TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Занзибар Ноември-Март

Тропска идила на рајскиот остров веќе од 1100 ЕУР
Миризливиот Занзибар, магичен, егзотичен, романтичен… див и софистициран… секако незаборавен и маѓепсувачки.
Еден од најегзотините острови на светот..

ИНДИВИДУАЛНИ ДАТУМИ НА ПОАЃАЊЕ И ВРЕМЕТРАЕЊЕ НА ПРЕСТОЈОТ
Долунаведените програми се креирани со пример датуми на патување и престој
од 7 ноќи / 9 дена, со сместување во хотели по препорака;
достапен е поголем избор на хотели и тип на пансион

1. ДЕН Скопје-Истанбул
Полетување од Скопје за Истанбул во 09:05, пристигнување во 12:45 по локално време. Чекање на врската за продолжување на летот за Занзибар во 20:25 по локално време. Оброци за време на летовите.

2. ДЕН Истанбул-Занзибар
Слетување во 03:50 по локално време. Плаќање на виза (50 US$). Трансфер до хотелот и почеток на престојот на Занзибар.

3. – 8 ДЕН ЗАНЗИБАР
Слободни денови за индивидуални разгледи и уживање во хотелските содржини. Можност за организација на факултативни излети со Stoun Town, Proson Island, излет патот на зачините по кои и занзибар е познат… Занзибар се наоѓа на Индискиот океан на источниот дел на Африка, која е составен дел од Танзанија. Тоа е архипелаг кој Занзибар го чини остров ( локално го нарекуваат Унгуја), Пемба и 51 помали острови. Најголем град на островот е истоимениот Занзибар, и се наоѓа во западниот дел од островот. Островот е долг околу 90 km, а широк околу 30 km. Името потекнува од арапските зборови “зењ” што значи црн и “бар” земја, древен назив му е “земја на црнците”. Ston Town е историски центар на градот Занзибар, 2000 год. И е под заштита на UNESCO. Ова е град со голема историска и уметничка важност во источна Африка. Неговата архитектура, воглавно датира од 19 век, и мешавина од Swahili културата и арапската, персиската, маварската и индијската култура со елементи и од европската. Од важните работи кои треба да се видат се: старата тврдина, палатата/музеј, куќата на чудата, куќата Livingston…. Островот Prison- затвор (популарно наречен Changuu), западно од главниот град, некогаш бил посед на имотните арапски поседници и во 1893 година бил продаден на британски генерал. Тогаш тука бил изграден затвор, по кој островот го добил името. Тука биле заробени непослушните робови. Просториите на затворот се сочувани до ден денес, а денеска островот служи како место за обука на нуркачи. Исто така тука се наоѓаат и големи колонии на џиновските желки. Овие огромни рептили се пренесени од Алдабра од Сејшели. За некои од нив се смета дека се и до 120 години стари, но и понатаму уживаат во листовите зелка кои им ги подаваат туристите.

Осмиот ден е слободен ден за индивидуални активности. Одјавување од соба пред поаѓање кон аеродром (околу полноќ).

9. ДЕН Занзибар – Истанбул
Полетување за Истанбул во 04:45 по локално време. Слетување во Истанбул во 13:45 по локално време. Чекање на конекцијата за Скопје и полетување во 20:10. Слетување во Скопје во МКД време во 19:50.

 

ЦЕНАТА Е ИЗРАЗЕНА ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ

Ноември 2020

Indigo Beach Zanzibar 3*
Economy room breakfast – 1100 EUR

Villa Fleur De Lys 4*
Deluxe suite ocean view breakfast – 1160 EUR

Kisiwa House 5*
Deluxe double room breakfast – 1199 EUR

 

Декември 2020

Paradise Beach Resort 4*
Suite 1 king bed breakfast – 1149 EUR

Uroa Bay Beach Resort 4*
Double Sea view breakfast – 1199 EUR

Zanzibar Queen Hotel 4*
Double 1 king bed breakfast – 1209 EUR

Hotel Verde Zanzibar Azam Luxury Resort And Spa 5*
Double deluxe 1 king bed breakfast – 1259 EUR

 

Јануари 2021

Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1139 EUR

Smiles Beach Hotel 4*
Double room breakfast – 1169 EUR

Villa Kiva Boutique Hotel 4*
Economy double room garden view breakfast – 1241 EUR

Nungwi Dreams 5*
Double standard room breakfast – 1424 EUR

 

Февруари 2021

Waikiki Zanzibar Resort 3*
Double room breakfast – 1100 EUR

Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1139 EUR

Smiles Beach Hotel 4*
Double room breakfast – 1169 EUR

Hotel Verde Zanzibar Azam Luxury Resort And Spa 5*
Double deluxe 1 king bed breakfast – 1259 EUR

 

Март 2021

Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1100 EUR

Zanzibar Bay Resort 3*
Luxury double room breakfast – 1179 EUR

Mvuvi Boutique Resort 4*
Standard double room breakfast – 1199 EUR

Uroa Bay Beach Resort 4*
Double Sea view breakfast – 1246 EUR

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
авио превоз на наведените релации со TURKISH AIRLINES од СКОПЈЕ, 40 kg чекиран багаж и 8kg рачен по лице
оброци за време на летовите согласно политика на авиокомпанијата
сместување во двокреветна соба во хотел од наведените на Занзибар на база ноќевање со појадок
трансфер аеродром-хотел-аеродром
трошоци за организација и реализација на патувањето, водич на српски јазик кој патува со групата од Белград на минимум 20 патници

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

факултативни излети
патничко осигурување
индивидуални трошоци на патниците
Визата се плаќа по слетување и изнесува околу 50 US$, градска такса која се плаќа на лице место и изнесува околу 1 US$ по ноќ по лице

 

·Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.

·ВАЖНА НАПОМЕНА: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во авион од страна на организаторот.

·Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.

·Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

·Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.

·Патниците кои имаат за цел да посетат одредени институции, ги советуваме преку интернет да се информираат за работното време и дали е потребна резервација за термин.

·Од моментот на пријавувањето, се создаваат административни трошоци на организаторот на патувањето, хотел, авионски превоз и слично, па откажување на патувањето повлекува и надокнада за тие трошоци, кои се точно прецизирани со датуми по табели во Општите услови за патување.

·Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.

·Патниците кои не се државјани на Македонија се обврзани самите да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и преку земјите кои се поминуваат при патувањето.

·Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот. Погрешно пријавени податоци ќе бидат внесени во ваучерот за хотелот и другите документи за патувањето кои можат да создадат проблем кај граничните и хотелски служби.

·Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. Агенцијата не сносува одговорност доколку настане проблем на самата гранница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија.

·Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување.

·Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на земјата. 

·Должината на слободното време за индивидуални активности за време на програмата зависи од објективните околности.

·За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сносува одговорност.

·Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување.

·Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.

·Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)

·Aгенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.