TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Сарајево-Мостар

 

07.03.2024  – Состанок на група во 18:00, поаѓање во 18:30 од Битола спортска сала. Патувањето ќе биде преку граничен премин Табановце. Ноќно возење низ Србија со попатни паузи и царински формалности.

08.03.2024 – Во утринските часови се пристигнува во САРАЕВО каде прво се сместуваме во Хотел (доколку се пристигне во планирано време според програмата, во спротивно прво се упатуваме на разглед а потоа се сместуваме). Со локалниот водич се прави прошетка низ центарот на градот, Себиљ, Башчаршија, Народниот театар, Мостовите на Миљацка, Катедралата на светото срце Исусово итн…Со патниците кои ќе доаѓаат на факултатива продолжуваме кон Тунел Спаса (неизбежна туристичка атракција на градот, музеј во кој се зачувани бројни експонати од време на опсадата на Сараево) како и  разглед до Врело Босне, едно од најпознатите обележја на Босна и Херцеговина, кое се наоѓа на периферијата на Сараево покрај Илиџа.
По разгледите се врќаме во градот. Слободно време за прошетки и индивидуални активности. Ноќевање.

09.03.2024 – Појадок. По појадокот се оди према Мостар (факултатива), имаме околу час и половина за возење. Попатно застанување за фотографирање во Јабланица (мостот кај ‘битката на Неретва’). Па се упатуваме кон местото каде што се мешаат убавината на природата, архитектурата и историјата oддалечено 12 км од Мостар, Врело Буна, извор на реката Буна. Изворот на реката Буна е пример за карстна река и е eден од најголемите и поубавите извори ширум Европа. Водата тече низ пештера која е дел од карпа висока 200 метри a Буна е лева притока на реката Неретва. Местото е фантастично, богато со ресторани и кафетерии покрај реката, а доколку барате мир дефинитивно овде ќе го најдете. Групата ќе има слободно време за прошетка, фотографии и останати активности. По разгледите продолжуваме кон Мостар. Како град претставува административен центар на кантонот Херцеговина и е изграден покрај реката Неретва. По пристигнување се прави прошетка низ стариот дел на градот, чаршијата, мостот на Неретва. Ќе имате можност за ручек или кафе во автентичен стил во старата чаршија со поглед према “Стариот мост” кој претставува симбол на градот Мостар но и на Босна и Херцеговина. Во договорено време со водичот со групата се враќаме назад во Сараево. Слободно време за прошетки во некој од трговските центри, искачување на највисокиот облакодер во БИХ – Аваз твист кулата или на Башчаршија. Ноќевање.

10.03.2024 – По појадокот во хотел, групата се упатува кон Босанските пирамиди. Пред повеќе од 10 години, во Босна беше пронајдено големо откритие кое го шокираше светот, особено историчарите и археолозите. Босанските Пирамиди беа пронајдени од страна на Др.Семир Османагич и тие го дигнаа во врвот на неговата кариера. Босанските пирамиди се наоѓаат во близина на градот Високо, а според најновите истражувања датираат од предбиблиската историја. Најголемата пирамида е Пирамидата на Сонцето и е прва од тој вид во Европа, додека Пирамидата на Месечината и Пирамидата на Босанскиот Змеј, се значително помали. Под  пирамидите се пронајдени три подземни одаи и мало сино езеро. Езерото содржи чиста, стерилна вода, без бактерии, алги, печурки, микроорганизми, животни, мов и кал. Ја нарекуваат жива вода, затоа што го прочистува телото. Тоа значи дека тие објекти всушност се „одаи за прочистување“ и тука телото побрзо се регенерира и болестите исчезнуваат. Просториите под пирамидите имаат лекувачки моќи поради големото ниво на јонизација.

По посетата се упатуваме кон Македонија со што патниците кои не доаѓаат на оваа факултатива ќе бидат информирани од водичот за место и време на поаѓање од Сараево.

Откако ќе се собере цела група продолжуваме. На околу 20 км пред границата со Р.Србија ќе пристигнеме во Вишеград и прво правиме посета на ‘Андриќград’ град и културен центар кој се наоѓа на самото устие на реките Дрина и Рзав, изграден по иницијатива на Емир Костурица. Потоа со групата се упатуваме кон разглед на Мостот на Дрина (околу 15 минути се задржуваме за фотографирање). Прекрасен град каде туристите ќе имаат прилика да крстарат по Дрина и да се запознаат со природните и историски убавини на градот. По разгледите поаѓање према Македонија.

11.03.2024 – Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

 

Промо Цена – 109 за резервации до 31.01

РЕДОВНА ЦЕНА  129

 

Цената е по лице за сместување во 1/2 или 1/3 соба
Доплата за еднокреветна соба 1/1 – 30 €

Во цената Е вклучено
Сместување во хотел 3* во Сараево / 2 ноќевања со појадок
Автобуски превоз: Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Куманово
Tуристички придружник за време на целото патување
Разглед на Сараево со локален водич
Посета на Вишеград
Посета на Андриќ град

Во цената НЕ Е вклучено
Патничко осигурување (Информации во агенција)
Туристичка такса 2 € која се плаќа задолжително во автобус

Факултатива 55 пакет

Босански пакет  (Посета на Тунел Спаса, Врело Буне, Јабланица, Мостар, Врело Босне)
Во врска со користењето на факултативите, патниците се должни да се изјаснат дали ќе го користат „Босанскиот пакет“ додека ја вршат уплатата во канцеларија. Ваквата политика се применува се со цел да може да се резервираат потребните влезници.
Факултатива Босански Пирамиди 25 €

 

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 35 патнициво спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.

За деца од 3 до неполни 12 години се плаќа 50% од сумата на аранжманот кога станува збор за двајца возрасни и дете до неполни 12 години. Кога станува збор за еден родител и дете од 3 до 12 неполни години, за детето се плаќа 70% од сумата на аранжманот

За деца со полни 12 години се плаќа целосна сума

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата

За патувањето потребно е да се приложи валиден пасош, да не биде 6 месеци пред истек.

Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

Распоредот на седишта се нумерира според уплатата. Доколку туристите имаат барање за седиште, истото се доплаќа 10 € за два правци и право на избор на седиште.

Сараево, БИХ
четврток, март, 7, 2024
4 dena 2 noki
40
€129.00

МАРТ 2024

АВТОБУС
07-10.03.2024

€129.00
по возрасен

Распродадено

Надминат е бројот на лица