TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Венеција Карневал ✈️

18% Попуст

КАРНЕВАЛ ВЕНЕЦИЈА. PDF

за уплата до 23.01.2020 цена 229

1 ден  23. 02.2020                            СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА
Состанок на групата на аеродромот Александар Велики во Скопје во 10:45 часот. Полетување за Венеција (Тревизо) во 12:20 и слетување во 14:05 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот и сместување. Разглед на Венеција: Плоштадот Сан Марко со Базиликата, Дуждевата Палата, ренесансната Саат-кула, Мостот на воздишките… Слободно време за прошетки и уживање во карневалската атмосфера. Ноќевање.

2 ден  24.02.2020                             МУРАНО – БУРАНО – ВЕНЕЦИЈА
Појадок. Факултативна екскурзија до волшебните острови на венецијанската лагуна – Мурано и Бурано. Ќе присуствувате на едно незаборавно искуство кога “маестро“ создава неверојатни стаклени фигури, каде се продаваат прекрасни рачно изработени стаклени производи и традиционална венецијанска чипка. Прошетката продолжува покрај Каналот Гранде и Мостот Риалто во Венеција. Препорачуваме да ја насликате венецијанската маска и да ја понесете како сувенир. Враќање во хотел во попладневните часови. Во вечерните часови, слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет… Ноќевање.

3 ден  25.02.2020                             ВЕРОНА
Појадок. Факултативна посета на Верона – позната по Ромео и Јулија, градот каде се пишуваат најубавите љубовни писма и најдобрите романтични приказни. Разгледување на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Данте, Куќата на Јулија, Амфитеатарот… Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

4 ден  26.02.2020                             ВЕНЕЦИЈА – СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Трансфер до аеродромот во Тревизо. Полетување за Скопје во 14:35 и слетување во 16:20 часот.

 Редовна цена: 279
За уплата до 23.01.2020 = 229

Во цената на аранжманот Е вклучено:
Авионски превоз на релација Скопје-Венеција (Тревизо)-Скопје
Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40 x 30 x 20 cm со максимум 10 кг)
Трансфер во Венеција од аеродромот до хотелот и обратно
Сместување во Хотел Plaza 4* во Местре / 3 ноќевања со појадок
Разглед на Венеција
Организација на аранжманот и придружник на патувањето


Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:
Аеродромски такси 3.300 денари
Доплата за +1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 50х40х23см (максим. 10кг) 1.600 денари
Доплата за куфер за чекирање (со максимум 10кг) 1.400 денари
Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20кг  наместо 10кг) 2.200 денари
Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција
Посета на Верона
Туристичка такса 3€ на ден (се плаќа во хотелот на рецепција)
Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
Патничко – здравствено осигурување

Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција 35€
Посета на Верона 45€
Влезници во локалитетите, карти за локален превоз (бродска карта за Венеција 20€)

Доплата за +1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 50х40х23см (максим. 10кг) 1.600 денари
Доплата за куфер за чекирање (со максимум 10кг) 1.400 денари
Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20кг  наместо 10кг) 2.200 денари
Туристичка такса 3€ на ден (се плаќа во хотелот на рецепција)

 

1.   За реализација на аранжманот потребен е минимален број 25 платежни патници.
2.  Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.
3.   Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 20 лица
(во зависност од факултативата).
4.   Ако некои наведени разгледи и посети во понудата, не се реализираат а се предизвикани од непредвидени околности: работа на патот, локалитетите, штрајкови, сообраќаен метеж, застој по граничните премини, природни катастрофи и сл. нешта агенцијата не сноси одговорност.
5.   Го задржуваме правото за промена на цените во случај на промена на цени во транспортот и др. непрдвидени трошоци.
6.   Седиштата во авионот се определуваат автоматски во систем на денот на авансната уплата – договорот.
7.   Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето.
8.  Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
9.  Организаторот на патувањето НЕ  Е овластен да ја цени исправноста на патните и други исправи на патниците.
10.  Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд.
11.   Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
12.  За ова патување важат и се применуваат Одредбите на Законот за туристичка дејност
13.  Со важност се и се применуваат Општите услови за патување на Турист
14.  
Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
15.  Поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
16.  Патниците кои имаат за цел да посетат одредени знаменитости, надвор од програмата ги советуваме да се информираат за работното време за истите.
17.  Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, хотел, автобуски превоз и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување.
18.  Се предупредуваат патниците дека поради почитување на часовите предвидени во програмата за патување, не постои можност за задржување на граница поради регулирање на повраток на средства од tax free.
19.  Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза.
20.  Агенцијата не сноси одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ.
21.  Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.
22.  Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешни податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.
23.  Патниците се должни да внимаваат на валидноста на пасошот, за влез во ЕУ, пасошот треба да е минимум до 3 месеци пред истекување…
24.  Агенцијата не сноси одговорност доколку настане проблем на самата гранница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.
25.  Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација и телефонски број.
26.  Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување-кое е задолжително.
27.  Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот по 14;00 часот.
28. Рокот за пријава и резервација зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
29. Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упаствата и напомените, организаторот на патувањето не сноси одговорност, целокупниот износ ја сноси патникот.
30.  Малолетните деца кои патуваат без еден родител потребно е да имаат согласност од вториот родител за поминување на граница или ако патуваат без родителите, мора да има заверена согласнот од двата родитела и да се во придружба на пратител при преминувањето на границата.
31.  Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната. Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената