TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Волос-Метеори-Скијатос

Метеори Волос Скијатос
29.04 – 01.05.2023

1 ден 29.04.2023 (Сабота)  БитолаМетеориВолос
Поаѓање во 05:00 часот од Битола кон Метеори и Волос, преку граничен премин Меџитлија.
Во срцето на Грција, во Тесалија, постои магично место кое вреди да се посети (барем) еднаш во животот – Метеора. Манастирите Метеори – чудото на Грција, светско наследство на УНЕСКО недалеку од градот Каламбака се импресивните карпи што се издигнуваат од рамнините и се едно од најневеројатните места во Грција. Пред многу векови, на овие гигантски карпи со воодушевувачки пејзаж и височини од повеќе од 600 метри, била формирана една од најважните монашки општини во Грција.
Пристигнување во Метеори и посета на Големиот манастир, манастирот Варлаам (планирано околу 2 часа)
По завршување на посетата, се упатуваме кон Волос, Пристугнување во Волос во попладневните часови.
Сместување во хотел и време за мал одмор. Во договорено време поѓање кон центарот на градот.
Време за прошетка низ преубавиот град Волос, кој ќе ги задоволи сите вкусови на сите генерации, каде ќе имаме можност за индивидуална или организирана вечера во некоја од прекрасните таверни покрај море, кои изобилуваат со најразновидна морска храна по многу пристапни цени и посебен вкус. Во договорено време враќање во хотелот.Ноќевање.

2 ден 30.04.2023 (НеделаВолосСкијатос
Појадок. По појадокот во договорено време (околу 08:00 часот), поаѓање кон пристаништето во Ахилио од каде што започнува факултативно крстарењето кон острoвот Скијатос. Ќе имаме можност да ги посетиме главниот град Скијатос, (околу 2 часа) слободно време за ручек или кафе. Потоа се упатуваме кон најпознатата плажа на Скијатос, Кукунариес којa се наоѓа на јужната страна на островот. Каде ќе имаме можност да уживаме во една од најубавите плажи на островот како и во Грција.
Слободно време за индивидуални активности, (капење, ручек, кафе..)
Во договорено време враќање кон пристаништето Ахилио. Планирано пристигнување во хотелот е 20:00 часот. За патнциите што нема да доаѓаат на факултативна екскурзија, слободен ден за индивидални активности (посета на градот Волос, уживање на плажа, прошетки, посети. Ноќевање

3 ден 01.05.2023 (понеделник) ВолосПелионБитола  
Појадок. По појадокот одјавување од хотелот и околу 10;00 часот поѓање кон местото Макриница, која се наоѓа на планината Пeлион на само 35 км од Неа Анхиалос. Макриница е позната “терасата на Пелион” поради прекрасниот поглед. Благородничко село во етно стил,  во ова село во дамнешни времиња живееле најбогатите луге во областа Магнезија. Макриница се наоѓа на 630м. надморска височина и изобилува со специфични градби на куќи во исти стил изградени од камен и камени фасади, тесни улички и имаме чувство дека сме во некое друго време. Изобилува со ресторани, таверни, продавници за сувенири и традиционални локални производи. Во договорено време поаѓање кон Македонија. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 119 € ( 7.380 денари )
по лице во двокреветна соба

Доплата за превоз од: Скопје, Велес, Кавадарци 20€ / Струга, Охрид, Ресен 10€

Во цената Е вклучено :
Превоз на наведената релација
2 ноќевања со појадок во хотел Protessilaos hotel 3*
Посета и разглед на Волос и Макриница
Лиценциран пратител на групата
Организација и реализација на аранжманот

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување – задолжително е
Влезница во Манастирите на Метеора 3 €
Факултативно целодневно крстарење до Скијатос 35 €
Сместување во хотел Laodamia 4*  (доплата 25 € по лице)
Туристичка такса се плаќа на рецепција ( 3*= 1,5 €, 4*= 3 €)
Доплата за еднокреветна соба 25 € ( 1150 денари)
Вечера во хотелот 15 € (вечерата е во хотел Laodamia hotel 4*)

За реализација на патувањето-аранжманот потребен е минимум од 40 платежни патници.
Доколку има недоволен број пријавени платежни патници, агенцијата има право да ја зголеми цената на истиот или да го откаже патувањето, а за тоа да ги извести пријавените патници најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.

ВЕ МОЛИМЕ внимателно да ги прочитате овие ИНФОРМАЦИИ и УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕТО
Личните податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијатa.
По потврдување на резервацијата Вие сте обврзани со неа, треба да е платен аванс или да е платена во целост и во сила стапуваат сите услови за промена и анулација на резервацијата.
Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
Пасошот треба да важи минимум 3-6 месеци по завршувањето на патувањето.
(зависно во која држава се патува)
Ги замолуваме патниците да достават копија од пасошот при резервација и телефонски број.
Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)
За реализација на патувањето-аранжманот потребен е минимум од 40 платежни патници. Доколку има недоволен број пријавени платежни патници, агенцијата има право да ја зголеми цената на истиот или да го откаже патувањето, а за тоа да ги извести пријавените патници најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.
Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување. Минималниот број на патници за реализација на факултативни екскурзии е 30 (во зависност од факултативата).
Факултативите се плаќаат на лице место или во агенцијата пред заминување.
Напомени за распоред на седење во автобус:
Со потпишување на договорот за патување, патникот е должен да го прифати местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Дополнителни промени не се можни. Аражманот се плаќа исклучиво во денари по курс 1€ = 62,00мкд
Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид постарите лица, семејствата со мали деца, трудници, како и периодот на уплатата. Ако патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 € по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот и до таа дата резервираните седишта)
Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.
Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот.
Погрешни податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби
Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, хотел, автобуски превоз и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување.
Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со Општите услови за патување.
Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
Земете предвид дека поради државни или верски празници, реновирање, сервисирање на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
Патниците кои имаат за цел да посетат (непредвидени во програмата) одредени локалитети, музеи, знаменитости, институции, ги советуваме преку интернет да се информираат за работното време и дали е потребна резервација за термин.
Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување-кое е задолжително.
Се предупредуваат патниците дека поради почитување на часовите предвидени во програмата за патување, не постои можност за задржување на граница поради регулирање на повраток на средства од TAX FREE.
Сите патници државјани на Република С. Македонија и имаат валидни биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
Агенцијата не сноси одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ,  Турција или друга земја за која е наменета понудата-аранжманот.
Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.
Туристичката агенција НЕ Е  надлежна да ја цени исправноста на патните и други документи на патникот.
Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. За влез во Турција, пасошот треба да е минимум до 6 месеци пред истекување, во спротивно можно е да не биде пуштен на територијата на Република Турција.
Туристичката агенцијата НЕМА одговорност доколку настане проблем на самата граница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.
Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешно пријавени податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.
Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување
Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на својата земјата. Секој хотел има ресторан. Секоја соба има тоалет и туш. Описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сноси одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот.
Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упаствата и напомените, организаторот на патувањето не сноси одговорност, целокупниот износ го сноси патникот.
Должината на слободното време за индивидуални активности зависи од објективните околности.
За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност.
Малолетните деца кои патуваат без еден родител потребно е да имаат согласност од вториот родител за поминување на граница или ако патуваат без родителите, мора да има заверена согласнот од двата родитела и да се во придружба на пратител при преминувањето на границата.
Во случај да дојде до промена на монетарниот пазар или недоволен број на пријавени патници, агенцијата го задржува правото да ја коригира цената и да направи промена во програмата, како и да ја спои турата со друга агенција.
Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната.
Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената.
Туристичката агенција Турист може да е организатор но и посредник за патување.
Со оваа програма важат и се применуваат Општи услови на СКТМ и ТА ТУРИСТ ( прочитај ги тука )