TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Грчки острови 🚢

                                                                              продадено – нема повеќе слободни кабини

Celestyal Olympia

Дати и цени

Крстарење со брод 22-25.04.2022

Цена по лице за сместување во двокреветна кабина
  Кабина без прозор Cat / IA 366 €
  Кабина со мал прозор Cat / XA 454 €

 

Цена по лице за сместување во еднокреветна кабина
  Кабина без прозор Cat / IA 414 €
  Кабина со мал прозор Cat / XA 498 €

 

  Трет возрасен 412 €
  Четврт возрасен 410 €
  Дете 2-11,99 222 €

Во цената Е вклучено:
Автобуски превоз Скопје-Велес-Прилеп-Битола-Атина и обратно
Сместување во избраниот тип на кабина
3 полни пансиони на брод – појадок, ручек, вечера
Класик пакет-пијалоци – алкохолни и безалкохолни за возрасни и безалкохолно за деца / важи за одредени пијалоци /
Екскурзии споделени со други туристи, ако не се соберат за целиот автобус:
Кус -02 Антички Ефес низ вековите – хеленистички / римски период
Хер-02 Миноската палата Кносос – 1-ва европска цивилизација
Вклучените крајбрежни екскурзии не можат да се откажат или заменат
Пристанишни такси, такса за услуги (129 € по возрасен / дете)
Анимација и професионални вечерни емисии
Користење на услуги во бродот – базен и фитнес

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување
Дополнителни услуги (СПА, комуникации, перење и сл.)
Коцкање (бинго / казино, итн.)
Екскурзии освен 2 кои се во цената вклучени
Лични трошоци
Медицински трошоци (вклучувајќи осигурување)
Транспорт од / до почетната точка на поаѓање

За качување или слегување порано од најавените часови на групата, Celestyal го задржува правото да наплати казна од 75 € по лице што треба да се плати на лице место.

Во цената се вклучени сите пакети со пијалоци.
Уживајте во алкохолни и безалкохолни пијалоци во текот на денот.
Можете да изберете од листата на брендирани алкохолни пијалоци или да пробате автентични грчки пијалоци…

Уживајте во пакетот без никакви ограничувања!
– Пакет за алкохол:
* Грчки пијалоци: узо, мастика, грчки коктели
* Алкохолни пијалоци:
Сортно вино, Шери, Ликери (Campari, Pastis) Виски и Бурбон (J.W. Red Label, J&B, Jim Beam) Џин (Beefeater, Gordon’s)
Рум (Бакарди, клуб Хавана) Вотка (Смирноф, Столичнаја)
* Класични коктели: Bloody Mary, May Tai, White Russian, Margarita, Pina Colada, Mojito, Martini
* Пиво: точено пиво, безалкохолно пиво
* Грчко вино (рефус): бело, црвено, розе
* Пенливо вино (рефус): бело, црвено, розе
– Безалкохолни пијалоци за деца до 18 години
* Минерална вода
* Газирани пијалоци 330 мл. (Кола, Спрајт, Фанта)
* Ладен чај од праска и лимон 330 мл.
* Чаша сок (портокал, грејпфрут, домат, ананас)
* Широк асортиман на безалкохолни коктели (ве молиме прашајте го шанкерот за детали)
* Кафе (Еспресо Фредо, Капучино Фреддо, Ледено Кафе Фрапе)
* Топли пијалоци (топло чоколадо, чај)

 

Информации

Произведен 1982 година
Реновирана 2016 година
Тонажа 38000
Број на палуби 9
Број на лифтови 4
Должина 215 метри
Максимален капацитет 1664 патници
Број на екипаж 540

1 базен на отворено со лежалки
4 ресторани
Појадок и ручек се служат – шведска маса, вечерата е сет мени со три јадења.
Забава
Вечер во живо во главниот театар и баровите, во казиното.
Во текот на денот часови по танц и јазик, квизови и игри..
5 барови и салони
Celestyal Olympia може да се пофали со пет барови за да уживате во пијалок, со музика во живо, караоке и танцување….

Кабини IA  (без прозор)
Клима
Бања со туш
Фен
Сеф
Телефон
Телевизија
Два долни кревети плус две горни кревети

Кабини XA (со мал прозор)
Клима
Бања со туш
Фен
Портол
Сеф
Телефон
Телевизија
Два долни кревети плус две горни кревети

Палуба 2
(кабини без прозор и кабини со мал прозор) таа е најдолната палуба

Палуба 3
(кабини без прозор и кабини со мал прозор)

Celestyal Deck Plan Olympia EN

Патниците за време на резервацијата добиваат информации за точното време на поаѓање на бродот – кое е означено и на билетот за крстарењето. Добро е да се остави доволно време за патување до пристаништето на денот на поаѓање, со оглед на навременото пристигнување на терминалот /пристаништетот/

Компанијата бара од патниците да се качат на бродот најдоцна 1 час пред најавеното време на поаѓање.
Во случај на доцнење, компанијата ги смета патниците како „ no show“.
Пријавувањето обично започнува 3 часа пред времето на поаѓање.

На бирото за регистрација поминувате низ пријавувањето за да ги проверите билетот и документите. Патниците пополнуваат неколку формулари и формулари со лични податоци неопходни за непречено поминување на формалностите за пасош во различните пристаништа на рутата.

За да се олеснат процедурите за качување/симнување во поединечните пристаништа на рутата, екипажот може да ги чува пасошите на патниците на приемот за целото времетраење на патувањето. Во замена за пасоши, патниците добиваат сметка, со која ги земаат своите пасоши на крајот од крстарењето.

По проверката, за секој патник вади карта за патување, која служи како легитимација при качување и слегување, како и платежно средство во бродот. За таа цел се отвора патничка сметка за секој патник во која се акумулираат износите за трошоците направени на бродот во текот на целото патување

 

Сите патници кои имаат здравствени или физички проблеми патуваат на сопствен ризик. Доколку земаат какви било лекови за време на патувањето или треба да бидат под медицински надзор, треба да донесат белешка од нивниот општ лекар. Во случај лековите да се чуваат во фрижидер, компанијата за крстарење мора да биде известена за тоа најдоцна 2 недели пред датумот на поаѓање.

Бременост: Жените кои влегле во шестиот месец од бременоста не смеат да се качат на бродот. Доколку патуваат до петтиот месец од бременоста, мора да му достават на лекарот на бродот белешка од општ лекар дека нивното здравје и физичка состојба им дозволуваат да патуваат. Celestyal Cruises не е одговорен за какви било компликации од бременоста за време на крстарењето

На патниците им се препорачува да се консултираат со својата Национална здравствена служба пред крстарењето за информации за препорачаните вакцини. Исто така, им препорачуваме на патниците да се консултираат со личен лекар за нивното здравје.

Информациите за потребните вакцини за секоја земја може да се добијат на веб-страницата на Светската здравствена организација: http://www.who.int/vaccines-diseases.
Celestyal Cruises не одговара за патниците кои не ги почитуваат препораките за превенција од заразни болести.

Ажурирани информации за документацијата пред поаѓање на бродот Celestyal Cruises

1. Се препорачува патничко осигурување со напомена за Covid-19, а можно е да се склучи со компанија за крстарење која работи или со нашиот локален осигурител.

2.Задолжителна потврда за вакцинација за лица на возраст од 12 и повеќе години. за сите крстарења во 2022 година потребно е

2.1 Сите гости мора да достават доказ за вакцинација со три дози од вакцините одобрени од грчката влада *, а последната доза се дава најдоцна 14 дена пред поаѓање. Мора да има период од 14 дена помеѓу втората доза на вакцината (за две дози; и првата доза на вакцината за вакцините со една доза) и заминувањето. Ова не важи за бустер дози!

2.2 Гостите кои примиле само две дози сè уште ќе можат да патуваат, но нивната втора доза треба да се даде не повеќе од 7 месеци пред пловењето – со вакцина од две дози.

Важно: За вакцина со единечна доза (Johnson & Johnson) – првата доза од вакцината треба да се даде не повеќе од 3 месеци пред поаѓање. Ако вакцината со единечна доза се дава повеќе од 3 месеци пред патувањето, ќе биде потребна засилена доза за да се смета дека патникот е целосно вакциниран.

2.3 Уверението за болест Ковид-19 ќе важи и за патување (наместо потврда за вакцинација), но до 3 месеци од неговото издавање.

2.4 За гостите на возраст меѓу 6 и 11 години, ќе биде потребен негативен брз антигенски тест, изведен до 48 часа пред да се качат на бродот (освен ако не се целосно вакцинирани).

3.Задолжително е да се пополнат Прашалникот за јавно здравје и Формуларот за локација на патниците на Celestyal Cruises – можете да ги преземете овде

https://celestyal.com/wp- content / uploads / 2021/06 / eng-depart-pack .pdf

3.1 Формуларот PLF може да се пополни за целото семејство – еден на број. Условот е да се пишува со големи латински букви.
3.2 Здравствениот прашалник мора да биде пополнет за секој член на семејството, а во случај на деца кои патуваат, нивните имиња мора да бидат внесени во форма на еден од двајцата родители.

Ве молиме преземете ги и испечатете ги формуларите што ќе ги најдете на врската погоре во точка 3. Наполнете ги и понесете ги со себе на денот на поаѓање при пријавување – тие се задолжителни за сите гости.

Важно: Здравствениот прашалник мора да се пополни не порано од 24 часа пред поаѓањето на крстарењето.

4.При пријавувањето во пристаништето, сите патници на возраст од 6 години и повеќе ќе бидат предмет на задолжителен брз антигенски тест за да се качат на бродот на Celestyal Cruises. Тестот е обезбеден од компанијата за крстарење и е бесплатен за секој патник.

5.Ќе се следат сите протоколи на EU Healthy Gateway.

6.Најновите информации за сите барања на компанијата за крстарење можете да ги најдете овде https://celestyal.com/greece-cruise-protocols/

Гостите од сите националности имаат право да резервираат и патуваат со Celestyal, во согласност со преовладувачките услови за влез на COVID во Грција и други дестинации на линиите на компанијата за крстарење. Гостите се одговорни да обезбедат целосно почитување на неопходните мерки за КОВИД да влезе во земјата на пристаништето од кое ќе се поаѓа. Покрај потребните тестови и/или сертификати за влез во Грција, ве потсетуваме дека е неопходно да се пополни формулар за влез во PLF – „Формулар за локација на патници“ (PLF) за грчката влада:

Доколку патувате по копно, истиот формулар ќе ви биде потребен на граничниот премин. https://travel.gov.gr/#/

Барањата за патување постојано се менуваат и варираат во зависност од пристаништето и земјата на качување. Задолжително контактирајте со релевантната амбасада/конзулат на земјата на качување. Покрај типичните патни документи (пасош или лична карта, доколку е применливо) и задолжителните формулари PLF, може да биде потребна повеќекратна шенген виза во зависност од земјата на потекло. За ажурирани барања во врска со COVID-19, ве молиме консултирајте се со конзулатот на земјата на прикачување.

7.Со цел да се обезбеди најдобро искуство за своите гости и во согласност со безбедносните протоколи за гостите и нивниот екипаж, Celestyal Cruises препорачува слегување до пристаништата со организирани екскурзии на крајбрежјето. Тие се организирани според протоколот на компанијата за крстарење, вклучувајќи честа дезинфекција на автобусите и тестирање на водичите и возачите. Друга опција за гостите е сами да излезат на брегот, без патување, но следејќи го здравствениот протокол – обезбедување социјална дистанца и носење маска.

Кога патуваат со бебе, родителите мора однапред да обезбедат доволно храна за бебиња, бидејќи таа не е достапна на бродот. Доколку ви треба бебешко креветче, компанијата за крстарење мора да биде известена најмалку 1 месец пред датумот на поаѓање.

 

На секој брод на Celestyal Cruises има медицински персонал кој може да пружи прва помош и да лекува помали повреди.
Медицинските услуги се плаќаат.
Компанијата за крстарење не може да обезбеди специјализирана медицинска нега која бара посебна опрема.
Доколку постои соодветно осигурување кое ги покрива медицинските трошоци во странство со помош, потребно е патникот веднаш да се обрати до компанијата за помош во случај на здравствен проблем, за трошоците да се покриени со осигурувањето.

 

Потребно е да се запазат часовите за вечера во главниот ресторан, бидејќи 15 минути по најавеното време ресторанот се затвора.
Појадокот и ручекот не се одржуваат во смени и не се фиксни – патниците можат да изберат дали да јадат во бифето или во главниот ресторан. Единствен услов е почитување на објавено работно време на угостителските објекти.

 

 

За време на екскурзии на крајбрежјето се препорачуваат удобни чевли, како и лесна горна облека. Облеката за време на екскурзиите мора да биде во согласност со верските и културните особености на посетената земја.
Во текот на денот на бродот е соодветна секојдневна облека – лесна и удобна.
Во рестораните и заедничките простории не се дозволени костими за капење.
Бифе е достапно за оние кои сакаат да вечераат околу базенот.
За време на секое крстарење има неформални, полу-формални и свечени вечери. Детали за ова се пријавени во дневната програма. Свечената облека вклучува темно костум со вратоврска за мажи и вечерен фустан или костум за дами. За време на полу-формалните вечери, облеката е костум и вратоврска за мажи или спортско-елегантен стил, а за жените – фустан или костум.

 

 

Сите бродови имаат места за пушење.
(делови од некои барови, посебни делови од надворешните палуби, итн.)
Не е дозволено пушење во ресторанот, како и пушење пури за време на ревиите.

 

 

Електричната енергија на сите бродови на Celestyal Cruises е 110 V.
Препорачуваме патниците да ги обезбедат потребните адаптери за електричните апарати што ги носат. Камери, лап топ, мобилни телефони и батерии со полначи може да се остават на рецепција за полнење. На некои бродови, достапни се адаптери од 110 V / 220 V за депозит.
Со депозит, фен за привремена употреба може да се добие од рецепцијата.

 

 

Сите бродови нудат услуги како фризерски салони, перење и фотографски услуги (сите фотографии се изложени во фотогалеријата и може да се купат), кои се плаќаат по цени објавени на бродот.

 

 

Секој брод има телефонски и интернет центар, користењето се доплаќа

 

 

Лицата помлади од 18 години не можат да го посетат казиното или да се коцкаат, во казиното се игра со готовина

 

 

Продавниците на бродовите нудат разноврстен асортиманни од тоалети, парфеми, пури, цигари, алкохол, како и разновидни сувенири со логото на Celestyal Cruises. Продавниците се отворени само за време на пловењето.

 

 

Крајбрежните екскурзии се опционални за патниците и се доплаќаат.
Крајбрежните екскурзии се спроведуваат со водич на англиски јазик.

Крајбрежните екскурзии се купуваат на бродот на почетокот на крстарењето или на ден пред екскурзијата. Нивната вредност се додава директно на сметката во авионот, а нивното финално плаќање може да се изврши во готово или со кредитна картичка на крајот на крстарењето. Препорачуваме купувањето на екскурзии да се направи првиот или најдоцна до вториот ден од патувањето.

 

 

 

За време на престојот на бродот во пристаниште на рутата, патниците можат слободно да се симнат и да се качат. Тие можат сами да се прошетаат во градот или да учествуваат во организирана турнеја со водич. Оние кои не се вклучени во програмите за крајбрежни екскурзии мора строго да го почитуваат времето на поаѓање на бродот – сите патници мора да бидат на бродот најдоцна 1 час пред најавеното време на поаѓање од пристаништето.

 

Напомени

 

Валутата на бродот е ЕУР.
Сите трошоци и набавки направени на бродот се акумулираат на сметката на бродот и се плаќаат на крајот на патувањето.

 

 

Не се препорачува давање дополнителен бакшиш за персоналот на бродот.
Сепак, сите членови на персоналот на бродот имаат право да земаат бакшиш од патниците кои сакаат да бидат дополнително наградени за добро завршената работа.

 

 

Отворањето на индивидуална сметка на бродот е ЗАДОЛЖИТЕЛНО, бидејќи плаќањето за стоки и услуги во готовина или со кредитна картичка не се прифаќа на бродот. Вградената сметка е одредена сума што може да се гарантира со готовина / ЕВРА / или со кредитна картичка (American Express, Master Card, Visa). Минималната сума за отворање сметка на бродот е 200 ЕВРА за кабина за 7-дневни крстарења. Исто така, можно е да се депонира поголема сума во случај очекуваните трошоци на бродот да го надминат минималниот износ. Во претпоследната ноќ од крстарењето се добиваат детални информации за износите што се наплатуваат на сметката. Плаќањето на финалната сметка може да биде во готово или со кредитна картичка. Во случај кога последниот ден на бродот патниците сакаат да купат од продавници или да нарачаат пијалоци – само тогаш се прави ИСКЛУЧОК и се прифаќа плаќање во готово или со кредитна картичка при купувањето.

 

 

Патниците мора да имаат меѓународен пасош со важност најмалку 6 месеци по завршувањето на патувањето. За да се сместат на бродот, патниците приложуваат ФАКС-КОПИЈА на хартиена карта за крстарење. Патниците ги добиваат оригиналните билети кога се качуваат на бродот.

Одговорност на секој патник е да ги добие потребните пасоши и визи за сите земји на крстарењето што ги посетува.

Секој патник е одговорен да ги има потребните документи од појдовното пристаниште до одредишното пристаниште и во текот на целото патување.

Компанијата за крстарење не обезбедува компензација во случај граничните власти на пристаниште да одбијат патник да се слези или да се качи на бродот поради немање документи и визи.

Со оглед на непреченото минување на формалностите на пасошот во поедини пристаништа,
на првиот ден од патувањето пасошот се депонира на приемот на бродот.
Поради оваа причина, патниците треба да имаат втор документ за идентификација како лична карта или возачка дозвола.
Овој втор документ ќе биде потребен за слегување и качување во некои пристаништа..
Бординг картата служи и како документ за идентификација на бродот.

Важно: патниците не смеат да заборават да ги земат своите пасоши од рецепција на последниот ден од патувањето!

Во случај малолетник (под 18 години) да патува само со едниот родител, мора да се достават соодветните документи со кои се потврдува согласноста на другиот родител за детето да патува.

Во случај на несовпаѓање помеѓу презимето на детето и презимињата на родителите што го придружуваат, родителите мора да достават документ со кој се потврдува нивниот однос со детето (преведен на англиски јазик и заверен извод од матична книга на родените или друг документ).

 

 

Услови

 

Услови за резервација, плаќање:
Задолжителен депозит 300 € аванс за резервација:
100% доплата до 31 ден пред датумот на поаѓање

 

 

Казни во случај на откажување од страна на клиент – според стандардните услови на компанијата за крстарење:

До 90 дена пред поаѓање – нема казна за откажување на патувањето

Помеѓу 89 – 30 дена пред датумот на поаѓање – депозитот ќе биде неповратен

Во случај на 29 дена или помалку пред датумот на поаѓање или во случај на непојавување на бродот – 100% од цената на крстарењето

 

Галерија