TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Саранда-8ми Септември

1 ден 05.09.2020 – Сабота:
Поаѓање за Саранда од Битола , на паркингот Спортска сала во 04.00 ч. со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан  низ Албанија по новиот автопат до Валона. Пристигнување во Саранда  во претпладневните часови, сместување во хотел Kalemi’s Beach and Hotel 3*. Слободно време за на плажа. Во 17.30ч разглед на градот и посета на Ликурешката тврдина (ФАКУЛТАТИВНО). Ноќевање.

2 ден 06.09.2020  Недела:
Појадок. Ден за слободни активности и одмор. Можност за факултативна посета на Ѓирокастро(грчки: Αργυρόκαστρο, албански: Gjurokastër) (ФАКУЛТАТИВНО). Ноќевање.

3 ден 07.09.2020 – Понеделник:
Појадок. Ден за слободни активности и одмор. Во попладневните часови. организирана  прошетка до Дрвениот град Бутринт (грчки: Βουθρωτό , албански: Butrint)(ФАКУЛТАТИВНО). Враќање во хотелот (можност за организирана ГРЧКА ВЕЧЕРА –ФАКУЛТАТИВНО). Ноќевање.

4 ден 08.09.2020 – Вторник: 
Појадок. По појадокот во 10ч. заминување за КСАМИЛ. Слобoден ден за  уживање во убавите плажи на прекрасното Јонско море. Попладне во 16 ч. поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Битола во доцните вечерните часови.

 

ЦЕНА: 101€ (6.270денари) ПО ЛИЦЕ.

Еднокреветна соба:   129€

Деца 2 -12 години:   69€

Трет возрасен:  79€

Сопствен превоз : –20€ од цената.

Цените се во се плаќа во денари 1 = 62 денари

 

Во цената е вклучено :

– Превоз со туристички автобус

– Сместување во хотел Kalemi’s Beach and Hotel 3* во Саранда на база 3 ноќевања со појадок

– Туристичка такса

– 2 лежалки

– Целодневна посета на Ксамил, ден за капење и одмор на прекрасните плажи

– Организација и пратител на патувањето

 

Во цената НЕ Е вклучено :

Патничко осигурување (задолжително е)
Организирана вечера со пијалок (15 евра)
Трансфери останати градови (10 евра)
Факултативните посети  15€ (пакет 1,2 и 3)

Еднокреветна соба:   129€

Деца 2 -12 години:   69€

Трет возрасен:  79€

Сопствен превоз : –20€ од цената.

Официајлна валута е Лек ( 1 денар = 2 леки )

АЛБАНИЈА (потребни документи за патување пасош или лична карта )
Протокол за патување :
– Отворени се границите
– Не е потребно одобрение за влез
– Не е потребен ПЦР тест
– Не е потребен карантин
– Не е потребна самоизолација

Саранда (албански: Sarandë; италијански: Santi Quaranta; грчки: Άγιοι Σαράντα) — град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Тој е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф или Керкира. Во градот живеат околу 50.000 жители, а има и бројно етничко грчко население. Во последните години градот брзо се развива, а особено туризмот.
Името Саранда потекнува од грчкиот збор -Σαράντα , што значи четириесет и се однесува на 40-те ерменски војници кои што не сакаа да се одречат од Христа.
По наредба на кралот Лициниј, оставени се на немилост да умрат од студ.
Официјална валута е „лек “, не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е соодносот со македонскиот денар.

Хотел Kalemi’s Beach and Hotel 3* – сместен е само на неколку чекори од приватна плажа во склад на хотелот и на околу 1,3 км од центарот на градот Саранда. Секоја соба е климатизирана (во цената), ТВ,  современо купатило опремено со када или туш, крпи.  Достапна е и услугата rent a car. Хотелот нуди прекрасно мени на храна каде што може да вкусите традиционална грчка храна. Располага со 5 двокреветни, 2 четирикреветни и 18 трокреветни соби.

Неколку топ знаменитости кои не смеете да ги пропуштите (ФАКУЛТАТИВИ):

Дрвениот град Бутринт (грчки: Βουθρωτό , албански: Butrint)
Овој антички локалитет е хеленистички град кој датира од праисторискиот период. Митолошки е познат по тројанскиот принц Енеја, кој по неговото патување од Троја, го посетил овој град.На ова место тој се сретнал со Андромаха (жена на принцот Хектор) и Хелен. ( 45 мин во правец)

Ѓирокастро (грчки: Αργυρόκαστρο, албански: Gjurokastër) е мало гратче во близина на Саранда, со околу 30.000 жители вклучувајќи го и грчкото население. Името на градот потекнува од грчки зборови, што во превод значат “сребрена тврдина”. Градот е центар на Власите во Албанија.
Специфично за ова мало гратче е неговиот изглед, тоа е како недопрено од османлискиот период, при што целосниот изглед од тоа време е сеуште зачуван. (1ч и 15 мин во правец)

Ликурешката тврдина  се наоѓа токму над градот Саранда.
Од таму ќе имате можност панорамски да ја видете убавината на Саранда, чудото на природата познато како, Изворот-“плаво око “, длабок околу 40 м,  и Манастирот 40 Маченици кој е патрон на градот. Оваа тврдина има квадратна форма со две кули. Во почетокот, објектот служел за иследување на морето. Денеска, објектот претставува туристика атракција на Албанија, и во самиот склоп на објектот се наоѓа ресторан. (15 мин во правец)

За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници. Пријавување е со уплата на 50 %,  останата сума се доплаќа најкасно 5 дена пред патувањето. Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени патници да го откаже патувањето а за тоа ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето. Доколку некои наведени разгледи и посети во понудата не се реализираат, а се предизвикани од непредвидени околности/оправдани причини работа на патишта, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, или природни катастрофи, агенцијата не сноси одговорност. Агенцијата го задржува правото за промена на цените во случај на промена на цените во транспортот и патни трошоци.
Седиштата (местата) во автобусот се определуваат автоматски со пријавувањето на патниците на денот на реализирање и авансната уплата – договорот ( нема можност за измена ).
Во Р.Албанија може да се патува со валидна лична карта на македонски граѓанин. Агенцијата НЕ Е надлежна да ја цени исправноста на патните документи. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд. Во согласност со одредбите на Законот за туристичка дејност, за ова патување важат и се применуваат Општите услови за патување на Турист