TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

САД ✈️

 

САД – ИСТОЧЕН И ЗАПАДЕН БРЕГ
ЊУЈОРК, ФИЛАДЕЛФИЈА, ВАШИНГТОН, БАФАЛО, НИАГАРИНИ ВОДОПАДИ, ЧИКАГО,
САН ФРАНЦИСКО, ЛАС ВЕГАС, ЛОС АНЏЕЛEС, ХОЛИВУД
(патувањето се реализира со минимум платежни 10 лица)

1 ден   09.05.2022   Скопје-Виена-Њуjорк
Состанок на аеродромот во Скопје во 02;30 часот наутро. Во 04;30 часот – лет Скопје – Виена (Аустриан ерлајнс). Пристигнување во Виена 06;05 ч.
Во 10;45 часот – лет Виена – Њујорк.
Пристигнување на аеродромот Кенеди во Њујорк во 14;15 часот
Трансфер до хотел во Менхетен. Слободно време. Ноќевање.
2 ден   10.05.2022   Њуjорк
Појадок. Разглед на централен Њујорк – Остров Менхетен – Централ Тајмс Сквер, Италијански и Чајнаун, Мала Италија, Центар Рокфелер, Светскиот трговски центар. Попладне -5-тата авенија, Волстрит, посета на облакодерот Емпајер стејт билдинг  (влезот во него се доплаќа).
Можност за посета (незадолжителна) претстава во некој од театрите на Бродвеј.
Ноќевање во хотел во Менхетен на Вол Стрит, Њујорк.
3 ден   11.05.2022   Њуjорк
Појадок. Слободно време или факултативно – патување со брод до Статуата на слободата. Попладне – прошетка во Централ Парк, Музејот Метрополитен (влезот се доплаќа), Линколн Центар, Харлем. Вечерта – можност за прошетка по авенијата 5 и 7, каде се наоѓаат едни од најпрестижните продавници. Факултативна – вечерна обиколка на Њујорк со автобус (времетраење 2 часа). За време на турнејата ќе го видите Њујорк во сиот негов сјај. Ќе уживате во ноќните погледи и атмосферата на Тајмс Сквер, Чајнатаун, Емпајер Стејт Билдинг, Гринич Вилиџ, СоХо, Мала Индија, мостовите Менхетен и Бруклин и долниот дел на Ист Сајд. Ќе ја научите историјата на сите познати знаменитости на овој прекрасен град. Ноќевање во хотел во Менхетен на Вол Стрит, Њујорк.
4 ден   12.05.2022   Њуjорк-Филаделфија
Појадок. Ден предвиден за патување со автобус до Филаделфија. Трансфер до хотел. Следува обиколка на градот со автобус и пеш – Ѕвоното на слободата, Градското собрание, Првата народна банка и други. Слободно време. Ноќевање во хотел во центарот на Филаделфија.
5 ден   13.05.2022   Филаделфија-Вашингтон
Појадок. Обиколка на Филаделфија. Попладне – патување со автобус од Филаделфија до Вашингтон. Пристигнување во Вашингтон. Трансфер до хотел. Слободно време. Ноќевање во хотел во центарот на Вашингтон.
6 ден   14.05.2022   Вашингтон
Појадок. Разглед на Вашингтон со водич (на српски, македонски или бугарски јазик) – Капитол, Национална библиотека, Белата куќа (однадвор) и други знаменитости.
Вечерта – посетете ја населбата Џорџтаун. Ноќевање во хотел во центарот на Вашингтон.
7 ден   15.05.2022   Вашингтон
Појадок. Продолжуваме да го истражуваме Вашингтон: Музејот Смитсонијан (космонаутика), Уметничката галерија, Меморијалот на Томас Џеферсон, Линколн, Виетнамската и Корејската војна. Ноќевање во хотел во центарот на Вашингтон.
8 ден   16.05.2022   Вашингтон-Бафало- Нијагарини водопади
Појадок. Трансфер до аеродром и во 15;40 часот – лет Вашингтон – Бафало (Американ ерлајнс). Пристигнување во Бафало во 16;54 Трансфер до хотел. Прошетка до Нијагарините водопади и обиколка на Нијагарините водопади од американската страна на вечерна светлина. Ноќевање во хотел во близина на Нијагарините водопади.
9 ден   17.05.2022   Нијагарини водопади
Појадок. Разглед на Нијагарините водопади и возење со брод под водопадите. Во попладневните часови ќе имате можност да ги видите Нијагарините водопади од канадската страна – да го поминете мостот кој ги поврзува САД и Канада.
Ноќевање во хотел во Нијагарините водопади, во близина на водопадите.
10 ден  18.05.2022   Нијагарини водопади-Бафало-Чикаго
Појадок. Слободно време. Трансфер до аеродром и во 11;48 часот – лет Бафало – Чикаго. Пристигнување во Чикаго во 12;38 часот. Трансфер до хотел. Слободно време.
Ноќевање во хотел во Чикаго.
11 ден  19.05.2022   Чикаго
После појадок – разглед на градот. Слободно време со можност (по избор) за излет со брод на езерото Мичиген. Ноќевање во хотел во Чикаго.
12 ден  20.05.2022   Чикаго – Сан Франциско
Појадок. Трансфер до аеродром и во 12;07ч.Лет Чикаго-Сан Франциско. Пристигнување во Сан Франциско во 14;53ч. Трансфер до хотел. Слободно време со можност за прошетка низ градот: најкрива улица во светот Улица Ломбард, прошетка со историскиот трамвај по одредена туристичка рута (со доплата). Ноќевање во хотел во центарот на Сан Франциско
13 ден  21.05.2022   Сан Франциско
Појадок. Панорамска обиколка на Сан Франциско-Викторијанскиот кварт, Кинескиот кварт, најстариот во земјата, шпанската мисија Долорес, ридот Телеграф, Огнената кула, Катедралата на Богородица, мостот Голден Гејт, еден од симболите на градот. Патување со брод во заливот на Сан Франциско, поминувајќи покрај островот Алкатраз (на него е затворот Алкатраз, каде што лежеше Ал Капоне), мостот Голден Гејт и други. Слободно време. Ноќевање во хотел во центарот на Сан Франциско.
14 ден  22.05.2022   Сан Франциско – Лас Вегас
Појадок. Слободно време во Сан Франциско. Трансфер до аеродром и во 19;00 часот – лет Сан Франциско – Лас Вегас. Пристигнување во Лас Вегас во 20;36 Трансфер до хотел. Слободно време со можност за прв пат запознавање со градот на коцкањето. Ноќевање во хотелот Стрип во Лас Вегас, најпознатата улица со сите казина и шоуа.
15 ден  23.05.2022   Лас Вегас
Појадок. Истражете го Лас Вегас – најубавите хотели и посетете ги најпознатите казина. Вечерта – вечерна прошетка која ќе ви овозможи да ги видите хотелите, казината и светлосни шоуа во Градот на коцкањето. Ноќевање во хотел на Стрип во Лас Вегас.
16 ден  24.05.2022   Лас Вегас
Ден предвиден за патување до Големиот Кањон. Постојат неколку палуби за набљудување на туристите, каде што можете да уживате во неверојатното создавање на природата – Големиот Кањон. Ручек. Враќање во Лас Вегас. Ноќевање во хотел на Стрип во Лас Вегас.
17 ден  25.05.2022   Лас Вегас-Гранд Кањон- Лас Вегас
Појадок. Слободен ден во Лас Вегас или факултативно – еднодневно патување со автобус до Западниот Гранд Кањон со Кристалниот плоштад. Турата вклучува: превоз со луксузен автобус, ручек кај Гранд Кањон, влез во Националниот парк. За време на турата ја поминувате браната Хувер и езерото Мед. Големиот Кањон го посетуваат две од палубите за набљудување, кои нудат неверојатен поглед на Големиот Кањон. Можност за посета на индијанско село. Можност за посета на Кристалниот плоштад (со влез кој се доплаќа). Факултативен лет со хеликоптер над Големиот Кањон и патување со брод по реката Колорадо (се доплаќа). Ноќевање во хотел на Стрип во Лас Вегас.
18 ден  26.05.2022   Лас Вегас – Лос Анџелес/ Холивуд
Појадок. Трансфер до аеродром и во 10;05 часот – лет Лас Вегас – Лос Анџелес. Пристигнување во Лос Анџелес во 11;21 часот Трансфер до хотел лоциран во Холивуд. Слободно време. Посета на Беверли Хилс и Родео Драјв, најскапата шопинг улица во светот со бутици на Гучи, Прада и други. Ноќевање во хотел во Холивуд
19 ден  27.05.2022   Холивуд
Појадок. Наутро, на барање, од 09;00 часот – посета на „Paramount Pictures Studio“ (влезот се доплаќа). Двочасовна обиколка на Paramount Pictures Studio, единственото оперативно студио во Холивуд, сместено на територија од 65 декари. Попладне, од 12;00 часот, факултативно – посета на „Универзал студио“ (влезот се доплаќа). Слободно време. Ноќевање во хотел во центарот на Холивуд.
20 ден  28.05.2022   Холивуд-Санта Моника-Лос Анџелес
Појадок. Во 09;00 ч. поаѓање од хотелот во Холивуд. Панорамско-туристичка обиколка на Холивуд – централниот дел со Салата, каде секоја година се делат Оскарите, Кинескиот театар, познатиот булевар Зајдисонце, Булевар на славните, Беверли Хилс со Родео драјв.Продолжуваме за Санта Моника. Слободно време со можност за прошетка во централниот дел на градот и посета на позната плажа.
Сместување во хотел во центарот на Лос Анџелес. Ноќевање.
21 ден  29.05.2022   Лос Анџелес
Појадок. Разглед на Лос Анџелес: Историскиот центар Пуебло и улицата Оливера, каде започнува историјата на Лос Анџелес, Градското собрание, концертната сала Волт Дизни, зградите на познатиот Стејпл центар и музејот Греми. познатите театри Нокиа, Ел Капитан и други. Слободно време во Лос Анџелес со можност за посета на некои од овие театри, кои се дел од Националната историска локација на САД. Посетете го и Millennium Biltmore Hotel, најпопуларниот хотел во центарот на Лос Анџелес. Вечерта, факултативно – посетете ја познатата плажа Лонг Бич со пристаништето (се патува со јавен превоз), каде што можете да вечерате во еден од малите уредни ресторани со поглед на пристаништето. Ноќевање во хотел во центарот на Лос Анџелес.
22 ден  30.05.2022   Лос Анџелес – Виена
Појадок. Слободно време во Лос Анџелес. Трансфер до аеродром. Во 15;15 часот – лет Лос Анџелес – Виена (Austrian Airlines).
23 ден  31.05.2022   Виена-Скопје
Пристигнување во Виена во 12;00 часот. Слободно време. Во 22;30 часот – лет Виена – Скопје (Аустриан ерлајнс). Пристигнување на аеродромот во Скопје во 23.55 часот.

Цена на аранжманот: 4.995 €

Во цената Е вклучено:
Авио билети Скопје-Виена- Њујорк, Лос Анџелес-Виена-Скопје (Austrian Airlines)
Авио билет Вашингтон-Бафало, (Американ ерлајнс);
Авио билет Бафало – Чикаго, (Американ ерлајнс);
Авио билет Чикаго – Сан Франциско, (Американ ерлајнс);
Авио билет Сан Франциско – Лас Вегас, (Американ ерлајнс);
Авио билет Лас Вегас – Лос Анџелес (Американ ерлајнс);
Аеродромски такси за меѓународни летови / 475(29 март 2020 година) – предмет на потврда;
Аеродромски такси за домашни летови / 245 (од 29 март 2020 година) – предмет на потврда;
Сите трансфери аеродром – хотел – аеродром;
Патување со автобус на релација: Њујорк – Филаделфија – Вашингтон;
21 ноќевања во хотели со 3*и 4* (20 појадоци и 1 ручек)
3 ноќевања во Њујорк
1 ноќевање во Филаделфија
3 ноќевања во Вашингтон
2 ноќевања во близина на Нијагарините водопади
2 ноќевања во Чикаго
2 ноќевања во Сан Франциско
4 ноќевања во Лас Вегас
2 ноќевања во Холивуд
2 ноќевања во Лос Анџелес
(пријавувањето во хотелите е помеѓу 14.00 и 16.00 часот локално време)
Разглед на Њујорк – (2 и 3 ден);
Разглед на Филаделфија – (5ти ден);
Разглед на Вашингтон – (6 и 7 ден);
Прошетка и разгледување на Нијагарините водопади – (8-ми ден);
Патување со брод под Нијагарините водопади (само во периодот од 15.05-31.10)
Доплата за бродот на Нијагарините водопади; – (9-ти ден);
Разглед на водопадите на Нијага од канадска страна (ден 9) – можно е да се наплаќа такса на границата.)
Разглед на Чикаго – (10-ти ден);
Панорамски разглед на Сан Франциско – (13-ти ден);
Патување со брод во заливот на Сан Франциско – (13-ти ден);
Разглед на Лас Вегас – (15-ти ден);
Екскурзија до Големиот Кањон – (16-ти ден);
Панорамски разглед на Холивуд – (20-ти ден);
Разглед на Лос Анџелес – (21 ден);
Копнен превоз со туристички автобус (за градски обиколки);
Услуга за туристички водич, локален водич (со превод на бугарски, српски или македонски јазик); од придружнукот на групата.
Такса за услуга на водич и возач за време на турите 70 УСД (задолжително се плаќа).

Во цената НЕ Е вклучено:
Виза за САД – цената  се менува во зависност од конзуларниот курс на американскиот долар, објавен од Амбасадата на САД);
Билети за јавен превоз во градовите.
Патничко/здравствено осигурување:
Осигурување со заштита вклучено со COVID 19
Дополнителни екскурзии и настани, кои се нарачуваат и плаќаат однапред во агенцијата:
Вечерен разглед на Њујорк со автобус  60 УСД (3 ден);
Еднодневна тура со автобус до Западниот Гранд Кањон со Кристален Плоштад (17 ден) 170 УСД со водич за група од најмалку 7 лица.
Доплата за водич: за група од 4 лица 20 УСД /за група од 5 лица 10 УСД.Вклучува: превоз со луксузен автобус, ручек во Гранд Кањон, влез во Националниот парк. Имајте предвид дека при изборот на овој дополнителен настан, вашиот појадок ќе биде заменет со ручек, бидејќи патувањето започнува рано и нема начин да го има појадокот.
Влез во Гранд Кањон Кристал 35 УСД (17-ти ден);
Лет со хеликоптер над Големиот Кањон и патување со брод на реката Колорадо 225 УСД (17 ден) – (ограничување по кг до 130 кг)
Посета на Paramount Pictures Studio 80 УСД 19-ти ден; (без возач и превоз за превоз се доплаќа – можеби со јавен превоз или со такси)
Посета на Universal Studio 135 УСД (19-ти ден); (без возач и превоз за превоз се доплаќа – можеби со јавен превоз или со такси)

Дополнителни екскурзии и настани (се плаќаат на лице место):
Влезница за Кристалниот плоштад на зградата Рокфелер 36 УСД – (втор ден);
Влезен билет за Емпајер Стејт Билдинг (3 ден)  37 УСД (до86-ти кат), 58 УСД (до 86 и 102кат);
Такса за брод до Статуата на слободата во Њујорк 18,50 УСД (3 ден);
Влез во музејот Метрополитен – околу 25 УСД (3-ти ден);
Патување со брод на езерото Мичиген – околу 32 УСД (11-ти ден);
Историско возење со трамвај на улицата Ломбард во Сан Франциско 6 УСД (12 ден).

Напомени :
*Летовите наведени во програмата се ажурираат по потврда на групата, што може да доведе до промени во програмата за првиот и вториот ден, како и за последните два дена.
*За меѓународни летови, ограничувањето на багажот е 23 кг. за голем багаж и 10 кг. за рачен багаж.
*Цените на дополнителните екскурзии и настани се заклучно со дата 29.03.2020 година.
*Туроператорот го задржува правото да ги промени цените за аеродромските такси и цената на авиокомпанијата во случај на промена на цените за ареодромски такси и авио билети.
*Во таков случај разликата ја надоместува клиентот.
*Цените се за сместување во двокреветна соба
*За еднокреветна соба – доплата од 1540/ предмет на ажурирање /
*Цените на дополнителните екскурзии и настани, како и цените за доплата за еднокреветна соба се заклучно со 29.03.2020 година и се предмет на ажурирање.
*Начин на плаќање: во готовина (во генцијата) / банкарски трансфер

Услови за плаќање:
Аванс 1.650(се плаќа при резервирањето)
Ј-ва рата 1.800 (се плаќа по издавање на американска виза)
II-ра рата доплата на целиот износ до 30 работни дена пред датумот на поаѓање.

Услови за сместување во хотел/САД:
Ве молиме имајте предвид дека хотелите во САД бараат депозит за пријавување од 100 УСД при пријавувањето, за покривање на евентуални, трошоци, штети како услуга во соба или мини бар за времетраењето на престојот. Депозитот се плаќа со кредитна или дебитна картичка.
По напуштање на хотелот, депозитот ќе биде вратен на картичката.

*Доплата за бродот на Нијагарините водопади;  (9-ти ден);
*Разглед на водопадите на Нијага од канадска страна (ден 9)  (може да се наплаќаат такси при преминување на границата.)
*Копнен превоз со туристички автобус (за градски обиколки);
*Такса за услуга на водич и возач за време на турите 70 УСД (задолжително се плаќа).
*Дополнителни екскурзии и настани, кои се нарачуваат и плаќаат однапред во агенцијата:
*Вечерен разглед на Њујорк со автобус  60 УСД (3 ден);
*Еднодневна тура со автобус до Западниот Гранд Кањон со Кристален Плоштад (17 ден)  170 УСД со водич за група од најмалку 7 лица.
*Доплата за водич: за група од 4 лица 20 УСД /за група од 5 лица 10 УСД. Вклучува: превоз со луксузен автобус, ручек во Гранд Кањон, влез во Националниот парк. Имајте предвид дека при изборот на овој дополнителен настан, вашиот појадок ќе биде заменет со ручек, бидејќи патувањето започнува рано и нема начин да го има појадокот.
*Влез во Гранд Кањон Кристал 35 УСД (17-ти ден);
*Лет со хеликоптер над Големиот Кањон и патување со брод на реката Колорадо 225 УСД (17 ден) – (ограничување по кг до 130 кг)
*Посета на Paramount Pictures Studio 80 УСД 19-ти ден; (без возач и превоз за превоз се доплаќа – можеби со јавен превоз или со такси)
*Посета на Universal Studio 135 УСД (19-ти ден); (без возач и превоз за превоз се доплаќа – можеби со јавен превоз или со такси)
*Влезница за Кристалниот плоштад на зградата Рокфелер 36 УСД – (втор ден);
*Влезен билет за Емпајер Стејт Билдинг (3 ден)  37 УСД (до86-ти кат), 58 УСД (до 86 и 102кат);
*Такса за брод до Статуата на слободата во Њујорк 18,50 УСД (3 ден);
*Влез во музејот Метрополитен – околу 25 УСД (3-ти ден);
*Патување со брод на езерото Мичиген – околу 32 УСД (11-ти ден);
*Историско возење со трамвај на улицата Ломбард во Сан Франциско 6 УСД (12 ден).

Предложени се за сместување следните хотели или слични на нив.
Информации за хотелит:

Њујорк- SpringHill Suites by Marriott
https://www.marriott.com/hotels/travel/nycsm-springhill-suites-new-york-midtown-manhattan-fifth-avenue/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255 -54ba596febe2
Филаделфија- Holiday Inn Express Philadelphia
https://www.ihg.com/holidayinnexpress/hotels/us/en/philadelphia/phlmt/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-EX-_-US-_-PHLMT
Вашингтон – Hayatt Place Вашингтон / Национален трговски центар – Вашингтон https://dcnationalmall.place.hyatt.com/en/hotel/home.html –
Нијагарините водопади – Fairfield Inn & Suites by Marriott Нијагара https://www.marriott.com/hotels/travel/iagfi-fairfield-inn-and-suites-niagara-falls
Чикаго – Св. Clair Hotel – Magnificent Mile
https://www.thestclairmagnificentmile.com/
Сан Франциско –
Лас Вегас – апартмани и казина во Тоскана

Homepage


Холивуд – Hilton Garden Inn Los Angeles/Hollywood
https://hiltongardeninn3.hilton.com/en/hotels/california/hilton-garden-inn-los-angeles-hollywood-LAXHOGI/index.html?SEO_id=GMB-HI-LAXHOGI
Лос Анџелес – Sheraton Grand Los Angeles
https://www.marriott.com/hotels/travel/laxgr-sheraton-grand-los-angeles/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2

Наскоро информации за потребни документи за виза