TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Стокхолм

 

1 ден Петок, 22.09.2023  Скопје – Стокхолм
Собир на групата два часа пред поаѓање на аеродромот во Скопје, а најдоцна во 17.00 часот. Лет за Стокхолм во 18:45 часот. Слетување во Стокхолм во 21:45, трансфер до хотел, со краток вовед во шведската престолнина „каде-што-како“. Сместување во хотел во центарот на Стокхолм. Ноќевање1.

2 ден Сабота, 23.09.2023 Градината на кралевите-Стариот град-Црквата Ридархолмскиркан- Седермалм
Појадок. Факултативна екскурзија со локален водич (70 €) до Градината на кралевите, кралската опера, шведскиот парламент, гледајќи во палатата од мостот. Ќе го посетиме средновековниот музеј, потоа кралската палата и стариот град, со можност за ручек во Стора торг „каде што започнала историјата на Стокхолм и блискиот Нобелов музеј, за оние кои сакаат да го посетат. Ручекот може да се јаде во кафулето на Нобеловиот музеј или по свој избор… Можеме однапред да резервираме ручек во Гилестуган, еден од најстарите ресторани на главниот плоштад, да имате традиционално шведско домашно готвење или редовно мени. Завршувајќи го стариот град пешки ќе одиме до Ридархолмен „Островот на витезите“, е мало островче во центарот на Стокхолм, Шведска. Островот е дел од стариот град и има голем број приватни палати кои датираат од 17 век. Главното обележје е црквата Ридархолмскиркан, која се користела како кралска погребна црква на Шведска од 17 век до 1950 година, и каде што почиваат и голем број претходни шведски монарси закопани таму. Западниот крај на островот дава прекрасен панорамски и фотографски поглед на заливот Ридарфјарден, кој често го користат ТВ-новинарите со градското собрание на Стокхолм во позадина. Статуата на Биргер Јарл, која традиционално се смета за основач на Стокхолм, стои на столб пред палатата Бонде, северно од црквата Ридархолм. Завршување на денот со враќање во градината на кралевите или со превоз до Фјалгатан, која е улица во областа Кронан на Седермалм во Стокхолм. Улицата е 27,8 метри над Солт Лејк и е позната по прекрасниот поглед над влезот на Стокхолм и најцентралните делови на градот, со можност за шопинг на јужниот остров. Врќање во хотелот. Слободна вечер. Ноќевање 2.

3 ден Недела, 24.09.2023  Ѓургарден-Музејот на Викинзите-Васа музејот-АББА музеј
Појадок. Факултативна екскурзија (70 €) со транспорт и траект до Ѓургарден „старите кралски ловишта“ со посета на историскиот музеј на кој е изложена изложбата „Викиншко злато“ или Музејот на Викинзите кој е на 350 м музејот Васа, а потоа пешки 800 м. за да го посетиме музејот Васа. Аба Музејот е алтернатива за оние кои би сакале да го посетат. Една од највпечатливите атракции на овој остров е музејот Васа. Пристигнувајќи во музејот Васа, ќе го прескониме редот за чекање  и  ќе влеземе директно внатре за да го видиме џиновскиот воен брод што влезе во историските книги – нема да биде изненадување зошто! Со нашиот водич, ќе дознеме сè за најдобро зачуваниот брод во светот, бродот Васа, вклучително и кога бил изграден, зошто потонал и како бил спасен. На оваа сеопфатна пешачка тура, ќе го видиме Стокхолм од вода – глетка од која застанува здивот, и ќе посетиме не еден туку два острови во внатрешноста на градот. Обично ја завршуваме оваа турнеја во музејот Васа по кратка обиколка со водич, па можеби ќе продолжите сами да уживате во многуте одлични експонати. Турата завршува по разгледување со водич во музејот Васа. На истиот остров има многу избор за посета на други музеи на пример: Скансен, музеј АББА, кои можат сами да се истражат. Враќање во хотел. Слободна вечер. Ноќевање 3

 

