TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Сплит-Трогир-Крка-Дубровник 🚌

1 ден (петок – 20.05.2022) : БИТОЛА
Состанок на групата на Градската Автобуска станица во 16.30 часот. Поаѓање за Хрватска во 17.00 часот…патот води преку г.п.Ќафасан, Албанија, Црна Гора…ноќно и денско патување, со кратки попатни паузи.
2 ден (сабота – 21.05.2022) : СПЛИТ
Пристигнување во утринските часови во главниот град на овој регион. Разглед на градот… Оваа “турнеја“ започнува пред споменикот на Григориј Нински и Ве води низ 1.700.годишна историја во ѕидовите на историскиот комплекс на листата на УНЕСКО, а потоа се движи кон други, но ништо помалку восхитувачки локалитети и работи што треба да се видат во Сплит, како што се Градскиот часовник, Ривата, Народниот плоштад, Старото градско јадро, Градското собрание, Перистилот, како и неизбежната Диоклецианова Палата – масивен комплекс на Римски руини и веројатно најважниот историски локалитет во Сплит…атракција која е задолжителна за секој посетител. На крај, дали сте сонувале да видите некои од локациите за снимање на познатата серија Game of Thrones? Искористете ја оваа единствена можност и посетете ги тие места и видете како изгледаат во реалниот живот. Локалниот водич ќе Ве однесе низ улицата на Сплит покажувајќи ви каде се снимени различни сцени…ќе талкате по визбите во кои живееле робовите од четвртата сезона, ќе шетате по улиците каде што трчале, ќе видите каде Денерис ги чувала своите змејови во петтата сезона, ќе влезете во ходникот каде што Синовите на Харпијата ја чекале Неизвалкани и прошетајте низ улиците каде што патролираше Неизвалканата армија…сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта – по желба, прошетка по „Рива“, посета на ноќен клуб и сл…Ноќевање.
3 ден (недела – 22.05.2022) : СПЛИТ – Национален парк КРКА – ТРОГИР
Појадок. По појадокот – слободно време или факултативен полудневен излет до Националниот парк КРКА и Трогир…за патниците кои го посетиле Национален парк ПЛИТВИЦЕ – еве можност да споредат кој од овие 2 Национални паркови е поубав…наше субјективно мислење е КРКА, а Вашето ќе го кажете ако ја посетите оваа огромна, главно непроменета област со исклучителни и повеќекратни природни вредности…паркот вклучува еден или повеќе зачувани или малку изменети екосистеми. Неговата намена е пред се научна, културна, едукативна и рекреативна, а поради посетителите има и туристички активности. Излетот продолжува со Трогир…ако барате „среќа“, Трогир е местото што мора да го посетите. Релјефот на грчкиот бог по име Каирос (бог на среќниот момент) е пронајден на таванот на приватна куќа во Трогир, па затоа Трогир често го нарекуваат „град на среќниот момент“. Секоја улица има приказна која локалниот водич ќе Ви ја пренесе…искусете ја магијата на Трогир со 2-часовна пешачка тура…опуштената прошетка ќе Ви ги овозможи сите историски знаменитости на средновековниот град. Целиот остров е под УНЕСКО од 1997 година, така што градот обично се нарекува и музеј на отворено. Катедралата Свети Лоренс (со својот извонреден портал од мајсторот Радован), Тврдината Кармеленго, Кулата Свети Марко, Дрвениот мост (врската помеѓу копното и островот), Градската порта, Градското собрание, Саат кулата Свети Себастијан, црквата Свети Доминик, црквата Свети Никола, Градскиот парк, Големиот камен мост се дел од знаменитостите кои ќе ги посетите во овој „скапоцен камен“ на Далмација, додека шетајќи по шеталиштето (Рива) во Трогир, ќе се воодушевите од широките гранки на палми и мноштво луѓе кои го поздравуваат сонцето пиејќи кафе на Далматински начин…повторуваме – Далматинскиот начин…љубопитни? Враќање во хотел во касните попладневни часови. Слободно време. Вечерта – факултативна посета на “коноба“ со комплетно мени и програма…Ноќевање.
4 ден (понеделник – 23.05.2022) : СПЛИТ – ДУБРОВНИК
Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Посета на ТЦ “CITY CENTER”…слободно време за шопинг и релаксација. На пладне – заминување за „Република Рагуза“ или Дубровачката Република (факултативен разглед)…со пешачката тура на „Страдун“ ќе се запознаете со сите главни знаменитости, архитектура и историја на овој познат град. Во придружба на нашиот искусен водич, приказната за златното време на Дубровник ќе се расплетува пред вашите очи…пешачката тура Ве води околу Стариот град преку фонтаната Онофрио и нагоре по улицата Пријеко до Старото пристаниште – клучот за трговскиот и поморскиот успех на Дубровник. Попатно ќе ја посетите Свети Спас, грандиозната Францисканска и Доминиканска црква и ќе видите винови лози за кои се верува дека се стари повеќе од 100 години. Бродовите од Дубровник беа познати низ Медитеранот, а галеони од Републиката можеа да се најдат во морнариците низ Европа и пошироко. Овие бродови беа изградени и натоварени во легендарниот Арсенал, кој е уште една станица на турнејата. Откако во „Старото пристаниште“, вашиот водич ќе ги раскаже интригантните приказни за познатиот карантин и блиските тврдини Свети Лука и Свети Јован, како и фасцинантните легенди за црквата Свети Блез, катедралата, Ректорската палата, Палатата Спонза и Колумната на Орландо. Турата трае околу час и половина и за тоа време ќе бидете едуцирани и забавувани, информирани и ќе заминете со вистинско разбирање на повеќеслојното минато на Дубровник…овде, повторно се сретнуваме со GAME of THRONES…Дубровник беше совршен избор како амбиент за главниот град во GAME of THRONES – поради тоа што не само што има прекрасни природни и историски локации, туку и реалната историја на градот често може да се натпреварува со „Кралското слетување“ за политички интриги и чудни приказни (погледнете ги фотографиите што ги прикажуваат сликите од екранот од соодветните епизоди за да го ставите сето тоа во контекст). Слободно време за индивидуален разглед на градот и релаксација. Поаѓање за Македонија во 18.00 часот, патот води преку Црна Гора и Албанија…ноќно патување, со кратки попатни паузи. Пристигнување во Битола во раните утрински часови – наредниот ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 8.000,00 денари (129 €)

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :
Автобуски превоз;
2 НП во хотел со 3* (хтл.Bluesun Marina 3*- Брела;
https://www.bluesunhotels.com/hotel-marina-brela);
Разглед на Сплит со стручен водич;
Трансфер на патници без надокнада од Скопје, Велес, Кавадарци и Прилеп;
Организација, водство и реализација на аранжманот.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :
Патничкото осигурување;
Полудневниот излет за НП КРКА (автобус+влезница за паркот+стручен водич) и ТРОГИР (автобус+стручен водич) – 40 € по лице;
Факултативната вечера во „коноба“ – € по лице;
Факултативниот разглед на Дубровник (автобус+локален водич) – 15 € по лице;
Влезниците при индивидуална посета на културно-историските споменици;

[/toggle]

НАЦИОНАЛЕН ПАРК „КРКА“
Националниот парк Крка се наоѓа во Шибеничко-книнската жупанија и зафаќа површина од 109 km² од најубавиот тек на реката Крка и долниот тек на реката Чикола. Националниот парк е огромна, главно непроменета област со исклучителни и повеќекратни природни вредности и вклучува еден или повеќе зачувани или малку изменети екосистеми. Неговата намена е пред се научна, културна, едукативна и рекреативна, а поради посетителите има и туристички активности. Со потопениот дел од вливот на Крка, таа е долга околу 72,5 километри и е 22-та најдолга река во Хрватска. Извира во подножјето на планината Динара, на 3,5 километри североисточно од Книн. Со седум травертински водопади и вкупен пад од 224 m, Крка е природна и карстна појава. Травертинските водопади на реката Крка се фундаментален феномен на оваа река. Веќе во средината на 20 век, беше препознаена потребата за законска заштита на реката Крка и нејзината природа поради нејзините исклучителни природни вредности кои треба да се зачуваат. Иницијативата за прогласување на реката Крка за национален парк беше покрената во 1971 година, кога беше изработен просторен план наречен Национален парк Крка: план за просторен развој. На 24. Јануари 1985 година, Собранието на Социјалистичка Република Хрватска ја прогласи областа од старите хрватски утврдувања Трошењ и Нечвен до мостот Шибеник, вклучувајќи три и пол километри од реката Чикола, со вкупна површина од 142 km², национален парк. Поради четирите урбани места (Скрадин, Билице, Раслина и Затон), изградбата на автопатот Загреб – Сплит и развојот на туризмот и другите стопански активности во областа, Собранието на Република Хрватска во 1997 година ги ревидираше границите на Паркот. Јужната граница на Паркот е поместена возводно до мостот Скрадин, а северната речиси до Книн. Границата на Националниот парк Крка се протега на 50 км долж горниот и средниот тек на реката Крка (два километри низводно од Книн до Скрадин) и долниот тек на Чикола (вклучувајќи го устието и 3,5 км од речниот кањон), во градовите Книн, Дрниш, Скрадин и Шибеник и општините Ервеник, Кистање и Промина.

– ТРОГИР
Областа околу градот била населена уште од праисторијата. Старите Грци основале населба и ја нарекле Трагорион во 3 век п.н.е. Името е изведено од грчкиот збор трагос, што значи коза, бидејќи блиската планина била полна со кози. Откако Римјаните го освоиле Трагорион и ја претвориле во римска општина во 1 век п.н.е., тие ја преименувале во Трагуриум. Познатиот римски историчар Плиниј го спомнал Трогир како „marmore notum“ или „познат по мермер“ поради каменолом за мермер во близина на градот. Блискиот Салона (Сплит), како метропола на римската провинција Далмација, делумно го намали значењето на Трогир. Откако Словените и Аварите го уништија Салона, неговите жители побегнаа во Трогир, што беше почеток на подемот на градот на политичката и економската сцена од тоа време. Во 9.век Трогир бил под Хрватска власт. Откако Хрватска била припоена кон Унгарија, Трогир добил статус на слободен град во 1107 година. Од почетокот на 15 век до крајот на 18 век, градот бил под Венецијанска власт. После тоа, Трогир бил управуван од Австријците и Французите до 1918 година, кога градот, заедно со остатокот од Хрватска, станал дел од заедничката држава на јужнословенските народи. Јадрото на стариот град – Трогир се смета за најдобро зачуваниот романескно – готски град во Централна Европа. Поради тоа, целото јадро на стариот град е вклучено во списокот на светско наследство на УНЕСКО од 1997 година. Катедралата во Трогир – Катедралата Свети Лоренс, наречена катедрала Трогир, е прекрасна трокорабна базилика изградена во романескно-готски стил. Изградбата започнала во 13 век и траела до 17 век, кога катедралата го добила денешниот изглед. Пред да влезете во неговата прекрасна внатрешност, уживајте во погледот на еден портал, величественото уметничко дело на локалниот мајстор скулптор Радован. Палатата Ципико – Палатата се наоѓа спроти катедралата и претставува уште еден импресивен споменик на романескно-готската архитектура. Замокот Камерленго – Замокот и тврдината Камерленго бил изграден во средината на 15 век за време на венецијанското владеење. Денес, Камерленго се користи како место за културни претстави во текот на летните месеци. Музеј Трогир – Музејот е сместен во прекрасна палата Гарагнин – Фанфоња, изградена во различни архитектонски стилови, од романескна до барокна. Манастир Свети Никола – Бенедиктинскиот манастир Свети Никола чува вредна колекција на археолошки експонати заедно со друго уметничко и историско наследство. Најпопуларниот приказ е стар грчки релјеф на кој е претставен Каирос, грчкиот бог на поволните моменти. Ќе ве потсети дека секогаш треба да бидете будни, за да препознаете и зграпчите шанса што ви е дадена во одреден момент.

– ДУБРОВНИК
Теоријата укажува дека Рагуза (старото име на Дубровник) била основана во VII век од бегалци од блискиот Епидаурус (денес Цавтат), уништена од Аварите и Словените. По вековите под различни владетели (Остроготски, Византиски и Венецијански), Рагуза добила одредена автономија како вазална држава на Унгарското Кралство во 1358 година. Од тоа време до 1808 година, Рагуза се сметаше за слободен град-држава, иако мораше да плаќа годишни измени на Отоманската империја за да ја зачува таа независност во текот на неколку векови. Република Рагуза го достигна својот економски и културен врв во 15 и 16 век. Сојузот со Анкона, друга поморска република на Јадранот, ја спречи Венецијанската доминација на овој дел од морето и им овозможи на двајца сојузници да развијат сопствена трговска рута. Републиката беше законски регулирана со сопствени Статути. Рагуза имала сопствен систем за водоснабдување во 1436 година. Републиката ја укина трговијата со робови во 1416 година, тоа беше првиот декрет од тој вид во Европа. Рагуза имаше огромна флота од трговски бродови кои беа познати низ целиот свет. Вештата дипломатија овозможи слободна поморска трговија што значително придонесе за економското богатство на Републиката. Во 15 век, покрај рударството, земјоделството и сточарството, Дубровник извезувал и сопствена производна стока, како што се сапун, стакло и ткаенини. Дубровник дури имаше своја колонија во Индија, каде што сè уште можете да ги најдете доказите за неговата голема политичка моќ – црквата Свети Блез, заштитникот на Дубровник, сè уште стои таму како потсетник на деновите на славата на Републиката. Моќта на Републиката полека опаѓаше по откривањето на Америка, бидејќи трговските патишта беа преместени главно кон Атлантикот. Катастрофалниот земјотрес од 1667 година со следните цунами и пожари го уништи градот и уби половина од неговите жители. По трагичен настан, градот повторно се подигнал, но никогаш не ја вратил старата слава и моќ. Во 1806 година Републиката била освоена од војската на Наполеон. Маршал Мармонт ја укина Република Рагуза во 1808 година, со што засекогаш го затвори поглавјето на нејзиниот суверенитет.

Потребни (во овој момент) COVID – документи за влез во Р.Хрватска :
– Негативен PCR тест, не постар од 72 часа од денот на влегување во Хрватска ИЛИ
– Негативен RAPID антигенски тест, не постар од 48 часа од денот на влегување во Хрватска
или
– EU Сертификат (вакцинален пасош, за примени 2 дози на вакцина, не постар од 270 дена од    денот на влез во Хрватска и тоа од следните производители : Pfiser-BioNtec; Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac, Sinopharm)
или
– EU Сертификат за примена трета (booster) доза
или
– EU Сертификат за прележан COVID 19, не постар од 180 дена од денот на влез во Хрватска

Минимален број на патници за реализирање на програмата е 40 лица.
Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот 5 дена пред датата и за тоа да го извести патникот и да ги врати уплатените средства во целост, или да ја корегира цената или да изврши промени во аранжманот.
За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ.
Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред почеток на патувањето.
Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот доколку дојде до промена на цените доколку настане поголема промена во девизниот курс.

Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот. – Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши.
За влез во ЕУ, пасошот треба да важи минимум 3 месеци од денот на враќање, во спротивно можно е патникот да не биде пуштен на територијата на ЕУ.
Агенцијата не сноси одговорност доколку настане проблем на самата граница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија;
– Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување;
– Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14 часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на земјата, така да описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сноси одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот;
– За разни информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност;