналите се 100% од цената на патувањето

Внимание:
Авиокомпанијата го задржува правото за промена на часовите на полетување и слетување, за кое агенцијата ќе ги информира своевремено патниците. ( доколку има информациа)

Неопходни документи:
Меѓународен пасош со минимална валидност 6 месеци од датата на враќање;

Република Перу
Главен град Лима
Население околу 30 милиони жители
Валута Нов сол (PEN)
Службен јазик Шпански

Перу има површина од околу 1.285.220 км2.
На север од Перу се Еквадор и Колумбија, Бразил е на исток, Боливија на југоисток, Чиле на југ и Тихи океан на запад.

Андите ја делат државата на три географски региони.
Брегот е на запад и е тесна долинска површина.
Планините се регионот на Андите, во него се наоѓаат висорамнини и високи врвови како на пример највисокиот врв во Перу Хуаскаран со 6.768 метри.
Џунглата е третиот географски регион на Перу, рамница покриена со амазонските прашуми. Околу 60% од територијата на Перу се наоѓа во овој регион.

Џунглата е карактеризирана со својата голема влажност и високи температури, освен во јужниот дел каде температурата е пониска.

Перу е поделен на 25 региони и провинцијата Лима. Секој регион има избрана влада составена од претседател и совет, кои имаат мандат од четири години.
Овие влади планираат регионален развој и економски напредок.
Покраината Лима е раководена од градскиот совет.