TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Стокхолм

 

1 ден Петок, 12.05.2023  СкопјеСтокхолм
Собир на групата два часа пред поаѓање на аеродромот во Скопје, а најдоцна во 17.00 часот. Лет за Стокхолм во 18:45 часот. Слетување во Стокхолм во 21:45, трансфер до хотел, со краток вовед во шведската престолнина „каде-што-како“. Сместување во хотел во центарот на Стокхолм. Ноќевање1.

2 ден Сабота, 13.05.2023  Стокхолм / Стариот град на Стокхолм, Џургарден  и  музејот Васа /
Појадок.  Слободен ден за прошетка и одмор. Можност за организиран разглед на градот со водич (70 Еур).
Средновековен стар град, зачуван воен брод од 1600-тите, живописно возење со траект и пешачка обиколка на Стариот град на Стокхолм и музејот Васа е загарантирано прекрасно искуство.

Не е тајна дека Стариот град и музејот Васа се две од најдобрите атракции во Стокхолм, но како ќе ги доживеете зависи од вас! На нашата  прошетка во Стариот град во Стокхолм и музејот Васа, ги проверуваме скриените скапоцени камења на овие омилени градови во една тура. Ќе започнеме од најстариот дел на Стокхолм, Стариот град, каде што бил основан град некогаш, поточно 1252 година, со нашиот  водич низ тесните улички и преку калдрманите патеки за да ги откриете Кралската палата, катедралата во Стокхолм и главниот плоштад Сторторгет со своите шарени градби, често видени на Инстаграм. Откако ќе ги пронајдеме сите места што мора да ги видиме, ќе скокнеме на еден од јавните фериботи и оставете го да ве однесе преку пристаништето до островот Џургарден. Една од највпечатливите атракции на овој остров е музејот Васа. Пристигнувајќи во музејот Васа, ќе го прескониме редот за чекање  и  ќе влеземе директно внатре за да го видиме џиновскиот воен брод што влезе во историските книги – нема да биде изненадување зошто! Со нашио водич, ќе дознеме сè за најдобро зачуваниот брод во светот, бродот Васа, вклучително и кога бил изграден, зошто потонал и како бил спасен. На оваа сеопфатна пешачка тура, ќе го видиме Стокхолм од вода – глетка од која застанува здивот, и ќе посетиме не еден туку два острови во внатрешноста на градот. Обично ја завршуваме оваа турнеја во музејот Васа по кратка обиколка со водич, па можеби ќе продолжите сами да уживате во многуте одлични експонати. Турата завршува по разгледување со водич во музејот Васа. На истиот остров има многу избори за посета на други музеи на пример: Скансен, музеј АББА, кои можат сами да се истражат. Враќање во хотел. Слободна вечер. Ноќевање2.

3 ден Недела, 14.05.2023  Стокхолм / Пешачка обиколка на Градското собрание и  Седермалм
Појадок. Слободно време во Стокхолм за индивидуално разгледување, обиколки и шопинг.
Можност за факултативна екскурзија (70 Еур) каде што комбинираме посета на Градското собрание на островот Кунгшолмен и прошетка по Седермалм со професионален водич за влез во градското собрание на Стокхолм.
Со одличен  архитект, вешти работници, топ локација,  градското собрание на Стокхолм е ремек-дело. Шетајќи низ островот на благородништвото, можете да видите една од најпознатите знаменитости на Стокхолм преку водата на езерото Маларен – зградата во далечината е, погодувате, градското собрание на Стокхолм. Комплетна со кула на врвот со три златни круни, која свети на сончева светлина, таа е светилник што се гледа од многу делови на градот. Влезете внатре како што прават гостите на Нобеловиот банкет во декември секоја година и валцерирајте низ Сината сала и Златната сала, пречекани со неверојатна архитектура. Кога ќе помислат на градските сали, повеќето луѓе не се премногу импресионирани, но ќе бидете кога ќе го видите ова, ветуваме! За да го завршиме, ќе ја завршиме нашата турнеја со прекрасниот поглед на езерото што можете да уживате од терасата на градското собрание во Стокхолм, а доколку сакате, фотографирајте .
Södermalm: зачудувачки поглед, девојка со тетоважа со змеј, микро-пиварница и додадете малку историја и онаа која е дом на многу историја Придружете ни се на прошетка каде што новото се среќава со историското (познато како хипсторик) додека цик-цак возиме низ улиците на Седермалм. Истражување на приказни за локален бар на фантомска пиварница во која се служат најдобрите пива во Шведска на бившата работничка класа и градски егзекуции од минатото – сето тоа во амбиентот на Милениумската трилогија на Стиг Ларсон. Честопати наречен Söders höjder (јужни висини), Södermalm нуди некои од најдобрите погледи на градот. Така, ние, се разбира, ќе направиме задолжителна станица за да уживаме во прекрасниот поглед на Стариот град на Стокхолм, Балтичкото Море и хоризонтот на градот.

Пред да завршиме, ќе го посетиме вториот остров, Ридархолмен (Островот на благородништвото), каде што благородните палати и една од најстарите згради во Стокхолм, црквата Ридархолмен, го опкружуваат плоштадот посветен на основачот на градот. Островот Ридархолмен е еден од нашите омилени, кој нуди беспрекорен поглед на брегот на езерото во Стокхолм. Тоа ќе ви предизвика гускање или ќе го испразните преостанатиот простор на вашиот фотоапарат! И тука го имате, нашата приватна пешачка турнеја во Стариот град на Стокхолм, совршен вовед во градот и одличен почеток. Одвојте слободно време за да го проверите кафулето или продавницата за сувенири Палас. Враќање до хотелот во попладневните часови. Ноќевање3.

4 ден Понеделник, 15.05.2023  Стокхолм / палата Дротнингхолм /
Појадок. Слободен ден со можност за факултативна посета на палатата Дротингхолм (70 еур).
Што ви дава добро сочуваната палата, театар и павилјон од 1600-тите? Светско наследство на УНЕСКО. На нашата приватна прошетка во палатата Дротнингхолм, ќе патуваме со брод за да ја истражиме палатата Дротнингхолм и нејзините градини. Вртете се назад во времето додека се качувате на пароброд од 1800-тите со вашиот приватен водич и направете едночасовно патување до езерото Маларен до палатата Дротнингхолм, крстарејќи по третото по големина езеро во Шведска што минува низ внатрешноста на градот Стокхолм. Како што пливате подлабоко во селата, навивајќи се меѓу островите, на далечината ќе се појави жолта зграда, која полека се приближува. Стигнавте во величествената палата Дротнингхолм на модата што првпат беше користена. Што е толку посебно за Дротнингхолм, прашувате? Извонредно добро сочуваната палата и околните терени ѝ донесоа на оваа поранешна летна резиденција од 1600-тите, место на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1991 година. Дополнително, составен од театарот на палатата Дротнингхолм, кинескиот павилјон и Палас паркот, дефинитивно е место каде што можете да потрошите многу од време. Лесно достапни за сите, локалното население често може да се види како шетаат во паркот или како пикнуваат под дабовите дрвја додека кучињата играат во паркот за кучиња на својот посебен остров. Ако тоа не е доволно, тоа е и постојана резиденција на кралот и кралицата на Шведска. Тие се иселиле овде во 1981 година, и биле првите членови на кралското семејство што ја направиле оваа палата постојан дом. Оттогаш, тие ги одгледуваат своите деца во мирно опкружување и сега ги пречекуваат внуците да трчаат по стапките на нивните родители. На нашиот кралски излет, ќе уживаме во обиколката на палатата проследена со лежерна прошетка низ градините до кинескиот павилјон и назад. Два часа подоцна, време е со бродот назад во Стокхолм.
Враќање во хотел. Организиран трансфер за аеродром во 18.00 часот. Лет за Скопје. Пристигнување во Скопје. Трансфери по градови.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ: 429 €/ 26.598

ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО 30/04/2023: 399 €/24.738

Во цената Е вклучено:
Авионски превоз Скопје-Стокхолм-Скопје со WizzAir (авионска карта со рачен багаж 8кг)
Трансфер аеродром – хотел – аеродром во Стокхолм
3 ноќевања со појадок во хотел 3**  https://www.fridhemsplan.se/
Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето 

Во цената НЕ Е вклучено:
Трансфер Битола-Скопје-Битола 15 €
Билети за градски транспорт Стокхолм (бус+воз+фери) за 3 дена 22 €-задолжително за екскурзиите
Факултативна посета на Стариот Град и музејот Васа 70 €
Факултативна посета Градското собрание и Седермалм 70 €
Факултативна посета на Дротингхол 70 €
Доплата за поголем багаж (инфомации во агенција)
Туристичка такса во хотел 2 €/ден
Влезници за културно историските музеи
Патничко осигурување
Сите неспоменати трошоци

Напомени:
ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!
За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош,
комплетна доплата 14 дена пред поаѓање.
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
За реализација на факултативните излети минимум 15 лица, пријавувањето е при резервација во агенција

 

Стокхолм е еден од најубавите градови во Европа… Тој е главен град на Кралството Шведска и има околу 2 милиони жители. Сместен на 14 острови, често се нарекува Венеција на Северот. Стокхолм бил основан од старите Нормани и бил главен град на нивното кралство долго време. Денес тој е град со чудесна убавина и големи културно-историски споменици… Во Стокхолм треба да ги видите: Кралската палата – официјалната резиденција на шведските монарси, Кралската опера – една од најголемите куќи од овој тип во светот , Театарот Готланд, уметничкиот кварт Скансен, најстариот дел од градот познат како Ридархолемен итн… Бројните трговски центри даваат можност за одличен шопинг, додека на крајот од денот можете да се забавувате во еден од популарните клубови до доцна во ноќта.

 

ВЕ МОЛИМЕ внимателно да ги прочитате сите ИНФОРМАЦИИ и ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ на организаторот до крај.
Личните податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијатa.
По потврдување на резервацијата Вие сте обврзани со неа, треба да е платен аванс или да е платена во целост и во сила стапуваат сите услови за промена и анулација на резервацијата.
Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
Пасошот треба да важи минимум 3-6 месеци по завршувањето на патувањето. (зависно во која држава се патува)
Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација и телефонски број.
Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)
За реализација на патувањето-аранжманот потребен е минимум од 25 платежни патници.
Доколку има недоволен број пријавени платежни патници, агенцијата има право да ја зголеми цената на истиот или да го откаже патувањето, а за тоа да ги извести пријавените патници најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.
Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување. Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд
Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 20 (во зависност од факултативата).
Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување
Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.
Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион, автобус од страна на организаторот
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот.
Погрешни податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби
Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, авионски билет, хотел, автобуски трансфери и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување. (ако не се наведени други Услови)
Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со Општите услови за патување. (ако не се наведени други Услови)
Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
Земете предвид дека поради државни или верски празници, реновирање, сервисирање на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
Патниците кои имаат за цел да посетат (непредвидени во програмата) одредени локалитети, музеи, знаменитости, институции, ги советуваме преку интернет да се информираат за работното време и дали е потребна резервација за термин. (агенцијата нема обврска)
Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување-кое е задолжително.
Се предупредуваат патниците дека поради почитување на часовите предвидени во програмата за патување, не постои можност за задржување на граница поради регулирање на повраток на средства од TAX FREE.
Сите патници државјани на Република С. Македонија и имаат валидни биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
Агенцијата не сноси одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ, Турција или друга земја за која е наменета понудата-аранжманот.
Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.
Туристичката агенција НЕ Е  надлежна да ја цени исправноста на патните и други документи на патникот.
Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. Пример: за влез во Турција, пасошот треба да е минимум до 6 месеци пред истекување, во спротивно можно е да не биде пуштен на територијата на Република Турција.
Туристичката агенцијата НЕМА одговорност доколку настане проблем на самата граница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешно пријавени податоци ќе бидат внесени во авио билетот, ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.
Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување ако има измени од превиденото по програмата.
Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14;00 часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на својата земјата. Секој хотел има ресторан. Секоја соба има тоалет и туш. Описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сноси одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот.
Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упаствата и напомените, организаторот на патувањето не сноси одговорност, целокупниот износ го сноси патникот.
Должината на слободното време за индивидуални активности за време на програмата зависи од објективните околности.
За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност.
Малолетните деца кои патуваат без еден родител потребно е да имаат согласност од вториот родител за поминување на граница или ако патуваат без родителите, мора да има заверена согласнот од двата родитела и да се во придружба на пратител при преминувањето на границата.
Во случај да дојде до промена на монетарниот пазар или недоволен број на пријавени патници, агенцијата го задржува правото да ја коригира цената и да направи промена во програмата, како и да ја спои турата со друга агенција.
Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната.
Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената.
Туристичката агенција Турист може да е организатор но и посредник за патување.
Со оваа програма важат и се применуваат  Општите услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )