TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

11ти Октомври Тирана, Драч, Круја

ноќевања/полупансион/бус

1 ден: 10.10.2020 Сабота Поаѓање за Круја и Тирана  од Битола на паркингот Спортска сала во 03.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија по новиот автопат. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел уште од 17 век, а главен град на земјата е од 1920 год. Тој е најголемиот град во Албанија, град кој има своја боја. Панорамски разглед на градот од автобус: плоштадот со споменикот на националниот херој Скендербег, џамијата Етем бег од ХVІІ век, Пирамидата замислена како музеј на поранешниот диктатор Енвер Хоџа, Националниот историски музеј, Палатата на претседателот, зградите на Министерствата, администрацијата, новите згради на банките, канцелариите, хотелите и првиот локален облакодер. Заминување  за Драч и  сместување во хотел Премиум бич  5* во областа Голем. Вечера. Ноќевање1.

2 ден: 11.10.2020 Недела Појадок. Претпладне  за слободни активности и одмор. Организирана екскурзија за Берат. Тврдина која со векови сведочи за историјата на градот Берат со својата широка порта, кулата за 24-часовно набљудување, музејот каде што се наоѓаат икони, урнатините од џамии, цркви и многу други објекти, продолжува да го привлекува вниманието на локалните и странските туристи. Враќање во хотел. Слободна вечер за прошетка и шопинг. Вечера. Ноќевање2. 

3 ден: 12.10.2020 Понеделник Појадок. Слободно претпладне за користење на хотелските содржини. Поаѓање за Македонија со попатна посета на најголемиот шопинг ценатр во Тирана – ТЕГ. Пристигнување во Битола во доцните вечерните часови.

Цена: Хотел Премиум 5*  129 евра по лице / 7.998,00

                Хотел ТА Стела Ресорт 4 * 109 евра по лице / 6.758,00

Еднокреветна соба  149 евра.
Деца 2 -12 години 79 евра
.
Сопствен превоз -20 евра од цената.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

-Превоз со туристички автобус на дадената релација

-Сместување во хотел 5* во Драч-Голем или во хотел 4* во Тирана  на база 2 полупансиони (доручек+вечера)

-Hotel Premium beach 5* -Модерен хотел со 5 ѕвезди кој е на само 30 метри од плажа. Ги нуди сите потребни удобности и карактеристики за пријатен престој.Хотелските соби имаат поглед кон базен или кон градина. Сите се климатизирани, опремени со ТВ, мини бар, сеф. Во тоалетите има туш кабина или када.Ресторанот во хотелот нуди избор на специјалитети од локална или медитеранска кујна. Бесплатниот безжичен интернет е распространет низ цела територија на хотелот, а сопствениот паркинг на хотелот е бесплатен за гостите.Premium Beach Hotel 5* има спа центар, со внатрешен базен, сауна, парна бања, соби за релаксација и масажа. Исто така, дел од хотелот се и надворешниот базен и фитнес салата. https://premiumbeachhotel.com/

-Хотел ТА Стела Ресорт 4* оддалечен од автопатот SH2 што ги поврзува Тирана и Драч, одморалиштето Те Стела вклучува елегантен хотел, ресторан за пиво-градина, спа-објекти и неколку базени. Гостите имаат корист од бесплатен Wi-Fi, бесплатен паркинг, попуст употреба на бањата и бесплатно користење на фитнес салата.
Сите соби се светло украсени и располагаат со клима уред, ЛЦД-сателитска телевизија, а некои од нив се со балкон. Секој од нив има комплетно опремена приватна бања со туш и други комфор.
Различни велнес и спортски објекти во одморалиштето се достапни на доплата. Постои отворен базен со бар и ресторан веднаш до него. Затворениот спа центар нуди различни третмани, како и 2 затворени базени, часови по аеробик и танцување во сала за танцување. https://testela.al/en/

-Разгледа на Тирана и вклучен шопинг http://albania.al/destinations/tirana/

-Излет до градот Круја (вклучено во цена) http://albania.al/destinations/kruja/

-Излет до градот Берат (факултативно 5 Еур) http://albania.al/destinations/berat/

-Организација и пратител на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Трансфери останати градови (10 Еур)

-Влезници за музеите и културно историските споменици

-Патничко осигурување

Тирана

Како град основан е во 1614 година, но регионот што денес одговара на територијата на градот бил постојано населен од бронзеното време. Тирана се наоѓа во центарот на земјата опкружена со планини и ридови, со Дајт на исток и со мала долина и пространство на северозапад, со поглед на Јадранското Море во далечината. Поради својата локација во рамнината на Тирана и близината на Јадранското Море, градот е под влијание на медитеранската сезонска клима. Таа е меѓу највлажните и најсончевите градови во Европа, со 2.544 часа сонце годишно.
Како примарен град, Тирана се смета за економски и културен центар на Албанија, поради неговата значајна локација и значење во медиумите, забавата, уметноста, меѓународната трговија, образованието, услугите, истражувањето и здравството. Сите поголеми компании во земјата, медиумите и научните институции имаат седиште во градот.Во Тирана исто така се наоѓаат седиштата на Владата на Албанија, резиденцијата на претседателот и премиерот на Албанија.

TA Stela Resort 4*

e оддалечен од автопатот SH2 што ги поврзува Тирана и Драч, одморалиштето Те Стела вклучува елегантен хотел, ресторан со пивница, спа-објекти и неколку базени. Гостите имаат корист од бесплатен Wi-Fi, бесплатен паркинг, попуст употреба на бањата и бесплатно користење на фитнес салата.
Сите соби се светло украсени и располагаат со клима уред, ЛЦД-сателитска телевизија, а некои од нив се со балкон. Секој од нив има комплетно опремена приватна бања со туш и други комфор.
Различни велнес и спортски објекти во одморалиштето се достапни со доплата. Постои отворен базен со бар и ресторан веднаш до него. Затворениот спа центар нуди различни третмани, како и 2 затворени базени, часови по аеробик и танцување во сала за танцување.
Единствено место од ваков вид во Албанија, ова туристичко одморалиште е во сопственост на компанијата за пиво „Бира Стела“. Отворен во декември 2009 година, се простира на повеќе од 15.000 м² и се наоѓа веднаш до фабриката Бира Стела. Тури низ фабриката и процесот на производство на пиво може да се организираат на лице место.
Одморалиштето Те Стела е на 500 метри од живиот Трговски центар QTU. Локалните автобуси што водат кон центарот на градот застануваат покрај QTU на секои половина час. Потребно им е околу 15 минути да стигнат до центарот, кој е оддалечен 7 км. Меѓународниот аеродром во Тирана е на растојание од 9 км.

За реализација на аранжманот потребен е минимален број 40 платежни патници.
Пријавување е со уплата на 50 %,  останата сума се доплаќа најкасно 5 дена пред патувањето. Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени патници да го откаже патувањето а за тоа ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето. Доколку некои наведени разгледи и посети во понудата не се реализираат, а се предизвикани од непредвидени околности/оправдани причини работа на патишта, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, или природни катастрофи, агенцијата не сноси одговорност. Агенцијата го задржува правото за промена на цените во случај на промена на цените во транспортот и патни трошоци.
Седиштата (местата) во автобусот се определуваат автоматски со пријавувањето на патниците на денот на реализирање и авансната уплата – договорот ( нема можност за измена ).
Агенцијата НЕ Е надлежна да ја цени исправноста на патните документи. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата. Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд. Во согласност со одредбите на Законот за туристичка дејност, за ова патување важат и се применуваат Општите услови за патување на Турист.