Детали

Опис

Е  Г  И  П  Е  Т 
КРСТАРЕЊЕ ПО НИЛ + ХУРГАДА

        дати

07.10 - 14.10.2017
14.10 - 21.10.2017
21.10 - 28.10.2017
28.10 - 04.11.2017
04.11 - 11.11.2017

ПРОГРАМА:

1 ден - Сабота (Хургада)
Поаѓање од Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Куманово до аеродромот во Софија. Заминување од аеродром Софија до Хургада со чартер лет. По пристигнувањето трансфер од аеродромот во Хургада  до хотел  ROYAL LAGOONS AQUA PARK RESORT 5 * или сличен. Слободно време. Вечера Ноќевање.

2 ден - недела (Хургада)
Појадок. Слободен ден на одмор и забава. Вечера, ноќевање.

3 ден - понеделник (Хургада  - Луксор)
Појадок. Ослободување на собите во хотелот. Трансфер до Луксор со климатизиран автобус  (се патува околу 03:30 ч.). Посета на западниот брег на Луксор со посета на Долината на кралевите (3 гробници),  храмот Хатшепсут и Колосите Мемнон. Ручек во локален ресторан. Сместување на бродот Принцезата Сара 5* Делукс (или сличен). Вечера на бродот. Ноќевање на бродот.

4. ден - вторник (Луксор - Едфу)
Појадок на бродот. Посета на Источниот брег на Луксор и разглед на Храмот Карнак.
Враќањена бродот и заминување за Едфу. Ручек на бродот. Вечера на бродот. Ноќевање на бродот во Едфу.

5 дена - среда (Едфу - Комо Омбо - Асуан)
Појадок на бродот. Посета на Храмот на Едфу / Храмот на Хор - најдобро зачуван во Египет.  Поаѓање со брод за Ком Омбо. Ручек на бродот.
Посета на Ком Омбо и храмот на Собек - Крокодил, заминување со бродот за Асуан - "Вратата на Африка". Вечера на бродот. Ноќевање на бродот.

6 ден – четврток (Асуан - Хургада)
Појадок. Посета на браната Асуан и незавршениот Обелиск. Ручек на бродот.
Напуштање на бродот. Трансфер со климатизиран автобус до Хургада (времетраење околу 09:00ч). Сместување во хотел ROYAL LAGOONS AQUA PARK RESORT HURGHADA 5 * или сличен. Услуга се вклучено. Ноќевање.

7 ден - петокот (Хургада)
Појадок во хотелот. Слободно време за плажа или за екскурзија со доплата. Вечера. Ноќевање.

8. ден – сабота
Појадок во хотелот, слободно време до трансферот до аеродромот во Хургада за лет од Хургада за Софија. По пристигнувањето заминување за Македонија, Куманово, Скопје, Велес, Прилеп, Битола.


Во цената Е вклучено:
- авио билет Софија - Хургада - Софија со чартер лет
- секој патник има право да носи 20 кг. багаж и само едно парче рачен багаж со тежина до 8 кг. и со максимална големина од 55/40/20 см.
- аеродромски такси
- 3 ноќевања со појадок + ручек + вечера на брод Принцезата Сара 5 * Делукс
- (за ручек и вечера вклучено 1/4 шише минерална вода по лице)
- 4 ноќи All Inclusive во хотел ROYAL LAGOONS AQUA PARK RESORT 5 * или сличен во Хургада
- сите екскурзии вклучени во програма за крстарењето
- асистент со бугарски јазик за време на програмата за крстарење
- водич на руски јазик за време на програмата за крстарење
- влезници за посета на знаменитостите по програма
- пристанишна такса
- шише минерална вода дневно за секој патник
- сите трансфери вклучени во програмата со автобус во Египет
- патничко осигурување


Во цената НЕ Е вклучено:
- Факултативни екскурзии  (достапни по пристигнувањето во Хургада)
- Трансфер од Македонија до аеродром Софија и обратно ( 40 еур за лице)
- Виза - 25 долари (се плаќа по пристигнување на аеродромот во Хургада)
- Можна доплата за (такса) гориво ** 

УСЛОВИ:

1. Плаќања:
- депозит од 250 еур по лице при пријавувањето (платено до 24 часа по резервација);
- доплата:  до 21 ден пред датумот на патување;
2. Пасошот мора да важи најмалку 6 месеци по датумот на поаѓање од Египет);
3. Рокови за откажување:
- Крајниот рок за откажување на договорот  без казна е до 61 ден пред датумот на патувањето;
- При откажувањето од 60 до 22 дена пред датумот на заминување, казната е задолжителниот депозит (250 еур), според условите на програмата;
-  Ако откажувањето е 21 и помалку дена пред датумот на заминување, казната е 100% од цената на патувањето.

 

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ ОД ХУРГАДА:

- до Луксор со ручек: 80 $ за возрасни / 40 $ за дете до 11,99
- во Каиро со автобус: 75 $ за возрасни / 40 $ за дете до 11,99
- во Каиро со авион: 240 $ за возрасни / 215 $ за дете до 11,99
- до Ел Гуна / Египетска Венеција / со ручек: 50 $ за возрасни / 25 $ за дете до 11,99
- Аква парк Џунгла со вклучени трансфери и ручек : 45 $ за возрасни / 20 $ за дете до 11,99.

 

ИНФОРМАЦИИ ЗА АВИО ПРЕВОЗНИКОТ:
Тип на авион: Ербас А319 / Ембраер 190 (Е-90)

НАПОМЕНА:
Придружник на бугарски јазик за време на програмата за крстарење е загарантиран за минимум 6 патници во програмата.
Во зависност од распоредот на бродот, може да има промени во редоследот на дневни патувања.
Можно плаќање такса за гориво (доколку има измена на цената на керозин).
* Минимален број на учесници за реализација на аранжманот 50 патници.
Краен рок за известување за минималниот број учесници до 10 дена пред датумот на заминување.
* Кога патувате во Арапска Република Египет, мора да имате пасош кој важи најмалку 6 месеци по датумот на излегување од земјата. Визите за туристички престојот до 30 дена се купуваат и се добиваат на граничните премини односно на меѓународни аеродроми.
За ова патување важат и Општите услови за патување на ТУРИСТ


Политика и услови


Денови : 8 | Ноќи : 7


Во цената е вклученоВо цената не е вклучено


Додај во листата на желби
Крстарење по Нил 07-14.10.2017
Sofia
Опции за резервација
Одбери дата
Кој Број Цена
Возрасни €655 €655

Вкупно EUR €655
Депозит EUR €250

Напиши коментар x

Ве молиме забелешка : Кога ке го напишете коментарот тој не може да биди избришан