4 ден Понеделник, 25.09.2023  Градското собрание-островите Фјадерхолмарна-трансфер до аеродром
Појадок Факултативна ексурзија (70 €) го градското собрание, а потоа одиме со брод до островите Фјадерхолмарна. Со одличен  архитект, вешти работници, топ локација,  градското собрание на Стокхолм е ремек-дело. Шетајќи низ островот на благородништвото, можете да видите една од најпознатите знаменитости на Стокхолм преку водата на езерото Маларен – зградата во далечината е, погодувате, градското собрание на Стокхолм. Комплетна со кула на врвот со три златни круни, која свети на сончева светлина, таа е светилник што се гледа од многу делови на градот. Ќе влеземе внатре како што прават гостите на Нобеловиот банкет во декември секоја година  низ Сината сала и Златната сала, пречекани со неверојатна архитектура. Кога ќе помислат на градските сали, повеќето луѓе не се премногу импресионирани, но ќе бидете кога ќе го видите ова, ветуваме! За да го завршиме, ќе ја завршиме нашата турнеја со прекрасниот поглед на езерото што можете да уживате од терасата на градското собрание во Стокхолм, со можност за  фотографирање . Нашата екскурзија продолжува кон најблискиот архипелаг во Стокхолм. Fjäderholmarna – архипелаг, рај во близина на Стокхолм кој е лесно достапен од градот, а особено од островите Фјадерхолмарна. Ќе се упатеме овде за да уживаме во автентични вибрации и низа независни продавници, студиа за уметници и ресторани – вклучувајќи одличен пиварски паб. Fjäderholmarna е група острови лоцирани на само 30 минути возење со брод од центарот на Стокхолм Strömkajen.  Прошетајте покрај морето и откријте локални шведски занаети. Главниот остров Фједерхолмарна – Stora Fjäderholmen – е просперитетна локација и неговите чудни улици се наредени со уметнички студија и независни продавници. Земете парче керамика во Fjäderholmarnas Krukmakeri или рачно ткаен текстил во Textiltrycket. Задолжителна посета за сладовкусците, Solberga Konfektyr нуди широк спектар на шведски бонбони, вклучувајќи желе со вкус на облак, додека Fjäderholmarna Choklad е еден за чокохоличарите. Јадете и пијте на Fjäderholmarna Fjäderholmarnas Brewery and Brewpub, лоцирани веднаш до пристаништето на Stora Fjäderholmen, ве покануваат на „комплетно искуство со занаетчиско пиво“. Нарачајте свежо пиво директно од резервоарот или пробајте флаширана сорта – од пилснер и ИПА до витко. Персоналот ќе ве води за тоа кој пијалак ќе оди со избраното јадење.
Друг квалитетен летен ресторан е Rökeriet Fjäderholmarna. Доколку сакате да уживате во ручекот како пикник на карпите, делот за намирници нуди голем број јадења за носење, вклучувајќи сендвичи со ракчиња, салати и чадени ракчиња. Ако го посетите во зима, Fjäderholmarnas Krog – вистинска класика на архипелагот во Стокхолм – нуди шведски „julbord“ (божиќно бифе) и други традиционални јадења. Враќање во хотел. Организиран трансфер за аеродром во 18.00 часот. Лет за Скопје. Пристигнување во Скопје. Трансфери по градови.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ:
Во двокреветна по лице 489 € / 30.318 мкд
Во еднкреветна соба 659 € / 40.858 мкд
Деца 2-12 години 389 € / 24.118 мкд

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски билет Скопје-Стокхолм-Скопје WizzAir (со рачен багаж 8кг)
Трансфер аеродром – хотел – аеродром во Стокхолм
Сместување во хотел 3**  во  центарот на Стокхолм 3 ноќевања појадок  https://www.fridhemsplan.se/
Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Трансфер Битола-Скопје-Битола 15 €
Сет карти за градски транспорт Стокхолм (бус+воз+фери) за 3 дена 28 € задолжително за екскурзиите
Факултативна посета Градината на кралевите- Стариот град-Црквата Ридархолмскиркан- Седермалм (70 €)
Факултативна посета Ѓургарден-Музејот на Викинзите-Васа музејот-АББА музеј (70 €)
Факултативна посета Градското собрание – островите Фјадерхолмарна (70 €)
Доплата за поголем багаж (инфомации во агенција)
Туристичка такса во хотел 2 €/ден
Влезници за културно историските музеи (не се вклучени во цената на екскурзиите)
Патничко осигурување
Сите неспоменати трошоци

НАПОМЕНИ:
* Пријавување за факултативните излети при резервацијата во агенцијата !!!!
* За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
* За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
* Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош,
* комплетна доплата 14 дена пред поаѓање.
* Цените се во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
* Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција

 

Стокхолм е еден од најубавите градови во Европа… Тој е главен град на Кралството Шведска и има околу 2 милиони жители. Сместен на 14 острови, често се нарекува Венеција на Северот. Стокхолм бил основан од старите Нормани и бил главен град на нивното кралство долго време. Денес тој е град со чудесна убавина и големи културно-историски споменици… Во Стокхолм треба да ги видите: Кралската палата – официјалната резиденција на шведските монарси, Кралската опера – една од најголемите куќи од овој тип во светот , Театарот Готланд, уметничкиот кварт Скансен, најстариот дел од градот познат како Ридархолемен итн… Бројните трговски центри даваат можност за одличен шопинг, додека на крајот од денот можете да се забавувате во еден од популарните клубови до доцна во ноќта.

 

 

 

ВЕ МОЛИМЕ внимателно да ги прочитате сите ИНФОРМАЦИИ и ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ на организаторот до крај.
Личните податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијатa.
По потврдување на резервацијата Вие сте обврзани со неа, треба да е платен аванс или да е платена во целост и во сила стапуваат сите услови за промена и анулација на резервацијата.
Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
Пасошот треба да важи минимум 3-6 месеци по завршувањето на патувањето. (зависно во која држава се патува)
Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација и телефонски број.
Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)
За реализација на патувањето-аранжманот потребен е минимум од 25 платежни патници.
Доколку има недоволен број пријавени платежни патници, агенцијата има право да ја зголеми цената на истиот или да го откаже патувањето, а за тоа да ги извести пријавените патници најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.
Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување. Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд
Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 20 (во зависност од факултативата).
Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување
Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.
Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион, автобус од страна на организаторот
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот.
Погрешни податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби
Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, авионски билет, хотел, автобуски трансфери и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување. (ако не се наведени други Услови)
Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со Општите услови за патување. (ако не се наведени други Услови)
Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
Земете предвид дека поради државни или верски празници, реновирање, сервисирање на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
Патниците кои имаат за цел да посетат (непредвидени во програмата) одредени локалитети, музеи, знаменитости, институции, ги советуваме преку интернет да се информираат за работното време и дали е потребна резервација за термин. (агенцијата нема обврска)
Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување-кое е задолжително.
Се предупредуваат патниците дека поради почитување на часовите предвидени во програмата за патување, не постои можност за задржување на граница поради регулирање на повраток на средства од TAX FREE.
Сите патници државјани на Република С. Македонија и имаат валидни биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
Агенцијата не сноси одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ, Турција или друга земја за која е наменета понудата-аранжманот.
Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.
Туристичката агенција НЕ Е  надлежна да ја цени исправноста на патните и други документи на патникот.
Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. Пример: за влез во Турција, пасошот треба да е минимум до 6 месеци пред истекување, во спротивно можно е да не биде пуштен на територијата на Република Турција.
Туристичката агенцијата НЕМА одговорност доколку настане проблем на самата граница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешно пријавени податоци ќе бидат внесени во авио билетот, ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.
Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување ако има измени од превиденото по програмата.
Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14;00 часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на својата земјата. Секој хотел има ресторан. Секоја соба има тоалет и туш. Описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сноси одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот.
Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упаствата и напомените, организаторот на патувањето не сноси одговорност, целокупниот износ го сноси патникот.
Должината на слободното време за индивидуални активности за време на програмата зависи од објективните околности.
За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност.
Малолетните деца кои патуваат без еден родител потребно е да имаат согласност од вториот родител за поминување на граница или ако патуваат без родителите, мора да има заверена согласнот од двата родитела и да се во придружба на пратител при преминувањето на границата.
Во случај да дојде до промена на монетарниот пазар или недоволен број на пријавени патници, агенцијата го задржува правото да ја коригира цената и да направи промена во програмата, како и да ја спои турата со друга агенција.
Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната.
Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената.
Туристичката агенција Турист може да е организатор но и посредник за патување.
Со оваа програма важат и се применуваат  Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )